Αποστολέας Θέμα: Τοποθετηση καβαλαρη!  (Αναγνώστηκε 27402 φορές)

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 12:54:46 πμ »
Ευχαριστώ κύριε Βασίλη, συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λέτε περί συνδυασμού μερών του οργάνου και το ρόλο  του καθενός στο τελικό κούρδισμα!

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 12:56:21 πμ »
Αυτο το εκανα στο τελευταιο μου μπουζουκι αλλα αφου ειχα κολησει τα δυο κομματια μεταξυ τους

Υποθετω αφου τα δυο μερη του καπακιου ειναι ιδια αρα στο ιδιο σημειο θα ακουγεται λαμπρος ο ηχος!

Στο σημειο με το λαμπρο ηχο τοποθετουμε τον καβαλαρη!

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 01:09:01 πμ »
Εσύ Δημήτρη πως θέτεις σε παλμική κίνηση το διαπασών για την συγκεκριμένη τεχνική?

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 01:15:56 πμ »
Κρατωντας το απο την κεφαλη το κτυπαω δυνατα για να εχει διαρκεια!
Συνηθως πανω στον παγκο!


Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 01:19:46 πμ »
Έχει αντηχείο το διαπασών που έχεις Δημήτρη?

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 01:24:42 πμ »
Ειναι ιδιο με αυτο που εδειξα πιο πανω!
Διαπασων με αντηχειο εννοεις κατι σαν αυτο; Και πως λειτουργει;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2011, 01:45:05 πμ από Ανδρέου Δημ. »

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 06:02:54 μμ »
Θα μπω κι εγώ στην κουβέντα με τα λίγα που ξέρω και έχω δει.

Δημήτρη και Γιώργο το διαπασών με αντηχείο δε νομίζω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην οργανοποιία παρά μόνο ως πειραματικό "εργαλείο" για σχολεία με το οποίο οι δάσκαλοι δείχνουν τη χρήση του και την ενίσχυση του ήχου με το αντηχείο.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, χρήσιμο θα ήταν να το πει.

Οι προηγούμενες τοποθετήσεις του Γιώργου και του Δημήτρη είναι σωστές και αλληλοσυμπληρώνονται.
Το κοινό διαπασών συντονισμού συντονίζει στα 440 Hz δηλαδή στη ΛΑ. Ενεργοποιώντας το και σύροντάς το με τη μπίλια επάνω στα μισά καπάκια βρίσκει που ακριβώς αυτά συντονίζονται σε ΛΑ. Επειδή έίναι σκισμένα από το ίδιο ξύλο αυτός ο συντονισμός συνήθως απέχει από 0,4 εκ. μέχρι και 1 εκ. στα δύο τεμάχια. Επίσης είναι ο τρόπος που μπορούν να συνδεθούν δύο μισά αλλά από διαφορετικό κομμάτι καπάκια (εκεί η διαφορά είναι μεγαλύτερη).

Όταν τώρα κολληθούν, η νότα ΛΑ βρίσκεται συνήθως σε διαφορετικό σημείο απ' ότι στο σημείο που ενώσαμε τα δύο μισά. Αν δεν κάνω λάθος, ο Δημήτρης αυτό κάνει και τοποθετεί τον καβαλάρη.

Δημήτρη, το διαπασών το σέρνεις κατά μήκος της κόλλησης;
Γιατί έχω δει το ίδιο καπάκι να συντονίζεται σε ΛΑ σε δύο ακόμα "άσχετα" σημεία.

Όπως επίσης έχω δει και καπάκι να συντονίζεται γενικώς καθαρά σε ΣΟΛ# και σε ένα άλλο σημείο του επίσης καθαρά σε ΦΑ#.
Αυτό το καπάκι έβγαζε καθαρό και πολύ σκαστό ήχο. Πιθανώς να ήταν μια πολύ τυχερή επιλογή από διαφορετικά μισά καπάκια.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 06:17:12 μμ »
Τριανταφυλλε σερνω το διαπασων ακριβως διπλα στην κοληση!
Δοκιμαζω απο την πανω πλευρα  σημειωνω σε ποιο σημειο ακουστηκε καλα και μετα
δοκιμαζω απο την κατω πλευρα και παλι βρισκω σημειο να συντονιζει. Οποιο απο τα δυο ειναι πιο καθαρο και λαμπρο το επιλεγω! Εκει τοποθετειται ο καβαλαρης
Πρεπει ομως το σημειο να ειναι βολικο  να μην ειναι στην ακρη του καπακιου. Ψαχνουμε λοιπον ενα καλο σημειο που να βολευει για να μπει ο καβαλαρης!
Οταν λες εχεις δει να συντονιζεται σε ΣΟΛ# και σε ΦΑ# αυτο πως ακριβως το βλεπεις;;
Πως μπορεις να δεις σε ενα καπακι ή σε μια πλατη κιθαρας πχ σε τι νοτα συντονιζεται;
Με τι εργαλειο;; Εχω απορια μεγαλη πανω σε αυτο το θεμα!
Το κτυπας με το χερι και συγκρινεις τον ηχο;;

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 08:45:20 μμ »
Δημήτρη,
είναι κάτι που στην αρχή το έκανε ο δάσκαλος και νόμιζα ότι με "πειράζει" καθότι ήμουν (και εξακολουθώ να είμαι) άσχετος.

Χτυπούσε με τον κόμπο του δείκτη του το καπάκι σε διάφορα σημεία (αυτό το έκανε θυμάμαι σε ένα τετράχορδο του Βάρλα) και ταυτόχρονα χτυπούσε και την κατάλληλη χορδή ακούγοντάς την. Με τον καιρό μου έδειξε ότι χτυπώντας το καπάκι σε διάφορα σημεία όταν αυτό συντονίζεται με κάποια χορδή ακούγεται και ο βόμβος της χορδής.

Παίζοντας (ερευνώντας) εγώ κάποια στιγμή με το συγκεκριμένο όργανο, βρήκα πολλά σημεία του να συντονίζονται σε τόνους και ημιτόνια και μάλιστα (αν θυμάμαι καλώς) και σε τόνους κάποιων υψηλότερων οκτάβων. Αυτό το όργανο έχει εκπληκτικό ήχο και δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο.

Κάντε λίγο υπομονή (με έχουν πεθάνει οι ελιές) και θα ανεβάσω την κατασκευή ενός βοηθήματος που θα χρησιμοποιείται στην εύρεση ακριβούς συντονισμού καπακιών, καμαριών κλπ. Ο δάσκαλος έδωσε την αρχική έγκρισή του αλλά θέλει κάποια βελτίωση. Επίσης θα είναι κατάλληλο και για εύρεση συντονισμού σκάφους καπακωμένου ή μη. Διευκρινίζω ότι είναι βοήθημα. Τον βασικό ρόλο εξακολουθεί να τον παίζει το αυτί.


Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 05:15:23 μμ »
Δημήτρη και εγώ σαν το δικό σου έχω.

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 11:32:48 μμ »
Θα ανεβάσω την κατασκευή ενός βοηθήματος που θα χρησιμοποιείται στην εύρεση ακριβούς συντονισμού καπακιών, καμαριών κλπ. Ο δάσκαλος έδωσε την αρχική έγκρισή του αλλά θέλει κάποια βελτίωση. Επίσης θα είναι κατάλληλο και για εύρεση συντονισμού σκάφους καπακωμένου ή μη. Διευκρινίζω ότι είναι βοήθημα. Τον βασικό ρόλο εξακολουθεί να τον παίζει το αυτί.

Τριανταφυλλε οποτε μπορεις να μας δειξεις την κατασκευη για συντονισμο!

Επανερχομαι στο θεμα και θελω να καταθεσω τον προβληματισμο μου;
Υπαρχουν μπουζουκια τα οποια εχουν ηχο ματζορε και αλλα που εχουν μινορε;;

Τοποθετωντας τον καβαλαρη στα 13,3 που ειναι φα# κανουμε το μπουζουκι να παιζει ζωηρα
και να σκαει; Να ματζοριζει!!!Αυτη ειναι μια αποψη ενος φιλου!
Ως γνωστον η φα# ειναι η μεσαια νοτα του ρε ματζορε!

Αντιστοιχα αν τοποθετησουμε τον καβαλαρη σε νοτα που ειναι σε ακορντο μινορε θα εχουμε δυνατο αλλα πιο ζεστο ηχο και πιο μελαγχολικο;;

Επισης αν ξερει καποιος να μας πει μετακινωντας τον καβαλαρη προς την ηχητικη οπη τι κερδιζουμε ή τι χανουμε και το ιδιο αν μετακινησουμε προς χορδιερα!

Αν σε τριχορδο μπουζουκι βαλω τον καβαλαρη στα 12,5 που ειναι η ΣΟΛ θα εχει μετακινηθει προς την χορδιερα 8mm σε σχεση με την φα#  Πιστευετε οτι θα χασω σε ηχο, ή σε ενταση;;;


Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 11:56:05 μμ »
Τριανταφυλλε οποτε μπορεις να μας δειξεις την κατασκευη για συντονισμο!

Δημήτρη,
το ξέρω ότι καθυστέρησα αλλά πίστεψέ με, τα έχω βρει σκούρα. Έχω καταναλώσει πάνω από 50 ώρες ψάχνοντας και δοκιμάζοντας για να μπορέσω να βρώ το κατάλληλο βάρος του εμβόλου που θα χτυπάει το καπάκι (βασικώς) για να επιτυγχάνεται ο συντονισμός.

Βρίσκομαι στα τελειώματα (θέλω να βρω το κατάλληλο ελατήριο επαναφοράς του εμβόλου) και θα σας το παρουσιάσω.

Δείτε μια εικόνα έτσι για να πάρετε μια ιδέα με τι μοιάζει αυτό το πράγμα που επαναλαμβάνω ότι είναι βοήθημα.
 [ Invalid Attachment ]


ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 03:27:11 μμ »
Εσυ αγορι μου εισαι να δουλευεις με τους myth-busters Τετοιες πατεντες ουτε αυτοι δεν φτιαχνουν.Εχω περιεργεια να δω πως δουλευει το συστημα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 06:36:47 μμ »
Κώστα φίλε μου,
σ' αυτά τα πάω σχετικώς καλά, ακόμα όμως δεν τολμώ να ξεκινήσω να φτιάχνω κανά μπουζουκάκι.

Μπορεί τελικώς το ότι συγχρωτίστηκα με επαγγελματία να με έκανε πολύ διστακτικό, καθώς είδα από πρώτο χέρι πόση εμπειρία και γνώση απαιτείται για την κατασκευή ενός καλού (τόσο ηχητικώς όσο και αισθητικώς) οργάνου. Απ' την άλλη είδα όργανα (όχι ένα και δυο) ονομαστών κατασκευαστών (ακόμα και Ζοζέφ) που είναι πανέμορφα αλλά από ήχο δεν μπορώ να πω ότι "σκίζουν" ακόμα και για το δικό μου άπειρο αυτί.

Απ' την άλλη εσύ φίλε μου (όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα) είστε ερασιτέχνες μεν αλλά μάστορες δε στην οργανοποιία. Σου βγάζω το καπέλο για τις αναλυτικότατες οδηγίες κατασκευής του καινούργιου σου μπουζουκιού.

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Τοποθετηση καβαλαρη!
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 28, 2012, 06:16:38 μμ »
 Τριαντάφυλλε δεν παίζεσαι ρε μπαγάσα,τι μαγκιές είναι αυτές ;) ;) ;) Γουστάρω πατέντες!!!

Tags: