Αποστολέας Θέμα: Καινούριος Τζουρας  (Αναγνώστηκε 2522 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.573
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2020, 09:45:06 πμ »

Μιας και το αναφέραμε αυτό είναι το μπουζούκι.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=647.0


Η παρουσίαση έγινε το 2012 αλλά η κατασκευή τελειώσε το 2011.
Μια χαρά έχει πάει το όργανο τόσα χρόνια και το μάνικο είναι και λεπτό σχετικά.
Και παρεπιμπτόντως η γαλλική καρυδιά πια μαλακό ξύλο από την αμερικάνικη.
Αν έχεις καλές κόντρες νομίζω πως αν αντί για φλαμούρι βαλεις καρυδιά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2020, 12:46:50 μμ »
πολύ ωραίο το καλούπι - καλή συνέχεια στη δουλειά σου
και ένα σχόλιο:
το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι

απ' ό,τι ξέρω η καρυδιά γενικώς αποφεύγεται στα μπράτσα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις μαόνι - και ακόμα καλύτερα βένγκε.

Πάντως Βασίλη , αν είναι να βάλεις μια μόνο κόντρα , όπως υποθέτω , διάλεξε εκείνη που τα νερά της στο σόκορο θα είναι κάθετα ως προς το επίπεδο της ταστιέρας .  Εντελώς ενδεικτικά οι παρακάτω πυκνότητες των ξύλων

καρυδιά :  550 - 660 kg/m3    μαόνι :  490 - 530 kg/m3    βέγκε  :  830 kg/m3

Κι εγώ θα προτιμούσα το βέγκε για κόντρα
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2020, 10:50:57 μμ »

Μιας και το αναφέραμε αυτό είναι το μπουζούκι.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=647.0



Μπράβο Δημήτρη  πολύ ωραία τα τρίχορδα σου πολύ κοντά στον ήχο που μου αρέσει ειδικά το πρώτο στο βίντεο σου πολύ κάλο είμαι λάτρης του τρίχορδου

τα τετράχορδα καλά είναι αλλά τον τσαμπουκά που βγάζει το τρίχορδο δεν έχει ταίρι συγνώμη στους φίλους του τετράχορδου ήχου.

πολύ ωραίο το καλούπι - καλή συνέχεια στη δουλειά σου
και ένα σχόλιο:
το μπρατσο φλαμουρι με κοντρες καρυδια υπαρχει και σκεψη για μαονι


απ' ό,τι ξέρω η καρυδιά γενικώς αποφεύγεται στα μπράτσα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις μαόνι - και ακόμα καλύτερα βένγκε.


Πάντως Βασίλη , αν είναι να βάλεις μια μόνο κόντρα , όπως υποθέτω , διάλεξε εκείνη που τα νερά της στο σόκορο θα είναι κάθετα ως προς το επίπεδο της ταστιέρας .  Εντελώς ενδεικτικά οι παρακάτω πυκνότητες των ξύλων

καρυδιά :  550 - 660 kg/m3    μαόνι :  490 - 530 kg/m3    βέγκε  :  830 kg/m3

Κι εγώ θα προτιμούσα το βέγκε για κόντρα


Λοιπόν έχω ένα κομμάτι καρυδιά ελληνική που ο ξυλάς μου μου την έδωσε με πολύ κόπο και μετά από παρακάλια

γιατί έχει κρατήσει πολύ λίγα κομμάτια από την εποχή που είχε το ξυλεμπορικό ο πατέρας του και δεν τα πουλάει τα έχει κρατήσει τιμής ένεκεν

φανταστείτε έχει ένα κομμάτι με σκοροφάγωμα από κουφάλα τον παρακαλάω χρόνια να μου το δώσει να φτιάξω ένα τραπέζι σαλονιού με ρητίνη αλλά τίποτα.

Οπότε ψάχνοντας βρήκα ένα κομμάτι που έχει κάτι τρυπούλες μάλλον από σκουλήκι όχι δεν έχει τίποτα  τώρα

γιατί είναι πολλά χρόνια ξυλεία πάνω από δεκαπέντε πιστεύω και βάλε όποτε τον έπεισα  και μου το έδωσε μαζί με ένα φλαμούρι που βρήκα

και το πήρα για  να βγάλω δούγιες από την καρυδιά και τάκους ,μπράτσο και κλειδιέρα από το φλαμούρι.

Τη σκέψη για την καρυδιά στις κόντρες και λέω κόντρες γιατί σκέφτομαι σάντουιτς με φλααμουρι καρυδιά φλαμουρι καρυδιά φλαμουρι στο μπράτσο

μου την έδωσε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος που πήρα την ταστιερα για την επισκευή που έκανα στον τζουρά του πατέρα μου

και πήρα και τις δουγιες έτοιμες κομμένες για αυτόν εδώ που θα φτιάξω από ανυπομονησία και λόγω έλλειψης χρόνου να σχίσω την καρυδιά που έχω για δουγιες.

Μου είπε να βάλω την καρυδιά αφού είναι τζουρας δεν θα έχω πρόβλημα λόγω μεγέθους και επειδή είναι και ο ίδιος κατασκευαστης λεω να το κανω.

(δεν αναφέρω κατάστημα μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Ότι θα πάρω κάποια στιγμή και βεγγε και μαόνι θα πάρω πάντως είμαι πάντα ανοικτός για προτάσεις και ιδέες

ειδικά από άλλους που έχουν φτιάξει όργανα και έχουν εμπειρία.

Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2020, 06:52:50 πμ »
ε , λεγε του οτι αν ειναι να τα φαει ο κυρσκουληκης τα ξυλα του πατερα του, να στα δωσει μπας κ γινουν κατι χρησιμο στα χερια σου...

ετσι πιο συναισθηματικη αξια θα εχει οταν ερχετε στο σπιτι σου για καφε, κ βλεπει το τραπεζι η το μπουζουκι, παρα οταν κατεβαινει μια φορα το χρονο στο υπογειο να βρει τα στολιδια για το χριστουγεννιατικο δεντρο και να ναι διπλα το ξυλο πανω σε μια στιβα πριονιδι.

ασε που θα θελει κ καθαρισμα ολο αυτο.
θα του ανοιξεις κ τον χωρο, να κατεβασει την πασχαλινη διακοσμηση στο υπογειο.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2020, 07:27:22 πμ »
Θα μπορούσες να έβαζες στο κέντρο του σάντουιτς και κανένα πιο δυνατό ξύλο.
έβενο η παντούκ. Και θα έδειχνε πιο ορέα και θα είχες και την καρυδιά στο μανίκι.
Αν θες να είσαι σίγουρος σκέψου να βάλεις καμία βέργα στο μανίκι,
χαιρετίσματα

Σάββας

ΒΑΣΙΛΗΣ woodworker

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Αγαπημένο ξύλο: ΟΛΑ
  • Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Απ: Καινούριος Τζουρας
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2020, 01:10:37 πμ »
ε , λεγε του οτι αν ειναι να τα φαει ο κυρσκουληκης τα ξυλα του πατερα του, να στα δωσει μπας κ γινουν κατι χρησιμο στα χερια σου...

ετσι πιο συναισθηματικη αξια θα εχει οταν ερχετε στο σπιτι σου για καφε, κ βλεπει το τραπεζι η το μπουζουκι, παρα οταν κατεβαινει μια φορα το χρονο στο υπογειο να βρει τα στολιδια για το χριστουγεννιατικο δεντρο και να ναι διπλα το ξυλο πανω σε μια στιβα πριονιδι.

ασε που θα θελει κ καθαρισμα ολο αυτο.
θα του ανοιξεις κ τον χωρο, να κατεβασει την πασχαλινη διακοσμηση στο υπογειο.


 :cheesy2: :cheesy2: :cheesy2: Να σαι καλα βρε Στελιο θα του θεσω και αυτα τα επειχηρηματα μπας και τον πεισω την επομενη φορα.


Θα μπορούσες να έβαζες στο κέντρο του σάντουιτς και κανένα πιο δυνατό ξύλο.
έβενο η παντούκ. Και θα έδειχνε πιο ορέα και θα είχες και την καρυδιά στο μανίκι.
Αν θες να είσαι σίγουρος σκέψου να βάλεις καμία βέργα στο μανίκι,

Σαββα μου περασε απο το μυαλο και ο εβενος και μπορει να χρισιμοποιησω το καματι που πηρα και να παρω ενα ΑΑ κοματι καινουριο για την ταστιερα.

Η εμπειρία δεν διδάσκεται αποκτιέται.!!

Tags: τζουρας