Αποστολέας Θέμα: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou  (Αναγνώστηκε 4850 φορές)

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 10:16:01 πμ »
Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να βρω Ανιλίνη οινοπνεύματος μαύρο χρώμα, σκόνη σε φακελάκι που είναι της μάρκας clou? Μου ειπαν (οποίος ρώτησα, πήρα και στον αντιπρόσωπο, ρώτησα στη Βύσσης, Αθηνάς, Πραξιτέλους κέντρο Αθήνα και με τηλέφωνο σε πολλά χρωματοπωλεφία) οτι σταμάτησε η εταιρεία να βγάζει αυτά τα φακελάκια και ότι αν βρω θα είναι μόνο σαν απόθεμα σε κάποιο χρωματοπωλείο....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 08:38:39 μμ »
Δηλαδη γιατι ντε και καλα αυτη τη μαρκα?Αφου κι αν βρεις θα ειναι λιγη.Τι θα την κανεις? Θα τη βαλεις στο εικονοστασι?Εκει στη Βυσσης λοιπον ,εχει ενα μαγαζι χρωματοπολειο απο αυτα τα παλια με τα ραφια ,και τα σακουλακια και τις σεσουλες ,και εχει και μια ωραια κυρια μεσα απ αυτες που μ αρεσουν , και ειναι και εξυπηρετικοτατη.Τραβα να κανεις τη δουλεια σου .......................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 01:02:48 πμ »
Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση....πήγα ήδη στην Βύσσης στον Ζαδέ το οποίο λογικά είναι αυτό το χρωματοπωλείο που περιγράφεις (δε νομίζω ότι υπάρχει άλλο στη Βύσσης) και δεν έχει....θέλω την μάρκα clou γιατί θέλω λίγη ποσότητα αρχικά τουλάχιστον (θέλω δύο φακελάκια να κάνω τους πειραματισμούς μου)....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 06:47:24 πμ »
κωστα μπορεις να παρεις και αλλη μαρκα, πουλανε π.χ. της βερνιλακ σε μικρα μπουκαλακια με κοστος κατω απο 10 ευροπουλα, και δεν χαλαει οσος καιρος και να περασει, αρκει να κλεινεις το μπουκαλακι
(εχω παρει 2 μπουκαλακια ενα μαονι και ενα καρυδι, πανω απο 6-7 χρονια... και ακομη βαζω καμια σταγονιτσα σε βαμβακακι οπου χρειαζεται για καμια ντιβανοκασελα, εεεεεεεεεεε παλια κιθαρα ηθελα να πω...  ;D)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λευτερης Κυρ.

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 191
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 11:17:55 πμ »
Πήγαινε στον Levis στη βύσσης. Λογικά θα έχει.. Είχα πάρει πέρυσι κάτι τέτοιες....

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 12:20:17 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Στέλιο και Λευτέρη! Εάν δεν βρω θα πάρω αυτό το μπουκαλάκι που μου λες Στέλιο....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 02:58:50 μμ »
 {celebrate006}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 03:39:05 μμ »
μάστορά μου σαν αναψυκτικό είναι αυτό... verni-cola

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 10:35:13 μμ »
Φίλε steliosguitar ψάχνω καποια χρωστική να χρησιμοποιήσω στην γομαλάκα και έτυχε να έχω στο σπίτι ακριβώς το μπουκαλάκι που δείχνεις. Το θέμα είναι ότι δεν είναι διαλυτό στο οινόπνευμα. Μάλιστα πανω γράφει ότι διαλύεται σε κετονικούς διαλύτες. Μήπως η ίδια μάρκα διατίθεται και για οινόπνευμα?
Ανιλίνη που μπορώ να προμηθευτώ στην Αθήνα? Ο Ζαδές έχει ή όχι, δεν κατάλαβα από τα προηγούμενα σχόλια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2018, 10:38:36 πμ »
εμενα τα μπουκαλακια γραφουν οινοπνευματος.
τα εχω πολλα χρονια, δεν ξερω τωρα αν εχουν αλλαξει...

τα χρησιμοποιω αυτουσια, με λιγο βαμβακακι, για ρετουσαρισματα, ή λιγο μεσα σε βερνικι μπαλας 500 για να σκουρυνω την επιφανεια.
τα ειχα βαλει παλια και σε λουστρο πιστολιου, ενα καπακι στα 350 γρ, για να χρωματισθει το βερνικι (δεν θυμαμαι αν ηταν νιτρου ή πολυουρεθανης), με πολυ καλο αποτελεσμα τα κουζινοφυλλα.

εχω παρατηρησει οτι στο αυτουσιο, με το βαμβακακι στα ρετους, αν παω να βαλω γομμαλακα αμεσως (γιατι στεγνωνει στο πι & φι...) αυτο βγαινει απο το μπαλωμα που κανω, αν περασει μια μερα ειναι καλυτερα τα πραγματα χωρις να πολυτριβω με την μπαλλα σε εκεινο το σημειο.
(δηλαδη περναω ενα χερι γρηγορα την αλλη μερα χωρις να επιμενω, την παραπανω μερα περναω κανονικα για να μην υπαρχουν προβληματα)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

kostas82

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 01:33:08 πμ »
Ανιλίνη οινοπνεύματος σε χρώμα μαύρο δεν έχει ο Ζαδές (και δεν έχω βρει σε κανένα χρωματοπωλείο Αθήνα και πέριξ). Σε άλλα χρώματα έχει. Επίσης ο Ζαδές έχει και ανιλίνες νερού (σε νερού νομίζω έχει και μαύρο).

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 12:56:52 πμ »
Αυτή είναι ανιλίνη οινοπνεύματος σε σκόνη. Τρία φακελάκια τελευταία, από Γερμανία μου την έφερε ένας φίλος πριν αρκετά χρόνια, δεν νομίζω να κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Όπου ρώτησα δεν υπάρχει μαύρο. Ότι άλλο κυκλοφορεί σε υγρό από βερνιλακ κτλ είναι για πολυουρεθανικά, νίτρου και ακριλικά, δεν διαλύεται σε οινόπνευμα.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 05:53:23 μμ »
και μιας και εψαχνα ανελινες λινκ, βρηκα και αυτο που ειναι σκονη και αναμιγνυεις σε οινοπνευμα...
ολο και σε καποιον θα ειναι χρησιμο...
εχει και μαυρο  :-[

http://www.arttime.gr/index.php?route=product/product&product_id=27979
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ανιλίνη οινοπνεύματος χρώμα μαύρο μάρκας Clou
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 06:23:16 μμ »
και μιας και εψαχνα ανελινες λινκ, βρηκα και αυτο που ειναι σκονη και αναμιγνυεις σε οινοπνευμα...
ολο και σε καποιον θα ειναι χρησιμο...
εχει και μαυρο  :-[

http://www.arttime.gr/index.php?route=product/product&product_id=27979


Καλό φαίνεται .  Ευχαριστούμε Στέλιο να σαι καλά .  Εχεις δουλέψει κάτι τέτοιο ;  Πώς το απλώνεις ; Πινελάκι ; μπάλα ; Το ανακατεύεις αν θέλεις και με γομαλάκα ;
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: