Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο  (Αναγνώστηκε 8535 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2021, 05:15:45 μμ »
Ευχαριστώ Korf και Νίκο.

μια διορθωση Παναγιωτη..........................δεν αγορασες κοντρα πλακε.Αγορασες MDF .......................

Ζαρκ, αγόρι μου οι φωτογραφίες καμια φορά ξεγελάνε.  ???
Άσε που λόγω καραντίνας μας την έχει βαρέσει κατακούτελα.  :banghead: :banghead:
Σίγουρα στα ξύλα δεν είμαι ειδικός αλλά το mdf από το κόντρα πλακέ το ξεχωρίζω!!!  :cheesy2: :cheesy2: :cheesy2:

κοντραπλακε εγω βλεπω
μηπως το 1ο ειναι εμντιεφ πατρον, που βγηκαν απο αυτο τα υπολοιπα.
ο καπα θα ριξει (πρωιμα) αγιον φως ...

Όπως τα λέει ο Στελάρας!  μπυρα
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2021, 07:50:08 μμ »
ναι εχεις δικιο .............................ειναι και λογω κλεισουρας.Εχουμε λαλησει Πανο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2021, 08:35:12 πμ »
Από καιρό σκεφτόμουν να κάνω μια μικρή σχετικά ακουστική κιθάρα με ένωση στο 12ο τάστο και καμάρωμα τύπου Χ. Όταν ξεκίνησα την τελευταία μου λαϊκή κιθάρα σε περίγραμμα Απαρτιάν με παράλληλο καμάρωμα (περιμένει να αρματωθεί), είχα σκεφτεί να κάνω και μια ίδια με καμάρωμα "Χ". Στη συνέχεια ζήλεψα αυτή που κάνει ο Στέργιος με βάση σχέδια της Martin 0028VS που επίσης τη ζαχάρωνα εδώ και καιρό. Κατόπιν όμως νεώτερων σκέψεων (σταθερότης αποφάσεων δεν μπορείς να πείς  ;D ;D) αποφάσισα να κάνω αυτό που περιγράφω παρακάτω.

Ξεκινάω λοιπόν μια καινούργια κιθάρα ως εξής:
Το περίγραμμα το "έκλεψα" από το Μάνο (πήρα τις σχετικές άδειες και θα πληρώσω πνευματικά δικαιώματα κανονικά  {celebrate013} {celebrate013}).



Το καπάκι θα γίνει με καμάρωμα X σε θέσεις "ότι με φωτίσει ο θεός" και με πάχος σκάφους λίγο μεγαλύτερο από το προτεινόμενο από το Μάνο. Άρα το μοντέλο θα είναι μισό ΜΤ (Μάνος Τουρπάλης) και μισό ΠΚ (Παναγιώτης Καγιάφας), εξ ού και ο τίτλος του θέματος. Ας ελπίσουμε να βγει κάτι καλό ηχητικά.

Αφού κατάφερα να αγοράσω τα σχετικά κόντρα πλακέ , ξεκίνησα από χθες να κάνω το καλούπι. Προχώρησε αρκετά και πιστεύω αύριο θα είναι έτοιμο.

 


 

Καλή αρχή φίλε μου και καλή επιτυχία!
Ηθελα να ρωτήσω το εξης. Στην πιο πανω φωτογραφία που έχει τις διαστάσεις της κιθάρας στο μπράτσο στο πρωτο τάστο δινει πάχος ταστιέρας 6,5 χιλιοστα. Και παχος για το μπράτσο 25 χιλιοστα.  Αυτα ειναι μαζί με την ταστιέρα τελικό ; Γιατι καταλαβαίνω πως στο σχεδιο δεν ειναι μαζί!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 09, 2021, 10:02:24 πμ »

Ηθελα να ρωτήσω το εξης. Στην πιο πανω φωτογραφία που έχει τις διαστάσεις της κιθάρας στο μπράτσο στο πρωτο τάστο δινει πάχος ταστιέρας 6,5 χιλιοστα. Και παχος για το μπράτσο 25 χιλιοστα.  Αυτα ειναι μαζί με την ταστιέρα τελικό ; Γιατι καταλαβαίνω πως στο σχεδιο δεν ειναι μαζί!

απαντάω εγώ μιας και είναι δικό μου το σχέδιο: μαζί με την ταστιέρα είναι το πάχος, δες λίγο τα βελάκια: π.χ. στο πρώτο διάστημα στο σχέδιο δεξιά γράφει "24" ανάμεσα σε δύο βελάκια. Το πάνω βελάκι δείχνει το πάνω μέρος της ταστιέρας και το κάτω βελάκι δείχνει την κορυφή (το κάτω μέρος δηλαδή) της καμπύλης του μπράτσου. Επι τη ευκαιρία θα αλλάξω το συμβολισμό (των βελακίων) να γίνει πιο κατανοητό.

όμως γενικα να πώ ότι οι διαστάσεις αυτές δεν είναι απόλυτα σωστές. Το σχέδιο που ανέβασε ο Παναγιώτης είναι "πρόχειρο", καμωμένο για άλλους λόγους και άλλη χρήση, περισσότερο εικαστική παρά τεχνική. "Έπαιζα" με τα σχεδιαστικά προγράμματα για να δω πώς θα φαινόταν ένα μικτό σχέδιο με γραμμές και διαστάσεις (από το autocad) και τα υλικά από φωτογραφίες (με photoshop). Μια γενική εικόνα δίνει μεν, αλλά π.χ. στο συγκεκριμένο που ρωτάς το πάχος του μπράτσου είναι copy paste από άλλο σχέδιο (αποτύπωση κιθάρας Τσακιριάν '60) και τα πάχη αυτά είναι του Τσακιριάν και όχι αυτά που έκανα τελικά. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία - ούτως ή άλλως το μπράτσο το προσαρμόζεις όπως θες παίζοντας και λίγο - αλλά στην κιθάρα που έκανα τελικά, το πάχος στο πρώτο διάστημα είναι 21 mm και όχι 24.

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:24:57 μμ »

Ηθελα να ρωτήσω το εξης. Στην πιο πανω φωτογραφία που έχει τις διαστάσεις της κιθάρας στο μπράτσο στο πρωτο τάστο δινει πάχος ταστιέρας 6,5 χιλιοστα. Και παχος για το μπράτσο 25 χιλιοστα.  Αυτα ειναι μαζί με την ταστιέρα τελικό ; Γιατι καταλαβαίνω πως στο σχεδιο δεν ειναι μαζί!

απαντάω εγώ μιας και είναι δικό μου το σχέδιο: μαζί με την ταστιέρα είναι το πάχος, δες λίγο τα βελάκια: π.χ. στο πρώτο διάστημα στο σχέδιο δεξιά γράφει "24" ανάμεσα σε δύο βελάκια. Το πάνω βελάκι δείχνει το πάνω μέρος της ταστιέρας και το κάτω βελάκι δείχνει την κορυφή (το κάτω μέρος δηλαδή) της καμπύλης του μπράτσου. Επι τη ευκαιρία θα αλλάξω το συμβολισμό (των βελακίων) να γίνει πιο κατανοητό.

όμως γενικα να πώ ότι οι διαστάσεις αυτές δεν είναι απόλυτα σωστές. Το σχέδιο που ανέβασε ο Παναγιώτης είναι "πρόχειρο", καμωμένο για άλλους λόγους και άλλη χρήση, περισσότερο εικαστική παρά τεχνική. "Έπαιζα" με τα σχεδιαστικά προγράμματα για να δω πώς θα φαινόταν ένα μικτό σχέδιο με γραμμές και διαστάσεις (από το autocad) και τα υλικά από φωτογραφίες (με photoshop). Μια γενική εικόνα δίνει μεν, αλλά π.χ. στο συγκεκριμένο που ρωτάς το πάχος του μπράτσου είναι copy paste από άλλο σχέδιο (αποτύπωση κιθάρας Τσακιριάν '60) και τα πάχη αυτά είναι του Τσακιριάν και όχι αυτά που έκανα τελικά. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία - ούτως ή άλλως το μπράτσο το προσαρμόζεις όπως θες παίζοντας και λίγο - αλλά στην κιθάρα που έκανα τελικά, το πάχος στο πρώτο διάστημα είναι 21 mm και όχι 24.
Εκεί με το βελάκι μου έκανε εντύπωση κι εμένα γιατί δεν ηταν ευδιάκριτο! Γύρω στα 22-23 χιλιοστα μου αρεσει εμενα στα μπρατσα! Ακομα κι ετσι ομως το σχεδιο εχει αρκετη πληροφορια πανω! Μπραβο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:59:51 μμ »
Παρόλο ότι πέρασαν μερικές ημέρες, σας διαβεβαιώ ότι εκτός από το να τεμπελιάζω, προχωράω και την κιθάρα. ::)

 


Τα καλουπάκια είχαν τελειώσει από μέρες αλλά με παίδεψε λίγο το τρίψιμο με το τύμπανο. Κοβόταν το γυαλόχαρτο και έπρεπε να κάνω βελτιώσεις στο δέσιμό του μέχρι την οριστική λύση να βάλω velcro και να ξεμπερδεύω με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Τελικά βρήκα από που θα το πάρω αλλά λόγω καραντίνας έπρεπε να το βολέψω προσωρινά. Το πράγμα ξεκόλλησε και ... εδώ είμαστε!

 



 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:14:00 μμ »
Ξέχασα να γράψω για τα ξύλα που θα χρησιμοποιήσω. Όπως ίσως φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία, για πλάτη και πλαϊνά διάλεξα ινδικό παλίσσανδρο. Το συγκεκριμένο σετ το είχα αγοράσει σχετικά φτηνά το 2008 από το Madinter, επειδή έχει φαρδυά νερά (ιδιαίτερα τα πλαϊνά). Όμως αυτό δεν με χαλάει καθόλου και ίσως βγει και όμορφα από άποψη αισθητικής.

Για το καπάκι όμως θα χρησιμοποιήσω ένα έλατο Καυκάσου master grade που είχα αγοράσει από τον τούρκο Octopus το 2009. Σε άλλη κιθάρα που χρησιμοποίησα τα καπάκια αυτά, έδωσαν πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:31:45 μμ »
Υπέροχα Παναγιώτη !!!   {celebrate011}

Αν οι τεμπέληδες ήταν σαν και σένα , θα είμασταν η ιδανική κοινωνία !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 13, 2021, 02:19:15 μμ »
 
Παρόλο ότι πέρασαν μερικές ημέρες, σας διαβεβαιώ ότι εκτός από το να τεμπελιάζω, προχωράω και την κιθάρα. ::)

Μην ανησυχείς, έχουμε υπομονή και περιμένουμε με αγωνία την εξέλιξη.
Καλή συνέχεια.  :13:

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:51:13 μμ »
Ευχαριστώ παίδες!

Το δεύτερο πλαϊνό είχε μεγάλη επαναφορά (μάλλον δεν το ζέστανα αρκετά) και έτσι σήμερα το απόγευμα το ξανάβαλα στο "καλαπόδι". Ήλθε στα ίσια του και πήρε τη θέση του στο καλούπι περιμένοντας να κολληθούν οι τάκοι. Πιθανόν αύριο! 

 


Την ώρα που περίμενα το πλαϊνό να κρυώσει, έκανα την ένθεση διακοσμητικού φιλέτου στην πλάτη.

 


ΥΓ
Η ορθοστασία με εξουθενώνει! Αχ! .... Ουκ έρχεται μόνον!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.582
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:09:23 μμ »
Ομορφιες Παναγιωτη.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 14, 2021, 05:20:58 πμ »
δενει πολυ ομορφα το φιλετο!  :13:
τι ειναι; παντουκακι;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:08:11 πμ »
Ομορφιες Παναγιωτη.
δενει πολυ ομορφα το φιλετο!  :13:
τι ειναι; παντουκακι;

Δημήτρη, Στέλιο ευχαριστώ!

Το φιλέτο μάλλον είναι παντούκ (δεν είμαι και σίγουρος). Πράγματι δένει ωραία με την πλάτη. Το είχα αγοράσει έτοιμο! Τώρα να δω τι θα βάλω στα περιφερειακά φιλέτα γιατί δεν έχω αντίστοιχα και ούτε θέλω να αγοράσω γιατί έχω πάρα πολλά που μάλλον δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω ποτέ, με το ρυθμό των κατασκευών μου!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 21, 2021, 05:51:03 μμ »
Τις τελευταίες ημέρες έγινε η κόλληση των τάκων. Τα πλαϊνά πήραν τις σωστές τους διαστάσεις και μπήκαν οι φόδρες! Όλα μαζί πέρασαν από τους κοίλους δίσκους. Η πλευρά της πλάτης με καμπυλότητα 15' ενώ η πλευρά του καπακιού με καμπυλότητα 30'.

 


Τα καμάρια πλάτης κολλήθηκαν με το αυτοσχέδιο go bar (μεταξύ πάγκου και χαμηλού ταβανιού του εργαστηρίου). ;D

 


Αφού διαμορφώθηκαν κατάλληλα, κολλήθηκε η πλάτη.

 


 


Αφού ξακρίστηκε βγήκε το σκάφος για πρώτη φορά από το καλούπι και κολλήθηκαν ενισχυτικές λωρίδες από έξτρα φορ μοδιστρικής!

 






 

 

 


 
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα ΜΤ/ΠΚ με Χ και ένωση στο 12ο
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 22, 2021, 10:39:00 πμ »
Ερώτηση. Τα καμάρια έχουν διαφορετικό ύψος;

Tags: