Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μαρτιος 2024  (Αναγνώστηκε 2657 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μπραβο γρηγορη!
το αλλο ειναι να πας στο ιδιο βαρος το σαπακι, και να δεις τις αντοχες σε σχεση με το αλλο. 1 γραμμαριο; ενα, για καντο να δεις...

γιατι στα υπαρχον που εχεις, μπορει π.χ. το ενα το σαπακι να ειναι παλιο, και το σουπερ να ειναι φρεσκο-μυριζει θαλασσα.

κανονικα πρεπει να ειναι το ιδιο παλια - και βαρδα μη και ειναι κανα στεγνο το καλο 30ετιας, εκει να δεις γελιο...

το χα γραψει οτι τα καμαρια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, πολλα χρονια πισω, τι να κανεις ενα σουπερντουπερ καπακι και απο μεσα η μηχανη χανει λαδια..

βαλε τωρα 2 καμαρια που πρεπει να κρατησουν 40~43 κιλα εγκαρσιως, καταλαβαινει καποιος...
το αυτο και στις ακτινες, που θελουμε στο λιγοτερο δυνατον βαρος να εχει τις καλυτερες αντοχες

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Μπράβο Γρηγόρη!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
ελα γρηγορη
απο τη κρεμονα στη στουτγαρδη, 3 μηνες στο ιδιο ελεγχομενο δωματιο για την επιδραση των καμαριων στο φασμα
https://www.nature.com/articles/s41598-023-37943-y
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Κατεβαίνω από λίγο στο εργαστήριο και περνάω και 2 ντούγιες στο μπουζούκι που ξεκίνησα. Ταυτόχρονα όμως κάνω και άλλες δουλειές.
Το τζουρά που 'ειχα τελειώσει το καλοκαίρι δεν τον ανέβασα ποτε πάνω στο σπίτι καθώς είχε μια σημαντική αστοχία.  Υπέθεσα πωςαφού βάλεο πολύ γερή κόντρα (βέγκε γύρω στα 2 εκατοστά) η ταστιέρα δεν χρειάζεται να είναι πολύ χοντρή.  Έτσι σε μια στιγμή έμπνευσης έφτιαξα ταστιέρα από ''σάντουιτς'' κελεμπεκιού και έβενου. Η εμάνιση πολύ ωραία όμως μόλις περστήκαν οι χορδές το όργανο σκεύρωσε. Το άφησα όλο το καλοκαίρι και το φθινόπωρο κουρδισμένο να δω που θα σταθεροποιηθεί. Δεν πήρε παραπάνω αλλά το σκέυρωμα ήταν απαράδεκτο για νέο όργανο. Η πρώτη απόπειρα επιδιορθωσης ήταν να βγάλω τα τάστα και να περάσω πιο χοντρά και μάλιστα με δόντι, να πάει το όργανο πιο πίσω, στη θέση που έπερεπε. Παρόλο που με αυτον τον τρόπο βελτιώθηκε ήταν και πάλι λάθος πότε η ριζική λύση αλλαγής ταστιέρας ήταν μονόδρομος. Ξήλωσα την πρώτη και περασα μια καινούργια από έβενο γύρω στα 7-8 χιλιοστά και το οργάνο έγινε τζιτζί. Μια βδομάδα τώρα παραμένει στη θέση του. Έκανα και τα σεταρίσματα με κοαινούργιο κόκκαλο και είναι μια χαρά. Αυτό θέλω να φέρω στην μάζωξη για test drive.
Εκτός από αυτό το όργανο κατέβασα και ένα άλλο 'οργανο, αγορασμένο αυτήν την φορά, για ένα σέρβις. μιας και είχε παραμείνει κανά τριάρι χρόνια με σπασμένη και σκουριασμένες χορδές και είπα να το σενιάρω λίγο για να το πουλήσω μιας και κάθεται χωρίς να ασχολούμαι με αυτό. Πρόκειται για έναν τζουρά κατασκευής Αρμάου από το 2000. Το όργανο ήταν παραγγελία αλλά κατέληξε σε εμένα από 2ο χέρι. Παρόλο που είναι παλιό ουσιαστικά είναι άστρωτο, έχει παίξει ελάχιστα τόσο από εμένα όσο και από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη καθώς οι τζουράδες τελικά δεν μου πολυπάνε σε σχέση με τα μπουζούκια ή τους μπαγλαμάδες. Έβγαλα χορδές ,καθάρισα ταστιέρα και τάστα, πέρασα lemon oil την ταστιέρα και πέρασα νέες χορδές.
 Το ενδιαφέρον έιναι η σύγκριση που ουσιαστικά έκανα στις 2 κατασκευές δοκιμάζοντας τες. Οι διαστάσεις σκάφους, μέγιστο πλάτος, μήκος και βάθος είναι σχεδόν ίδιες, αλλά λόγω σχήματος ο δικός μου έχει μικρότερο όγκο. Η κλίμακα 65 εκ. στον δικό μου, 64 εκ. στον αγοραστό. Η ηχητική οπή ιδιίου εμβαδού. Και οι δύοι ντουγάτοι- κελεμπέκι παλίσανδρος ο δικός μου, καρυδιά ο άλλος. Ο ήχος στον δικό μου καθαρός τζουραδίσιος, στον αγοραστό παρά την μικρότερη κλίμακα μπουζουκίζει. Από άποψη ήχου και μόνο  χωρίς να λαμβάνω υπόψη σχήμα μέγεθος και κλίμακα θα το χαρακτήριζα μισομπούζουκο τελικά όσο δόκιμη είναι αυτή η ορολογία. Ο ήχος του φέρνει περισσότερο στα παλιά προπολεμικά μπουζούκια και λιγότερο σε τζουρά. Είχα πολύθ καιρό να παίξω με αυτό το όργανο και ουσιαστικά είχα ξεχάσει τον ήχο του.
Ανεβάζω και σχετική φωτογραφία. Σχεδιάζω να γράψω και λενα μικρό βιντεάκι για την ηχητική σύγκριση.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
εκλεισε ισως το μεγαλυτερο κεφαλαιο της μουσικης στις μερες μας

https://www.lifo.gr/now/entertainment/pethane-o-emblimatikos-iaponas-maestros-seizi-ozaoya
οποιος διαβαζει κ του αρεσει η μουσικη, ας το διαβασει ειναι ωραιο



τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
https://www.facebook.com/share/p/VdRfXNB4XtqFsp4z/
Όπως,πάντα εμείς οι Έλληνες πωτοπορουμε παντού.. ένας Έλληνας οργανοποιος και καινοτόμος βρήκε την λύση σε αιώνια προβλήματα τονισμός φωτεινότητας κλπ..έχει ενδιαφέρον η προσέγγιση του..αναμένω τα σχόλια σας..!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
 ;D
ανακαλυπτωντας τον ... τροχο εν ετη 2023, και μαλιστα δεκεμβρη, (προ 2 μηνων δηλ)
οτι κουρδιζουμε και πανω... απο 440;  :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Ότι συμφωνείς με όλα όσα λέει???και,ζητάει και το ευτελές πόσο των 250 ευρώ???

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
πλακα κανεις ε;

γρηγορη τρολαρεις ε;

κανονικα έπρεπε να ζηταει .. 600€ ;D

για αλλαγη χορδων πάντως τα λ7 που ζηταει δεν τα λες και πολλα ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Δεν έχεις και φεις ...ένα θα σου πω..τον έχουν κράξει όλοι!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
γιατι ρε μάστορα, ελευθερη αγορά δεν εχουμε;😸😸😸

κατι πηρε τ αυτι μου,
άλλα να ξερεις δε θελει κ πολυ,
κατι η ζεστη αφύσικη για χειμωνα, κατι τα λόγια του παπα,,
ε δεν θελει κ παραπανω να αρπάξει στροφή η βιδα.  ;D
μηχανικος εισαι κ ξερεις...

επίσης:

 αυτοι ομορφαινουν τη καθημερινοτητα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Ρε παιδια αυτος πουλαει κατι που οπως θελει να το παρουσιαζει δεν το κανει αλλος. Αν καποιος τσιμπησει, δικο του σφαλμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Και δυο μανικα ετοιμα να περαστουν στα 2 οργανα που δουλευω τωρα.
Το ενα για το μπουζουκι κοντρα βεγκε και τα εξω μαονι.
Το αλλο για το μισομπουζουκο (μετατροπη απο παλιο μαντολινο), κοντρα εβενος (διχρωμος), καρυδια και εξωτερικα φλαμουρι.
Του μπουζουκιου θα βγει σχετικα βαρυ αλλα μου αρεσε ο συνδυασμος.
Παω λιγο αργα αλλα πλακωσανε τα τρεξιματα με τη δουλεια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Τι γινεται οταν ενα γκαστρωμενο μπουζουκι γεννησει;;


Μισομπουζουκο.


Η φωτογραφια εμπνευση της στιγμης.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Και για να μην πηγαινει τιποτα χαμενο..
Σε παλιο πριονακι σαν αυτο που φαινεται πανω, εβγαλα τη στομωμενη λαμα του και του περασα καινουργια απο ενα πριονι γιαπωνεζικου τυπου που βγαινουν οι λαμες του. Πλεον κοβει πολυ καλα και ισια καθως η λαμα ειναι λεπτη και λυγιζε χωρις υποστηριξη. Δοκιμαστηκε και παει καλα.
Ενα πολυ παλιο χειροκινητο δραπανο κληρονομια απο τον νονο μου. Καθαριστηκε απο σκουριες, γρασαριστηκε, βαφτηκε και του εφτιαξα και μανιβελα που ειχε χαθει. Πλεον λειτουργει ξανα. Το ωραιο ειναι οτι εχει 2 ταχυτητες, αναλογα τη θεση που θα βαλεις την μανιβελα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2024, 09:15:15 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: