Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Απρίλιος-Μάιος-Ιούνιος 2023  (Αναγνώστηκε 5394 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Κι ένα μουσικό διάλειμμα:

Κοντεύουνε 50 χρόνια από τότε που εκδόθηκε. Όταν το άκουγα τότε, πιο πολύ το αισθανόμουνα παρά το καταλάβαινα.
Το κομμάτι είχε γραφτεί αρχικά για τον Syd Barret, το θρυλικό μέλος των Pink Floyd που αποχώρησε "για αλλού". Ωστόσο, με τα χρόνια οι στίχοι ταίριαξαν με διάφορες ερμηνείες και αναγνώσεις και το τραγούδι παραμένει ακόμα επίκαιρο.

Έτυχε να το ακούσω σε μια πρόσφατη (περσινή) εκτέλεση αφιερωμένη από τον Roger Waters (Θεμελιώδης Pink Floyd αυτός) στον Julian Assange (τον WikiLeaks) αν και προφανώς δεν απευθύνεται σ' αυτόν αλλά μάλλον σε όσους γνωρίζουμε ότι είναι ακόμα μέσα.

Μιλάμε για το κλασσικό πλέον Wish you were here
https://www.youtube.com/watch?v=16C741fQ1s4&ab_channel=earthquake1755


Μια απόδοση των στίχων του στα Ελληνικά:

Λοιπόν, λοιπόν, νομιζεις οτι μπορείς να ξεχωρίσεις
τον Παράδεισο απο την Κόλαση;
Τους μπλε ουρανούς απο τον πόνο;
Μπορείς να ξεχωρίσεις ενα πράσινο λιβάδι
απο μια ψυχρή ατσάλινη βέργα;
Ενα χαμόγελο απο ένα προσωπείο;
Νομιζεις οτι μπορείς να τα ξεχωρίσεις;
 
Μήπως σε βάλανε ν' ανταλλάξεις
τους ήρωές σου με φαντάσματα;
Καυτές στάχτες αντι δέντρων;
Καυτο άνεμο αντί για ενα δροσερό αεράκι;
Άβολη άνεση έτσι για αλλαγή;
Μήπως αντάλλαξες
ενα ρόλο κομπαρσου στον αγώνα
με το ρόλο του πρωταγωνιστή σ' ενα κλουβί;
 
Πόσο θάθελα, πόσο θάθελα να 'σουν εδω!
Είμαστε απλά δυο χαμένες ψυχές
που κολυμπούν μέσα σε μια γυάλα.
Χρόνο με το χρόνο,
τρέχοντας πάνω στα ίδια παλιά πατήματα,
τι έχουμε βρει;
Τους ίδιους παλιούς φόβους.
Μακάρι να 'σουν εδώ...

 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2023, 01:50:30 μμ από Stergios_lutherie »

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Aπ οτι γνωριζω ο Syd ειχε φυγει απο το γκρουπ αλλα ζουσε οταν γραφτηκε το κομματι.Μαλιστα στην ηχογραφιση λεει εξω απο το στουντιο ηταν ενας τυπος παχυς και καραφλος ο οποιος κοιτουσε και γελουσε.Δεν μιλησε σε κανεναν απο το γκρουπ παρα μονο ακουγε.Εφυγε οταν τελειωσε  η ηχογραφιση χωρις να τους χαιρετησει καν.Ηταν ο Syd Barret.Απο τοτε δεν τον ξαναειδε κανεις τους
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μπερδευτηκα... 



ειμαι ο στελιορεΪβερ  ;D  :dance:
https://www.youtube.com/watch?v=pxIkd7HeyH4

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
φιλετα, τριψιματα, τελος   {celebrate012}
πολυ με κουρασε ειναι η αληθεια, και αυτο λογω ελλειψης χρονου

παμε στα σιλεριασματα.
περιμενοντας να ελθει απο τας εξωτερικας (μετα απο πολυ χρησιμη κουβεντα με τον ΚαΠα) η Ζ-ποξι να την δοκιμασω

εκανα και τον καβαλαρη
και ξεκινησα τη ταστιερα, με ελευθερο χαραγμα με δυο πριονια - παει καλα και γρηγορα.

επισης ψαχνω να βρω ανταλακτικη λαμα για το πριονι, αλλα δε καταφερα να βρω (πηγα σε δυο μαγαζια που ειχαν ανταλακτικες λαμες προ κορωνοϊου αλλα τωρα δεν... πηρα τηλ. σε μαγαζι που το εχει στο σαϊτ του, αλλα ξαναμανα δεν...
εχει κανεις υπ οψιν απο που και ποσο; πριονι σετακι με λαμα εχω βρει, σκετη λαμα ομως οχι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
καλημέρα / καλησπέρα και χρόνια πολλά!


μετά από πολύ.υυυυννννν καιρό και με ευκαιρία τις αργίες του Πάσχα, είμαι στην αποπεράτωση δύο μπουζουκακίων

 


Αγαπητή ομήγυρη, ζητάω γνώμη περί αισθητικού προβληματισμού: αυτό με την στρογγυλή τρύπα θα έχει πεναριά τύπου μαντολίνου (αντιγραφή από παλιό αλλά μόνο ως προς το περίγραμμα που θεωρώ δεδομένο), εδώ κάποιες εναλλακτικές που είχα σκεφτεί

 


Αρχικά επικράτησε η μεσαία της πάνω σειράς, με τον Γαλλικό κρίνο και το πλήρες περίγραμμα.
Αλλά τώρα που το βλέπω "ζωντανό"  δεν μ΄αρέσει ο κρίνος, το θεωρώ λίγο φλύαρο

 


Το περλέ περίγραμμα "γράφει" όμορφα πάνω στον κέδρο, αλλά μου φαίνεται ότι ο κρίνος ανταγωνίζεται τις καμπύλες των πλαϊνών (που γυρνάνε προς τα κάτω).  Προτιμώ τα πλαϊνά και λέω να κάνω την ίδια χωρίς τον κρίνο, για πείτε γνώμες γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω




Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Στέλιο πιστεύω θα έχει ο Dictum λάμα αναταλακτική πριονιού που θέλεις, Μάνο πριν διαβάσω όλο το κείμενο αυτή που διάλεξες και εσύ διάλεξα, την μεσαία από πάνου, Τώρα εσένα τι σου αρέσει καλύτερα θα το βρεις συν τον χρόνο, ίσως αλλάξεις και αυτά τα σχέδια και δημιουργήσεις κάποια άλλα, Ωραία τα μπουζούκια!!! στα δίστιχα του μάγγα λέει ένα επιφώνημα <<ΓΙΑ ΣΟΥ ΜΑΝΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΑ ΣΟΥ!!>> εδώ εγώ θα πώ << ΓΙΑ ΣΟΥ ΜΑΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΖΟΥΚΙΑ ΣΟΥ!!!>> εύχομαι να κηλαηδίουν!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Μού ρθε μια εικόνα μόλις τώρα, τι θα έλεγες να βάλεις ένα shell <<χτένι>> της θάλασσας, και ίσως ένα δυο μαργαριταράκια από όστρακο κομμένο κάπου κολλητά και λίγο φύκι; Δεν ξέρω, μην ακούς τις σειρήνες καλύτερα, απλώς το έριξα.https://www.google.com/search?q=shell+lion+paw&tbm=isch&chips=q:shell+lion+paw,online_chips:paw+scallops:JCSML-qtsCk%3D&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwiV2Mvn_LX-AhXIyqQKHaUyCJkQ4lYoAXoECAEQJw&biw=1222&bih=586
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Αρχικά επικράτησε η μεσαία της πάνω σειράς, με τον Γαλλικό κρίνο και το πλήρες περίγραμμα.
Αλλά τώρα που το βλέπω "ζωντανό"  δεν μ΄αρέσει ο κρίνος, το θεωρώ λίγο φλύαρο

 


Το περλέ περίγραμμα "γράφει" όμορφα πάνω στον κέδρο, αλλά μου φαίνεται ότι ο κρίνος ανταγωνίζεται τις καμπύλες των πλαϊνών (που γυρνάνε προς τα κάτω).  Προτιμώ τα πλαϊνά και λέω να κάνω την ίδια χωρίς τον κρίνο, για πείτε γνώμες γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω


Το μεσαίο σχέδιο της πάνω σειράς , αισθητικά , είναι όντως άψογο !
Ισως γιατί η κυκλική ροζέτα έχει αυτούς τους δυο άσπρους κύκλους που συνδυάζονται θαυμάσια με τα περλέ της πεναριάς

 


Στη φωτογραφία , νομίζω ότι δε μας "φταίει" ο κρίνος , αλλά ότι η ροζέτα έχει εντελώς διαφορετικά χρώματα από την πεναριά .
Ισως βγάζοντας τον κρίνο να ισορροπήσει λίγο.

Εγώ δεν θα εβγαζα τον κρίνο από την πεναριά .
Θα επιχειρούσα να φτιάξω και να κολλήσω από πάνω μια ροζέτα σαν αυτή του υπέροχου σχεδίου σου


Σ ευχαριστώ πολύ για αυτή την ευκαιρία που μου έδωσες να εκφραστώ .   :) 



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Μανο ο κρινος μου αρεσει, δεν θα το εβγαζα. Το περιγραμμα ομως κατα τη γνωμη μου βαραινει το ολο αποτελεσμα. Τωρα την ασετοπαστα γενικα δεν τη χρησιμοποιω. Θα προτιμουσα ενα ομορφο καπλαμα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Ωρραία δουλειά!
Το περλέ περίγραμμα "γράφει" όμορφα πάνω στον κέδρο, αλλά μου φαίνεται ότι ο κρίνος ανταγωνίζεται τις καμπύλες των πλαϊνών (που γυρνάνε προς τα κάτω).  Προτιμώ τα πλαϊνά και λέω να κάνω την ίδια χωρίς τον κρίνο, για πείτε γνώμες γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω
Εμένα πάλι ο κρίνος μου αρέσει, (ίσως λίγο πιό μικρός;)
Όσο για τις καμπύλες των πλαινών μου αρέσουν κι αυτές που είναι εκεί. Ίσως η παρέα με τον κρίνο να ήθελε να τις διαφοροποιήσει λίγο προς αρ νουβό (art nouveau);
Καθένας με την τρέλλα του.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
αγαπητοι συνάδελφοι, ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΚΙΟ (να γι αυτό μ' αρέσουν τα κοινά και οι συνεργασίες)

- Νίκο πολύ καλή η ιδέα με το κοχύλι, θα το δοκιμάσω (αν και εξακολουθώ να είμαι επιφυλακτικός, μάλλον θα είναι λιγότερο προκλητικό από τον κρίνο)

- Ιωσήφ και Δημήτρη: όντως υπάρχει μια σύγχυση με την ροζέτα και τα υλικά της, αν και δεν είναι τόσο έντονη όσο φαίνεται στην φωτο. Η ροζέτα έχει ασετόπαστα εσωτερικά μέσα στο μαύρο φόντο. Στην φωτο η ασετόπαστα αυτή έχει θολώσει λόγο γυαλοχαρτου, όμως "η ασχήμια της θα φύγει όταν πλυθεί και ξυριστεί" που λέει ο Πρίγκηπας. Με τα βερνίκια θα δείξει τον περλέ της χαρακτήρα κι αυτή. Παρόλα αυτά πρόσθεσα εκ των υστέρων ένα φιλέτο ξύλινο εσωτερικά (που δεν υπήρχε στο αρχικό σχέδιο) λόγω κουρδίσματος του ηχείου: ήθελε μικρότερη επιφάνεια τρύπας. Αυτό το φιλέτο είναι μαύρο/άσπρο, όμως το άσπρο του δεν είναι "λευκό" αλλά "ξυλί" (χαχαχα) οπότε, ναι, δημιουργείται μια σύγχυση χρωματικά εκεί. Δεν έχει επιστροφή δυστυχώς ή ευτυχώς - δεν πρόκειται να αλλάξω το φιλέτο, μου 'βγαλε την πίστη να το γυρίσω ΑΚΡΙΒΩΣ στην διάμετρο χωρίς να σπάσει, δυο ώρες το πιλάτευα. Αν τα ήξερα όλα αυτά, ίσως τα ξύλα ήταν καλύτερη επιλογή, αλλά "η εμπειρία είναι μια χτένα που αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός"

- Στέργιο σωστή η παρατήρηση για το μέγεθος, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Όσο για το "αρ νουβώ", αν δεις να παίζεται μια παράσταση με τίτλο "πώς ξέμαθα να περπατώ"
https://www.viva.gr/tickets/theater/ta-dekanikia-i-pos-ksematha-na-perpato/
είναι όλη χωρίς λόγια, από την ομάδα "αρ βουβό"  :victory:, μην την χάσεις είναι καταπληκτική

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
λοιπόν έκανα τις δοκιμές μου

 


ο κρίνος μίκρυνε, δοκίμασα και το κοχύλι.
Αυτό (το κοχύλι) πολύ μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά θέλει κι αυτό να μικρύνει και να το φτιάξω καλύτερο και δεν προκάνω. Θα μπει σε άλλο πρρρρρότζεκτ.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα είναι πιο κιμπάρικο αν το αφήσω "άνευ-άνευ" (έκφραση από τα πατσατζήδικα της Θεσσαλονίκης, σημαίνει "χωρίς σκορδοστούμπι, χωρίς μπούκοβο") ...   {celebrate012}

εδώ και μια κοντινή από την ροζέτα που έλεγα χτες, μόλις είχε μπει. Είναι ασετόπαστα για πλαϊνά κορδόνια μπουζουκιού που την έχωσα στην ροζέτα και γέμισα με πάστα (εποξική δύο συστατικών με χρώμα - σκόνη αγιογραφίας)

 


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
μανο γιατι δε κανεις το ιδιο περιγραμμα της ροζετας, σε αυτο που θελεις να φτιαξεις, να ¨σβηνει¨ μεσα στη ροζετα, γυρω-γυρω και μεσα ενα σκουροτερο ξυλο
κατι σαν εξωτερικη ροζετα , ροζεταμεσαστηροζετα ενα πραγμα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Σωτήρης Ρούμπος

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Αγαπημένο ξύλο: σγουρό κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 4,5
Καλησπέρα σε όλους, η γνώμη σε αυτό θα ήταν η φιγούρα να μην έχει αυτό το περλε περίγραμμα αλλά να κρατήσει κάποιο περλε χαρακτηριστικό στο εσωτερικό!!
Θα ήθελα μια βοήθεια, πρώτη φορά σχεδιάζω εξ αρχής κολλάτζα σε ένα καλούπι που είχα βρει εδώ στο φόρουμ σε sketch up, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι από ποιον ήταν σχεδιασμένο. Πάντως όποιος μαι να είναι ο σχεδιαστής τον ευχαριστώ πολύ!!! Έφτιαξα πάντως μια κολλάτζα όμως το ύψος της στο σημείο που καταλήγει στην ένωση με τα πλαϊνά είναι λίγο μικρό, λίγο πιο κάτω από 2cm.. Θεωρείτε ότι χρειάζεται να την αλλάξω ή δεν υπάρχει θέμα;;;

Το σκάφος πάντως κάπως στενό, μακρόστενο, αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό στις πιέσεις που δέχεται το σημείο..

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Σωτήρη, αν σου αρέσει σε εμφάνιση προχώρα το, δεν θα έχεις στατικό πρόβλημα. Αν βάλεις και από πάνω φιλέτο θα ψηλώσει λίγο ακόμα.




Στα δικά μου τώρα.
Πριν από κάμποσο καιρό (πρέπει να είναι μια 6ετία), είχα κόψει από την αυλή μου ένα κορμό από ένα δέντρο με κατακόκκινα φύλλα και καρπούς (νομίζω λέγεται διακοσμητική δαμασκηνιά).
Το ξύλο ήταν κόκκινο και μου άρεσε πολύ. Το έκοψα και στέγνωσε όλο αυτό το διάστημα. Δυστυχώς όμως αυτό το κατακόκκινο χρώμα του ξύλου άνοιξε πολύ και τώρα πια μοιάζει σε λίγο πιο κοκκινωπή κερασιά. Με τον καιρό σιγά-σιγά όμως ο κορμός άνοιξε κατακόρυφα σε όλο το ύψος γύρω στο 1.20. Τώρα το Πάσχα το έσκισα με σφήνες ακολουθώντας το άνοιγμα ο κορμός σκίστηκε σε δύο μέρη. Συνηδειτοποίησα πως ο κορμός παρουσιάζει μια στρέψη γύρω από τον άξονα του. Το πως στρίβει φαίνεται στην φωτογραφία. Σκοπός μου ήταν να το κόψω σε ντούγιες για μπουζούκια αλλά τώρα με προβληματίζουν τα νερά που στρίβουνε. Εν τω μεταξύ φαίνεται πως μπορεί να βγάλει σε κάποια σημεία και σγουρό. Τι λέτε να το κόψω για ντούγιες ή θα σπάσουνε στο λύγισμα;   
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: