Αποστολέας Θέμα: Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο  (Αναγνώστηκε 1128 φορές)

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο
« στις: Μάιος 12, 2021, 01:27:49 μμ »
Σε ένα παλιό θέμα υπήρχε μια συζήτηση για καβαλάρη χωρίς ξύλο, μόνο με κόκκαλο, τα πορίσματα απο όσο θυμάμαι ήταν οτι είναι ακατάλληλο λόγω υπερβολικής σκληρότητας που θα μπορούσε να τραυματίσει το καπάκι. Έπεσα όμως σε ένα βίντεο αράβικου μάλλον μποζούκ που φαίνεται να έχει κοκκάλινο καβαλάρη. Βέβαια η πίεση στο καπάκι είναι μικρότερη αφού η ταστιέρα του είναι στο ίδιο επίπεδο με το καπάκι και ο καβαλάρης αρκετά κοντός, άρα δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο στα δικά μας όργανα με πιο ψηλούς καβαλάρηδες. πάντως, είδικα για όσους ενδιαφέρονται για υβρίδια ή πιο ανατολίτικα όργανα είναι αρκετά ενδιαφέρον. Παραθέτω κάτω το λινκ για το βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=S2B3_RUWJKM

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2021, 07:59:28 μμ »
κατ αρχην αυτο εδω δεν εχει Ευρωπαικο κουρτισμα .Κατα δευτερον αυτα φορανε 0,9 χορδες οπωτε δεν πιεζουν πολυ το καπακι.Αν βαλεις τετοιο κοντο καβαλαρη σε μπουζουκι δικο μας δε νομιζω να αντεξει.Αναρωτιεμαι ομως.............................γιατι να βαλουμε κοκκαλινο καβαλαρη στο μπουζουκι? Αυτο που θα ακουσουμε αν υποθεσουμε οτι δουλευει , θα ειναι ηχος μπουζουκιου?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

George_Kroustas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Αγαπημένο ξύλο: Βέγκε
  • Αριθμός κατασκευών: 4
  • Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Απ: Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2021, 01:16:02 πμ »
Η αλήθεια είναι οτι το βλέπω απο την "ανατολικόφιλη" ματιά μου που θέλει ρεμπέτικο με σάζια ή τέλος πάντων πιο ζεστό ήχο, καθώς επίσης και πειραματικά όργανα.
Ένας μονοκόμματος καβαλάρης φαντάζομαι να μεταφέρει καλύτερα τις δονήσεις και να πλησιάζει σε έναν πιο γεμάτο ήχο που μου αρέσει.

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2021, 09:26:52 πμ »
  Ο έβενος είναι κι αυτός σκληρός σαν ξύλο αλλά δεν τραυματίζει το καπάκι, ίσως μακροχρόνια να χαλάει λίγο το βερνίκι. Οπότε ένα καλόλιμαρισμενο κόκκαλο γιατί να φέρει τόση καταστροφή;
   Ίσως και να αξίζει το πείραμα...για μένα το ερώτημα είναι θα έχει άραγε τόση διαφορά ο ήχος από έναν κοινό καβαλάρη;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καβαλάρης σκέτο Κόκκαλο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2021, 10:43:58 πμ »
   Ίσως και να αξίζει το πείραμα...για μένα το ερώτημα είναι θα έχει άραγε τόση διαφορά ο ήχος από έναν κοινό καβαλάρη;

Κατά τη γνώμη μου όλα τα πειράματα αξίζουν. Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία είναι δυνατόν να υπάρξουν μεγάλες διαφορές από ξύλο σε ξύλο και ανάλογα με τις διαστάσεις. Πολλές φορές όπου μπορώ (όπου υπάρχει floating καβαλάρης δηλαδή κι όχι κολλητος) δοκιμάζω διάφορα (είδος ξύλου, διαστάσεις ξύλου, διαστάσεις κόκκαλου κτλ.) αν δεν μου αρέσει ο πρώτος καβαλάρης που συνήθως κάνω με το ξύλο της ταστιέρας. Αλλά κάθε όργανο και κάθε καπάκι είναι μοναδικό και πιθανότατα - δεν είναι και κανόνας - ανταποκρίνεται διαφορετικά.

Tags: