Αποστολέας Θέμα: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)  (Αναγνώστηκε 2607 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ο[/size]δηγος στελιου βημα-βημα για τοποθετηση καβαλαρη στη κλασικη:[/size][/size]1. αφου εχουμε γυαλισει τη κιθαρα - καβαλαρη, βαζουμε το χαρακα να πατησει στο πανω κοκκαλο (0) και βαζουμε το κατω κοκκαλο στα +2 χιλ απο τη κλιμακα στην 1 και +3χιλ στην 6 χορδη, στη δικια μου περιπτωση 65.2-65.3, βαζω πολλες χαρτοταινιες στη πισω μερια του καβαλαρη για να μη γλυστρισει πισω (την κιθαρα την εχω ακουμπησει σε λιγο υψος το κεφαλι, ειναι επικλινεις).κατοπι βαζω και απο μπροστα αρκετουτσικες χαρτοταινιες.τσεκαρω αν μπορει να "γλυστρισει" πανω κατω ο καβαλαρης η τον συγκρατει η ταινια. αν δεν παει πουθενα ειναι οκ, σταματαω να βαζω αλλες μη μας ξαναπιασει κανενας κορονοβαϊρος κ μου τελειωσουν  :cheesy2:    τις ταινιες δεν τις κολλαω σουπερ καλα, μονο την πρωτη  περιμετρικα εξαρτατε κ απο το βερνικι, γιατι εχει μια ταση κατα το ξεκολλημα να "τραβαει" λιγο το βερνικι η να του αφηνει μια θαμπαδα.οποτε ειναι σημαντικο να ειναι σουπερ στεγνα τα λουστρα -λεμε τωρα....απο τη πρεμουρα μου παντα τη 2η μερα το κανω... κ οπως εχω μιλησει με αρκετους, ολοι βιαζομαστε σ αυτο το σταδιο για να μπουν οι χορδες να την ακουσουμε (τη κιθαρα)...-  χορδες να την ακουσουμε (τη κιθαρα)...- 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2020, 10:48:33 πμ από sakkalis »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
2. παω να βρω το δεξια αριστερα. για μενα ειναι λαθος το να τον βαλω ακριβως στη μεση του καπακιου χωρις να τσεκαρω, μπορει να εχει ξεφυγει η συμετρια μπρατσου-σκαφος, στην προηγουμενη αν θυμαστε που το κολλησα βραδυατικο το μπρατσο στη σολερα, μου εφυγε ενα ποντο στο τελειωμα του σκαφους.   :-X
καλη ωρα τωρα κ ο γιοσεφ...  ;D
 
στη πραξη τωρα, αυτο που κανω ειναι να βαζω το χαρακα στη πρωτη χαρακια-πανω απο τη 1η τρυπα στο καβαλαρη, και να τσεκαρω στο 12 ταστο ποσο διαστημα εχει η αποληξη στη ταστιερα, κανω το ιδιο στην 6, και εκει που εχει την ιδια αποσταση εκει πρεπει να μπει.
βαζω χαρτοταινια κ πανω κατω, αρκετα κομματακια ωστε να μην γλυστραει πανω κατω προσοχη στο πολυ πατημα οπως ειπα πιο πανω.
σ αυτη τη φαση ξανατσεκαρω αποσταση κλιμακα κ δεξια αριστερα μην εχει ξεφυγει κατι, γιατι το επομενο σταδιο δεν εχει γυρισμο
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
3. στη συνεχεια πρεπει να αφαιρεσω το λουστρο στην επιμαχη περιοχη. εδω να πω οτι εφτιαχνα παλαιοτερα λουστρο τη κιθαρα, με καλυμενη τη περιοχη με χαρτοταινια, ωστε μετα το λουστρο, απλα ξεκολουσα τη χαρτοταινια κ φαινοταν το ξυλο καθαρο απο κατω, ομως το εγκατελειψα , γιατι λιγο το πανω-κατω, λιγο το μπρος-πισω, για την ακριβεια της θεσης λεω, στο τελος μικραινα τη θεση της χαρτοταινιας ολο κ πιο πολυ...
το αλλο ηταν που μαζευοταν περισσοτερο "υλικο" περιμετρικα της χαρτοταινιας, και υπηρχε ενα μικροπροβληματακι στα τριψιματα...μεχρι και ζελοτεϊπ ειχα βαλει σε μια...
ετσι που το κανω τωρα μου φαινετε οκ, καλυτερα.
για την αφαιρεση βαζω διαβρωτικο , υπαρχουν διαφορα ειδη, καλο ειναι να γραφει και για λουστρα (ειναι λιγο πιο δυνατο) στο θεμα της ποσοτητας με ενα μικρο μπουκαλι κανεις πααααρα πολλους καβαλαρηδες... αρκει να το κλεινεις καλα το καπακι.
βαζω με ενα πινελακι στη περιοχη μπολικο πραγμα, καιτο αφηνω να δρασει κανα διλεπτο .
εδω πολυ προσοχη κ οχι βιασυνες, μη σταξει στη κιθαρα γιατι διαφορετικα ολο το λουστρο φτουμανακπαλιαπτηναρχη....
αφαιρω με ενα μικρο ατσαλινακι, εχω διπλα και χαρτι κουζινας να σκουπιζω το ατσαλινακι.
επαναλαμβανω τη διαδικασια με το διαβρωτικο, και ας ειναι το λουστρο γομαλακα που βγαινει ευκολα...
σε αυτο το σημειο να πω οτι οσο πιο "δυνατο" ειναι το λουστρο, τοσο πιο πολλα χερακια θελει.
με ενα χερι δεν ειναι καλο να το κανουμε, εστω κ στη γομαλακα.
ο λογος ειναι οτι πρεπει να μεινει "καθαρο" ξυλο, για να κολλησει ο καβαλαρης, γιατι ναι μεν φαινομενικα μπορει να ειναι οκ, και μετα οταν το κολλησουμε να ειναι οκ, και να ξεκολλησει μετα απο 2-3 μηνες
(το χω παθει, ολα τα χω παθει...)  ;D
με αυτο που εφαρμοζω δεν υπαρχει κανενα προβλημα ποτε των ποτων (αρκει η καμπυλη του καπακιου να ειναι ιδια με αυτη του καβαλαρη, να εφαρμοζουν τελεια πριν την κολληση και να μην περιμενουμε οτι με τους σφικτηρες θα ερθει-ερχεται βεβαια, αλλα καλυτερα ειναι να ειναι η εφαρμογη πριν τη κολλα σουπερ-ντουπερ)

μετα τα 2 χερακια διαβρωτικο σκουπιζω με χαρτι, αφηνω να στεγνωσει, και τριβω καλα καθετα με τις βεννες με γυαλοχαρτο 120
σκουπιζω με καθαρο πινελο η φυσαω και μετα με το χερι απομακρυνω τις σκονες. (το χερι ειναι το καλυτερο "απομακρυντικο" σκονης εβερ)  ;D

 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
καί τό λεπτό διακοσμητικό κορδονάκι περιμετρικά τοῦ καπακιοῦ καί τῆς πλάτης !!!

εδω λαμπρο,
ετοιμο , κατευθειαν απο τα βαθη της κινας βουτηγμενα στον κορονομπαϊρο, οχι σαν εσενα που παιδευεσαι με τα χειροποιητα ;D

περαν της πλακας ωραια ειναι, αλλα εμενα δεν μου ταιριαζουν στο συνολο της κιθαρας, ηθελε ισως και η ροζετα να εχει τετοια , η στο κεφαλη της κιθαρας κλπ....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
οδηγος στελιου βημα-βημα για τοποθετηση καβαλαρη στη κλασικη:

έχοντας προφανώς κατάλοιπα "επαγγελματικής διαστροφής" εμένα με βολεύουν τα "ράμματα" (κλωστές στερεωμένες πρόχειρα με χαρτοταινία) γιατί βλέπω ταυτόχρονα μήκος, περασιές με τις τρύπες και offset (από άκρα ταστιέρας)... χρειάζεται να υπάρχει nut

 


αλλά - και λόγω σχήματος που δεν βολεύει η χαρτοταινία - ασφαλίζω τη θέση του με τρύπες (+ καρφάκια ή τρυπανάκια όπως την ταστιέρα) που τις κάνω μέσα στο κανάλι του κόκκαλου

 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
σωστος ο μανος!

συνεχεια στο 4

4: παιρνω 2 οδοντογλυφιδες, οχι χρησιμοποιημενες, στρογγυλες, διαμετρου 3 χιλιοστων, και βαζω στο εργαλειο τρυπανακι επισης 3 χιλιοστα για να κανω 2 τρυπες στο αυλακι του καβαλαρη.
αφου γινει αυτο, οι χαρτοταινιες μπορουν να αφαιρεθουν προσεχτικα οχι γρηγορα μη σηκωσει το λουστρο.
θυμιζω οτι οσο μενει η κιθαρα κρεμασμενη να στεγνωσει σε βαθος το λουστρο, τοσο περισσοτερο υπαρχει αμοιβη σε αυτο το σταδιο που βγαινουν οι χαρτοταινιες.
οι οδοντογλυφιδες μπαινουν για να μην γλιστρησει ο καβαλαρης μπροστα απο την πιεση των σφικτηρων, (βοηθα κ λιγο στο να μην σηκωθει το μπροστινο μερος, και να καθησει δηλ ολη η επιφανεια του καβαλαρη στο καπακι...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
5. βαζω μεσα 3 σφικτηρες*, αφου πρωτα εκοψα τις ακρουλες του ξυλου τους απο κατω για να χωρανε πλαγιαστα μεσα στη τρυπα. κανω μια προβα ωστε να πατανε καλα, σφιγγω ξεσφιγγω με ολα στη θεση τους.
μερικες φορες βαζω ενα μικρομακροστενο νταουν για να μην πεφτουν κατω απο το βαρος τους οι σφικτηρες στη περιοχη της τρυπας.

 οταν τα βλεπω οτι ειναι ολα οκ, κατοπι βαζω κολλα, λιγη ομως οχι ενα φορτωμα στο καβαλαρη απο κατω και αλοιφω παντου να παει, με το μεσαιο δαχτυλο.
κανω ομως το ιδιο και στη περιοχη του καπακιου με λιγο κολλα , αλοιφω ετσι ωστε να μην εχει καθολου απο σκονη στο καπακι, να βεντουζαρει το εργαλειο.

* πιο παλια εβαζα 3 μεγαλα ξυλα σαν αυτο που εβαλε στη φωτο ο μανος , με τη διαφορα οτι τα 2 ακριανα πηγαινανε μπροστα οχι στο πλαϊ, με σφικτηρες μπρος πισω.
το μεσαιο κουμπωνε στη ταστιερα και πισω στο τακο, και εβαζα φελλο μη τραυματισει το ξυλο και απο κατω στους σφικτηρες.
(το εγατελειψα αυτο εκαναν σημαδια στο λουστρο-επισης απο μεσα εβαζα 2-3 ξυλακια να "σπρωχνουν" , και να μη βουλιαξει το καπακι απο τη πιεση των 3 ξυλων)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
6.
μετα απο 2-3 λεπτα, βγαζω τους σφικτηρες (τους ξεσφιγγω, δεν τους βγαζω μεσα απο τη τρυπα...) και με ενα χαρτι κουζινας νοτισμενο σκουπιζω γρηγορα-γρηγορα τη κολλα που εξεχει.σκουπιζω γρηγορα με αλλο χαρτι στεγνο, το τριβω ελαφρια, προσοχη στα χερια στα νυχια κλπ κλπ μην αφησουν σημαδι στο καπακι.
ξανασφιγγω τους σφικτηρες, με οσο πιο κατω γινεται η βαση τους και οσο πιο σφικτα.
μερικες φορες δεν πιανουν με το 1ο, δουλευουν με καρβουνο, και ξανακανω το ιδιο βημα (κατω η βαση οσο παιρνει, ελαφρο χτυπηματακι, προσευχη στο πολυουχο της ημερας και σφιξιμο η πετουγια).

το αφηνω ετσι 12 ωρες, προσοχη οι σφικτηρες στο μπες-βγες επειδη ειναι λιγο στριμοκ@λα εκει μη κανει ζημια στο καπακι...

