Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015  (Αναγνώστηκε 34785 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 23, 2015, 12:24:34 μμ »
Pu και όλα γίνονται beton arme ;D ;D ;D ;D ;D Το ταστάρισμα άρχιζε περίπου στην ΛΑ της κάτω χορδής και καβαλάρη είχα περιπου 13 χιλιοστά και κόκαλο στα 3 χιλιοστά, ο κυριότερος λόγος που επέλεξα με αυτό τον βάρβαρο - βάναυσο τρόπο για τα δεδομένα του forum ειναι ότι 1ον είχα μεγάλη κλίση μεταξύ μάνικου και σκάφους 2ον είχα ρίξει πολύ το μάνικο από την σολ και πίσω μέχρι το κόκκαλο κάπου στα 2 χιλιοστά και με τα τάστα που είχαν δόντι τα πήρε ο >:( και έφυγε 3ον το καράολο δεν μου άρεσε 4ον σκεφτηκα ότι άμα μπω στη διαδικασία να κατεβάσω το μάνικο από πίσω μήπως και το τραβήξουν οι χορδές, και άμα το τραβήξουν ( ζήσε  Μάη μου ) και το καράολο αυτό έτσι βγήκε έτσι ειναι θες δεν θες, με τρέλαινε, και 5ον δεν είχα αυτήν την εικόνα που είχα φανταστεί το μυαλό μου, θέλω ότι κάνω να ειναι όσο το δυνατών στα δικά δεδομένα και δεν συμβιβάζομαι με οτιδήποτε άλλο εύκολα, γι' αυτό είπα ξήλωσε το και ξανά φτιάξτω όπως πιστεύεις καλύτερα.
Αχιλλέα φαντάζεσαι να γίνονταν αυτό θα εκσφενδονίζονταν σαν τα καουτσούκ τα μπαλάκια και δεν θα έμενε κολυμπηθρόξυλο {celebrate018} {celebrate018} πολύ γέλιο αλλα όχι λυπάμαι το σκάφος, όσο για το μάνικο δεν ήρθε μπροστά αλλά έμεινε πίσω δεν το τράβαγαν οι χορδές.
Το κόψιμο Μάνο ειναι τέλειο να και μια νέα τεχνική θα τη υιοθετήσω πολύ καθαρή δουλειά αξίζει τον κόπο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2015, 01:12:01 μμ από Πλιακώνης Κωνσταντίνος »
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.174
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 23, 2015, 04:00:34 μμ »
κωστακη πανω του, καλα εκανες...
τι νευρα μπουρμπουτσαλα, και τα ρεστα παγωτο...
εκανες την καλυτερη ψυχοθεραπεια...
σκεφτομαι να σου ελθω και εγω με κατι μπρατσα...

(χωρις ταστιερες και ταστα απο πανω...)  :)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:13:15 πμ »
σκεφτομαι να σου ελθω και εγω με κατι μπρατσα...

... να !!!! - με το συμπάθειο...

....τρολάρισμα έγχρωμο.... πολύ προχώ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:15:55 πμ »
"φύγε εσυ - έλα εσύ" (στα καλουπάκια μιλάω)

 [ Invalid Attachment ]

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:04:07 μμ »
Ανεπαναληπτος !!!!

loukasfilm

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 60
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 24, 2015, 12:59:29 μμ »
για κιθάρα έχω αντιγράψει το jig του O'brien, εδώ φαίνεται η χρήση
https://www.youtube.com/watch?v=dNTVjZZqcRs

κι εδώ τροποποιημένο για τον πάγκο μου (συναρμολόγηση θέλει και δεν έχω χρόνο)

Κύριε Μάνο, μια ερώτηση πάνω σε αυτό το jig. Ο O'Brien στο βίντεο του όταν έφερε το μάνικο στην γωνία που ήθελε χρειάστηκε να το "ξυρίσει" σε φάλτσο για να κατσει σωστά γιατί σήκωνε το template, κάνετε και εσείς το ίδιο ή έχετε βρει άλλο τρόπο?

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 24, 2015, 02:26:54 μμ »

Κύριε Μάνο, μια ερώτηση πάνω σε αυτό το jig. Ο O'Brien στο βίντεο του όταν έφερε το μάνικο στην γωνία που ήθελε χρειάστηκε να το "ξυρίσει" σε φάλτσο για να κατσει σωστά γιατί σήκωνε το template, κάνετε και εσείς το ίδιο ή έχετε βρει άλλο τρόπο?

"Μάνο", σκέτο παρακαλώ
Όπως γράφω παραπάνω δεν το έχω ξανακάνει, αυτό θα είναι το πρώτο όργανο (αν τελικά το αποφασίσω, αλλιώς σε κανα μήνα θα το κάνω σε μια κιθάρα ούτως ή άλλως).

Δεν είδα το βίντεο, μπορείς να πεις σε ποιό σημείο ?
Πάντως αν κατάλαβα καλά, μιλάς για την επιφάνεια επαφής του μάνικου με το σκάφος ?
Αν ναι, νομίζω ότι δεν το ξυρίζει γιατί σηκώνει το template αλλά γιατί αυτή είναι η κλίση που θα πρέπει ούτως ή άλλως να δώσει για να έχει το ύψος που θέλει στον καβαλλάρη. Η άλλη "λύση" θα ήταν να είναι ο τάκος λοξός (που δεν είναι λύση).
Πως ακριβώς θα το κάνω εγώ, δεν ξέρω, ίσως με το σκαρπέλο, ίσως με το ρούτερ, ίσως με το πριονι, δεν έχει σημασία. Όταν το δουλεύεις σουρχονται διάφορες ιδέες, θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 02:41:51 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 24, 2015, 03:08:56 μμ »
Λουκά αν δεν γίνει το ξύρισμα (αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λές) τότε η προεξοχή της χελιδονοουράς δεν θα είναι ισόπαχη. Ή αν το πούμε αλλιώς, το επίπεδο της προεξοχής (αν δεν ξυριζόταν) δεν θα ήταν παραλληλο με τα "μάγουλα" που ακουμπούν πάνω στο σκάφος, με οτι δυσκολίες αυτό συνεπάγεται.

Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

loukasfilm

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 60
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 25, 2015, 02:37:36 πμ »
Μάνο, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αυτό που σε ρωτάω φαίνεται πολύ καλύτερα σε αυτό το βίντεο που ο O'Brien κάνει ένωση με χελιδονοουρά στο 16.04  https://www.youtube.com/watch?v=qq1ff1-cdrQ  Στο λέω γιατί δεν ξέρω αν το είχες παρατηρήσει γιατί το περναει στα γρήγορα.
Παναγιώτη έχεις δίκιο ο λόγος που το κανει είναι αυτός για να γίνει ισόπαχο το κόψιμο. Αν δεν το διορθώσει θα είναι πιο ρηχό στην μια μεριά και επίσης δεν θα πατάει σωστά στα μάγουλα.

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 26, 2015, 11:08:13 πμ »
Αν και η ζέστη είναι αφόρητη αυτές τις μέρες οι εργασίες προχωράνε.Κόλλησε το καπάκι και ετοιμαζόμαστε για φιλέτα...



KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 26, 2015, 11:33:51 πμ »
ΟΥΑΟΥ!!! που θα ελεγε και ο συνονοματος σου

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:15:49 μμ »
ΟΥΑΟΥ!!! που θα ελεγε και ο συνονοματος σου

Να με συγχωρείς Κώστα αλλά δεν είμαστε συνονόματοι.Εγώ είμαι με 2 "ν"  {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}

Με συνοπτικές διαδικασίες σκάφτηκαν και τα κανάλια...


KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 26, 2015, 04:50:59 μμ »
Καλα δεν πηγες για μπανιο και σκαβεις συνπροφερομενε!!τη βρηκα την λεξουλα!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.174
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 26, 2015, 07:00:02 μμ »
μπραβο γιανη (μπα σε καλο μου, γιαννη ηθελα να γραψω...)

πολυ μουρατο το "εργαλειο".
καλη συνεχεια!

εγω αρχισα να φτιαχνω μια κλασικη παναγη, οπου εχει αντισκεβρωμα το μπρατσο.
δυστηχως, η ταστιερα ειναι μονο 2 χιλ στο 12-19 (!) ξεκινωντας στα 3,4 (!) στο 1ο ταστο...

ετσι δεν μπορω να βγαλω ταστα και να πλανησω ταστιερα, αλλα δεν μπαινω και σε διαδικασια βγαλσιμο ταστιερας, γιατι και "κανονικη" να βαλω, ειναι ολα λαθος με την κλιση, το καπακι αλλα και το υπερβολικο παχος του μπρατσου για να "αντισταθμισει" το παχος της ταστιερας...
ειναι η 3η παναγη που "πεφτει" στα χερια μου, και με εκπληξη διαπιστωσα πως και σε αυτη που ειναι αμιγως κλασικη, τα καμαρια ειναι 4, και δεν εχει επισης καθολου αρμονικες ακτινες...
το αποτελεσμα να ειναι και αυτη "μουγκαφων" οπως και οι προηγουμενες (εχω κρατησει δειγμα ηχου για συγκρισεις)

τα ξυλα ειναι καπακι ελατος (πολυ καλος), πλατη-πλαϊνα κελεμπεκι πανεμορφο (και κατεστραμενο αφου βαφτηκε το κλασικ μπορντο...) μαονι μπρατσο, εβενος ταστιερα, κλιμακα 65.
επισης, η ροζετα ειναι χειροποιητο κομψοτεχνημα...
οπως χειροποιητη ηταν και η "βαλιτσα", απο σκληρο χαρτονι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

eco1225

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο ἀπὸ Ἐργαστήρια : Ιούλιος 2015
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 27, 2015, 09:22:53 πμ »
Καλημέρα και καλη εβδομαδα μαστορια !

 Βρηκα ένα κορμο από μελιγο , κομμενο 5 χρονια πριν και αμεσως τον πηγα στον θειο μου που εχει δισκοπριονο ( η κλασικη πατεντα για να κοβει ξυλα με το τραπεζι) για να το κοψουμε .... Λογω των εκτεταμένων σκασιματων και του σαρακιου , από  80cm κορμο καταφερα να σωσω αυτό το κομματι ....

Τουλάχιστον εχει πανέμορφα νερα . Επισης , πολύ σκληρο ξυλο και βαρη ! Πρωτη φορα δουλεψα μελιγο. Ελπιζω θα βγαλει φινο ηχο!

Σημερα κατεβηκα από το χωριο θεσσαλονικη για να αγορασω εποξικη  για να κολλησω το μανικο σε ένα μπαγλαμαδακι χουφτας.

Επισης , βρηκα ένα μπουφε , προικα της γιαγιας μου από το γαμο της (υπολογιζε 70 χρονια πριν δηλαδή) και ειχε μεσα 2 ραφακια από ελατο (παχος γυρω στο 1cm ) ...  Ο μπουφες ηταν για πεταμα ετσι κρατησα τα ραφακια να τα κανω καπακια για τα μπαγλαμαδακια , μιας και ειχαν αρκετα ισια νερα . Ελπιζω ότι θα εχει καλο ηχητικο αποτέλεσμα το καπακι λογω παλαιότητας ...

Πολυτεχνιτης και Eρημοσπιτης

Tags: