Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19915 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.151
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 08, 2020, 06:19:50 πμ »
φωναξε κανεις;;;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 01:21:45 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Μετά ἀπό πολύύύύύ καιρό ( λόγω ἄλλων δουλειῶν καί χειροτεχνιῶν ) , ἐπανέρχομαι στήν κατασκευή τῆς.....παρατημένης μου πρώτης μου λαϊκῆς κιθάρας .
Ἀφοῦ κόλλησα ὅλα τά τακάκια στά πλαϊνά τῆς πλευρᾶς τοῦ καπακιοῦ ( tantalones καί ὄχι kerfings ὅπως λανθασμένα τά ὀνομάζω σέ προηγούμενα μηνύματα ) , καί ἀφοῦ θά τά τρίψω ὥστε νά ἔρθουν ἀκριβῶς στό ἐπίπεδο τῶν πλαϊνῶν , σχεδιάζω τήν κατασκευή τοῦ ἱσπανικοῦ τακουνιοῦ .
Ἐπειδή μ' ἀρέσει τό πίσω μέρος γενικά τῶν ὀργάνων ( σκάφος , μάνικο , καράβολο ) νά εἶναι κατασκευασμένο ἀπό τό ἴδιο ξῦλο ( τό μάνικο τό ἔχω ἤδη κατασκευάσει ἀπό ἀμαζάκουε καί κόντρες ) , σκέφτομαι νά κατασκευάσω καί τό τακούνι ἀπό ἀμαζάκουε . Ἐπειδή δέν ἔχω ὅμως συμπαγές ξῦλο , θά κολλήσω μεταξύ τους φέτες ἀπό τόν καπλαμᾶ ἀμαζάκουε πάχους 2 χιλ. Πιστεύω ὅτι εἶναι τό ἴδιο . Ἐξ ἄλλου , ὅπως εἶδα σέ βιντεάκια , μέ τρία τακάκια κατασκευάζουν τά τακούνια , ὄχι μονοκόματα .
Ἡ ἐρώτησή μου εἶναι : Ποιές πρέπει νά εἶναι οἱ διαστάσεις τοῦ τακουνιοῦ ( ἐκτός φυσικά τοῦ ὕψους του πού θά πρέπει νά καλύπτη τό πάχος τῆς ἄνω καμπάνας ) , καί συγκεκριμένα , πόσο θά εἶναι τό φάρδος καί τό πάχος τοῦ τακουνιοῦ πού θά φαίνεται τελικά ( καί τό σχῆμα του ) , πόσο τό πάχος καί τό φάρδος τῶν ὀριζοντίων μερῶν του ὅπου θά κολληθοῦν ἀντἰστοιχα ἡ πλάτη καί τό καπάκι , καί πόσο τό πάχος τοῦ καθέτου του τμήματος , αὐτοῦ δηλαδή πού θά εἶναι ἀπέναντι ἀπό τό ἐμφανές τακούνι , μέσα στό σκάφος , καί πού τά δύο αὐτά τμήματα θά τά χωρίζη ἡ πριονιά ;
Ἐπίσης , ὅταν κολλήσω τό τακούνι στό μάνικο καί δημιουργήσω τήν πριονιά , μέ ποιά σειρά θά γίνη ἡ συναρμολόγηση ; 
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:15:27 μμ »
μου είναι πιο εύκολο να μιλάω με σκίτσα, εγώ το κάνω έτσι

 


οι διαστάσεις είναι δικής μου εμπνεύσεως = ενδεικτικές και όχι απαραίτητο να γίνει έτσι,
όπου δεν έχει διαστάσεις σε οδηγούν οι πρότερες ή υπόλοιπες επιλογές σου (π.χ. ύψος πλαϊνών, ύψος απόληξης τακουνιού, φάρδος ταστιέρας στο 12ο)
οι διαστάσεις της σφήνας προκύπτουν από το μικρότερό μου σκαρπέλο (= 4mm φάρδος), αφήνω 6 mm για να μπορώ με αυτό το σκαρπέλο να σκάψω την εσοχή. Αν δεν βάλεις καν σφήνα, απλώς υπολογίζεις φάρδος σχισμής = πάχος πλαϊνών

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.151
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 05:37:23 μμ »
λαμπρο οταν λες παχους 2 χιλ, εννοεις οτι θα κολλησεις γυρω στους 40-45 καπλαμαδες για να κανεις τους 8-9 ποντους;
αν ειναι ετσι μην το κανεις
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 08:54:16 πμ »
Φίλε Στέλιο καλημέρα ,
Ὁμολογῶ πώς ἀνησύχησα ὅταν διάβασα τό μήνυμά σου , διότι ἔτσι ἔχω ἀποφασίσει νά κάνω τό τακούνι , μέ 40 - 45 τέτοιους καπλαμάδες , κολλημένους μεταξύ τους μέ ψαρόκολλα , πιστεύοντας ὅτι θά εἶναι γερό σάν συμπαγές . Ἐξ ἄλλου ἔτσι ἔκανα καί τό μάνικο , πού ἐπίσης ἔγινε σάν συμπαγές .
Μήπως μοῦ διαφεύγει τίποτε καί ἀποτύχω σ' αὐτό ; Ἐξήγησέ μου , γιατί γράφεις νά μήν τό κάνω ἔτσι ;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.151
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 09:21:04 πμ »
λαμπρο καλημερα.
διοτι ειναι οριζοντια, και βασιζεσαι στην (πολλη ) κολλα να αντεξει.
και στα 3 κομματια που ειναι οι περισσοτερες , εχω επισκευασει αρκετες που ειναι ξεκλλημενες σε ενα απο τα 3 σημεια κολλησης.
και εγω ετσι κανω στις περισσοτερες βεβαια, αλλα αλλιως 3 σημεια και αλλιως 43...
αν θελεις sony και ντε καπλαμαδες, μια σκεψη που θα εκανα ειναι να τους βαλεις αλλιως, ωστε να βαλεις καμια 20αρια και να τραβανε καθετα που ειναι δυσκολα να σκιστουνε (ισως)
 


το αλλο κ πιο ευκολο, ειναι να σου στειλω ενα κομματι τακουνι κεδρο (μου περισσευουνε) να κανεις τη δουλεια σου.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 09:09:58 πμ »
Φίλε Στέλιο καλημέρα ,
Κατ' ἀρχήν εὐχαριστῶ γιά τήν προσφορά τοῦ τακουνιοῦ ἀπό κέδρο , ἀλλά ὅπως ἔγραψα καί σέ προηγούμενο μήνυμα , ἔχω τήν ἰδιοτροπία ὅλο τό πίσω μέρος τοῦ ὀργάνου , νά εἶναι ἕνα εἶδος ξύλου .
Ὁπότε δέν ἔχω ἄλλη ἐπιλογή ἀπό τούς.....45 καπλαμάδες !!!
.....ἀλλά εὐτυχῶς πού μοῦ ἔκρουσες τόν κώδωνα τοῦ κινδύνου γιά τό τί μπορεῖ νά συμβῆ , καί σ' εὐχαριστῶ πολύ γι' αὐτό . Δέν θά μποροῦσα νά τό φανταστῶ !!!
Ἔτσι κι ἐγώ.....πῆρα τά μέτρα μου γιά νά μή συμβῆ καί θά τό παρουσιάσω ὅταν τό φτιάξω......

Καλή μέρα καί καλή συνέχεια σ' ὅλους !!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.151
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 11:45:56 πμ »
ωραια!

