Αποστολέας Θέμα: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 867 φορές)

vkot

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Περιοχή: Αθήνα
Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« στις: Απρίλιος 06, 2022, 10:52:02 πμ »
Έχω ένα φτηνό μπουζούκι, 2ο χέρι, το οποίο είχε ταστιέρα βαμμένη μαύρη, και δεν μου άρεσε καθόλου. Την έτριψα για να βγει το χρώμα και τα κατάφερα σε μεγάλο ποσοστό. Ακόμα έχουν μείνει κάποια ίχνη μαύρου στους πόρους αλλά δεν με πειράζει, δεν θέλω να ξύσω πάρα πολύ. (Αλλά, ίσως υπάρχει κάποια εύκολη μέθοδος χωρίς τρίψιμο..)
Το ξύλο της ταστιέρας φαίνεται μαλακό και φτηνό.
Με τι προτείνετε να το βάψω; Βερνίκι εμποτισμού; Λούστρο; Νερού; Διαλύτου; Διαφανές; Ημιδιαφανές; Αδιαφανές;
Δεν έχω βάψει όργανα και δεν θέλω να μπλέξω με πολύπλοκες διαδικασίες, δεν είναι όργανο που χρειάζεται να γίνει τέλειο, απλά να γίνει πιο εμφανίσιμο.
Σκεφτόμουν απλά να βάψω με κάτι (ένα υλικό, το πολύ δύο) που θα ποτίσει αρκετά τους πόρους και θα κάνει την επιφάνεια να σκληρήνει αρκετά. Και κάπως ημιδιαφανές με κάποια καφέ απόχρωση που να πλησιάζει το καφέ του καπακιού ή πιο σκούρο, που θα καλύψει και τα ίχνη από το μαύρο χρώμα. Τι λέτε;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2022, 11:58:35 πμ »
δεν είμαι ειδικός στα χρώματα, αλλά για την επιλογή λείπουν κάποιες αποφάσεις (σου): με τα τάστα τι θα κάνεις ? με τα dots ?
....
αν καταλαβαίνω καλά το σκεπτικό σου, θα ήθελες να μην βγάζεις / ξαναβάζεις τάστα (που συνεπάγεται πιθανές μικροδιορθώσεις, τρίψιμο κτλ. και οπωσδήποτε σετάρισμα). Αυτό σημαίνει βερνίκι με τα τάστα επάνω.

Σε ηλεκτρικά όργανα συνηθίζεται αυτή η πρακτική (π.χ. σφεντάμι στην ταστιέρα, δες κι εδώ:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=4179.msg79949#msg79949
Οπότε το τελικό βερνίκι θα πρέπει να είναι εντελώς διαφανές. Αλλιώς, με τα τάστα επάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγεις κακοτεχνίες: επειδή ακριβώς βερνικώνεις με τα τάστα, πρέπει μετά να τα τρίψεις ένα - ένα να φύγει το βερνίκι. Αν δεν είναι διαφανές, θα "κάνει μπαμ" οποιοδήποτε έστω και μικρό σημείο που θα φαίνεται μαύρο π.χ. αντί να φαίνεται το μέταλλο του τάστου.
Αν πάμε καλά ως εδώ, μένει ο εμποτισμός: λογικά θα πρέπει να γίνει με χρώματα υδατοδιαλυτά, που θα εμποτίσουν το ξύλο αλλά δεν θα καλύψουν dots. Πιθανόν να χρειάζονται λίγο καθάρισμα (τα dots) τοπικά αλλά πιστεύω ότι γίνεται εύκολα.
Εγώ αυτό θα έκανα (εμποτισμού με καθάρισμα στα dots - βερνίκι πολυουρεθάνης - καθάρισμα τάστων). Το πιο απλό που σκέφτομαι για εμποτισμό είναι η κάσια, που τη βρίσκεις και παντού.
Ας περιμένουμε όμως και πιο ειδικές απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2022, 12:19:33 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

vkot

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Περιοχή: Αθήνα
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2022, 12:41:24 μμ »
Θέλω την μικρότερη δυνατή ενασχόληση με το συγκεκριμένο όργανο. Ιδανικά, κάτι σαν: ένα βερνίκι εμποτισμού και τέλος. (είτε διάφανο είτε χρωματιστό)

Δεν θέλω λούστρο ή κάτι άλλο με κρούστα. Θέλω μια υφή όπου θα αγγίζω το ξύλο, κάτι σαν τις ταστιέρες από τριανταφυλλόξυλο στις ηλεκτρικές κιθάρες.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2022, 04:59:03 μμ »
μια καλη επιλογη θα ηταν να τριψεις (πολυ καλα) διαδοχικα με ολοενα μικροτερο νουμερο γυαλοχαρτο, μεχρις οτου να φτασεις στο 1500~,  και μετα με λιγο μπεϊμπιοϊλ και ενα πανακι , καλο σκουπισμα, και θα εισαι σπεσιαλε.

θα χρειαστεις απο μια κολλα γυαλοχαρτο φρικατ 240-320- και γουετορντραϊ 400-600-800-1000-1500
κοστος 4γιουρο + το λαδακι, που ολο κ κατι θα υπαρχει σπιτι απο λαδια...

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2022, 08:34:06 πμ »
Φίλε καλημέρα
μετά τα γυαλόχαρτα που προτείνει ο φίλος steliosquitar μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λεμονέλαιο το οποίο χρησιμοποείται στις ταστίερες των εγχόρδων για καθαρισμό-εμποτισμό. Το βρίσκεις σε μαγαζιά με μουσικά όργανα.

vkot

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Περιοχή: Αθήνα
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2022, 09:56:50 πμ »
Αν είναι να βάλω μόνο λάδι, που είναι διαφανές, θα πρέπει να ξύσω ακόμα πιο πολύ για να φύγουν και τα τελευταία ίχνη μαύρης μπογιάς που έχει μείνει μέσα στους πόρους, και να μείνει η ταστιέρα έτσι "ξανθή".
Ελπίζω να μην κάνω καμια ζημιά από το πολύ ξύσιμο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ξύσιμο και βάψιμο ταστιέρας μπουζουκιού
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2022, 07:08:05 μμ »
αυτη ειναι απο το μπαγλαμα που φτιαχνω τωρα, μονο με τριψιμο.
βεβαια, βοηθαει πολυ ο εβενος που ειναι αουτοπολις
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: