Αποστολέας Θέμα: Τοποθετηση καβαλαρη!  (Αναγνώστηκε 27322 φορές)

Elias

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 406
    • κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας
  • Αριθμός κατασκευών: 3456
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:38:33 μμ »
τριανταφυλλε μου θυμιζεις τους αλχιμιστες της παλιας εποχης, πειραματα και δοκιμασιες. εσυ μπορει να μη φτιαξεις ποτε μπουζουκι αλλα να λυσεις ολα τα μυστηρια περι κατασκευης, θα μας τρελανεις ολους. μαλλον θα γινεις σαν τον benno streu (καπως ετσι λεγεται) που δεν ειχε φτιαξει ποτε οργανο δικο του αλλα ο τυπος ηταν απο τους καλυτερους στην επισκευη.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:47:07 μμ »
Θα φτιαξει που θα παει..............θα φτιαξει.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:52:12 μμ »
Τριανταφυλλε ειμαι πεπεισμενος οτι το πρωτο σου οργανο θα ειναι αψεγαδιαστο! Δεν υπερβαλλω καθολου γιατι εχεις αποδειξει οτι εισαι τελειομανης. Και τι δε θα δινα για να ειχα λιγο απο την υπομονη σου!

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 01, 2012, 12:28:51 πμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ.

Το ότι θα φτιάξω και μπουζούκι αυτό είναι σίγουρο. Το πότε δεν ξέρω.

Για την ώρα πειραματίζομαι με ότι μαλ..... μου περνάει απ' το μυαλό. Και είναι πολλές γαμώτο. Το βοήθημα τελείωσε και πιθανώς αύριο θα ανεβάσω τις οδηγίες κατασκευής του. Προσωπικώς με βοήθησε πολύ και πήρε και έγκριση από ................. ανώτερο επίπεδο.

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 01, 2012, 08:58:23 πμ »
Ειμαι απόλυτα σίγουρος, όπως είμαι σίγουρος ότι θα είναι και διαμάντι.
Αντε λοιπόν.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:49:50 πμ »
Άντε περιμένουμε ;) :)

Γιωργος Σ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 03:53:35 πμ »
      Γεια χαρα,συγγνωμη που"σκαλιζω" ενα τοσο παλιο θεμα,αλλα νομιζω το αντικειμενο που πραγματευεται ειναι ανεξαντλητο.Νομιζω οτι ο συντονισμος καπακιου-σκαφους πρεπει να γινεται ετσι ωστε η νοτα που θα βγαζουν τα ξυλα να δημιουργει με τις ανοιχτες χορδες καποιο αρμονικο διαστημα(αρμονικα ειναι τα διαστηματα 3ης,6ης,ταυτοφωνια οκταβα 4ης,5ης καθαρα).Αυτα τα διαστηματα δεν ακουγονται τυχαια ομορφα,προκυπτουν απο τις αρμονικες που υπαρχουν σε καθε νοτα ( http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=2190&sectionID=4 ).Συνεπως,εφ'οσον σε καθε νοτα υπαρχουν και αλλες συχνοτητες,συνεπως και αλλες "νοτες",οι "υπο-νοτες" δεν πρεπει να ειναι τυχαιες,αλλα να φροντιζουμε να ενισχυουν τη βασικη μας.Πιστευω οποιος διαβασει το αρθρο που εστειλα θα καταλαβει τι εννοω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2016, 04:26:04 πμ από Γιωργος Σ. »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 11:44:38 πμ »
   Νομιζω οτι ο συντονισμος καπακιου-σκαφους πρεπει να γινεται ετσι ωστε η νοτα που θα βγαζουν τα ξυλα να δημιουργει με τις ανοιχτες χορδες καποιο αρμονικο διαστημα

;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 04:21:28 μμ »
χα χα.................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος Σ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 06:43:00 πμ »
   Νομιζω οτι ο συντονισμος καπακιου-σκαφους πρεπει να γινεται ετσι ωστε η νοτα που θα βγαζουν τα ξυλα να δημιουργει με τις ανοιχτες χορδες καποιο αρμονικο διαστημα

;

Στην ουσια δε λεω κατι καινουργιο,απλα επιχειρησα να αιτιολογησω του γιατι συμβαινει αυτο,χωρις να ειμαι σιγουρος.Εκανα λαθος στην ορολογια,εννοουσα τα συμφωνα και διαφωνα διαστηματα.Για παραδειγμα καποιοι ποιο πανω αναφερουν οτι κουρδιζουν τα ξυλα ετσι ωστε να βγαζουν τη νοτα ΦΑ#.Το διαστημα ΡΕ-ΦΑ# ειναι διαστημα 3ης μεγαλο,το οποιο ειναι συμφωνο διαστημα.Καποιος ειπε και για κουρδισμα ξυλων σε ΣΟΛ.Επισης το διαστημα ΡΕ-ΣΟΛ ειναι συμφωνο(4ης καθαρο).Ισως το κουρδισμα του καπακιου-σκαφους πρεπει να γινεται με γνωμονα αυτη τη λογικη

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 08:36:12 πμ »
ΡΕ-ΦΑ#
ΡΕ-ΣΟΛ
φιλε γιωργο καταλαβα...
και τωρα, πες γιατι παιρνεις σαν βαση το ρε...