καλη συνεχεια στη κατασκευη-αναμενουμε!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:25:44 μμ »
Καλησπέρα σ' ὅλους ,
Ἀφοῦ ἔστιψα τό μυαλό μου πῶς νά μήν ξεκολλήση ποτέ τό τακούνι μέ τούς 45+ κολλημένους καπλαμάδες , κατέληξα στήν πιό κάτω λύση , δεδομένου ὅτι τό ἐξωτερικό τακούνι , τό ἐμφανές , θά ἔχη διαστάσεις διατομῆς  3,5 ἑκ. Χ 2,5 ἑκ. : Ἀφοῦ κόλλησα τούς καπλαμάδες δημιουργῶντας 3 τακάκια καί δίνοντας τό σχῆμα τοῦ τακουνιοῦ , τά τρύπησα μέ δύο διαμπερεῖς τρῦπες τό καθένα διαμέτρου 5 χιλ., ὥστε νά δημιουργηθοῦν , ὅταν θά κολληθοῦν μάνικο καί τακάκια , δύο ἑνιαῖες τρῦπες σ' ὅλο τό πάχος μάνικου + τακουνιοῦ , ἀπό τό ἐπίπεδο πού θά κολληθῆ ἡ ταστιέρα ἕως τόν τελευταῖο καπλαμᾶ , στό σημεῖο ὅπου ἀργότερα θά ὑπάρχη τό ἐξωτερικό τακούνι .

 


 


 


 


 Τά σύρματα πού βλέπετε , εἶναι κομμάτια ἀπό οὔγια , χοντρό σύρμα γιά περιφράξεις , πού τό πέρασα ἀπ' τίς τρύπες τῶν τακακίων καί τοῦ μάνικου κατά τήν κόλληση , γιά νά μή γλυστρίση ἡ κόλλα καί χαθῆ ἡ συνέχεια τῶν ὀπῶν .

Στήν συνέχεια , ἀφοῦ ἔδωσα χονδρικά τό σχῆμα στό τακούνι , τό πέρασα στό δισκοπρίονο καί δημιουργήθηκε ἡ χαραγματιά ὅπου θά εἰσχωρήσουν καί θά κολληθοῦν οἱ ἀρχές τῶν πλαϊνῶν :

 


 


 


Στή συνέχεια στήν ἀρχή καί στό τέλος κάθε τρύπας , μεγάλωσα τή διάμετρό τους ἀπό 5 σέ 12 χιλιοστά σέ βάθος 1 ἑκ. , γιατί σέ κάθε τρύπα πέρασα ἀπό ἕνα κομμάτι ντίζα διαμέτρου 4 χιλ. καί ἔσφιξα πάνω κάτω μέ παξιμάδι καί ροδέλα , ὥστε νά μήν ξεκολλοῦν ἀργότερα οἱ κολλημένοι καπλαμάδες άπ' τήν τάση τῶν χορδῶν . Τήν διάνοιξη τῶν 12 χιλ. τήν ἔκανα γιά νά μπορεῖ νά χωνευτῆ τό παξιμάδι μέ τήν ροδέλλα , καί νά χωρεῖ καί τό καρυδάκι πού θά σφίξη .

Συνεχίζεται......







Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 22, 2020, 03:37:03 μμ »
Στή συνέχεια ἀφοῦ πέρασα πάλι τίς τρῦπες μέ τό τρυπάνι μπρός - πίσω μήν τυχόν καί ἔφραξαν ἀπό κάτι ἤ λίγο στραβοκόλλησαν , πέρασα τίς ντίζες καί ἔσφξα τά παξιμάδια πάνω κάτω :

 


 


 


 


Μ' αὐτό τόν τρόπο , ἐλπίζω , νά μήν ξεκολλήση τό τακούνι , διότι , ἄν δέν εἶναι μονοκόματο τό ξῦλο του ἀλλ' ἀποτελεῖται ἀπό 2 ἤ 3 κομμάτια , πάλι ἔχει φόβο . Βέβαια , ἄν ἀποτελεῖται ἀπό 45+, ἐ , τότε σίγουρα ἔχει περισσότερες πιθανότητες .

Φυσικά οἱ τρῦπες καί τά παξιμάδια θά καλυφθοῦν ἀργότερα .

