Αποστολέας Θέμα: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική  (Αναγνώστηκε 1281 φορές)

keroulis manos

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • ΚΕΡΟΥΛΗΣ ΜΑΝΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 25
ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« στις: Φεβρουάριος 19, 2020, 10:02:24 μμ »
Καλησπέρα παιδιά .Στις φωτογραφίες θα δείτε ένα Μαντολίνο με ξεχωριστή τεχνική ,έχει τοποθετηθεί εσωτερικά στο σκάφος επιπλέον ( καπάκι ) έλατο ,με αποτέλεσμα να παρεμβαίνει στην μελωδία    … Η ακουστική του είναι μοναδική και το κάνει πραγματικά να ξεχωρίζει.
 ….Σκάφος κρητική μουριά —  ταστιέρα έβενος — καπάκι  από κέδρο —  0, 345 κλίμακα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 08:53:29 πμ »
καλημέρα! πολύ ωραία δουλειά!
μπορείς να μας πεις περισσότερα γι αυτό το εσωτερικό καπάκι ? προφανώς σχετίζεται με τον όγκο (και δεν ξέρω με τι άλλο) αλλά δεν το καταλαβαίνω. Έχω διαβάσει για καπάκια διπλά (αλλά όχι σε τόσο μεγάλη απόσταση) ή προεκτάσεις της τρύπας (σαν πηγάδι) προς τα μέσα, χώρισμα του σκάφους κτλ., αλλά τέτοια εφαρμογή δεν έχω ξαναδεί νομίζω... αν θες γράψε κάτι γι αυτό. Ευχαριστώ.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 11:29:51 πμ »
Φίλε Keroulis Manos , ἐξαιρετική δουλειά !!!!
Ἀνέβασε ὅμως καί ἦχο νά τ' ἀκούσουμε !!!
Ἄν μπορεῖς , ἐπίσης , περίγραψε μέ λέξεις , τί διαφορετικό ἔχει αὐτός ὁ ἦχος του ( π.χ. κάτι σάν ἀντήχηση ἄς ποῦμε ) , γιατί ἀπό τό ἄκουσμά του μόνο , μπορεῖ νά μήν καταλάβουμε .
Συγχαρητήρια !!!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.173
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 12:50:09 μμ »
Φίλε Κερούλη Μάνο, τι δουλειά! Μεγάλη μαεστρία -τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, κρίνοντας από τις φωτογραφίες.
Στέκομαι στη λεπτομέρεια της κομψότατης καλύπτρας του χορδοκράτη (έβενος ε;) που φαίνεται σα να "φυτρώνει" μέσα από το binding!
Τα χρώματα, το φινίρισμα, η ποιότητα του καπακιού, οι λεπτομέρειες, και τέλος η καινοτομία με το διπλό καπάκι!
Συγχαρητήρια!
Περιμένω κι εγώ περισσότερα για το διπλό καπάκι...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.153
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 04:40:50 μμ »
μπραβο Μανο! εξαιρετικο το μαντολινο σου, οπως βεβαια καθε οργανο που εχεις παρουσιασει!

το διπλο καπακι μου θυμιζει εντονα την δικια μου κιθαρα  παθητικης ακτινοβολιας
γραψε αν θες και δυο λογια αποσταση πλαϊνων - και σχεση εσωτερικου καπακιου με κανονικο, και αν συνδεονται μεταξυ τους (ψυχη) η απλα εχουν αποσταση.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

keroulis manos

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • ΚΕΡΟΥΛΗΣ ΜΑΝΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 25
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2020, 10:38:15 μμ »
καλησπέρα παιδιά η τοποθέτηση του έλατου στο σκάφος του μαντολίνου προήλθε όταν άκουσα για πρώτη φορά για διπλό καπάκι . φαντάστηκα (χωρείς να γνωρίζω )ότι το δεύτερο καπάκι θα πρεπε να τοποθετηθεί κάτω από το καπάκι του οργάνου και δεν θα εφάπτεται . έτσι όπως θα δείτε στην φώτο τοποθέτησα το εσωτερικό (καπάκι) . αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ένα διαφορετικό άκουσμα ένα καινούργιο ήχο που διαφοροποιείται  με τον ήχο που βγάζει ένα πλακέ μαντολίνο . Σύντομα θα ανεβάσω video να έχετε μια άποψη και video με ένα αντίστοιχο μαντολίνο χωρείς παρέμβαση.

billis hrakleio

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 57
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 15
  • Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Απ: ΜΑΝΤΟΛΙΝΟ ΚΕΡΟΥΛΗΣ με ξεχωριστή τεχνική
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2020, 01:14:25 πμ »
Θα είναι ενδιαφέρον μανωλη να ακουσουμε το ακουσμα του και καμιά φορά που ξερεις το λάθος γυρίζει και γίνετε επιτυχεία!

Tags: