Αποστολέας Θέμα: Νέο τριχορδο  (Αναγνώστηκε 4262 φορές)

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Νέο τριχορδο
« στις: Μάιος 31, 2016, 11:25:22 πμ »
Γεια σας παιδιά ξεκινησα με την κατασκευή ενός νέου τρίχορδου με σκάφος από παντουκ που το είδα σε μερικές κατασκευές εδω και πραγματικά το ζηλεψα. Τελειωσα  το σκάφος πριν μία εβδομάδα και τα αποτελέσματα είναι αυτό που βλέπετε στις φώτο (δεν είναι και τόσο καθαρές). Θα βάλω καπάκι από κέδρο που όπως βλέπετε είναι ήδη στην υπερσύγχρονη συσκευή για κόλλημα ;D. Μανικι είχα φτιάξει για ένα τετράχορδο για έναν φίλο που ήθελε να ξεκινήσει μια κατασκευή αλλά ποτέ δεν το έκανε οπότε θα το βάλω εγώ στο τρίχορδο ( Θα υπάρχει και ένα έξτρα κλειδί σε περίπτωση που κλωτσήσει κάποιο  ???) η φιγουρα στο καραολο είναι ετοιμη και ίδιες αγοράστηκαν για το καπακι. Για την ενίσχυση της τρύπας και της κολλησης του καπακιού περίσσεψαν κομμάτια από το καπάκι και θα βάλω αυτά. Για καμάρια όμως επιδη δεν έχω κέδρο μπορώ να βάλω από έλατο;
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Νέο τριχορδο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2016, 06:51:21 μμ »
Δε θα απαντησω στην ερωτηση γιατι καλυτερα να απαντησει καποιος που να ξερει τι του γινεται.

Δυο παρατηρησεις

1. Εξαιρετικο σκαφος
2. Προσοχη στα τριψιματα. Το παντουκ λερωνει τα παντα. (Προσοχη στο καπακι δηλαδη) την πατησα με το δικο μου. Ειχα κατεβει εκει που ηθελα και μετα το λερωσα και ξαναετριψα και το ξαναλερωσα και ξαναετριψα..... Και και και....  8)
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

damalailama

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • μην πυροβολείτε τον πιανίστα..υπάρχει και ντράμερ!
  • Αγαπημένο ξύλο: συκαμινιά (ικαριώτικη μαυρομουριά)
  • Αριθμός κατασκευών: κάτι λίγα..
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2016, 10:03:00 πμ »
πολύ ωραίο το σκάφος, το ζήλεψα! Αν και εγώ θα έβαζα και φιλετάκια ανάμεσα στις ντούγες..ένα τριπλό φιλέτο κελεμπέκι-παντούκ-κελεμπέκι θα έδειχνε πολύ... Καμάρια μπορείς να βάλεις και έλατο, το όργανο θα βγεί λίγο πιο πρίμο από το να έβαζες τα ίδια ακριβώς από κέδρο. Ο γενικός κανόνας να βάζεις ίδιο καμάρι με το καπάκι δεν είναι απαράβατος: σε αυτό: http://www.luthier.gr/index.php?topic=2855.0
 έχουν μπει καμάρια από έλατο και καπάκι κέδρος
Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα...εκνευρίζουν εμας που τα ξέρουμε!

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 01, 2016, 11:07:45 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το σκάφος,εχει μονό μαύρο φιλέτο δεν φαινεται στην φωτο,πρωτη προσπάθεια να βάλω φιλέτα στις δουγες δεν ήθελα να μπλεξω με πολλα. Θα βάλω λοιπόν καμάρια έλατο και βλέπουμε. Τώρα τα ξεκινάνε προβληματα :έσπασε το καπακι στο σημείο που βλέπετε στην φωτο κολληθηκε ξανά και τώρα θέλω την γνώμη σας να του βάλω ενίσχυση από το 3 καμάρι και πίσω μονοκόμματη,2-3 μικρά κομμάτια με παχος 1χιλ και κόντρα τα νερά ή  να πάω για καινούριο? Σκεφτόμουν ως καλύτερη λύση την δεύτερη αν δεν πάρω άλλο καπάκι την δεύτερη αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 01, 2016, 11:41:48 πμ »
tsipis πολύ ωραίο το σκάφος σου αλλα τα φιλέτα τα ήθελε, όχι για ομορφιά, ουσιαστικά μπαίνουν σαν φλάντζες ανάμεσα στης δουγιες για καλύτερη κόλληση, αλλα δεν πειράζει, έχεις κάνει μια εξαίρετη δουλειά και μπράβο σου, τώρα για το καπάκι δεν νομίζω να υπαρχει πρόβλημα βάζεις το ίδιο με τον τρόπο που είπες
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

damalailama

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • μην πυροβολείτε τον πιανίστα..υπάρχει και ντράμερ!
  • Αγαπημένο ξύλο: συκαμινιά (ικαριώτικη μαυρομουριά)
  • Αριθμός κατασκευών: κάτι λίγα..
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2016, 04:49:52 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για το σκάφος,εχει μονό μαύρο φιλέτο δεν φαινεται στην φωτο,πρωτη προσπάθεια να βάλω φιλέτα στις δουγες δεν ήθελα να μπλεξω με πολλα. Θα βάλω λοιπόν καμάρια έλατο και βλέπουμε. Τώρα τα ξεκινάνε προβληματα :έσπασε το καπακι στο σημείο που βλέπετε στην φωτο κολληθηκε ξανά και τώρα θέλω την γνώμη σας να του βάλω ενίσχυση από το 3 καμάρι και πίσω μονοκόμματη,2-3 μικρά κομμάτια με παχος 1χιλ και κόντρα τα νερά ή  να πάω για καινούριο? Σκεφτόμουν ως καλύτερη λύση την δεύτερη αν δεν πάρω άλλο καπάκι την δεύτερη αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.

η μονοκόμματη ¨γλώσσα" είναι κλασική λύση..
Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα...εκνευρίζουν εμας που τα ξέρουμε!

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:23:57 μμ »
Ευχαριστω Κωσταντινε απλώς πίστεψα ότι θα με δυσκολέψει το τριπλό φιλέτο και έτσι έβαλα ένα μονο .
Σκεφτόμουν μήπως με την μονοκόμματη δεν θα ταλαντωνει σωστά το καπάκι. Θα μπει μία δλδ στην ένωση των δύο να μπει και άλλη μία στο σπάσιμο ,πολύ δεν πάει?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

ανεμελος

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 01, 2016, 06:41:25 μμ »
...μπραβο για το σκαφος σου!!!¨ :) :)
η γνωμη μου ειναι -αν εχεις απολυτη επαφη μετα την κολληση στο καπακι σου βαλε μια "γλωσσα" απο καπλαμα -0,6-με τα νερα του καθετα στο σπασιμο...και πρεσσαρισε τον μεχρι να στεγνωση γιατι με την υγρασια της κολλας εχει την ταση να σηκωνεται,
αν το σπασιμο δεν αποκατασταθηκε απολυτα ( και το καπακι σου ειναι "οικονομικο") βαλε αλλο και φυλαξε αυτο για πιο μικρο οργανο...
καλη συνεχεια!!! {celebrate018}

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:06:13 μμ »
Προχώρησαν λίγο οι εργασίες τελειώσα το καπάκι ακολουθώντας τις συμβουλές σας για το σπάσιμο κολληθηκαν φιγούρες και το μανίκι. Αποφάσισα αντί για χαρτωμα να χρυσωσω το σκάφος οπότε θα το κάνω τελευταίο πριν κολλησω το καπάκι. Επομενη εργασία ή διαμόρφωση της ταστιέρας την οποία θέλω να τριψω και να κατεβασω στα 6χιλ. Έχω ένα διλλημα για τους τσαμπουκαδες έχω κόψει από παντούκ,σφενδαμι και από έναν μπρούτζινο πείρο που φτιαχνω για την κατασκευή μαχαιριών , (άλλο σκαλωμα που έχω από μικρός) και θα ήθελα την γνώμη σας,προσωπικα κλινω προς τον μπρούτζο. Σίγουρα το σφενδάμι θα λερώσει με τον καιρο  οπότε μάλλον το αποκλειω.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:01:46 μμ »
Ομορφο , περιποιημένο οργανάκι δείχνει . Μπράβο ! Τσαμπουκάς από μπρούτζο ? ... ωραίος φαίνεται , δεν ξέρω ... Αν θέλεις δώσε μια πιο κοντινή φωτογραφία του , διαστάσεις κλπ, αφού σου αρέσει κι εσένα, μήπως πάρεις μια υπευθυνη απάντηση. Αν τελικά τον χρησιμοποιήσεις, η ταπεινή μου γνώμη είναι πριν το βάλεις να το τρίψεις όσο πιο καλά μπορείς. Καλά τελειώματα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 09, 2016, 04:31:02 μμ »
Όμορφο και περιποιημένο? Να είσαι καλά σε ευχαριστώ αλλα ο,τι θα μπορούσε να πάει στραβά πήγε σε αυτήν την κατασκευή. Τέλος πάντων. Για τους τσαμπουκαδες δεν μπορώ να δώσω ποιο κοντινή φωτο γιατί δεν εστιάζει το κινητό. Να σου περιγράψω λίγο την διαδικασία κατασκευής στα γρηγορα. Παίρνουμε μπρουτζινη σωλήνα ( ότι διάμετρο θελεις) ταπωνουμε την μία άκρη και γεμίζουμε κόλλα δύο συστατικών (ο,τι χρώμα σου αρέσει) γεμίζουμε και βάζουμε μέσα διάφορα (τετράγωνα , στρογγυλά σωλήνες γαι να φτιάξουμε ένα σχεδιο). Στον συγκεκριμένο πείρο έχω χρησιμοποιήσει εξωτερική σωλληνα 6 χιλ ένα τετράγωνο 4χιλ αλλη  μία σωλήνα 3 χιλ και μπρουτζοκόλληση του 1 χιλ για να πετύχω αυτό το σχέδιο. Στην φώτο βλέπεις έναν με διάμετρο 6 χιλ και εναν με διάμετρο 4 χιλ. Όσο για το τρίψιμο περναω μέχρι 1200 νερού για να γίνει τέλειο .
Συνέχεια εργασιών κατέβασα την ταστιέρα στα 6 χιλ στο τριβειο που έφτιαξα και ήθελα να το δοκιμάσω (θέλει λιγο δουλεια ακόμη αλλά δουλεύει μία χαρά) και χρυσωσα το σκαφος ,έχει ατέλειες αλλα μου αρέσει περισσότερο από το χαρτί. Επόμενο βήμα το κόλλημα του καπακιού και ή χάραξη της ταστιέρας.
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2016, 06:01:56 μμ »
Εντυπωσιάστηκα από αυτά που γράφεις και μας δείχνεις , ηλικιακά είμαι μάλλον μεγάλος, αλλά οργανοποιητικά πολύ μικρός για να βοηθήσω υπεύθυνα . Πάντως το οργανάκι επιμένω ότι  δ ε ί χ ν ε ι  πολύ όμορφο , παρά τις όποιες αναποδιές ...   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:44:59 μμ »
ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΠΡΟΥΤΖΟ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ -ΒΕΡΓΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΤΖΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΡΥΠΑΝΙ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2016, 12:58:58 πμ »
ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΜΠΡΟΥΤΖΟ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ -ΒΕΡΓΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΥΤΖΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΡΥΠΑΝΙ
Τρυπάνι έχω ήθελα να σε ρωτησω όμως αφού έχεις φτιάξει , φαίνονται καθόλου ή είναι σαν να μην υπάρχουν?
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Νέο τριχορδο
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:25:28 μμ »
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ? ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ........................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................