Αποστολέας Θέμα: Τεμάχιο στεγνό και ξερό μουριάς ζητείται προς αγορά.  (Αναγνώστηκε 1205 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Καλησπέρα σας, ζητάω ένα κομμάτι μουριάς για σκαφτό όργανο, διαστάσεων 28 μήκος επί  20 πλάτος επί τουλάχιστον 14 πόντους βάθους, αν είναι και παραπάνω βάθος ακόμα πιο καλά.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Τεμάχιο στεγνό και ξερό μουριάς ζητείται προς αγορά.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2021, 07:17:56 μμ »
Νικο πιστευω πως δυσκολα θα βρεις μονοκομματο ξυλο μουριας στις διαστασεις αυτες. Θα σου προτεινα λοιπον αν εχεις τη δυνοτοτητα να ενωσεις 2 κομματια.


Εριξα και μια ματια στα ξυλα μου και τα πιο κοντινα που βρηκα ηταν:
Μουριά 30×14×10
Καρυδιά 28×10×11
Κορμος βερυκοκιας 28 μηκος με διαμετρο 14


Τα 2 πρωτα ειναι κοπης 2007-2008
Η βερυκοκιά ειναι 3-τιας
Εχουν καποια μικρα σχισιματα αλλα πιστευω πως βγαζουν σκαφτο οργανο.
Αν πιστευεις πως καποιο απο αυτα σου κανει πες μου πιο θελεις να στο χαρισω.


Να υποθεσω πως πας για σκαφτο μπουζουκι,ε;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τεμάχιο στεγνό και ξερό μουριάς ζητείται προς αγορά.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2021, 10:07:32 μμ »
Δημήτρη καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ, θέλω να κάνω ένα τζουρά γόνατο, και θα κάνω αυτό που είπες τελικά, θα κολλήσω κομμάτια μεταξύ των, ευχαριστώ και πάλι για την προσφορά, μα έχω ξύλα, απλά δεν έχω τόσο χοντρό κομμάτι, θα κάνω όμως δουλειά μπεριγκέτι με τα κολλήματα, να ρωτήσω κάτι; επειδή έχω κομμάτι καρυδιάς 10 πόντους να βάλω αυτό; το θεωρείτε καλό μέγιστο βάθος για μέτριου μεγέθους τζουρά;                                                        Και αρωτάω γιατί νομίζω ότι είναι εντάξει. εσείς τι λέτε;
 
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: