Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25541 φορές)

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 11:29:30 πμ »
Πάντα μια πεντακάθαρη δουλιά! Πολύ γουστάρω της κατασκευές σου!  :13:
χαιρετίσματα

Σάββας

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 04:36:38 μμ »
Δημήτρη, Στέλιο, Ιωσήφ, Γιώργο Χ., Νικηφόρε, Παναγιώτη και Σάββα: Σας ευχαριστώ για τα παινετικά σας σχόλια!

…...............................................

Ο Κώστας ο Ζαρκάδας ζήτησε τα πατρόν από τις ντούγιες που χρησιμοποιώ. Τα πατρόν αυτά προκύψανε μετά από αρκετές δοκιμές, σφάλματα και διορθώσεις. Διευκρινίζω ότι αντιπροσωπεύουν μόνο τα αρχικά σχήματα από τα οποία -εμένα τουλάχιστον- με βολεύει να ξεκινάω τη διαμόρφωση της κάθε ντούγιας ξεχωριστά. Επισυνάπτονται σε .pdf που πρέπει να εκτυπωθεί σε Α3 -μόλις και μετα βίας χωρέσανε.

Τα τρία πατρόν είναι: Η ντουγομάνα, οι παράπλευρες κεντρικές που είναι κολοβές (ελλειπείς) και οι μικρότερες που είναι μυτερές (πλήρεις). Η ντουγομάνα είναι αμφοτερόστροφη (συμμετρική) και οι άλλες δυο είναι ετερόστροφες (δηλαδή με τη μια πλευρά τους ευθύγραμμη).

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά για την κατασκευή σκάφους μπουζουκιού μπορεί να βρει εδώ μια πολύ καλή εισαγωγή από τον Αναστάσιο: http://organa-anastasios.blogspot.com/2009/05/blog-post_02.html . Θέλει λίγο μελέτη... Τι λίγο δηλαδή, εμένα μου πήρε πολύ!

Υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ το καλούπι που μας πρόσφερε ο Vagges 2010: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3165.0.  Η κατασκευή του συγκεκριμένου σκάφους προβλέπει τρία (3) σημεία σύγκλισης για τις ντούγιες. Βαγγέλη σ’ ευχαριστούμε για άλλη μια φορά -μας λείπει όμως η δημιουργικότητα και η προσφορά σου!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:04:45 μμ »
H οριζοντίωση του σκάφους διασφαλίζει και την καθετότητα της κοπής στην ουρά του τάκου, εκεί δηλαδή που θα φιλήσει το μάνικο. ‘Ενα πρώτο κόψιμο βεβαιώνει ότι είμαστε μέσα στα περιθώρια όσον αφορά τη διάσταση της ουράς του τάκου.

Η ακρίβεια αυτής της κοπής είναι σημαντική! Όπως ίσως κάποιοι θυμούνται, το κόψιμο γίνεται με τη βοήθεια ενός jig όπου πάνω του ξαπλώνει το σκάφος και βιδώνεται στις υπάρχουσες τρύπες του τάκου. Μπορεί να βιδωθεί σε δυο θέσεις. Σε μια θέση για το κόψιμο του τάκου και σε μια άλλη θέση για το άνοιγμα του μόρσου στο ρούτερ του πάγκου. Προφανώς βέβαια υπάρχουν κι άλλοι τρόποι…   

Το κόψιμο στη πράξη είναι ένα πολύ προσεκτικό “ξύρισμα” ώστε να προκύψει στο τέλος ένα πλάτος λίγο μικρότερο από τα 33 χιλιοστά (που είναι και το φάρδος της ταστιέρας που χρησιμοποιώ στο 18ο τάστο). Με την πρόοδο της κατασκευής θα χρειαστούν κι άλλα τέτοια ξυρίσματα...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:17:36 μμ »
Η κόλληση της κολάντζας ήταν ένα θέμα που, όσοι θυμούνται, με απασχόλησε σοβαρά από το πρώτο μου όργανο. Απ’ ό,τι φαίνεται, η στερεότητα και η μακροζωία του οργάνου και ιδίως του καπακιού εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από αυτή την κόλληση. Επιπλέον, μια όχι και τόσο άρτια κόλληση (με κενά αέρος ανάμεσα) ίσως να επηρεάζει αρνητικά και τον ήχο. 

Έτσι λοιπόν γεννήθηκε και η λαβή που βιδώνεται στον τάκο. Προσφέρει πανοραμικό έλεγχο σε αντίθεση με την κόλληση που γίνεται πάνω στο καλούπι και δυσκολεύει τη θέα από κάτω.   

Απλώνω την κόλλα μόνο πάνω στο σκάφος (όχι στην κολάντζα). Μια γραμμή με μολύβι καθορίζει ακριβώς την επιφάνεια όπου αυτή θα απλωθεί. Χρησιμοποιώ όσο γίνεται ελαφρούς σφικτήρες και πολλούς μικρούς (μοντελισμού) για την περιφέρεια. Κλειδί για μια πετυχημένη κόλληση είναι η προετοιμασία όλων των χρειαζούμενων (οδοντωτή σπάτουλα, βρεγμένα πανάκια, χαρτί κουζίνας, βοηθήματα για την απομάκρυνση της περίσσειας της κόλλας κλπ) καθώς κάθε καθυστέρηση στην κόλληση πρέπει να αποφεύγεται για να μη πήξει στο μεταξύ η κόλλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2020, 12:59:28 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:27:42 μμ »
Πριν την κόλληση της κολάντζας, έχει στρωθεί εσωτερικά το μεγαλύτερο μέρος της γάζας με την κόλλα για να αντέξει το σκάφος καλύτερα το βάρος από τους σφικτήρες -που δεν είναι και ανησυχητικό- αλλά καλύτερα έτσι.
Η ζωική κόλλα παρότι όταν πήξει γίνεται κρυσταλλική, εξακολουθεί να έχει κάποια ελαστικότητα. Στη φωτογραφία φαίνεται πόσο μπορεί να λυγίσει ένα παλαιωμένο δείγμα ξεραμένης κόλλας πριν κάνει ένα τραγανό κρακ και σπάσει

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:37:28 μμ »
Σχολαστικός , προσεκτικός , ακριβολόγος , επιμελής  !

Χαίρομαι να παρατηρώ τις εργασίες και να μελετώ τα σχόλιά σου !  :)   {celebrate012}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:40:39 μμ »
Σ' ευχαριστώ φίλε μου Ιωσήφ!
............................................

Και λίγες λεπτομέρειες από την ένθεση του λόγκο από όστρακο στο καράολο.

Προηγείται προσωρινή σταθεροποίηση με μικρούλι κομματάκι κολλητικής ταινίας διπλής όψης, και περίγραμμα με το καινούργιο άσπρο μολύβι  {celebrate005}(http://www.luthier.gr/index.php?topic=3893.0

(συνεχίζεται...)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 02:16:03 μμ »
ρε στεργιο, μπιμπελο τα κανεις ολα...


το μπλε ματακι μη ξεχασεις... :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 02:19:53 μμ »
Για σου Στεργιε.
Όπως πάντα μια ωραία και καθαρή δουλια!  :13:

Το Dremel με αφτην την φρέζα σε πόσες στροφές το ρύθμισες;
Ρωτάω επειδή έχω την ίδια φρέζα αλλά δεν μπορούσα να την δουλέψω καλά.
χαιρετίσματα

Σάββας

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 02:39:09 μμ »
Υπέροχος Στέργιος όπως πάντα. !!!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 03:50:42 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ, με κάνετε και κοκκινίζω...

Στέλιο, εντάξει με το μάτι. Ευτυχώς έχω μια φίλη καλλιτέχνιδα και μου έφτιαξε ένα μεγάλο-χορταστικό. Ούτε ο Κύκλωπας δεν μπορεί πλέον να με ματιάξει! 

Το Dremel με αφτην την φρέζα σε πόσες στροφές το ρύθμισες;
Ρωτάω επειδή έχω την ίδια φρέζα αλλά δεν μπορούσα να την δουλέψω καλά.

Σάββα, το Dremel το δουλεύω στο 1/3 των στροφών του. 

Επειδή υποψιάζομαι τι σε δυσκολεύει, θα σου πω πώς φινίρισα τη βάση του ρούτερ η οποία πλέον μετακινείται σαν πάνω σε βούτυρο στην επιφάνεια που δουλεύει: 

Υγρό γυαλοχάρτισμα (κατά προτίμηση πάνω σε γυαλί) με Ρ600, Ρ1000 και Ρ2000 και στη συνέχεια ψεκασμό με σπρέυ σιλικόνης ή PTFE και τέλος εντατική εντριβή με σκληρό ύφασμα. 