Νομίζω πώς αὐτός ὁ τρόπος , μπορεῖ νά ἐφαρμοσθῆ καί στίς κλασσικές κιθάρες , μέ μία ντίζα μόνο , λόγω στενότητος τοῦ τακουνιῦ της .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:47:48 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι καλησπέρα ,
Μετά ἀπό ἀρκετό καιρό ἀπουσίας λόγω προβλήματος μέ τήν ὑγεία μου ( ὑποβλήθηκα σέ ἐγχείρηση προστάτου - ἐ , στήν ἡλικία μου ἦταν σχεδόν ἀναμενόμενο , ἀρκετά χρόνια ὑπέφερα - καί τώρα εἶμαι στήν ἀνάρρωση ) , ἀλλά καί λόγω συνταξιοδοτήσεώς μου (  {celebrate011} YES !!!!!! - ἄπλετος χρόνος γιά κατασκευές καί ὁτιδήποτε !!!!!!!!!!! ) πού κι αὐτή εἶχε κάποια διαδικασία , ἐπανέρχομαι καί πάλι γιά νά τελειώσω ἐπί τέλους αὐτήν τήν κιθάρα .
Ἀπό τά μηδενικά σχόλια καταλαβαίνω , ὅτι δέν σᾶς ἄρεσε ἡ τόση κόλλα πού χρησιμοποιῶ , καί δέν ἔχετε καί ἄδικο . Τίποτε καλύτερο ἀπ' τό συμπαγές ξῦλο . Ἀλλά τώρα , ἀφοῦ μπῆκα σ' αὐτήν τή διαδικασία , θά ἦταν ἄσχημο νά μήν τήν τελειώσω . Καί ἅμα σὰς δείξω πῶς προχώρησα παρακάτω , σίγουρα θά με πάρετε μέ τίς πέτρες !!! Ἀλλά δέν μπορῶ καί νά κρύψω ὅτι κάνω ἀπό ἐσᾶς , κάθε βλακεία στήν ὁποία εἶμαι κολλημένος.....Παρηγοριέμαι βέβαια , γιατό ὁ Στέλιος θά φτιάξη , λέει , κιθάρα ἀπό ξυλάκια παγωτοῦ κολλημένα μεταξύ τους , μαζεύει λέει........

Ἕνα λοιπόν ἀπ' τά κολλήματά μου , εἶναι , μεταξύ ἐβένινης ταστιέρας καί μάνικου , νά ὑπάρχουν γραμμές διαφόρων χρωμάτων , καί αὐτό τό ἔκανα παρεμβάλοντας καπλαμάδες 0,6 χιλ. ( λευκό - μαῦρο - λευκό - κόκκινο - κίτρινο - μαῦρο )

  [ Invalid Attachment ]  

 Τό λάθος μου ἦταν πού τούς κόλλησα στό μάνικο πρίν κατασκευάσω καί κολλήσω σ' αὐτό τό καράβολο , καί ἀναγκάστηκα νά ἀφαιρέσω μιά σφήνα ἀπ' τό μάνικο , κάτω ἀπ' τούς καπλαμάδες , καί στήν θέση της νά κολλήσω τό καράβολο μέ τήν μιά ἄκρη του διαμορφωμένη σέ σφήνα τῆς ίδίας γωνίας ( 12 μοῖρες ) μ' αὐτήν πού ἀφαίρεσα , καί ὄχι μέ ἀπόλυτη ἐπιτυχία :

 


  [ Invalid Attachment ]

Ἕνα ἄλλο κόλλημά μου εἶναι , ὅτι ἤθελα αὐτές οἱ γραμμές νά συνεχιστοῦν καί στό πάνω μέρος τῶν πλαϊνῶν , κάτω ἀπ' τό καπάκι , καθώς καί στό κάτω μέρος αὐτῶν , κάτω ἀπ' τόν πάτο . Πῶς σκάβουν κανάλια στά πλαϊνά καί ἐμφυτεύουν κυρίως ἀσπρόμαυρα φιλέτα ἀφοῦ διαμορφωθῆ τό σῶμα τοῦ ὀργάνου , ἐ , ἐγώ σκέφθηκα νά τά παρεμβάλω αὐτά τά φιλέτα πρίν κολληθῆ τό καπάκι ( τό ἴδιο θά κάνω καί στόν πάτο ) . Ἔτσι , αὐτά τά φιλέτα τά κάτω ἀπ' τό καπάκι , θά εἶναι μιά φυσική συνέχεια αὐτῶν τοῦ μάνικου .

Ἔτσι ἔκοψα λωρίδες καπλαμᾶ πού κόλλησα στό ἐπάνω προφίλ τοῦ " ὀχτώ " , ἀνά χρῶμα τόν ἕνα δίπλα στόν ἄλλο μέ ψαρόκολλα καί πιέζοντας γιά λίγα δευτερόλεπτα μέ ζεστό ἠλεκρικό σίδερο . Μάλιστα , γιά νά μήν φαίνονται καθόλου οἱ ἐνώσεις , κάθε νέο καπλαμᾶ πού κολλοῦσα , τό ἐπανώτιζα ἕνα χιλιοστό στό ἤδη κολλημένο , ὥστε μέ τήν θερμότητα καί τήν πίεση , ἐρχόταν ἡ ἔνωση σχεδόν στό ἴδιο ἐπίπεδο , καί μέ λίγο τρίψιμο ὕστερα , ἔδειχναν σάν ἑνιαῖο κομμάτι :

  [ Invalid Attachment ]  

  [ Invalid Attachment ]  

  [ Invalid Attachment ]  

Συνεχίζεται..........






Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:54:11 μμ »
....ἀπ' ὅτι καταλαβαίνω , μόνο μιά φωτογραφία 800 κβ μπορῶ ν' ἀνεβάσω τή φορά , ἔτσι εἶναι ;

Ἀνεβάζω λοιπόν τίς φωτογραφίες τοῦ προηγουμένου μηνύματος :

 


 


  [ Invalid Attachment ]  


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 04:58:15 μμ »
 


 


 


Καί δύο φωτογραφίες μάνικο - καράβολο : τό ἕνα συνέχεια τοῦ ἄλλου :

 


 


Συνεχίζεται......

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:11:18 μμ »
Ἀφοῦ τελείωσα μέ τό κόλλημα ὅλων τῶν καπλαμάδων , ἀφαίρεσα μέ τό κυλινδρικό τριβεῖο τά παραπανίσια μέσα - ἔξω , καί ξανακόλλησα κάποια λίγα σημεῖα πού εἶχαν ξεκολλήσει μέ τήν καταπόνεση :

 


 


Ξέχασα νά πῶ ὅτι , λόγω ὑπάρξεως καί τῶν μικρῶν κύβων πού εἶχα κολλήσει περιμετρικά τῶν πλαϊνῶν , τό πλάτος αὐτοῦ τοῦ " φιλέτου " ἔγινε περίπου 12 χιλ. Ἔτσι μέ τά τό τρίψιμο , τά πλαϊνά παρουσιάζουν τήν παρακάτω εἰκόνα :

 


 


 


Συνεχίζεται........


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 05:30:56 μμ »
Κατόπιν ἤμουν ἕτοιμος νά προσαρμόσω τό μάνικο μέ τό πλαϊνό : Ἀφοῦ μέτρησα καί ἔκοψα τά παραπανίσια κομμάτια ἀπ' τίς δύο πλευρές τοῦ ἐπάνω τμήματος τῶν πλαϊνῶν , τίς τοποθέτησα μέ ψαρόκολλα μέσα στίς ( ἀρκετά ἀεπιτυχεῖς ) σχισμές τοῦ ἰσπανικοῦ τακουνιοῦ μαζί μέ μιά λωρίδα πάχους 2 χιλ. ἀπ' τή μέσα πλευρά , καί ἀρκετές σφῆνες ἀπ΄τήν ἔξω , δυστυχῶς !!! Αὐτές ἐλπίζω νά δείξουν συνέχεια τοῦ ἐμφανοῦς τακουνιοῦ ....

 


 


Μετά λίγες ὥρες......:

 


Πάντως , τά πλαϊνά , κολλημένα στό μάνικο , ἔχουν μεγάλη ἐλαστικότητα . Τό κόλλημα τοῦ καπακιοῦ πρέπει νά γίνη μέ προσοχή , γιά νά μήν χάση τό καπάκι τή συμμετρία του .

Πολλά λάθη , θά πέση πολύ μπάλωμα . Θά μοῦ πεῖτε , ἡ πρώτη εἶναι.....