Αποστολέας Θέμα: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?  (Αναγνώστηκε 3438 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 27, 2023, 10:38:58 μμ »
Μάνο ευχαριστώ για τις εξηγήσεις
Στην 1η φωτό, η δεξιά δεξιά εγκοπή κ εκεί καμάρι μπαίνει;
Αυτό είναι μέχρις έξω;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 02:28:42 μμ »
οι καγκουριές συνεχίζονται   :character0029: (και πολύ χαίρομαι)
Απόλαυση!  :dance:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 06:02:23 μμ »
Στην 1η φωτό, η δεξιά δεξιά εγκοπή κ εκεί καμάρι μπαίνει;
Αυτό είναι μέχρις έξω;

ναι κι εκεί καμάρι. Όχι - δεν είναι μέχρι έξω, αλλά τυχαίνει η δεξιά πλευρά της εγκοπής να είναι "περασιά" με την ένωση κολλάντζας-προέκτασης. Εκεί μεταξύ τους έχω βάλει ένα μαύρο φιλετάκι και επειδή είναι στην ίδια ευθεία δείχνει την συνέχεια της σχισμής του πριονιού, αλλά δεν ισχύει. Η "φωλιά" για το καμάρι σταματάει στην παραμέσα ντούγα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2023, 06:03:00 μμ »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2023, 11:47:36 μμ »
Φίλε Μάνο καλησπέρα καί καλῶς ξανα ἦρθες κοντά μας τόσο δυναμικά καί μέ τόση.....φόρα !!!!!

Γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , δέν κατάλαβα πῶς θά στερεώσης τό δέρμα στό καπάκι , ἀλλά ἐπειδή ἀσχολήθηκα μέ μιά παρόμοια δουλειά στήν κατασκευή τοῦ ταμπουρᾶ μέ δοξάρι - yayli tanbur , δές την, ἄν θέλεις : Μπορεῖ σέ κάτι νά βοηθηθῆς .

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3008.msg51869#msg51869

Ἀπαντήσεις 106 - 107 ( σελίδα 8 ) καί 136 -140 ( σελίδα 10 ) .

Θυμίσου , ὅταν φθάσης στήν ἐπιλογή τοῦ δέρματος , εἶναι καλύτερα νά διαλέξης συνθετικό , διότι τό φυσικό ἐπηρεάζεται ἀπό τήν ὑγρασία καί τήν θερμοκρασία τοῦ περιβάλλοντος μέ ἀποτέλεσμα εἴτε τήν μεγάλη χαλάρωση ( κυρίως ) , εἴτε τό ὑπερβολικό σφίξιμο . Ἀπό δοκιμές πού ἔκανα σέ κεῖνο τό ὄργανο , θυμᾶμαι ὅτι στό συνθετικό δέρμα , ἔβγαζε καλύτερο ἦχο . 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2023, 07:57:53 πμ »
Λάμπρο, δεν θα ασχοληθώ καθόλου με το δέρμα ή άλλη μεμβράνη. Έχω ένα ντέφι έτοιμο και απλώς θα βγάλω τις ζίλιες και θα προσαρμόσω το στεφάνι ανάλογα, δεν θα φτιάξω δηλαδή νέα κατασκευή για το τύμπανο.
Θα είχε ενδιαφέρον από τη μιά, από την άλλη και μόνο να ψάχνω την αγορά για μεμβράνη μου φαίνεται "πολύ", ειδικά στη φάση που είμαι.
Αν έχει αποτέλεσμα τελικά και φαίνεται να αξίζει, ίσως κάνω νέο τύμπανο μελλοντικά (το στεφάνι είναι πολύ εύκολο, όλη η φασαρία στην μεμβράνη είναι), αλλά προς το παρόν δεν θα ασχοληθώ.
Αλλιώς θα σε είχα ήδη ρωτήσει (και σένα και τον Πασχάλη με τα μπεντίρ κτλ.), τις θυμάμαι τις κατασκευές και τις συζητήσεις για το είδος της μεμβράνης και τρόπους στερέωσης, τάνυσης κτλ. - αλλά αποφάσισα να τα αποφύγω όλα αυτά, τουλάχιστον για την ώρα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 08:24:02 πμ »
λοιποοοοοοοοονννν....

..συνέχεια μετά το ΣΚ:

αφού ενισχύθηκε κάπως το σκάφος, ασχολήθηκα με την ένωση.
Κατάλαβα γιατί μου φαινόταν στραβοβαλμένο ολο το όργανο: το σκάφος είναι μια χαρά συμμετρικό, αλλά στην ένωση του είχε φύγει ο άξονας, με αποτέλεσμα η μια πλευρά του καπακιού εδειχνε (ήταν) μικρότερη από την άλλη, η χορδιέρα δεν αντιστοιχούσε στην κατά μήκος ένωση - και έτσι όλο έδειχνε στραβό.
Στην φωτό παρακάτω το νήμα είναι στον άξονα του σκάφους και βλέπετε πού είναι - και τι γωνία έχει - το μόρσο. Οι μολυβιές είναι σημάδια παράλληλα με το νήμα για τις προσθήκες που θα βάλω παρακάτω για να έρθει "στα ίσα" του.

 



αφού άνοιξα σύμφωνα με τις μολυβιές να το γωνιάσω σωστά, ακολούθησαν προσθήκες από νιαγκόν

 


 


και μετά από ξυλογλυπτική, το σχήμα που πήρε η έξοδος του θηλυκού μόρσου. Λόγω της δυνατότητας ρύθμισης που θέλω να φτιάξω , το μόρσο δεν πρέπει να είναι τραπεζοειδές αλλά παραλληλόγραμμο, και όσο πιο φαρδύ γίνεται. Όσο δηλαδή επιτρέπει η σύγκλιση των ντουγών στο άκρο του τάκου. Αυτό είχε μια δυσκολία στη διαμόρφωση της ένωσης (περιοχή της "γραβάτας") και έπρεπε να γίνει λίγο καμπύλο με κοίλη διαμόρφωση, όπως φαίνεται καλύτερα εδώ:

 


 


η συμμετρία αποκαταστάθηκε και προς το παρόν ήρθαν όλα καλά στην όψη, αργότερα θα φανεί αν είναι και σωστά (για τον σκοπό που γίνονται)

 


 




« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2023, 08:42:39 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 08:39:43 πμ »
Κατόπιν ασχολήθηκα λίγο με το καπάκι.
Τυχαία ανακάλυψα ότι συνάδελφος στο γραφείο έχει λέϊζερ - δεν ξέρω για πόσο ακόμα, αλλά όσο το έχει θα κάνω ό,τι προλαβαίνω.
Μου έκανε τα περιγράμματα για τις τρύπες από κελεμπέκι (περισσεύματα από πλαϊνά κιθάρας)

 


και μετά την τοποθέτηση και στοκάρισμα

 


τώρα, το ίδιο το καπάκι (4χιλ + καπλαμάς) , είπα να το κατεβάσω περιμετρικά στα 3 χιλ. για να μπορώ να βάλω τα στάνταρ φιλέτα/κορδόνια στο περίγραμμα (3 χιλ.) και να μην κάνω κι άλλους πειραματισμούς με φιλέτα κιθάρας ή μασίφ κτλ.

 


μετά την αφαίρεση του δίσκου της κεντρικής τρύπας, τροποποιήθηκε λίγο η διάταξη των καμαριών. Τα "σκαμμένα" θα είναι πιο φαρδειά επειδή από μέσα τους θα περάσουν οι βίδες ρύθμισης της μεμβράνης. Θα σκάψω και τα υπόλοιπα να "δέσει" η κατασκευή.

 


Μου μπήκε και μια ιδέα μήπως μπορώ να κάνω όλο το καπάκι βιδωτό/αφαιρούμενο, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με τα φιλέτα. Να αυτό είναι το κακό - και το καλό μαζί - με τα "παιχνίδια", δεν υπάρχει όριο  {celebrate018}




« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2023, 10:06:16 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:11:14 πμ »
Μάνο όμορφο το καπάκι και με τα σχέδια σούπερ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2023, 09:27:59 πμ »
Μπράβο Μάνο !     :)

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 08:42:08 πμ »
κόλλησα τα στεφάνια. Έπρεπε να έχω αρκεστεί στο εσωτερικό (κόντρα πλακέ) που αρκεί μια χαρά για την δουλειά του και είναι και σταθερό. Όμως έβαλα και ένα επιπλέον μασίφ, κυρίως για αισθητικούς λόγους: αφενός επειδή το τελείωμα στην περίμετρο της τρύπας μου φάνηκε καλό να έχει το ίδιο χρώμα με τις πλαϊνές τρύπες παραπάνω και αφετέρου θα είναι πχιό ποιοτικιά η κατασκευή άμαν δε βλέπεις κόντρα πλακέ στα σόκορα.

Λόγω μεγάλου μήκους (η περίμετρος είναι ~ 70 εκ.), χρησιμοποίησα ένα κομμάτι από σγουρή λεύκα που είχε απομείνει από ένα πλαϊνό κιθάρας. Στην κιθάρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, αλλά αυτό το κομμάτι -  ίσως επειδή είναι πολύ πιο στενό σχετικά - αποδείχθηκε "αναξιόπιστο", δεν κράταγε στο σχήμα του παρόλον τον "πειθαναγκασμό" που λέει ο Στέργιος.

 


Τέλος πάντων με τα πολλά βαρέθηκα να το περιμένω να σταθεροποιηθεί και το έβαλα, άφησε όμως πολλά κενά και είναι ξανά με σφιγκτήρες μπας και διορθωθεί λιγάκι.

 


έκανα και μνιά ταστχιέρα και την έβαλα να την βλέπω να χαίρομαι

 



Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 10:31:37 πμ »
Τι ωραία πράματα !   {celebrate013}

Πόσο χαίρομαι !   {celebrate014}

Νασαι πάντα καλά Μάνο !   :)

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2023, 08:47:36 μμ »

έκανα και μνιά ταστχιέρα και την έβαλα να την βλέπω να χαίρομαι , πχιά
 

 ;D ;D ;D {celebrate004} {celebrate004} {celebrate004}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 09, 2023, 05:28:21 μμ »
ουαου!
πολυ δουλεια μαστορα, αλλα και πολυ ομορφο βλεπω, μερακλιδιακα πραγματα...


δε ξερω μηπως κανουν αυτα για πειθαναγκασμο, να βαλεις κατω στο καπακι να μη κουνιεται
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: μπουζούκι με μεμβράνη - επιτυχία ή επιτοίχιο ?
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 12:55:10 πμ »
Ωραίος ο Μάνος! όντως σε μια καινούργια κατασκευή δεν ξέρεις που θα σε οδηγήσει το παιχνίδι, μια ερώτησης, το Ατμοηλεκτροκινιτον κατασκεύασμα πως το χρησιμοποιείς εις την εργασίαν σου; αν θέλεις γράψε δυο λόγια όοοοοποτε μπορέσεις.
Οσο για σένα Στέλιο, μπας και σκέφτεσαι να φτιάξεις μπουζούκι; όλο ρωτάς πως εκείνο; πώς το άλλο; τι είναι αυτό; πως λέγονται αυτά; Εεεεεε το λοιπόν! θέλουμε να δούμε, μπουζούκι από τα χέρια του Στελή!!!                                                                                                                           
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: