Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022  (Αναγνώστηκε 2271 φορές)

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 02:19:30 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2022, 11:00:13 μμ »
Στην έκθεση είδα την όμορφη κιθάρα που έφερε ο Παναγιώτης (ΚαΠα) και ήταν φτιαγμένη όχι από μασίφ ξύλο αλλά κόντρα πλακέ όπως έκανε ο Παναγής και ζήλεψα παρόλο που δεν το είχα σκοπό. Έτσι το Σάββατο το βράδυ πήγα στο πατρικό μου που είναι σε διαδικασία εκκαθάρισης και ξεδιάλεξα κάποια κομμάτια για να τα αξιοποιήσω και να μην καταλήξουν στα σκουπίδια. Ξήλωσα κάτι κόντρα πλακέ από την πλάτη σύνθετου, μια μασίφ πολύθρόνα και τα κεφαλάρια από το κρεβάτι των δικών μου. Κάθισα το απόγευμα και καθάρισα τα κομμάτια από την πολυθρόνα και το κεφαλάρι που είχε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και κολλάει με την αναφορά στην κιθάρα του Παναγιώτη. Τα δυο κεφαλάρια δεν ήταν μασίφ αλλά ταμπλάς με κόντρα πλακέ. Το κόντρα πλακέ επενδυμένο με καπλάμά ρίζα (bookmatched). Ξεκόλλησα το κόντρα πλακέ αυτό και έβγαλε το κεφαλάρι 3 διαφορετικά κομμάτια (bookmatched) κατάλληλα για πλάτη κιθάρας. Το κομμάτι που είναι στα πόδια βγάζει και αυτό 3 πλάτες αλλά καθώς είναι πιο μικρό (έχει και κάτι μεγάλους ρόζους) δυστυχώς όχι για ακουστική - ίσως για γιουκαλίλι ή για καπάκι ηλεκτρικής. Δεν τα έκοψα λοιπόν αυτά ακόμα, απλά τα κρατάω μέχρι να αποφασίσω τι θα τα κάνω.
 Η επόμενη σκέψη για τα κομμάτια που έκοψα (τα πιο μεγάλα) είναι η κατασκευή η μιας ακουστικής λαϊκής κιθάρας με καπάκι κανονικό και πλάτη το ένα κόντρα πλακέ, ή μια ακουστική (x brace) χρησιμοποιώντας όμως 2 σετ για πλάτη αλλά και καπάκι.   
Ανεβάζω λοιπόν κανα δυο φωτογραφίες και με ένα καλούπι που δουλεύω για να πάρετε μία ιδέα περι τίνος πρόκειται.
Η αλήθεια είναι πως δεν προβλέπω να τα αξιοποιήσω όλα τα κομμάτια οπότε αν τον φίλο μου τον Παναγιώτη τον ενδιαφέρει να φτιάξει άλλη μία κιθάρα αλλά με πλάτη ρίζα αυτήν την φορά, του παραχωρώ ένα σετάκι μιας και είμαι σίγουρος πως θα την φτιάξει καλύτερα από εμένα και θα μου δώσει και την ικανοποίηση πως δεν πετάχθηκε το έπιπλο.


Να αναφέρω πως ο καπλαμάς ρίζα καθώς είναι ζόρικος 'έχει κάποια πολύ ψιλά σηκωματάκια. Η σκέψη μου πριν τα κόψω για πλάτη και τα επεξεργαστώ εντέλει, είναι απαραίτητο να τα τρίψω ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο να επιπεδοποιηθεί και να γεμίσω τα κενά περνώντας όλη την επιφάνεια με εποξική ρητίνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2022, 06:01:44 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 14, 2022, 09:22:13 μμ »
Να αναφέρω πως ο καπλαμάς ρίζα καθώς είναι ζόρικος 'έχει κάποια πολύ ψιλά σηκωματάκια. Η σκέψη μου πριν τα κόψω για πλάτη και τα επεξεργαστώ εντέλει, είναι απαραίτητο να τα τρίψω ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο να επιπεδοποιηθεί και να γεμίσω τα κενά περνώντας όλη την επιφάνεια με εποξική ρητίνη.

Δημήτρη καλησπέρα πολύ ωραία η ρίζα, η γνώμη μου ειναι να μην την τρίψεις διότι θα ξετρυπίση ο καπλαμάς στα σημεία που είναι φουσκωμένος, θα πρότεινα να αραιώσεις λίγη titebont ή rakoll, και με μια συριγγα να βάλεις κολλα στα σημεία και να τα σιδερώσεις με ένα σίδερο ρούχων, έτσι αυτά θα κολλήσουν και θα είναι μια χαρά, μου εχει συμβεί πολλες φόρες και το έχω κάνει.
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 14, 2022, 11:13:01 μμ »
Ευχαριστώ Κώστα. Μήπως αντί για titebond θα ήταν καλύτερα ψαροκολλα?
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 08:55:57 πμ »
Ευχαριστώ Κώστα. Μήπως αντί για titebond θα ήταν καλύτερα ψαροκολλα?
Δημητρη δεν ξερω αν θα προλαβαινεις το στεγνωμα της, με αυτο τον τροπο θα πρεπει με μια φαλτσετα να σχιζεις την φουσκα, μετα να εχεις ενα ψιλο λαμακι ζεστο ή μια ζεστη σπατουλα, να περνεις κολλα απο το δοχειο και αμεσως να βαζεις κολλα στην σχιζμη, το βλεπω λιγο δυσκολο.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 03:21:58 μμ »
Δημήτρη, τι πάχος έχει το κόντρα πλακέ με την επένδυση ρίζας;
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 05:11:01 μμ »
Παναγιώτη το μέτρησα από 3,7 έως 3,8 χιλιοστά.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί καθόλου το πάχος.
Πιστεύεις ότι πρέπει να είναι πιο χαμηλό, και πρέπει να το κατεβάσουμε;
Λογικά με τέτοιο πάχος, απαιτεί και πιο ελαφριά καμάρια. Δεν νομίζω να υπάχει θέμα για τη χρήση.
Αν όμως πρεπει να κατεβεί κι άλλο, μπορει να αφαιρεθεί πιστεύω η μία στρώση του κόντρα πλακέ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 07:22:29 μμ »
Το πιο λεπτό που είχα βρει ήταν 4mm και με αυτό κατασκεύασα το κιθαρόνι (πλάτη και πλαϊνά). Οπότε το 3,8 πιστεύω ότι είναι μια χαρά.

Κάποιοι οργανοποιοί μου είχαν επισημάνει βέβαια ότι οι παλαιοί χρησιμοποιούσαν κόντρα πλακέ μόνο στην πλάτη. Στα πλαϊνά έβαζαν κάποιο  μασίφ ξύλο (συνήθως κελεμπέκι). Εδω βέβαια έχουμε τη ρίζα που κάνει τη διαφορά .
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 08:24:08 μμ »
Καλο μου ακουγεται Παναγιωτη. Πλαϊνα δεν βγαινουν οποτε παμε υποχρεωτικα σε μασιφ. Αμα σε ενδιαφερει η μια απο τις 3 πλατες, στην παραχωρω με μεγαλη ευχαριστηση. Παρε με οποτε θες τηλεφωνο. Να το κανονισουμε.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 18, 2022, 04:20:39 μμ »
Black Friday στο Maderas
https://maderasbarber.com/tonewood/en/1648-black-friday?utm_source=sendinblue&utm_campaign=Black+Friday+1+-+EN&utm_medium=email

Αυτήν την φορά όμως δεν βλέπω κάποια πραγματικά καλή ευκαιρεία όπως πέρ
συ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 19, 2022, 09:55:59 μμ »
σημερα πηγα και ετριψα τα ξυλαρακια μου για τρεις κιθαρες στο μπαμ-μπαμ...
ωραια βγηκανε νομιζω...

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 19, 2022, 10:07:52 μμ »
διαλεξα για την κιθαρα που φτιαχνω (την σπαρτιατισσα) τα υλικα που ειχα παρουσιασει και παλαιοτερα, με το ενθετο κομματακι (κουβεντα με στεργιο και γρηγορη...) λιγο βρεγμενο στην ελληνικη καρυδια σπαρτης ευγενικης χορηγειας απο νικολα (νικο σε ευχαριστω!)

το καπακι το ξεζουμισα, εβγαλα πολλες μπριτζπλεϊτ και απερμπουτ-πλεϊτ, οπως επισης και μπακστριπ...
για το κεφαλι, βγηκε απο δεξια-αριστερα της πλατης, ομως επειδη ηταν οριακο, εβαλα ενα ενθετο κυπαρισσι οπως θα τρεχει στη πλατη και στο τελειωμα των πλαϊνων.
σαν πυραυλος δειχνει χαχαχα θα παει σεληνη το 23'  {celebrate010}
ακολουθουν φωτο απο ολα αυτα:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 12:32:12 πμ »
Κολλήσαμε και τα γνωστά πεονες.. πολύ ταλαιπωρία.. έβαλα και στη μέση ένα,βάρος για να διατηρήσει το doming..μια απορία.. κόκαλο με καπλαμα κολλάει με titebond?η θέλει κυανοςκρυλικη?


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 05:40:41 πμ »
οχι γρηγορη, θελει κυανοακρυλικη,
αντε την εβαλες μπροστα , να τελειωνει σιγα-σιγα  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2022
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 07:44:43 μμ »
Ευχαριστώ Στέλιο!κάποιος κάποτε στο φόρουμ είχε δώσει στοιχεία για ένα μαγαζί στο Πειραιά όπου διαθέτει μεγάλες επιφάνειες γυαλόχαρτο 50x50 πχ..γνωρίζει κάποιος κάτι ήθυμαται κάτι τέτοιο?

Tags: