Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25500 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #240 στις: Μάρτιος 05, 2020, 04:21:07 μμ »
[/size][/font]
[/size]...Θα κατέβω Θεσσαλονίκη για το Πάσχα το πρώτο δεκαήμερο του Απρίλη, μαζί με το όργανο. Το τεστ-ντράιβ μετά μεζέδων και άλλων εορτασμών προτείνω να μπει στην ατζέντα και να ψάξει οριστική ημερομηνία και άλλους συνδαιτημόνες. Συμφωνούμε;
{celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}   εννοείται, χρωστάμε ακόμα στον letasos από πέρισυ, με τον ΚαΠα θα ξεκινήσουμε διαπραγματεύσεις



Όπα ζηλεύω. Θέλω και εγώ.
Έχω να ανέβω Θεσσαλονίκη για δουλειά.
Ρίχτε σύρμα μπας και βολέψει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #241 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:20:27 πμ »
Τα ξύλα των καβαλάρηδων:

Για την κατασκευή των καβαλάρηδων χρησιμοποιήθηκαν 4 διαφορετικά ξύλα που έχουν ελάχιστους έως καθόλου πόρους και θεωρούνται βαριά έως πολύ βαριά.
Οι πυκνότητές τους είναι μετρημένες από τα κομμάτια που χρησιμοποιήθηκαν (όχι θεωρητικές):

1.   Τριανταφυλλιά εκατονταετίας 0,78gr/cm3 http://www.luthier.gr/index.php?topic=3709.msg66218#msg66218
2.   Παλίσανδρος Μαδαγασκάρης 0,87gr/cm3
3.   Έβενος 1.08gr/cm3
4.   Snakewood 1.30(!)gr/cm3

Με τις δοκιμές του καβαλάρη στο παλιό σχήμα του δηλαδή πριν λεπτύνει, διαπίστωσα ότι τα ξύλα που χρησιμοποίησα είχαν (μα δεν έχουν πια!) τις εξής ακουστικές ιδιότητες:

•   Η παλιά τριανταφυλιά είχε στ’ αυτιά μου τον πληρέστερο ήχο. Ήταν αρκετά στρόγγυλος, με επαρκή έως ενισχυμένα μπάσα και με αρκετά καθαρά και ισορροπημένα πρίμα.
•   Ο παλισανδρος Μαδαγασκάρης μου φάνηκε ότι είχε επίσης καλά μπάσα και μάλλον πιο προβεβλημένα πρίμα. Πολύ καλός επίσης.
•   Ο έβενος είχε τα διαυγέστερα πρίμα από όλα τα ξύλα αλλά στα μπάσα και μεσαία ίσως κάτι έλλειπε.
•   Το Snakewood είχε τα εντονώτερα πρίμα, όμως με εμφανείς ελλείψεις στα μπασομεσαία. Εν τέλει παρουσίαζε το λιγότερο ισσοροπημένο ήχο στ’ αυτιά μου.

Ωστόσο, τα ηχητικά χαρακτηριστικά των ξύλων που περιγράφονται πιο πάνω, όπως θα φανεί στη συνέχεια, ανατράπηκαν.

Είδαμε πιο πριν ότι η μάζα του καβαλάρη ήδη μειώθηκε με την αφαίρεση υλικού κυρίως από τα σκέλη κι έτσι το σχήμα του εξελίχθηκε στην έκδοση slim.
Το πρόδηλο ηχητικό αποτέλεσμα ήταν ότι ο ήχος της Λα χορδής ήρθε πιο κοντά σ’ αυτόν της Ρε. Και λέω πρόδηλο γιατί αυτός ακριβώς ήταν ο στόχος της λέπτυνσης κι έτσι αρχικά εστίασα μόνο στο ηχόχρωμα της Λα.

Ωστόσο, πιο εκτεταμένες δοκιμές του καινούργιου σχήματος slim (βάλε-βγάλε σύγκρινε καβαλάρηδες για μέρες), ανέδειξαν επίσης και κάποιες ακόμη αλλαγές του ήχου που δεν είχα αντιληφθεί από την αρχή. Εξηγούμαι: Μετά από συγκρίσεις του παλιού σχήματος καβαλάρη με τον καινούργιο slim αντιλήφθηκα ότι ο ήχος απέκτησε ίχνη από αλλαγές που δε μου είναι ακριβώς εύκολο να χαρακτηρίσω, αλλά θα μπορούσα να μιλήσω για διαύγεια, αμεσότητα, πληρότητα ή ακόμη και ένταση. Με κάποια δόση υπερβολής θάλεγα ότι ο ήχος άρχισε να υφίσταται κάποιου είδους γλυπτική! Κάπως σαν να άρχισε να περνάει μέσα από equaliser.

...........................................

Πού έκατσε τελικά η μπίλια;

Μετά απ’ αυτή την εξέλιξη, και με τον Cumpiano να προτρέπει σε «Ελάχιστη Επαρκή Δομή» κι από την άλλη τον Somogyi να μας μεταφέρει το απόσταγμα της Ισπανικής κιθαροποιίας και να μας έλκει υπνωτισμένους προς το «χείλος της καταστροφής» δεν ήθελε πολύ για ν’ ανοίξει νέο πεδίο δόξης λαμπρόν για την καβαλερία. Δεν δίστασα καθόλου να υποβάλω τον πρώτο εθελοντή καβαλάρη σε νέο πρόγραμμα αδυνατίσματος, αγγίζοντας πια το όριο του μη-παρέκει!  Έτσι γεννήθηκε η έκδοση super-slim.

Στη φωτό οι τρείς εκδόσεις από πάνω προς τα κάτω:
•   Standard
•   Slim
•   Super-slim
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2020, 11:36:34 πμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #242 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:23:48 πμ »
Ευπειθώς αναφέρω ότι δεν κατόρθωσα να καταστρέψω  κανένα super-slim καβαλάρη μέχρι τώρα -παρ’ όλο που το φοβήθηκα!

Με 5 υπέρ-κομψους καβαλάρηδες έτοιμους πλέον σε διαφορετικά ύψη, διαπιστώνω με ενθουσιασμό ότι η transition από Ρε σε Λα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο (παραμένουν κάτι υπολείμματα), αλλά το κυριότερο (που επήλθε σαν παράπλευρο κέρδος) είναι ότι ο ήχος του οργάνου βελτιώθηκε θεαματικά τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά.

Οι 5 καβαλάρηδες της φωτογραφίας φαίνονται βρώμικοι διότι είναι βρώμικοι. Ήτανε όλοι τους στο γιαπί. Θα σενιαριστούνε αργότερα.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #243 στις: Μάρτιος 07, 2020, 11:28:07 πμ »
Φλυαρίες για τον ήχο

Συνέβαινε εδώ και αρκετό καιρό να παρακολουθώ με προσοχή το ηχόχρωμα από μπουζούκια που έπαιζαν σε διάφορες ηχογραφήσεις, είτε ζωντανά είτε σε στούντιο και να καλλιεργώ μέσα μου την προσδοκία για ένα συγκεκριμένο ήχο μπουζουκιού που αναγνώριζα πότε-πότε ανάμεσα σ’ αυτά τα ακούσματα.
Ε λοιπόν, το 6ο μού φαίνεται ότι έχει πλησιάσει αυτό τον ήχο!

Μού έρχεται ένα γλαφυρό παράδειγμα στο νου όταν μιλάω για τον προτιμώμενο ήχο μπουζουκιού. Ο ήχος που παράγεται αποτελείται από το «τσάκ» που ακούγεται από την πένα και από τη νότα που παράγεται ταυτόχρονα. Αν η νότα ήτανε …φρούτο τότε το «τσακ» της πένας θα ήτανε το κουκούτσι και το υπόλοιπο ο ζουμερός καρπός. Θα προτιμούσα λοιπόν μικρό κουκούτσι (τόσο όσο το «τσακ» της πενιάς να παρέχει χροιά, πυρήνα και εν τέλει χαρακτήρα στη νότα) και πολύ καρπό. Όχι το αντίθετο.

………………………………………………….

Η τελική σύγκριση

Και τώρα ας επιστρέψουμε στη σύγκριση των ακουστικών ιδιοτήτων των ξύλων των καβαλάρηδων που αναφέρονται πιο πάνω. Μετά από την αφαίρεση τόσου υλικού από πάνω τους, η μεταξύ τους σύγκριση πλέον παρουσιάζει πολύ μικρές διαφορές που δυσκολεύομαι πια να αξιολογήσω και να περιγράψω.

Αυτό βασανίστηκα να το εξηγήσω. Ένα βολικό συμπέρασμα μεταξύ σοβαρού και αστείου μου φαίνεται ότι είναι πως: Όσο οι καβαλάρηδες τείνουν προς την εξαφάνιση (βγάλε και βγάλε υλικό, στο τέλος θα εξαφανιστούν!) τόσο εξαφανίζονται και οι ηχητικές διαφορές μεταξύ των ξύλων τους.

Ή άλλη μια παρόμοια προσέγγιση: Όπως λέει ο Cumpiano, όσο λιγότερη μάζα παρεμβάλλεται (gets in the way) στη διαδρομή από την παλλόμενη χορδή μέχρι την παραγωγή του ήχου τόσο καλύτερα.
Μαντεύω ότι με τη μείωση της μάζας του καβαλάρη αυτός αλλοιώνει σε μικρότερο βαθμό τον ήχο της χορδής και μ’ αυτό τον τρόπο ακούγεται πιά περισσότερο «όργανο»  και λιγότερος «καβαλάρης». Έτσι λοιπόν ο καβαλάρης εισφέρει μεν αλλά σε περιορισμένη πια ποσότητα τα δικά του χαρακτηριστικά στη συνταγή του ήχου. Αλλά αυτό το συμπέρασμα δεν είναι παρά μια εικασία που βασίζεται μόνο σε ενδείξεις φιλτραρισμένες (αλλοιωμένες δηλαδή) από προσωπικά κριτήρια. Στην πραγματικότητα δεν ξέρω.

Προσωπικά θα διάλεγα πλέον εύκολα super-slim καβαλάρη για αυτό το μπουζούκι φτιαγμένο από οποιοδήποτε από τα παραπάνω ξύλα. Εδώ είναι που χρειάζεται ένας πραγματικός μπουζουκίστας για να αποφανθεί εγκυρότερα, θέτοντας πιο εκλεπτυσμένα και ίσως πιο προσωπικά κριτήρια.

Σκέφτομαι μετά απ’ όλα αυτά μήπως θα ήταν σκόπιμο να παραδίδεται το μπουζούκι με δύο ή και με τρείς καβαλάρηδες με διαφορετικά ύψη ή ξύλα στον ιδιοκτήτη του ώστε να τους εναλλάσσει ανάλογα με τις ανάγκες του.

(συνεχίζεται…)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2020, 11:49:06 πμ από Stergios_craftopia »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.149
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #244 στις: Μάρτιος 07, 2020, 01:18:03 μμ »
διατριβη, μπραβο!
σουπερ στεργιος!

δηλαδη η μοδα επιτασσει να φορεθουνε φετο σουπερσλιμ στα μπουζουκια... ;D


δοκιμασες κανεναν πυραμιδοειδη; για να φορτισει η βαση το καπακι και να εχει το λιγοτερο δυνατο βαρος;
αυτο με την ελλειψη φορτισης το διαπιστωσες και με τον κουφιο καβαλαρη.
πρεπει (κατα τη γνωμη μου) ενας καβαλαρης να φορτισει το καπακι, κανοντας το βαζω στοιχημα* θα αυξηθει κ η ενταση κατα πολυ. δηλ με λιγα λογια η χρυση τομη ειναι να διαλεξεις την περισσοτερη φορτιση με το λιγοτερο βαρος

* ενα μαδερακι καρυδια {celebrate012}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #245 στις: Μάρτιος 07, 2020, 05:21:49 μμ »
Συναρπαστικός αυτός ο περίπατος με το "ιππικό" σου !

Ευχαριστούμε για την υπέροχη διαδρομή !

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #246 στις: Μάρτιος 07, 2020, 06:36:04 μμ »
Εξαιρετικη μελετη και αναλυση Στεργιο!
Τετοια θεματα αφηνουν παρακαταθηκη για τους μελλοντικους μας φιλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2020, 07:34:26 πμ από yiannis »

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #247 στις: Μάρτιος 09, 2020, 11:42:38 πμ »
Εξαιρετικός ο Στέργιος!!!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #248 στις: Μάρτιος 09, 2020, 12:01:58 μμ »
Πολύ ωραία μελέτη Στέργιε! Χαρά στο κουράγιο σου να φτιάξεις τόσους καβαλάρηδες.  :13: :sign0098:

ΥΓ
Η επόμενη κιθάρα που θα κατασκευάσεις μάλλον δεν θα είναι  "Η κιθάρα Νο# του κιθαρίστα" αλλά "Η κιθάρα Νο# του μπουζουκομελετητή"!!  ;D
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #249 στις: Μάρτιος 09, 2020, 02:53:34 μμ »
Φίλε Στέργιε , ἐξαιρετική μελέτη , συγχαρητήρια !!!!
Ἄς πῶ κι ἐγώ τή χαζομάρα μου : Μήπως , ἀφοῦ θέλουμε μικρή μᾶζα , ἄρα καί μικρό βάρος στόν καβαλλάρη , θά δούλευε καβαλλάρης ἀπό σφενδάμι , πού ,
καί εἶναι ἐλαφρύτερο ἀπ'τά σκοῦρα πού χρησιμοποίησες ( ἄν θές νά τό σκουρύνης γι' ἀντίθεση μέ τό καπάκι τό βάφεις ) ,
καί εἶναι ἠμισκληρο ,
καί κυρίως , χρησιμοποιεῖται αὐτό τό ξῦλο , παραδοσιακά καί ἀποκλειστικά , γιά τήν κατασκευή καβαλλάρηδων στά τοξωτά ὄργανα ( οἰκογένεια βιολιοῦ - λύρας - yaylı tanbur κ.λ.π. ) ;

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #250 στις: Μάρτιος 09, 2020, 04:19:26 μμ »
Στέλιο, Ιωσήφ, yannis, KOSTAS7, Παναγιώτη και Λάμπρο: σας ευχαριστώ όλους θερμά!
…....................

...η χρυση τομη ειναι να διαλεξεις την περισσοτερη φορτιση με το λιγοτερο βαρος
Στέλιο σοφά λόγια! Μόνο που (τα ξέρεις) αυτή η “περισσότερη φόρτιση” έχει ένα άνω όριο που όταν το ξεπεράσεις (το έχω δει) αλλοιώνει δυσάρεστα τον ήχο και το “λιγότερο βάρος” έχει και αυτό ένα κάτω όριο που όταν το παρακάνεις απειλείται η σωματική ακεραιότητα του καβαλάρη. Τι γοητευτικό χάος!

Χαρά στο κουράγιο σου να φτιάξεις τόσους καβαλάρηδες...
...Η επόμενη κιθάρα που θα κατασκευάσεις...
Παναγιώτη, μπορεί να ξόδεψα ένα γεμάτο δεκαήμερο δουλειάς αλλά πήρα (όπως πιστεύω) μια αναβάθμιση ήχου. Κελεπούρι! 
Όσο για την κιθάρα...  καλά κάνεις και με σκαλίζεις. Κλονίζομαι αλλά ανθίσταμαι. Για πόσο ακόμα άραγε;

...Μήπως , ἀφοῦ θέλουμε μικρή μᾶζα , ἄρα καί μικρό βάρος στόν καβαλλάρη , θά δούλευε καβαλλάρης ἀπό σφενδάμι;
Λάμπρο δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο... Απλώς ψυχανεμίζομαι ότι ενώ τα έγχορδα θέλουν βελούδο (και μάλλον το σφενδάμι είναι ταμάμ όπως θάλεγε κι ο Μάνος) τα μπουζουκοειδή θέλουν κρύσταλλο στα πρίμα που η μικρή μου εμπειρία με οδηγεί προς τα βαρύτερα ξύλα. Αλλά, δείξε έλεος στο συμμαθητή σου! Μη μου βάζεις άλλο διαγώνισμα με καβαλάρηδες τώρα που τελείωσα και μάζεψα τον τραχανά! Ίσως στο μέλλον...

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #251 στις: Μάρτιος 09, 2020, 10:32:21 μμ »
διατριβη, μπραβο!
σουπερ στεργιος!

δηλαδη η μοδα επιτασσει να φορεθουνε φετο σουπερσλιμ στα μπουζουκια... ;D


δοκιμασες κανεναν πυραμιδοειδη; για να φορτισει η βαση το καπακι και να εχει το λιγοτερο δυνατο βαρος;
αυτο με την ελλειψη φορτισης το διαπιστωσες και με τον κουφιο καβαλαρη.
πρεπει (κατα τη γνωμη μου) ενας καβαλαρης να φορτισει το καπακι, κανοντας το βαζω στοιχημα* θα αυξηθει κ η ενταση κατα πολυ. δηλ με λιγα λογια η χρυση τομη ειναι να διαλεξεις την περισσοτερη φορτιση με το λιγοτερο βαρος

* ενα μαδερακι καρυδια {celebrate012}

Φίλε Στέργιο περιττό πλέον να εκφράζω το θαυμασμό μου για σένα και για όσα μας παρουσιάζεις. !!!! Χαρά στο κουράγιο σου να καθίσεις να φτιάξεις τόσους καβαλάρηδες...!!!!! Και μόνο που τους είδα κουράστηκα.... ;) ;)
Προσωπικά συμφωνώ με αυτά που αναφέρει ο Στέλιος αν και όλα αυτά επιδέχονται πολλαπλές ερμηνείες και δεν ξέρω πόσο απόλυτος μπορεί να είναι κάποιος με αυτά. Κάποτε είδα ένα μπουζούκι του κ. Σπουρδαλάκη στο οποίο όταν μας μιλούσε για τον καβαλάρη δοκίμασε δύο ίδιους στο σχήμα καβαλάρηδες ο ένας από έβενο κι ο άλλος από παλίσανδρο. Καμία σχέση ο ήχος του ενός με τον άλλο...Στα δικά μου τα αφτιά ο παλίσανδρος μακράν ο καλύτερος. Θέλουν ψάξιμο αρκετό τα ξύλα του καβαλάρη λοιπόν. Αυτό όμως που θέλω να σου προτείνω μιας και το έχεις αρκετά με την αναζήτηση είναι το εξής. Προσπάθησε να ακολουθήσεις σε κάποιους καβαλάρηδες το μοντέλο " Στέλιος " και " παίξε " λίγο παραπάνω με το κόκκαλο του καβαλάρη .Θα σου πρότεινα να το κάνεις πιο στενό στο πλάτος του και είμαι σίγουρος ότι θα δεις κι εκεί διαφορές καθώς  πιστεύω ότι θα βρεις και πράγματα σχετικά με τη Ρε και την Λα που αναφέρεις .   

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.149
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #252 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:10:02 πμ »
το μοντέλο " Στέλιος "
παω , τι παω τρεχω λεμε να κατοχυρώσω πατεντα....  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.149
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #253 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:15:08 πμ »
παιδια πρεπει να τον αφησουμε να το τελειωσει  :cheesy2: (βαζω κ τον εαυτο μου μεσα...)
μια με τακους μια με καβαλαρηδες μια με καμαρια εχουμε βγαλει ολοι το κατασκευαστικο μας αχτι  ;D ;D στις κατασκευες του στεργιου που ναι κ μερακλοχρυσοχερης...
προχωρα στα λουστρα που δεν μπορουμε να πουμε τιποτε, χαχαχαχα!
στο επομενο οργανο (κιθαρα) θα σε ξανακανουμε να τρεχεις...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #254 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:31:14 πμ »
Ωραια πραγματα διαβαζω.... Οτι και να πουμε ειναι λιγο

Μια παρατηρηση που κανω απο καβαλάρηδες κάποιον πολύ καλων κατασκευαστων ειναι οτι στα ακρα τους εχουν παχος στο κατω μερος. Εκει που ακουμπανε στο καπακι. Εχουν ελαφρυνει αρκετα καθως εχουν κατεβασει υψος αλλα παραμενει το παχος χαμηλα.
Φυσικα δε ξερω το λογο. Τα πριμα βγαινουν κατω και τα μπασα πανω; Ισως πρεπει να εχει επιφανεια επαφης για αυτο το λογο; Δεν εχω ιδεα φυσικα....

Μελετη για τους επομενους καβαλαρηδες ισως....
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/