κολλα θα ξαναβγει-ξεχυλισει, αλλα λιγα πραγματα. αυτα την επομενη μερα, και αφου ξεραθει καλα με το μικρο το σκαρπελακι (σκαρπελο παντα, σε ολες τις δουλιες, ακομη και στις κολλησεις...  ;D) το παω προσεκτικα απο τη περιοχη του καπακιου αλλα και στη καθετη πλευρα με ενα κοπιδι .
θελει σταθερο χερι, προσοχη μη ξεφυγει γιατι η ζημια ειναι δεδομενη.
οι περισσοτεροι λενε μια ωρα οι σφικτηρες, εγω παντα αφηνω 2-3.
στις χορδες τα βιβλια ποικιλουν στο ωραριο, ειναι απο 4(!) μεχρι 12. προτιμω την αλλη μερα.
βαζω 1 και 6 και τσεκαρω τα αξιον της χορδης με τους γνωστους τροπους (πατημα 3ο ταστο για τον πανω και μετρημα στο 12 για τον απο κατω)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2020, 01:03:15 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2020, 12:57:34 μμ »
... ξεχασα να γραψω για τις οδοντογλυφιδες παραπανω στο νουμερο 6, την αλλη μετα κοβω απο κατω με το χερι που βαζω στη τρυπα τις αποληξεις τους, και απο πανω, και μετα με ενα κατσαβιδακι ισιο μικρουλακι, που εχω κανει... μικροσκαρπελακι, μεσα στη χαρακια του κοκκαλου το περναω 3-4 φορες και ειναι οκ.παλαιοτερα τις εβγαζα στο 10λεπτο και πριν αυτες κολλησουν (τις τραβουσα με μια πενσα) αλλα τωρα προτιμω να κοβω πανω-κατω, να μην εχει δηλαδη καθολου τρυπιτσα αλλα να ειναι γεματη απο το ξυλαρακι της οδοντογλυφιδας. η κολλα που βαζω ειναι ταϊτμποντ η ρεντ.  τελος[/size]καθε ερωτηση μετα απο αυτα, πως κολλαμε το καβαλαρη κλπ, 50 ευρω.  ;D [/font]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2020, 10:45:01 πμ από sakkalis »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2020, 12:40:42 μμ »
Έτσι μπράβο!
Να τακτοποιούνται στις θήκες οι παρακαταθήκες...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2020, 03:37:56 μμ »
Εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ αυτή η παρουσίαση.. είχα βάλει χαρτοταινια πριν τα λουστρα με την διαφορά ότι δεν την είχα εφαρμόσει ακριβώς στο πάτο της γέφυρας αλλά 1 με 2 χιλιοστά πιο λίγο.. τελειώνοντας τα λουστρα είχα σκοπό να χάραξω ακριβώς τα όρια της γέφυρας με το νυστέρι.τλκ χρησιμοποίησα την χαρτοταινια με το σύστημα του Στέλιου.. απλά είχα πολύ λιγότερο λουστρα να τρίψω.. Ευχαριστώ Στέλιο για άλλη μια φορά!

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2020, 09:51:03 μμ »
Μπράβο Στέλιο πολύ κατατοπιστικά όλα όσα αναφέρεις ...να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον καβαλάρη-γέφυρα πρέπει το σχήμα του να είναι ορθογώνιο με διαστάσεις 18,5επι 3 εκατοστά άν είναι παραπάνω ή παρακάτω σε εκατοστά το μάκρος  ή αν είναι καμπυλωτό το ορθογώνιο όπως κάποιοι κατασκευαστές(λίγοι όμως)πειράζει;

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2020, 11:12:11 μμ »
Μόνο ο γάμος μας πειράζει Σπύρο και η πεθερά! Πέρα από την πλάκα όπως είπες ο καθένας φτιάχνει την γεφυρα του ανάλογα με το τι θέλει να πετύχει.. άλλος ελαφριά άλλος βαριά άλλος 185 άλλος 170 μέχρι και  άλλο σχήμα έχω δει..Δεν ξέρω πώς επηρεάζει και τι επηρεάζει δεν γνωρίζω να σου εξηγήσω.. Εγώ πάντως την κάνω 30 με 185..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Οδηγός εφαρμογής καβαλάρη στην κλασσική κιθάρα (steliosguitar)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2020, 11:15:32 μμ »
Μήπως σε βοηθήσει κάπως..

https://www.designofaclassicalguitar.com/bridge

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Tags: