Αποστολέας Θέμα: ΤΖΟΥΡΑΣ....................  (Αναγνώστηκε 3964 φορές)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:42:37 μμ »
ΤΖΟΥΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΤΑΜΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ. ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΣ ΤΟ 2010. ΣΚΑΦΟΣ ΜΑΟΝΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΤΑΣΤΙΕΡΑ WEGER.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΦΑΔΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ.ΗΧΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ.......
ΔΙΝΕΤΑΙ 300 ΕΥΡΩ.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:39:29 μμ »
ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΣΑΝ ΠΑΛΙΟ ΜΕΛΟΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΖΟΥΡΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣΙΚΑ ΤΟ 2004.
ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΛΟΙΠΟΝ.....................
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΚΟΣ ΧΟΡΔΗΣ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΚΟΝΤΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΣΤΑΜΚΟΥ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΜΑΤΣΙΚΑ ΦΟΡΑΕΙ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΙΣΟΒΕΝΟ ΕΛΑΤΟ, ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ. Ο ΑΛΛΟΣ ΦΩΡΑΕΙ ΕΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΦΑΡΔΥΒΕΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΟ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ.
ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΛΕΓΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΠΑΚΙ, ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
....................................Ε ΛΟΙΠΟΝ ΛΑΘΟΣ . ΤΟΥ ΣΤΑΜΚΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΚΟΥΦΟ, ΤΡΕΛΟ, ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΕΣΤΟ Ο ΣΤΑΜΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΖΟΥΡΑΣ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ,ΧΑΜΗΛΑ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ, ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΟΣ.
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 11:46:53 μμ »
Μετέφερα τὸ θέμα αὐτὸ ἐδῶ γιατὶ κατὰ τὴ γνώμη μου διαπραγματεύεται ἕνα πολύ σημαντικό θέμα ποὺ πιθανῶς νὰ εἶναι καὶ μύθος.

Πρίν ἀπὸ ἀρκετό καιρό γνώρισα τὸν μπουλγαροποιό Νίκο Κουκουλιτάκη. Τό πρῶτο πρᾶγμα ποὺ μοῦ ἔκανε ἐντύπωση στὰ μπουλγαριὰ του ἦταν ὁ έξαιρετικός ἦχος τους ἀκόμα καὶ γιὰ ἀπαίδευτο αὐτί ὅπως τὸ δικό μου.

Τὸ δεύτερο ἦταν τὰ καπάκια τῶν μπουλγαριῶν του ποὺ ἐκ πρώτης ὄψεως κάθε ἄλλο παρά ἱσόβενα, μὲ τὰ στενὰ νερὰ στὴ μέση καὶ "ἀρμονικῶς" κατανεμημένα ἦταν.

Ὅταν τὸν ρώτησα μοῦ ἔδειξε καὶ κάτι ἄλλο, ἀπίστευτο γιὰ ἐπαγγελματία όργανοποιό: τὰ νερά τους ἦταν λοξά!!! Οὔτε ἀκτινική οὔτε ἐφαπτομενική κοπή. Λοξή!!!! Αύτό σημαίνει μεγάλη ἀπώλεια πολύτιμου, παμπάλαιου ξύλου (χρησιμοποιεῖ κατράνι μπορεῖ καὶ 200 ὲτῶν) ἀλλὰ τὸ ἀποτέλεσμα εἶναι ἄκρως ἰκανοποιητικό.

Δεῖτε καὶ αὐτὸ τὸ θέμα ποὺ διαπραγματεύεται κάτι ἀντίστοιχο.

Ἡ μπάλα ............. δική σας τώρα.

Παύλος Νιαούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 28
Απ: ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2015, 11:18:45 πμ »
  Παιδιά , εγώ απ'ότι έχω καταλάβει , αυτά πού θεωρούνται Must στήν επιλογή τού ξύλου τού καπακιού , είναι περισσότερο γιά νά εξασφαλιστεί μιά ομοιογένεια στό αποτέλεσμα . Ξέρεις δηλαδή ότι μέ ένα καπάκι έλατο μέ πυκνή , ίσια βένα , βάζοντας τάδε καμάρι(α),
σέ τάδε αποστάσεις κλπ θά πετύχεις τάδε αποτέλεσμα ( +/-  χ% ) . Άν βάλεις ένα καπάκι ότι νάναι , δύσκολα υπολογίζεται ο οπλισμός κλπ
μέ αποτέλεσμα τίς περισσότερες φορές νά είναι πατάτα . Βέβαια , άν κάποιος ασχοληθεί χρόνια μέ ένα συγκεκριμένο είδος ξύλου , στό τέλος πιθανόν νά μπορεί νά βγάζει ένα σταθερά καλό αποτέλεσμα , καί μάλιστα νά έχει καί ιδιαίτερο χρώμα ο ήχος του .

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2015, 12:59:26 μμ »
Γεια σας παιδια.....

Εγω νομιζω πως ολα παιζουν ρολο για το τελικο αποτελεσμα.
 Πολυ σημαντικο θεμα τα βερνικια,αλλα και οι κολλησεις.
Πρεπει να μην υπαρχουν κενα ετσι ωστε να ταξιδευει η ταλαντωση σε ολο το οργανο !!!

Αυτη ειναι η αποψη μου με την λιγη εμπειρια που εχω.....αλλα το ψαξιμο συνεχιζεται.......

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: ΤΖΟΥΡΑΣ....................
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2016, 04:23:02 μμ »
το οργανο πουληθηκε......................ας σβυσουμε το ποστ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Tags: