Αποστολέας Θέμα: ξυλο για καπακι  (Αναγνώστηκε 6904 φορές)

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
ξυλο για καπακι
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:04:06 πμ »
Καλημέρα!
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί χρησιμοποιείται για καπάκι συνήθως έλατο ή κέδρος? Τα άλλα ξύλα είναι απαγορευτικά? Τι συμπεριφορά θα είχε ένα καπάκι από μουριά, καρυδιά ή κάποιο άλλο ξύλο?
Ευχαριστώ.
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Φουντούκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φουντούκος
  • Αγαπημένο ξύλο: -
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:47:41 μμ »
Το δοκιμασαν και ερευνησαν παρα πολυς κοσμος αυτο.
παντου ανα τον κοσμο τα εγχορδα οργανα με ηχειο εχουν ελατο για καπακι.
η πυκνοτητα των νευρων και το παχος των νευρων και τα ισια νευρα του (σχεδον) τελειως αλφαδιασμενα
φερνουν αυτο το αποτελεσμα. αλλα ξυλα δεν κουρδιζονται και πολυ καλα και τριζουν και ακουγεται ενα οτι να ειναι.
δοκιμασε το σε καμια επισκευη προχειρα. δεν θα σου αρεσει.
Ο κεδρος ειναι μια βουνισια ακακια που για να βγαλει ισιο κορμο την κλαδευουν απο νωρις αλλιως γινετε μεγαλος θαμνος
ενα κοκκινοπο φαινεται απο μακρια και εχει αγκαθια βαρβαρα.
βεβαια βοηθανε και τα νευρα του και οι ιδιοτητες του.
γενικα καθε σημειο ενος οργανου ειναι απο συγκεκριμενα ξυλα γιατι καθε ξυλο εχει τις ιδιοτητες του.
Symmetry and simplicity

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 07:09:33 μμ »
Γιατι η μεταδοση των ηχητικων κυματων ειναι καλλιτερη στα κονωφορα...
Η ''συμπεριφορα'' των πλατυφυλλων στο καπακι θα εχει σαν αποτελεσμα μια ''μουγκη'' κ ''ρηχη'' αισθηση... (π.χ. για κλασικη κιθαρα. σε αλλα ομως οργανα που ειναι ''επιδιωκομενο'' αυτο, χρησιμοποιειται...)
αντιθετα, ειναι ιδανικα για το υπολοιπο σκαφος χαρη στην ''αντανακλαση'' τους 
(απο τα λιγα που ξερω...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

theodoropoulos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 09:15:06 μμ »

αυτο εδω ειναι κελεμπεκι...αλλα απο ηχο δεν ξερω τι λεει....

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 11:23:27 μμ »

αυτο εδω ειναι κελεμπεκι...αλλα απο ηχο δεν ξερω τι λεει....

μήπως είναι στρωμένος καπλαμάς απο πάνω;

Φουντούκος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φουντούκος
  • Αγαπημένο ξύλο: -
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:05:27 πμ »
δεν μπορει να ειναι καπλαμας. θα σταματαει η ταλαντωση απο την κολλα και το ξενο σωμα.
Symmetry and simplicity

Τρελογιώργης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 88
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:36:42 πμ »

αυτο εδω ειναι κελεμπεκι...αλλα απο ηχο δεν ξερω τι λεει....


Σγουρό κελεμπέκι είναι; Πάντως από εμφάνιση σκίζει....
Ο αετός κι αν πληγωθεί το θάρρος δεν το χάνει, δεν καταδέχεται στην γη να πέσει πριν ποθάνει...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:45:55 πμ »
Να πως ακούγεται το κελεμπέκι για καπάκι...

Taylor Custom GA Quilt Maple Review - How does it sound?

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:33:34 πμ »
Σίγουρα πολύ καλό το όργανο που έβγαλε ο Γιάννης. Σκίζει και από εμφάνιση αλλά και ήχο.
Φυσικά δεν αρκεί μόνο το είδος τουτ καπακιού αλλά παίζει και σημαντικό ρόλο η δουλειά που κάνει ο οργανοποιός.
Από την άλλη μεριά το ηχόχρωμα της ακουστικής κιθάρας και το παίξιμο είναι συγκεκριμένο. Βασίζεται κυρίως στα ακόρντα και το ομοιόμορφο άκουσμα που βγάζουν πολλές χορδές όταν χτυπιούνται μαζί. Εκτιμώ ότι σε κλασσική κιθάρα η και μπουζούκι ακόμα δεν πρέπει να ταιριάζει τέτοιο καπάκι εκτός βέβαια και δουλέψει η τέχνη του οργανοποιού.
Κάτι τελαυταίο: μιά πετυχημένη συνταγή ('ελατο ή κέδρος) δύσκολα την αλλάζεις και πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι ο ήχος που έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια είναι αυτός που μας αρέσει περισσότερο. Από κει και πέρα ''πεδίον δόξης λαμπρό''. Δοκιμάζεις και βλέπεις τα αποτελέσματα και σταντάρεις αυτό που σου αρέσει. Ο συμφορουμίτης getit έχει κάνει δεκάδες τέτοια πειράματα με διαφορετικά ξύλα με πραγματικά αξιόλογα αποτελέσματα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:04:24 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις!
Επιχειρώ να φτιάξω ένα μονοκόματο τζουρά από ξύλο καρυδιάς κομένο εδώ και 20 χρόνια και αναρωτιόμουν αν μπορώ από το ίδιο ξύλο να φτιάξω το καπάκι.. Είναι η πρώτη μου απόπειρα και μέχρι τώρα έχει πάει αρκετά καλά σε σχέση με τις αρχικές προσδοκίες μου.. Να το δοκιμάσω και αν δε μου αρέσει να το αλλάξω?
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 03:51:58 μμ »
Ειχα την τυχη περισι να βρεθω με τον κατασκευαστη Νικο Ευθυμιου στο Guitar Day...στο αιωνιο ερωτημα ελατος η κεδρος ειχε να πει τα εξης...σαφως καθε ξυλο εχει τον χαρακτηρα του και πανω απ ολα ειναι τι σου παει στον ηχο, ΑΛΛΑ ενω ο κεδρος ειναι ηχιτικα σταθερος απ την αρχη ο ελατος μεταλασεται μεσα στα χρονια, προς το καλυτερο μεν, αλλα γιατι να περιμενεις 10-20 χρονια για να "στρωσει" το οργανο?...αποψεις θα μου πειτε και θα εχετε δικιο...

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:38:57 πμ »
Λοιπόν θα πω κι εγώ το κοντό μου που πιθανώς να είναι και μακρύ. ;D ;D ;D

Είναι ένα απ' τα πρώτα ερωτήματα που έθεσα σε οργανοποιούς όταν πρωτοασχολήθηκα με το θέμα. Κανείς δεν μπορούσε να μου στηρίξει με κάποιον επιστημονικό τρόπο την επιλογή κωνοφόρων και ειδικώς έλατου και κέδρου για το καπάκι.

Και επειδή τέτοια πράγματα με ........ "τσιγκλάνε" το έψαξα λιγάκι μόνος μου και πριν σας πω που κατέληξα κοιτάξτε πρώτα εδώ.

Θα δείτε ότι η βασική διαφορά του ξύλου των κωνοφόρων απ' των πλατύφυλλων είναι στην μικροσκοπική τους δομή και μάλιστα στη διαφορετικότητα των κυττάρων τους. Το ξύλο των κωνοφόρων απαρτίζεται κατά 90% από τραχεΐδες που είναι μακρυά κύτταρα (πολύ μακρυά σε σχέση με το πάχος του) και κατανέμονται παράλληλα με τα νερά του ξύλου. Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε σχέση με τα άλλα είδη των κυττάρων αυτά είναι πολύ πιο ομοιόμορφα με αποτέλεσμα το ξύλο των κωνοφόρων να είναι πιο "ομοιόμορφο" απ' των πλατύφυλλων.

Απ' την άλλη τα κωνοφόρα δεν έχουν καθόλου κύτταρα που ονομάζονται "μέλη αγγείων" καθώς και ίνες και τα οποία υπερέχουν στα πλατύφυλλα. Όπως βλέπετε τα κύτταρα αυτά κάθε άλλο παρά ομοιόμορφα είναι με αποτέλεσμα (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) το ξύλο των πλατύφυλλων να μην είναι ομοιόμορφο.

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι η παραγωγή ήχου από ομοιόμορφο κυτταρικώς καπάκι υπερέχει καθώς αυτή η ομοιομορφία δίνει τη δυνατότητα του συντονισμού (σχετικώς εύκολου) ώστε να παραχθεί "σωστός" και "συντονισμένος" ήχος (αυτό εκλάβετέ το όπως μπορείτε να το ερμηνεύσετε ο καθένας) σε αντίθεση με των πλατύφυλλων που η κυτταρική τους ανομοιομορφία πιθανώς να δίνει περισσότερο "ασυντόνιστο" και πιθανώς "χαοτικό" ήχο.

Αυτά και συγχωρείστε μου την κατά κάποιο τρόπο .......... επιστημοφανή εξήγηση.

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:37:26 πμ »
 ??? Δεν έχω λόγια..!
Απλά κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολύ γι'αυτό.
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

panagiotis.lp

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Η2Ο
  • Αγαπημένο ξύλο: ελια,καρυδια,κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: ξυλο για καπακι
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:44:01 μμ »
Καλησπέρα σας
Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω όσο αφορά τα καπάκια.
Γενικά προτιμώ τα σκαφτα (archtop) καπάκια  αλλά δυσκολευομαι να βρίσκω σωστά κομμένα ξύλα, έλατο και κέδρο.
1.Πού υστερεί ένα καπάκι αν δεν έχει παράλληλα νερά;
2.Μπορούμε να χρησιμοποιησουμε καστανιά για σκαφτου καπάκι;

Tags: