Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)  (Αναγνώστηκε 6062 φορές)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:00:59 πμ »

2) παλιά όταν ξεκινούσα, ο Αλεξανδρής μου συνέστησε τη χρήση τζαμιού για φινίρισμα. Πράγματι, ένα κομματάκι τζάμι 2 χιλ (δυσεύρετο πλέον, μόνο στις κορνίζες χρησιμοποιούν τόσο λεπτό, τρόμαξα να βρω) κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ καλή δουλειά στα σκληρά ξύλα (στα μαλακά κάνει ζημιές). Αντί τζαμιού χρησιμοποιώ συχνά ξυράφι - αυτού του τύπου της φωτογραφίας - είναι λίγο υποδεέστερο από το τζάμι αλλά με συγκρίσιμο αποτέλεσμα (και με λίγη προσοχή δεν κάνει ζημιά στα μαλακά ξύλα επειδή η κόψη του είναι πολύ στενότερη από τα 2 χιλ. του τζαμιού). Αν κάνετε κάτι τέτοιο, με ποιό τελικό νούμερο γυαλόχαρτου θα συγκρίνατε - αξιολογούσατε παρόμοιο το αποτέλεσμα με το τζάμι ή το ξυράφι ? άσχετα με το dot, απλά να σχηματίσω εικόνα για τα ξύλα.

Νομίζω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Το τζάμι, όπως το ξυράφι και η ξυλουργική ξύστρα λειτουργούν όπως μια πλάνη. Δηλαδή κόβουν ενιαία (ξυρίζουν) το ξύλο, με καθαρή κοπή. Σταα γυαλόχαρτα όσο μεγάλο νούμερο και να είναι, κόβουν τα επι μέρους σκληρά σωματίδια που έχει στην επιφάνειά του.

Μου ήρθε και μια φαεινή ιδέα. Η διαφορά του ξυραφιού από  το γυαλόχαρτο είναι η ίδια μεταξύ ψηφιακού και αναλογικού σήματος στα ηλεκτρονικά (τι λέω πρωι-πρωί  ??? ??? ??? )

Καλημέρα σας! {celebrate011}
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.573
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:21:30 πμ »
αυτό αν ήταν η ταστιέρα ελεύθερη, το dot το έβαλα με τα τάστα πάνω, δεν θα μπορούσα να τρίψω-γυαλίσω μόνο ένα διάστημα.

αλλά έχω επίσης να πω τα εξής:

1) βαριέμαι φρικτά να τρίβω. Αυτές οι ακολουθίες είναι επιστημονική φαντασία για μένα, μέχρι 600άρι φτάνω κι αυτό σπάνια, αυτά τα νούμερα που γράφετε  τα χρησιμοποιώ μόνο όταν ακονίζω σκαρπέλα. Την ταστιέρα την "γυαλίζω" με λίμα (δυο - τρεις λίμες για την ακρίβεια, αλλά μέχρι εκεί πάω).

2) παλιά όταν ξεκινούσα, ο Αλεξανδρής μου συνέστησε τη χρήση τζαμιού για φινίρισμα. Πράγματι, ένα κομματάκι τζάμι 2 χιλ (δυσεύρετο πλέον, μόνο στις κορνίζες χρησιμοποιούν τόσο λεπτό, τρόμαξα να βρω) κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ καλή δουλειά στα σκληρά ξύλα (στα μαλακά κάνει ζημιές). Αντί τζαμιού χρησιμοποιώ συχνά ξυράφι - αυτού του τύπου της φωτογραφίας - είναι λίγο υποδεέστερο από το τζάμι αλλά με συγκρίσιμο αποτέλεσμα (και με λίγη προσοχή δεν κάνει ζημιά στα μαλακά ξύλα επειδή η κόψη του είναι πολύ στενότερη από τα 2 χιλ. του τζαμιού). Αν κάνετε κάτι τέτοιο, με ποιό τελικό νούμερο γυαλόχαρτου θα συγκρίνατε - αξιολογούσατε παρόμοιο το αποτέλεσμα με το τζάμι ή το ξυράφι ? άσχετα με το dot, απλά να σχηματίσω εικόνα για τα ξύλα.


Μάνο και γω μέχρι 400 πάω στην ταστιέρα (στο ξύλο).
Στα τάστα μετά από το 400αρι κάνω και λεπτό σύρμα κουζίνας.
Για το τζάμι δουλεύει σαν τη ξύστρα. Στην αρχή δούλευα τζάμι και καμιά φορά ξυράφι.
Μάζευα σπασμένα τζάμια και δούλευα με αυτά. Το πρόβλημα με το τζάμι είναι πως δεν σπάει πάντα σε ευθεία και στομώνει σχετικά γρήγορα. Δεν ακονίζεται, οπότε το ξανάσπαγα για να βγάλω καινούργια ακμή.
Από τότε που πήρα την πρώτη ξύστρα το παράτησα το τζάμι και πήρα πολλές και σε διάφορα σχήματα.
Μία καλά ακονισμένη ξύστρα δίνει καλό αποτέλεσμα μα πάντα περνάω γυαλόχαρτα. Ανάλογα με το ξύλο ξεκινάω με 100αρι ή 180αρι. ακολουθεί 240, 320, 400, Σπάνια και 500αρι. Τα πιο ψιλά είναι πολύ για τη δική μου υπομονή.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:25:30 πμ »
Νομίζω ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Το τζάμι, όπως το ξυράφι και η ξυλουργική ξύστρα λειτουργούν όπως μια πλάνη. Δηλαδή κόβουν ενιαία (ξυρίζουν) το ξύλο, με καθαρή κοπή. Σταα γυαλόχαρτα όσο μεγάλο νούμερο και να είναι, κόβουν τα επι μέρους σκληρά σωματίδια που έχει στην επιφάνειά του.

ναι οκ, επιστημονικά (πώς αλλιώς, αφού είσαι ..πανεπιστήμονας   {celebrate012} ) έτσι είναι - και σ' αυτό το σημείο να κάνω φιγούρα, έχω απόσπασμα μιας μελέτης δεκαετίας '70 που λέει ότι ο ήχος της κιθάρας επηρεάζεται λιγότερο με το πλάνισμα (επειδή ακριβώς κόβει και η επιφάνεια των ινών που αφήνει είναι επίπεδη) απ΄ότι με το γυαλοχαρτάρισμα (επειδή ακριβώς το γυαλόχαρτο ουσιαστικά καταστρέφει την επιφάνεια των ινών και αφήνει μη-επιπεδωμένη μορφή - όμως σε προσέγγιση μικρών), αλλά μετά το κόλλημα των καμαριών οι διαφορές εξανεμίζονται, κι επειδή δεν υπάρχει κιθάρα χωρίς καμάρια στην πραγματικότητα δεν μας νοιάζει - επηρεάζει.
Το ίδιο ακριβώς και με το μάτι ή την αφή, οι διαφορές υπάρχουν αλλά στο βαθμό που τις βλέπει το μάτι ή τις αισθάνεται το χέρι είναι συγκρίσιμες νομίζω.

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 19, 2021, 05:37:20 μμ »
Μάνο, τώρα την είδα και χάζεψα...

Τα σχέδια δε στο τακούνι μου κάνουν σαν "δώρο" στην ήδη εξαίσια κατασκευή!!!

Τρομερή...
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 19, 2021, 09:46:03 μμ »
Μπράβο Μάνο!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα με ένωση Stauffer (βίδα στην ένωση)
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 03, 2022, 09:03:23 πμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: stauffer romantic