Μ΄αυτό τον τρόπο εξαφανίζεις την αντίσταση λόγω της τριβής της βάσης του ρούτερ (που παράγει πηδήματα και λόξυγκες) και το μόνο που σου μένει να αισθάνεσαι την ώρα που το δουλεύεις (το δουλεύει το ρούτερ ??? -εννοώ ο τάραντος) είναι αυτή η μικρούλα αντίσταση του κοπιδιού που τρώει το υλικό. Ο απόλυτος έλεγχος -στα όρια της διαστροφής!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2020, 04:09:04 μμ από Stergios_craftopia »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 04:18:44 μμ »
Ούτε ο Κύκλωπας
;D

ψεκασμό με σπρέυ σιλικόνης ή PTFE και τέλος εντατική εντριβή με σκληρό ύφασμα. 
ουτε στο πρωταθλημα subbuteo τετοια πραγματα... ;D ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 06:50:57 μμ »
Στέργιε ο τροπος που περιγράφεις είναι σκέτη απόλαυση!

Η κατασκευή προχωρά όμορφα, αλλά θα σταθώ στο θέμα της γαζας.
Γνώμη μου είναι πως είναι υπερβολή το να καλύπτεται όλο το εσωτερικό με γάζα σε ενα τόσο καλοφτιαγμένο σκάφος, που προφανώς δεν έχει να φοβάται ανοίγματα.

Και για να μην παρεξηγηθω ξαναλεω πως αυτή είναι η γνώμη μου και οπωσδήποτε την τελική απόφαση την εχεις εσύ.

Καλη συνέχεια.... η οποία προφανώς και είναι δεδομένη.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 12:12:37 μμ »
Μανώλη, σ’ ευχαριστώ για τα θερμά σχόλια!

Θέλω να διευκρινίσω ότι η στερεότητα της κατασκευής και η μακροζωία του οργάνου είναι για μένα θέμα πρώτης προτεραιότητας που προηγείται και του ήχου και της αισθητικής του.
Το όργανο θα γνωρίσει χειμώνες και καλοκαίρια, μπορεί ν’ αλλάξει χέρια (τα ξένα χέρια...) μπορεί να γίνει μάρτυρας περιπετειών και ίσως θύμα της κακιάς στιγμής που έρχεται μια φορά στα 50 χρόνια (όπως οι πλημμύρες ένα πράμα). Η λύση της γάζας με τη ζωική κόλλα είναι αλήθεια ότι προσθέτει μερικά γραμμάρια ανεπιθύμητου βάρους και αλλοιώνει κάπως την εικόνα της εσωτερικής δομής. Αλλά αντιλαμβάνομαι ότι λειτουργεί σαν ένας οπλισμένος μανδύας εσωτερικά –όπως έχω ξαναπεί- φύλακας άγγελος της ακεραιότητας του σκάφους. Επι πλέον, η σαγρέ-καραμελιζέ επιφάνεια που προκύπτει μοιάζει φιλική στις ανακλάσεις του ήχου, χωρίς βέβαια να μπορώ να το αποδείξω αυτό το τελευταίο.
Η μόνη ορατή θυσία λοιπόν φαίνεται να είναι η αισθητική της θέας μέσα από την τρύπα.

Μετά και τη δική σου παρατήρηση λοιπόν, σκέφτομαι να μετριάσω όσο γίνεται την αδιάφορη αίσθηση της λευκότητας της γάζας με ένα-δυό χέρια γομαλάκας (θ' ακολουθήσουν φωτογραφίες…)

Εννοείται ότι αν υπάρχει πειστικότερη αντιπρόταση θα τη δοκίμαζα με χαρά στο επόμενο όργανο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2020, 12:24:21 μμ από Stergios_craftopia »

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 07, 2020, 01:01:42 μμ »
Μέσα στην τρύπα κοιτάνε οι αδιάκριτοι  8) , οι περίεργοι  ::) και οι οργανοποιοί (ερασιτέχνες και μή)  ;) . Γειά στα χέρια σου Στέργιε!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/