επισης:
εννοουσα τα συμφωνα και διαφωνα διαστηματα

...συμφωνα με το συγκερασμενο δυτικο μουσικο συστημα ...
...γιατι αν το πεις αυτο σε εναν σειραϊστη ή αλεατοριστη...

γιωργο, αυτα που ηθελα να σου πω πιο πανω, εν ολιγοις ειναι αυτα τα 2 πραγματα:
στο 1ο οτι ολα στη ζωη ειναι σχετικα...
στο 2ο μην σταματησεις το διαβασμα... (θα τρανταχτουν παρα πολλα πιστευω σου)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος Σ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 23, 2016, 05:14:03 μμ »
Γεια σου Στελιο,συγγνωμη αν δεν εχουν καθολου βαση αυτα που λεω :Ρ αλλα θεωρησα οτι επειδη τα περισσοτερα κομματια σε τριχορδο μπουζουκι παιζονται σε ΡΕ τονικοτητα και χρησιμοποιουνται οι ανοιχτες χορδες συνεχως(προπολεμικα ρεμπετικα κυριως)θα πρεπει να ενισχυεται σίγουρα αυτη η τονικοτητα.Διαβαζοντας το αρθρο περι αρμονικων που εστειλα,ειδα πως η καθε νοτα απο αποτελειται απο διαφορετικες συχνοτητες.Εκει γραφει πως στα συμφωνα διαστηματα υπαρχουν κοινες αρμονικες(πχ η Ρε και η Σολ εχουν πολλες κοινες αρμονικες).Ετσι θεωρησα πως το κουρδισμα πρεπει να γινεται με βαση τη ΡΕ,λογω της παραπανω χρησης της.Φυσικα αν καποιος θελει να χρησιμοποιησει αλλο κουρδισμα η θεωρια μου παει για σκουπιδια  ;D


...συμφωνα με το συγκερασμενο δυτικο μουσικο συστημα ...
...γιατι αν το πεις αυτο σε εναν σειραϊστη ή αλεατοριστη...

γιωργο, αυτα που ηθελα να σου πω πιο πανω, εν ολιγοις ειναι αυτα τα 2 πραγματα:
στο 1ο οτι ολα στη ζωη ειναι σχετικα...
στο 2ο μην σταματησεις το διαβασμα... (θα τρανταχτουν παρα πολλα πιστευω σου)
[/quote]

Στα αυτο φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.Και απο αυτα που γραφω φαινεται οτι ειμαι της "κλασσικης" σχολης της μουσικης,αλλα δεν ειναι ετσι,εχω παρει 1 βιβλιο για τα μακαμια,1 τονο ζυγιζει  ;D .Απλα τα εγραψα αυτα γιατι μιλουσα για συγκερασμενο οργανο(3χορδο μπουζουκι) και ολα τα συγκερασμενο λιγο πολυ υπακουουν στους κανονες της κλασσικης μουσικης,απορριπτωντας καποιους κανονες ισως (π.χ. τα συμφωνα και τα διαφωνα που εγραφα πιο πανω δεν ισχυουν στα ρεμπετικα),αλλα η γενικη ιδεα παραμενει ιδια.

edit : ξεχασα να σε ρωτησω τι στο καλο ειναι οι σεραιστες και αυτα που γραφεις,αν μπορεις στειλε κανα λινκ σε προσωπικο μηνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2016, 05:24:53 μμ από Γιωργος Σ. »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.152
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 11:35:27 πμ »
http://wolf5th.blogspot.gr/

γιωργο θα σου προτεινα πρωτα να ακουσεις, μετα να αποριψεις, μετα να διαβασεις, μετα να ξανα-ακουσεις, και στο τελος να αποδεχθεις...
βεβαια ολα αυτα θα σου ειναι μια χρόνια "δοκιμασια", παραλληλα με τις βιωματικες σου εμπειριες, και οχι μια απλη αναγνωση ενος αρθρου στην βικιπαιδεια, κατι σαν μασημα τσιχλας...

εχω παρει 1 βιβλιο για τα μακαμια

του μαυροειδη;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιωργος Σ.

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 06:30:46 μμ »

γιωργο θα σου προτεινα πρωτα να ακουσεις, μετα να αποριψεις, μετα να διαβασεις, μετα να ξανα-ακουσεις, και στο τελος να αποδεχθεις...
εχεις δικο φιλε μου,τις προηγουμενες μερες απλα ψαχτικα λιγο παραπανω περι συχνοτητων και ηχου(οχι κατι φοβερο,στο ιντερνετ αναζητησεις εκανα) και αυτα που εχω γραψει παραπανω απλα δε βασιζονται πουθενα,θα μπορουσε κάλλιστα ενας διαχειριστης να τα διαγραψει για να μην μπερδεψουν καποιον.Ευχαριστω για το λινκ και οσον αναφορα το βιβλιο,ναι ειναι του μαυροειδη και αν και δεν εχω ξαναδιαβασει κατι σχετικο,μου φαινεται πληρεστατο και αξιολογο.

Tags: