Αποστολέας Θέμα: Προένταση μπράτσου  (Αναγνώστηκε 1402 φορές)

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Προένταση μπράτσου
« στις: Μάρτιος 26, 2014, 08:54:45 μμ »
Παιδιά ξέρετε με ποιο τρόπο δίνεται η προένταση στο μπράτσο? είναι ευθέια ή καμπύλή το μπράτσο πριν μπει η ταστιέρα? Σκέφτομαι σε καινούριο μπουζούκι που κατασκευ'αζω να δώσω μια ελαφρια κλίση προσ τα πίσω  πριν κολληθεί η ταστιέρα.. Αυτο προέκυψε απο το γεγονός οτι ενω έχω κολλήση το καραόλο χτες πάω να κόψω το κομμάτο που εξέχει και μετα το πλανάρω το μπράτσο σε εκέινο το σημέιο...κατα λάθος όμω έφαγα λίγο περισσότερο στο σημείο κοντάστο κόκαλο και έτσι τώρα βάζωντας το χάρακα πάνω στο μπράτσο έχω ένα κενό 1μμ στην αρχη του πρώτου τάστου το οποίο σβύνει οσο προχωράει το μπράτσο (προσ τον τακο) ετσι σκέφτηκα την προένταση...υπάρχει μήπως κατι άλλο που μπορω να κάνω αντ αυτού?

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: Προένταση μπράτσου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2014, 02:28:20 μμ »
φιλε πικολο,οι συνηθεις τροποι ειναι οι εξης 2

.ειτε κολλας το μπρατσο εξ αρχης με την κλιση που θελεις(1-2 μμ,αναλογα και με την κλιμακα και την κατασκευη του μανικου)

ειτε το κολλας σε απολυτη ευθεια με το καπακι και μετα πλανιζεις-τριβεις στην περιοχη των πρωτων 5-6 ταστων ωστε να εχεις την επιθυμητη κληση!(που εσυ την εχεις ηδη).

κατι αλλο που κανω εγω ,και το εχω διαβασει απο τον κυριο Χαλιο πιο παλια,χωρις να ξερω αν το εχω μεταφρασει σωστα ειναι το εξης:

αφου εχω βαλλει κολλα στην ταστιερα,την εφαρμοζω,την πιανω με σφιγκτηρες στη μεση της,δηλαδη απο το 10το ταστο και κατω,προς το σκαφος!
εχω αλλους 2 σφιγκτηρες να βαλω,εναν στο 4το και εναν στο πρωτο ταστο!πριν τους σφιξω,πιεζω λιγο το καραολο προς τα πισω και ταυτοχρονα σφιγκω,ωστε να δημιουργηθει μια εξτρα δυναμη της ταστιερας πανω στο μανικι!

ελπιζω να βοηθησα  :P

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Προένταση μπράτσου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:31:34 μμ »
Φίλε ρέμα δεν το εξήγησα καλα μαλλον..εγω έχω δώσει κλίση στο μάνικο απο τον μόρσο..απλα μετα που κολλησα το καραολο και χρειάστηκε να κόψω το πάνω μέρος εκει που μπαίνει το κόκαλο...το πήρα λίγο παραπάνω...και ετσι απο την ένωση του καραόλου μέχρι και εκει που μπάινει το κόκαλο εχει μια κλίση δεν είναι εντελως ευθεία...δηλαδη αν ακουμπήσω τον χάρακα πάνω στο μπράτσο  στο σημείο που μπάινει ο μικρός καβαλάρης (δηλαδη το κόκαλο) έχει κενο 1μμ να προσθέσω κανα κομματάκι ξύλο?

ρεμα

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 210
Απ: Προένταση μπράτσου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2014, 07:04:40 μμ »
οκ ,καταλαβα.ειχες ηδη την κληση που ηθελες απ το μορσο,και προεκυψε κι αλλη κληση λογω παραπανω φαγωματος.εγω θα προσπαθουσα,τριβωντας λιγο ακομα,να εξομαλυνω την "κατηφορα"...

η ατυχης κληση,υποθετω οτι ειναι εκει στα 3 πρωτα ταστα!με τακο και γυαλοχαρτο θα ετριβα την περιοχη του 5 μεχρι 7-8ου ταστου,για να γλυκανω λιγο την καμπυλη!μετα θα κολλουσα κανονικα ταστιερα και λογικα θα προεκυπτε λιγο πιο ψηλος καβαλαρης!θα κουρδιζα και αν υπηρχαν τριξιματα εντονα και δεν εφευγαν,θα αλλαζα κανα 2 ταστα με πιο λεπτο ταστο,για να ερθει λιγο μπροστα το μανικι!

ολα αυτα τα γραφω με καθε επιφυλαξη και ειναι ως επι το πλειστο θεωρητικα.ας τοποθετηθει και κανενας που κατεχει την εφαπτομενη πιο καλα!! 8)

pikolo

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 389
  • Αριθμός κατασκευών: 3
Απ: Προένταση μπράτσου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2014, 08:30:32 μμ »
Αρα αν το φερω πιο ομαλα θα δημιουργηθει κάτι σαν προένταση ή θα τρίζει μετα το μπράτσο και θα ταστάρει?

Tags: