Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba  (Αναγνώστηκε 459 φορές)

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba
« στις: Αύγουστος 25, 2023, 04:28:19 μμ »
Βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ πριν παρα πολυ καιρό με το όνειρο να φτιάξω μια δίκη μου κιθάρα. Το όνειρο αυτό έγινε μικρόβιο και από τότε έχω φτάσει στον αριθμό 7. Είναι το πρώτο μου ποστ και δεν θα αρχίσω να ευχαριστώ άτομα , επειδή θα χρειαστώ σελίδες ολόκληρες. Αυτοί που ξέρουν, ξέρουν και τους ευχαριστώ από καρδιάς.
Η κατασκευή είχε φυσικά πολλές στραβές στιγμές. Βασικότερη όλων η λάθος κλίση του μανικιού με αποτέλεσμα να χρειαστεί να σηκώσω την ταστιερα που αρχικά ήταν παντουκ με ένα κομμάτι βεγκε. Κάθε εμπόδιο για καλό, επειδή το αισθητικό αποτέλεσμα έτυχε να είναι πολυ καλύτερο από ότι αρχικά υπολόγιζα.
Η ροζέτα χρειάστηκε αρκετή δουλειά επίσης επειδή πήγαν κι εκεί πραγματάκια στραβά , όποτε συνέχιζα να κάνω σχέδια μέχρι να ισορροπήσει.
Το μανίκι είναι ελαφρώς flamed maple ,εξαιρετικά σκληρό και πολύ δύσκολο στην κατεργασία. Η γέφυρα είναι δυο ξύλα , padauk και bocote, βγήκε αρκετά ελαφριά και είμαι ευχαριστημένος. Το καμαρωμα σε σχήμα πλέγματος έδωσε πολύ ωραίο ήχο αλλά ήταν και πολύ χρονοβόρο. Φτιάχνω άλλη μια κιθάρα με τέτοιο καμαρωμα αλλά δε νομιζω να το ξανά προτιμήσω.
Ευχαριστώ όσους έχουμε συναναστραφεί έστω και λίγο και με έχουν βοηθήσει!

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Απ: Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2023, 04:32:40 μμ »
Και λίγες φωτογραφίες ακόμα.
Το μεγαλύτερο ευχαριστώ στον Μανώλη Μαρτούλα, εξαιρετικό Χιώτη οργανοποιο και καλό φίλο για την ακούραστη βοήθεια του. Καλή αντάμωση εύχομαι καπου -αλήθεια, φέτος θα γίνει έκθεση;

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2023, 11:35:37 μμ »
Ωραια κιθαρα φιλε.
Η ιδιαιτερη ροζετα μου αρεσε πολυ.
Κανενα δειγμα ηχου?
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2023, 12:20:12 πμ »
Ροζετα αλά Matsuda!
Ήθελε λίγο πιο μινιμαλ νομίζω αλλά πολύ ωραια δουλειά.

Πλέγμα σε ακουστική δεν έχω δει ξανά. Αλλα πρακτικά είναι ότι πιο εύκολο σε κατασκευή αν έχεις jig και παγκοπριονο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα ΟΜ - έλατο, black limba
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2023, 09:59:17 μμ »
πολυ ομορφη, μπραβο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: