Αποστολέας Θέμα: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 23092 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 22, 2018, 07:38:03 μμ »
Το πατρόν για την κολάντζα έγινε από κοινό πλαστικό φάκελο εγγράφων, δύο κομμάτια κολλημένα.
Η αρχική σχεδίαση είχε πιο ντελικάτα "αυτάκια" που ήθελα να παραπέμπουν κάπως σε αρ-νουβό (art nouveau) αλλά όταν μετά αντιλήφθηκα το βαθμό δυσκολίας που αυτό θα έβαζε στο ξύλινο σιρίτι που θα έπρεπε να καμπυλωθεί σε τέτοιες ακροβατικές κούρβες, προκρούστιασα δεόντως τα αυτάκια και άφησα τον καλόγερο να μουρμουρίζει. Άλλωστε πήρε το μερίδιό του για σήμερα.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 22, 2018, 07:53:53 μμ »
Ολα καλά , και ακόμα καλύτερα θα τα καταφέρεις Στέργιε ! 

Θα δεις ότι το τελικό αποτέλεσμα , θα ξεπεράσει τις προσδοκίες  !  Και καλά , καλά ούτε εσύ δεν θα το πιστεύεις     :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 23, 2018, 09:26:48 πμ »
Υποσχέθηκα να επανέλθω με τη χάραξη της ταστιέρας για τα τάστα.

Το μήκος της χορδής προβλέπεται 670mm που είναι μια νορμάλ επιλογή, μάλλον συντηρητική. Μεγαλύτερα μήκη χορδής υπόσχονται μεγαλύτερες τάσεις -και ίσως ήχο- αλλά στο πρώτο όργανο δεν είμαστε για τέτοιο ρίσκο.
‘Έχοντας στη διάθεσή μου δισκοπρίονο πάγκου,  κατέληξα να χαράξω τα αυλάκια για τα τάστα με λεπτό δίσκο ειδικό γι’ αυτή τη δουλειά τον οποίο και προμηθεύτηκα. Αλμυρούτσικος: 150mm Table Saw Blade For 0,5mm Fret Slots https://shop.rall-online.net/epages/61511639.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/61511639/Products/04080031. Σκάρωσα επίσης μια διάταξη σαν κι αυτές που άλλοι ευγενικοί συνάδελφοι παρουσιάζουν, όπως εδώ https://www.youtube.com/watch?v=74r40X-oA7E&t=2s κι εδώ https://www.youtube.com/watch?v=STTKXdgSTWg&t=19s.
Οι αναγκαίοι «χάρακες» με τις εγκοπές (templates) αποδείχτηκαν επίμονη σπαζοκεφαλιά για μένα. Έκανα σαν καλός μαθητής  {celebrate003} πίνακες στο excel με τις θεωρητικές αποστάσεις των τάστων για διάφορα μήκη χορδών, εκτύπωσα, κόλλησα, πριόνισα προσεκτικά τις εγκοπές και ξαναπριόνισα αλλά ακόμα και στην τρίτη προσπάθεια εύρισκα αποκλίσεις της τάξης του ενός πέμπτου του χιλιοστού και βάλε που ο καλόγερος δεν ήταν διατεθειμένος ν’ αποδεχθεί!  {music004}
Απευθύνθηκα λοιπόν με βαριά καρδιά σε ένα εργαστήριο που μεταξύ άλλων παρέχει και υπηρεσίες CNC ρούτερ (στο κέντρο παρακαλώ της Θεσσαλονίκης, πίσω απ’ τη λέσχη αξιωματικών -πολύ καλά παιδιά) και σε μια από τις επισκέψεις μου στην πατρίδα έγινε η δουλειά.
 Άιντα, γεια σας Σαλλονικιοί  {celebrate012}

Τα templates (πώς να τα πω? πρότυπα?) κατασκευάστηκαν από πλάκες μελαμίνης υψηλής συμπίεσης (HPL - High Pressure Laminate) προιόν γνωστό και με την εμπορική ονομασία Trespa. Χρησιμοποίησα πλάκα 6mm.

Η χάραξη της πρώτης ταστιέρας πήγε ρολόι. Στις φωτογραφίες που ακολουθούν δε φαίνεται πουθενά η ταστιέρα αλλά σας διαβεβαιώ οτι είναι φωλιασμένη κάπου εκεί από κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2018, 10:07:32 πμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 23, 2018, 01:19:30 μμ »
Στο μεταξύ έχουμε νέα από το μέτωπο της κόλλησης της κολάντζας:

Ό,τι εφεδρείες ελαφρών σφικτήρων υπήρχαν ρίχτηκαν με ενθουσιασμό σ’ αυτό το μεγαλειώδες dry-fit (είπαμε χωρίς κόλλα).

Ώ, εσύ θαυμαστό gestalt της αφελούς οργανοποιίας και σεβαστό τοτέμ της απειρίας! {celebrate018}

-   Και γιατί δεν το κάνω πάνω στο καλούπι όπως οι φρονιμότεροι προτείνουν? …Ισχυρίζομαι ότι θα έχω περισσότερο έλεγχο της διαδικασίας.

-   Μήπως το παρακάνω με τους φόβους μου γι’ αυτή την κόλληση? Υποπτεύομαι οι Έμπειροι συγκρατούνται με το ζόρι για να μη σκάσουν στα γέλια. {celebrate015}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 24, 2018, 10:35:08 πμ »
Παρατηρηση με ολο το σεβασμο στην δουλεια σου.Ετσι οπως κολλας την κολαντζα εχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις 2 η και 3 δουγιες στο χερι.....και αλλοιωνεις και το αρχικο σχημα.Καλυτερα να κολλας πανω στο καλουπι.Και καλα να πατανε ολα μαζι παντως, το βαρος απο τις σφιχτηρες και παλι μπορει να χαλασει το σχημα του σκαφους.Και ειναι κριμα τετοια δουλεια
Και μια ερωτηση........................οι φωτο ειναι σε πραγματικο χρονο? Εννοω οτι φτιαχνεις και τραβας φωτογραφιες η το εχεις ηδη ετοιμο και κανεις παρουσιαση?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 24, 2018, 12:25:40 μμ »
Κώστα εκτιμώ ιδιαίτερα την παρέμβαση και τις συμβουλές σου!

Η παρουσίαση αυτού του μέρους γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Και… έκανα ήδη την κόλληση, μόλις χθες βράδι. Ευτυχώς, στάθηκα τυχερός και οι δούγιες έμειναν στη θέση τους. Τη συμβουλή σου όμως την κρατάω για το μέλλον και σ’ ευχαριστώ. Η εμπειρία των παλαιότερων είναι πάντα πολύτιμη.

Τώρα για την αλλοίωση του αρχικού σχήματος, κάτι που επιμελώς παρέλειψα να αναφέρω, είναι ότι η κατασκευή του σκάφους στα κλεισίματα δηλαδή οι δυο-τρείς τελευταίες δούγιες κολλήθηκαν περίπου στον αέρα δηλαδή χωρίς να πατάνε ακριβώς στο καλούπι.  :D Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει το σκάφος λίγο πιο φαρδύ. Αν πρεσάριζα την κολάντζα πάνω στο καλούπι για να την κολλήσω, αυτό θα γινότανε αναγκαστικά με ταυτόχρονη παραμόρφωση στην περίμετρο του σκάφους. Αυτό με τη σειρά του θα κρατούσε κρυμμένες τάσεις στην κατασκευή που με την πρώτη ευκαιρία ίσως έδειχναν τα δόντια τους.
Όλα τα παραπάνω εξηγούν τον προβληματισμό μου για την κόλληση της κολάντζας, που τόσο πολύ με απασχόλησε να έχει το σωστό σχήμα και να ακολουθάει την υπάρχουσα κατασκευή και εξηγεί επίσης και τη μη συμβατική μέθοδο που ακολούθησα. Με όλο αυτό το τσίρκο εκτιμώ ότι κολάντζα και σκάφος κατάφεραν να κολλήσουν χωρίς να είναι σε τάση.
Αυτή τη στιγμή η ωρίμανση της κόλλησης εξελίσσεται ειρηνικά. Με πρώτη ματιά δε φαίνεται ευτυχώς να αλλοιώθηκε το σκάφος σε σχέση με το σχήμα του πριν την κόλληση.

Σ’ ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου.
………………………………………………………………………
Η φωτο είναι της κόλλησης -επιτέλους!
Ιατρικό ανακοινωθέν αναμένεται μετά την απομάκρυνση των σφικτήρων…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2018, 12:40:49 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:00:34 μμ »
Βγήκαν οι σφικτήρες!
……………………………………………………………………
Πρώτα όμως θεωρώ ότι χρωστάω κάποιες πρόσθετες εξηγήσεις σχετικά με τις ανησυχίες μου γι’ αυτή την κόλληση. Σας παρακαλώ να με διορθώσετε όπου κάνω λάθος και ίσως να συμπληρώσετε όσα προφανώς παραλείπω.

Καθώς καλοί και επιμελείς συνάδελφοι του φόρουμ έχουν υπολογίσει την τάση των χορδών του τρίχορδου στα 50 κιλά περίπου (όσο κι ένα σακί τσιμέντο) κάνω τις παρακάτω σκέψεις όσο γίνεται περιληπτικά:

Αυτό το φορτίο «κρεμιέται» στο χορδοκράτη (και στο καράολο απ’ την άλλη μεριά). Ο τάκος του χορδοκράτη φαίνεται να έχει μικρή εισφορά στη στατικότητα του σκάφους, το ζόρι λοιπόν το τραβάει κυρίως η περιοχή της κολάντζας με τα κολλητάρια της. Ναι, το "σφαιρικό" σχήμα της περιοχής αυτής βοηθάει στην ηρωική αντίσταση, ωστόσο στην αρτιότητα αυτής της κόλλησης δε χωράνε εκπτώσεις καθώς σκέφτομαι ότι μια χαλαρότερη κόλληση (=ελαστικότητα) μπορεί να παραμορφωθεί συμπαρασύροντας και το καπάκι με τις ορατές συνέπειες που λιγο-πολύ ξέρουμε, ή ακόμα πιο ύπουλα, απλώς να το φορτίσει με τάσεις που αν και αόρατες περιορίζουν τις προοπτικές που αλλιώς θα είχε. Για φανταστείτε, πώς θα τραγουδούσε μια πριμαντόνα αν έπρεπε να κουβαλάει στο χέρι μια βαλίτσα καθ' όλη τη διάρκεια της παράστασης!

Δεν παίζουμε λοιπόν όταν έχουμε ένα σακί τσιμέντο πάνω στο μπουζούκι.

Για να μη μιλήσουμε για τη διάδοση του ήχου σε υλικό με ασυνέχειες στην περίπτωση μιας ατελούς κόλλησης (ξύλο-κόλλα-αέρας-κόλλα-ξύλο…)
………………………………………………………………..

Παρατηρήσεις:

1.   Δεν έγινε μ@λ...α. Οι σκοτεινές δυνάμεις που συνήθως συνωμοτούν για το κακό μου φαίνεται ήταν απασχολημένες αλλού.
2.   Η κολάντζα κόλλησε λίγο-πολύ καλά σε όλη της την επιφάνεια με μικρούλες μόνο ασυνέχειες εδώ κι εκεί, δηλαδή περιοχές όπου η κόλλα δεν ξέρασε όπως ακριβώς θα ήθελα και έμεινε κάτι σαν αρμός. Δεν ανησυχώ.
3.   Επιβεβαιώνω ότι το σκάφος δεν αλλοιώθηκε από το βάρος των σφικτήρων σε σχέση με το σχήμα του πριν την κόλληση. Θετικό ρόλο μου φαίνεται ότι έπαιξε η επίστρωση της γάζας στο εσωτερικό που επαλείφθηκε με οστεόκολλα και "έδεσε" το σκάφος σε καθησυχαστικό -τουλάχιστον όπως εγώ αντιλαμβάνομαι- βαθμό. Και για να το πάω και στα άκρα (δεν το γλυτώνω το Οργανοδικείο! {music024}) πώς να ήτανε άραγε ένα σκάφος φτιαγμένο αποκλειστικά από οστεόκολλα οπλισμένη με γάζα ή κάτι παρόμοιο?
4.   Οι σφικτήρες που έχω αποδείχτηκε ότι …δεν ήταν αρκετοί! Λέω τίποτα καινούργιο?  ;D
5.   Η τρύπα με το βιδωμένο ολόπασσο άξονα που είχα κάνει στον τάκο για να διευκολύνω την επιδιόρθωσή του -μετά από τις εύστοχες παρατηρήσεις/υποδείξεις του Λάμπρου και του Μάνου- βόλεψε μια χαρά για το στήσιμο της κόλλησης και μαντεύω ότι θα μου χρησιμεύσει και αλλού. Αυτή την τρύπα μπορεί και να την υιοθετήσω.
…………………………………………………………………………

Απομάκρυνα τα λίγα περισσέματα της κολλάς μέσα έξω και με μικρή χειροπλάνη έφερα κολάντζα και σκάφος στα ίσα.
Τα μικρά κενά που έλεγα εμένα μου προκαλούνε μικροενοχλήσεις. Εσείς πάλι κάντε πως δεν τα βλέπετε.
Η κολάντζα που όπως ξέρουμε είναι φιλάρεσκη μου ζήτησε ένα χέρι 120άρι γυαλόχαρτο και καθώς είμαι λάτρης της κομψότητας δεν μπόρεσα να της το αρνηθώ.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:02:16 μμ »

Φιλετάκι από σελουλόζη ή από κερασιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2018, 09:38:41 μμ από Stergios_craftopia »

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 25, 2018, 09:39:42 μμ »
Κερασάκι!!Η τουλάχιστον ένα πιο χρωματιστό σελουλο..πολύ συνηθισμένο αυτό.. γνώμη μου πάντα..

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 25, 2018, 10:59:44 μμ »
Πιστεύω ότι άδικα ανησυχείς για την κόλληση της κολάντζας .  Μια χαρά είναι και θα αντέξει .

( πρόσεχε μόνο τις πιθανές απότομες αλλαγές υγρασίας και θερμοκρασίας  >:(  μια ύπουλη απειλή που ισχύει για πολλά όργανα )

Για το φιλετάκι τώρα βλέποντας μόνο του σκάφος με τα ξύλα , μου πάει καλύτερα η κερασιά . Δεν ξέρω τι φιλέτο θέλεις να βάλεις

περιμετρικά στο καπάκι  και  αν  ήθελες να το "παντρέψεις" οπτικά ( ή να βάλεις το ίδιο) με εκείνο του σκάφους . Κάνε αυτό που σου

αρέσει ...  Ετσι κι αλλιώς είναι ολοφάνερο μέχρι τώρα ότι σου αρέσει πολύ αυτό που ήδη κάνεις   :)

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 25, 2018, 11:06:36 μμ »
Κερασιά.............

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 26, 2018, 07:04:46 πμ »
> Οι σφικτήρες που έχω αποδείχτηκε ότι …δεν ήταν αρκετοί! Λέω τίποτα καινούργιο?  ;D

... ο μανος γραφει το κειμενο;;;  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:00:54 πμ »
Φίλε Στέργιε καλημέρα ἀπ' τήν πατρίδα!!!
Θά σ' ἀνάψω φωτιές τώρα μ' αὐτό πού θά σοῦ πῶ......ἀλλά θά στό πῶ : Γιά τό φιλέτο , ἄν δέν τό κόλλησες, κύτταξε στήν ἑνότητα " σχέδια - PDF - ὁδηγοί κατασκευῶν " καί στήν ὑποενότητα " κατασκευή διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ " μέ τ' ὄνομα τῆς ἀφεντιᾶς μου ἀπό κάτω ( 1η σελίδα - 22η σειρά ) . Ἴσως σ' ἐνδιαφέρει , σάν ἀνήσυχο πνεῦμα πού εἶσαι , ἀλλά καί μέ πνεῦμα μαθητείας πού ἔχεις .
Καλή συνέχεια!!!

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 26, 2018, 01:30:16 μμ »
όχι πλαστικά σε θαλασσες, ακτες και μπουζούκια

Πολύ όμορφο γίνεται. Να γραψεις και κανενα βιβλίο, ωραία τα λες...

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 26, 2018, 03:49:07 μμ »
Γρηγόρη, Ιωσήφ και Γιώργο: Eυχαριστώ για τις γνώμες. Το συμπέρασμα απ' τα λεγόμενά σας είναι ότι μάλλον πάμε για ξύλινο και όχι συνθετικό σιρίτι.

Στέλιο: Ωχ, λες να υφίσταμαι μετάλλαξη? Μανοποίηση? …όχι ότι με χαλάει δηλαδή –μιλάμε για την οργανοποιία, μη παρεξηγηθούμε κιόλας

Λάμπρο: Ναι, ανάβεις (ακόμη μια) φωτιά. Για οργανοποιία ξεκίνησα και θα καταλήξω πυροσβέστης. Εξαιρετική η παρουσίασή σου! Και η μέθοδος βατή, δε χρειάζεται δηλαδή τίποτα εξεζητημένο, φαντάζομαι αυτός ήταν ο σκοπός σου. Δεν ξέρω ακόμη αν είμαι έτοιμος για την προσέγγισή σου, μού 'δωσες όμως μια πολύχρωμη ιδέα!
Στην προσπάθειά μου να κατασκευάσω τριπλέτα καπλαμάδων για μελλοντικά καράολα, ο ελεεινός δαίμονας του εργαστηρίου μού τα ανακάτεψε και αντί μαύρο-άσπρο-κόκκινο βγήκε μαύρο-κόκκινο άσπρο. Φυσικά το κομμάτι αποκλείστηκε από το κλειστό κλαμπ των καράολων καθώς αυτά σκοπεύουν να υιοθετήσουν  μια αναγνωρίσιμη οπτική ταυτότητα. Τώρα με τα λεγόμενά σου σκέφτομαι ότι το κομμάτι εξακολουθεί να φέρει τα …"εθνικά" χρώματα, μόνο που αυτά είναι με διαφορετική σειρά. Αν το έσχιζα σε λωρίδες να γίνει τρίχρωμο σιρίτι? Το λύγισμα βέβαια θα σπάσει νεύρα –και αν αντέξει η κόλλα που δεν είναι αδιάβροχη.

Γιώργο: Σ' ευχαριστώ, μουσική στ' αυτιά μου …αλλά τώρα εσύ πας να μου ανάψεις κι άλλη φωτιά με το βιβλίο! Πολύ θέλει για να "ψηλώσει ο νους"?