Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017  (Αναγνώστηκε 15994 φορές)

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 05:05:38 μμ »
με ετοιμο σκαφος απο τη φυση.............................
ολο π..τνιες εισαι

θεοδοση

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Αγαπημένο ξύλο: στον πισινο του καθε ανθελληνα.
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 05:50:33 μμ »
απο ηχο?? η παει ..αργα σα χελωνα?
μολις ξεμεινετε απο Γη Ελληνικη πουληστε και τις μανες σας

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 08:38:09 μμ »
Έτοιμη η parlor. Προσεχώς ήχος από τον Λάκη Ορφανίδη. Όσο για τα σχέδια αν ψάξετε στο ίντερνετ για "cnc router copier plans" υπάρχουν πολλά. Μου τα στείλανε με 19 ευρώ εκτυπωμένα με ένα φυλλάδιο οδηγιών.  Το συνολικό κόστος με τα ρουλεμάν, άξονες, ράγες, ξυλεία (έλατο και κόντρα πλακέ θαλάσσης) και το ρούτερ με τα κοπτικά της μακίτα πήγε περίπου 250 ευρώ. 

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 09:31:01 πμ »
Γιάννη πολυβόλο εισαι, καλούπια, παντογραφος, κιθαρα, ποιο γρήγορος και απο την σκιά σου ο louky louk της οργανοποιϊας τα εργαλεία που τα εχεις επανω στο χέρι σαν τον αστυνόμο Σαΐνη, μπράβο σου και για την ταχύτητα αλλα και το αποτελεσμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:29:09 πμ »
Επιτρεψτε μου , και παλι να ασχετολογησω !... Αφορα περισσοτερο τους Αθηναιους φιλους . Σημερα ειναι 12 Νοεμβρη - Πανευρωπαϊκή ημερα " ανοιχτα οινοποιεία " . Ξεχυθητε στην επαρχια σε γνωστους και φιλους που ασχολουνται με το κρασι και απολαυστε . Ειρηνη υμην εν οίνο αδελφοι και καλο χειμωνα !!! .......

Και μετα απο ολιγων ημερων δισταγμο ( να το πω να , μην το πω  {music024} ) , τελικα αποφασησα να το αναφερω : Προ τριημερου ειχον γεννεθλια --> τα πρωτα μου γεννεθλια στο φορουμ !!! 9-11-2016 ειχα τυχη και τιμη να εισελθω στην οικογενεια των ελληνων ερασιτεχνων οργανοποιων , και εκτοτε απολαμβανω την ζεστασια της οικιας τουτης με τους υπεροχους κατοιους της . Να στε ολοι καλα , για οσα μου μαθατε και συνεχιζεται με το καθημερινο τσουναμι των νεων παρουσιασεων !!!

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:57:43 πμ »
Επιτρεψτε μου , και παλι να ασχετολογησω !... Αφορα περισσοτερο τους Αθηναιους φιλους . Σημερα ειναι 12 Νοεμβρη - Πανευρωπαϊκή ημερα " ανοιχτα οινοποιεία " . Ξεχυθητε στην επαρχια σε γνωστους και φιλους που ασχολουνται με το κρασι και απολαυστε . Ειρηνη υμην εν οίνο αδελφοι και καλο χειμωνα !!! .......

Και μετα απο ολιγων ημερων δισταγμο ( να το πω να , μην το πω  {music024} ) , τελικα αποφασησα να το αναφερω : Προ τριημερου ειχον γεννεθλια --> τα πρωτα μου γεννεθλια στο φορουμ !!! 9-11-2016 ειχα τυχη και τιμη να εισελθω στην οικογενεια των ελληνων ερασιτεχνων οργανοποιων , και εκτοτε απολαμβανω την ζεστασια της οικιας τουτης με τους υπεροχους κατοιους της . Να στε ολοι καλα , για οσα μου μαθατε και συνεχιζεται με το καθημερινο τσουναμι των νεων παρουσιασεων !!!

Να τα ... εκατοστήσεις! Καλές κατασκευές!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 12:32:22 μμ »
ειχα τυχη και τιμη να εισελθω στην οικογενεια των ελληνων ερασιτεχνων οργανοποιων

...ασε τις γαληφιες  ;D και πιασε τα σκαρπελα...  {celebrate015}
δεν την γλυτωνεις με μπλα-μπλα...  {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:37:43 πμ »
Επιτρεψτε μου , και παλι να ασχετολογησω !... Αφορα περισσοτερο τους Αθηναιους φιλους . Σημερα ειναι 12 Νοεμβρη - Πανευρωπαϊκή ημερα " ανοιχτα οινοποιεία " . Ξεχυθητε στην επαρχια σε γνωστους και φιλους που ασχολουνται με το κρασι και απολαυστε . Ειρηνη υμην εν οίνο αδελφοι και καλο χειμωνα !!! .......

Και μετα απο ολιγων ημερων δισταγμο ( να το πω να , μην το πω  {music024} ) , τελικα αποφασησα να το αναφερω : Προ τριημερου ειχον γεννεθλια --> τα πρωτα μου γεννεθλια στο φορουμ !!! 9-11-2016 ειχα τυχη και τιμη να εισελθω στην οικογενεια των ελληνων ερασιτεχνων οργανοποιων , και εκτοτε απολαμβανω την ζεστασια της οικιας τουτης με τους υπεροχους κατοιους της . Να στε ολοι καλα , για οσα μου μαθατε και συνεχιζεται με το καθημερινο τσουναμι των νεων παρουσιασεων !!!

Ναί , ἀλλά δέν εἶπες πόσο χρονῶν γίνεσαι.......

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 10:11:53 πμ »
ήρθα από το ΣΚ φορτωμένος με φωτογραφίες, ο Πλιακώνης μου έσπασε λίγο το ηθικό με την πασαρέλα καλλιστείων που κάνει, αλλά τελικά τις βάζω....

κιθαροκαταστάσεων συνέχεια:

"αι δύο αδελφαί", αναμνηστική φωτογραφία μιας που "πέφτουν τα φύλλα απ' τα κλαριά" όπως λέει ο Καζαντζίδης και η μικρή αδελφή τα κόλλησε στην πεναριά της ("στην ποδιά της", ώ ρε έμπνευση πρωϊ πρωϊ - στης κιθαρίτσας την ποδιά σφάζονται παλικάρια)



ο Έκορντας ετελείωσε, είχε αρκετή δουλίτσα τελικά.. έγραψα κι ένα βίντεο για την διαφορά στον ήχο (που είναι εντυπωσιακή) αλλά δεν έχει νόημα να το ανεβάσω γιατί έχει πολύ παραμόρφωση (τι να κάνει κι η μηχανούλα μου, μεγάλωσε κι αυτή)



ο Χάρλεϊ Μπέντον είχε επίσης δουλειά (κι έχει ακόμα, και πολύ άγχος μέχρι να κολλήσω το μπράτσο με σωστές γωνίες γιατί δεν είχα που να σφίξω, κι αυτή η παλιοπλαστικουρία που έχει για σκάφος δεν κάθεται στον πάγκο με τίποτα, το δένω συνεχώς με λάστιχα)... έφτιαξα έναν τάκο για να κολλήσω το μπράτσο στη θέση του (με εποξική) αλλά χρηιμοποιήθηκε και για το κομμάτι της ταστιέρας... το ενδιαφέρον στην φωτο με την ταστιέρα είναι ότι χρησιμοποιώ όλους τους τύπους σφιγκτήρων που έχω... να που χρειάζονται







και το κερασάκι: ταστιέρα κιθάρας παλίσανδρος, χαραγμένη (24,75") και με inlays στην αστρονομική τιμή των 1,8 ευρώ + 9 μεταφορικά, Κινέζικο σε δημοπρασία (που δεν εμφανίστηκε άλλος κι έτσι την πήρα με το ελάχιστο τίμημα) στο ebay . Οι Κινέζοι έχουν το εξής "πονηρό" σύστημα: αν πάρεις το προϊόν κατευθείαν (buy now) στο δίνουν με δωρεάν αποστολή (το γράφουν φαρδειά - πλατιά). Για το ίδιο προϊόν σε δημοπρασία ΔΕΝ γράφουν μεταφορικά και σου χρεώνουν ό,τι θέλουν για την αποστολή. Εν πάση περιπτώσει, πάλι φτηνότερο βγαίνει (στην"κανονική" αγγελία είχε 16 ευρώ και δωρεάν αποστολή) και σίγουρα φτηνότερο απ' ό,τι θα έπαιρνα εδώ μόνο τα υλικά - γλιτώνεις την δουλειά μόνο δηλαδή, αν σου κάνει το προϊόν. Αυτή θα μπει στο projectάκι που θα κάνουμε κάποτε με τον Πασχάλη.

 [ Invalid Attachment ]


ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 10:30:45 πμ »
Κιθαροτσουνάμι! {music015} {music015} {music015}

Συμπληρώνω:
Και άψογο ντεκόρ στη φθινοπωρινή βεράντα!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 12:23:39 μμ »
Κιθαροτσουνάμι! {music015} {music015} {music015}

Συμπληρώνω:
Και άψογο ντεκόρ στη φθινοπωρινή βεράντα!

Συμφωνώ , επαυξάνω  και  βλέπω ότι και στην α/μ  ρετρό  εκδοχή τους  "αι δύο αδελφαί "  ...  είναι καρακουκλάρες  !!!

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.154
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 03:14:15 μμ »
μανο ειναι κουκλα ολες!
και η εκορντα τζαμι-ανασταση χριστουγεννιατικα  ;D
να καταθεσω και εγω μια σε σεπια...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 10:00:41 μμ »
Ζαρκ να ξερεις σε παραδέχομαι για ενα πράγμα,  οτι δεν μπένεις ευκολα σε καλούπια δεν σε κολαει τιποτα αρκεί να εχεις δυο υλικά στα χερια σου και αμέσως να ενα όργανο. μπραβο σου και πάλι μπράβο σου.
Μανο για μια ακόμη φορα έδωσες πολλα, άψογος σε όλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:11:32 μμ »
Αν ειμουν μπασοκιθαρο , Μανο , θα τρελενομουν - δεν θα ξερα πια να διαλεξω , θα μ'ελιωνε ο ερωτας , θ'αφριζα απο ζηλια οταν καποιος τις κρατουσε αγκαλια ... Τωρα απλως τις θαυμαζω ( συνεχιζω να ζηλευω ομως αυτους που θα τις κρατανε στην αγκαλια τους !... ) και υποκλινωμαι στον δημιουργο .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Νοέμβριος 2017
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 11:07:49 πμ »
ωχ μεράκια...

η Harley Benton παρελήφθη σε σακούλα (στεγνοκαθαριστηρίου), επιστρέφει κυρία, πλυμένη - καθαρή (νέο στεγνοκαθαριστήριο) και με νέα truss rod... το σηματάκι πίσω άλλωστε το λέει καθαρά, ΔΕΝ την πετάμε στα σκουπίδια... και παρά το ότι την απαξίωνα αρχικά (λόγω κατασκευής με κόντρα πλακέ, πλαστικά κτλ.) δεν έχει καθόλου κακό ήχο για τη δουλειά που φτιάχτηκε... ώρες ώρες μου φαίνεται τζάμπα (*) παιδευόμαστε με τα "ευγενή" ξύλα ...

Νομίζω στάθηκα πολύ τυχερός με την κόλληση μπράτσου και ταστιέρας, σχεδόν δεν ήθελε σετάρισμα, μόνο το νέο τάστο έτριψα (επίσης τυχερός, είχα τάστο με δόντια από άλλη επισκευή, είναι πιο ψηλά από αυτά που χρησιμοποιώ συνήθως)...
Ελπίζω να μην κουνήσει το μπράτσο, το κόλλησα με εποξική - και όχι μόνο το μπράτσο, αλλά έριξα και ανάμεσα στον τάκο και το πλαστικό κέλυφος που είχε χαλαρώσει με το χτύπημα...

(*) το "τζάμπα" με "ζ" φυσικά και με ενιαίο τον φθόγγο (όχι μ-π αλλά "μπ" καθαρό), Μακεδονίτικο, άμα ακούω "τσάμπα" κάτι παθαίνω, νομίζω ότι θέλει κάποιος να χορέψει σάμπα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2017, 11:46:36 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Tags: