Αποστολέας Θέμα: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 23087 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« στις: Ιούνιος 14, 2018, 12:09:47 πμ »
Καλησπέρα στην παρέα.

Εδώ και κάποιους μήνες πήρα στα ζεστά το θέμα της οργανοποιίας. Όσο προχωράω διαπιστώνω το μέγεθος του ωκεανού και παρότι με τρομάζει το διασκεδάζω όπως επίσης διασκεδάζω και τις επισκευές που έκανα και κάνω σε κιθαρομπούζουκα εδώ στις Βρυξέλλες.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να παρουσιάσω την πρόοδο της πρώτης μου κατασκευής που είναι ένα τρίχορδο μπουζούκι. Εδώ πρέπει να πω ότι είμαι κιθαρίστας. Το γιατί διάλεξα να φτιάξω μπουζούκι και να το ονομάσω «του κιθαρίστα» είναι μια άλλη κουβέντα που πάει γι΄αργοτερα… Σημειώνω επίσης ότι δεν ξέρω μπουζούκι -ξέρω όμως μπουζουκσήδες.

Θα ξεκινήσω πρωθύστερα παρουσιάζοντας αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο: Το σκάφος! Θα ακολουθήσουν και τα άλλα βήματα. Τα πριν το σκάφος και τα μετά.
Τα ξύλα είναι: Αμερικάνικη κερασιά (τη σκύλεψα από ένα παλιό τραπέζι περίπου στην ηλικία μου) και Ινδικός παλίσανδρος. Η επένδυση από μέσα είναι γάζα και οστεόκολλα.
Το καλούπι Βασίστηκε σε σχέδια του Vagges2010 - Βαγγέλη θερμά σ ´ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

Κάθε κριτική δεκτή, ιδίως η εποικοδομητική.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2018, 12:28:35 πμ »
...να πω ακόμη ότι στο σκάφος εκανα tapping (ή όπως το λένε) με μια εφαρμογή-κουρδιστήρι στο κινητό και μούδωσε τις πιό πολές φορές 39 Hertz. -Στέλιο καταπληκτικό το άρθρο σου για το tap-tuning!!!

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2018, 12:33:44 πμ »
Πρώτη σου κατασκευή  ???
Πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!
ΕΥΓΕ!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2018, 05:34:10 πμ »
Πρώτη σου κατασκευή  ???
Πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!
ΕΥΓΕ!!

Ωραιότατο , άψογο !  Χαίρομαι να το προσέχω και να καμαρώνω !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2018, 07:00:56 πμ »
Συγχαρητηρια φιλε ...τι να πω...φαινεται οταν καποιος το 'χει απο την αρχη. Που να μην σε ειχε δυσκολεψει κι ολας {celebrate018}
Ιδιαιτερος και ο συνδυασμος χρωματων.
Ο τακος ποσος ειναι ...γιατι μου δειχνει καπως μικρος, μπορει να με γελαει η γωνια ληψης.
Ξαναβαλε το σκαφος στο καλουπι για να κολλησεις κωλατζα για να μην εχεις καμμια παραμορφωση.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2018, 09:11:45 πμ »
Φίλε Στέργιε , μιά μεγάλη καλημέρα ἀπ' τήν πατρίδα !!!
Πάρα πολύ ὡραῖο τό σκάφος καί πολύ ὡραῖος ὁ συνδυασμός τῶν χρωμάτων του !!!
Μόνο μιά παρατήρηση : Τήν ἑπομένη φορά πού θά κατασκευάσης σκάφος , θά βάλης τόν τάκο μέ τά νερά του κάθετα πρός τόν κατά μῆκος ἄξονα τοῦ σκάφους , διότι , στό τωρινό σου σκάφος , ἄν κάποιες δυνάμεις  ἐνδεχομένως ἀσκηθοῦν πάνω στόν τάκο ( ἄν ) , αὐτός μπορεῖ νά σχίση λόγω τοῦ ὅτι τά νερά του εἶναι παράλληλα πρός τόν ἄξονα πού προανέφερα . Μπορεῖς γιά τάκο , νά κολλᾶς 3 φέτες ξύλου καί νά παρεμβάλης καί κόντρα πλακέ 4 χιλ. ἀνάμεσά τους . Τά νερά τῶν 3 αὐτῶν φετῶν καί τά κόντρα πλακέ νά εἶναι κάθετα πρός τόν κατά μῆκος ἄξονα τοῦ σκάφους .
Στό σκάφος πού ἔκανες , γιά ἀσφάλεια , μπορεῖς νά ἐμφυτεύσης μέ ψαρόκολλα μιά φέτα σκληροῦ ξύλου στήν πρόσοψη τοῦ τάκου , στή μέση του περίπου ἤ λίγο πιό πίσω , πάχους 5 χιλ , μήκους λίγο μικρότερου ἀπό τό φάρδος τοῦ τάκου καί ἀναλόγου βάθους . Ἄν δεῖς τά ὄργανα πού κατασκευάζει ὁ φίλος Μάνος Τουρπάλης , σέ μιά κατασκευή του ἐφαρμόζει αὐτή τή μέθοδο , πού εἶναι δική του ἰδέα .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2018, 11:14:56 πμ »
Πρώτη σου κατασκευή  ???
Πραγματικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!
ΕΥΓΕ!!

τι να πω... το ίδιο

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2018, 11:25:44 πμ »
Γιώργο και Ιωσήφ σας ευχαριστώ για την θερμή υποδοχή και τα ενθαρρυντικά σας σχόλια!
Νικηφόρε ευχαριστώ και για την σύσταση. Το ξανάβαλα το σκάφος στο καλούπι. Ο Τάκος έχει μήκος 6,3 εκ kαι θα κοπεί ελαφρά υπολογίζω στα έξι εκ.
Λάμπρο σε ευχαριστώ και για τις λεπτομερείς οδηγίες για τον τάκο. Κρατάω σημειώσεις!
Mάνο σ'ευχαριστώ! Αν έχεις ένα link για τη διαμόρφωση του τάκου όπως τα λέει πιο πάνω ο Λάμπρος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2018, 11:38:05 πμ »
Ετοίμασα την κολάντζα αλλά για να την κολλήσω πρέπει να αδειασω το καλούπι απο μέσα για να έχουν χώρο οι σφικτήρες. Αυτο θα πάρει λίγο χρόνο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 14, 2018, 12:43:13 μμ »
Mάνο σ'ευχαριστώ! Αν έχεις ένα link για τη διαμόρφωση του τάκου όπως τα λέει πιο πάνω ο Λάμπρος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

δεν έχω λινκ, αλλά φωτογραφίες: μια ανακατασκευή  που δεν μου άρεσε ο υφιστάμενος τάκος κι έκανα οχυρωματικά έργα: άνοιξα το κανάλι εντελώς (τετράχορδο -> τρίχορδο = νέο μόρσο), έβαλα νέο ξύλο για το μόρσο και φύτεψα κι ένα επιπλέον κάθετο (το πιο σκούρο, βένγκε) όσο πιο βαθειά γινόταν για να μοιράσει το ζόρι καλύτερα. Θέλει όσο πιο σφιχτή εφαρμογή γίνεται αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι. Εγώ έσκαψα με ρούτερ, έκανα ορθογώνιες τις εσοχές με μικρό σκαρπέλο (4 mm) και μετά άρχισα να μειώνω το πλάτος των ένθετων μέχρι να μπουν σφιχτά και να πατήσουν παντού (για το βένγκε 5 έδρες)





ο Λάμπρος έχει δίκιο για τον τάκο (και ενισχύσεις όπως τις περιγράφει μπορείς να βάλεις) αλλά να φροντίζεις τα νερά να είναι πάντα έτσι που να μην κινδυνεύουν από το μόρσο, ανάλογα με την εφαρμογή (στις κιθάρες υπάρχουν δύο τουλάχιστον εναλλακτικές ανάλογα με το είδος του μόρσου). Στα μπουζούκια το ισόβενο στην όψη, το πλατύβενο να "κοιτάει" μέσα

 [ Invalid Attachment ]

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2018, 12:36:17 πμ »
Μάνο και Λάμπρο
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις οδηγίες!
(Τέτοιο πήδημα είχα να φάω από τον τρίτο λόχο στο Ναύπλιο  {celebrate018})
Ιδού το αποτέλεσμα:

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2018, 07:47:03 πμ »
Μπράβο Στέργιε !  Ικανότατος χειρουργός και τεχνογνώστης στα μηχανικά εργαλεία .

Δεν γνωρίζω βέβαια αν από την αρχή είχες κατά νου να κάνεις έτσι τη σύνδεση του μάνικου με το σκάφος .

Προς επίρρωση του κόπου σου ( αν και μάλλον το γνωρίζεις ήδη ) κοίτα λίγο εδώ τη σύνδεση και τα νερά του τάκου

/www.google.gr/search?biw=1584&bih=767&tbm=isch&sa=1&ei=AUIjW9e0Js2lwQLOiLbICA&q=σύνδεση+μάνικου&oq=σύνδεση+μάνικου&gs_l=img.3...64414.73399.0.75720.32.22.0.2.2.0.147.2338.3j18.21.0....0...1c.1.64.img..13.15.1518.0..0j0i30k1j35i39k1j0i67k1j0i8i30k1j0i24k1.0.-3xXykIbz2E#imgrc=KpoX40JZbqwQjM:

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 15, 2018, 07:51:33 πμ »
Μπράβο Στέργιε !  Ικανότατος χειρουργός και τεχνογνώστης στα μηχανικά εργαλεία .

Δεν γνωρίζω βέβαια αν από την αρχή είχες κατά νου να κάνεις έτσι τη σύνδεση του μάνικου με το σκάφος .

Προς επίρρωση του κόπου σου ( αν και μάλλον το γνωρίζεις ήδη ) κοίτα λίγο εδώ τη σύνδεση και τα νερά του τάκου

/www.google.gr/search?biw=1584&bih=767&tbm=isch&sa=1&ei=AUIjW9e0Js2lwQLOiLbICA&q=σύνδεση+μάνικου&oq=σύνδεση+μάνικου&gs_l=img.3...64414.73399.0.75720.32.22.0.2.2.0.147.2338.3j18.21.0....0...1c.1.64.img..13.15.1518.0..0j0i30k1j35i39k1j0i67k1j0i8i30k1j0i24k1.0.-3xXykIbz2E#imgrc=KpoX40JZbqwQjM:


Είδα ότι δεν ανοίγει . Αν θέλεις κοίτα εδώ

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 15, 2018, 12:35:19 μμ »
Αγαπητέ Ιωσήφ,

Σ' ευχαριστώ για τα παινέματα!
Την τρύπα την έκανα μονο για να καταφέρω να "πιάσω" κάπως σταθερά το σκάφος ώστε να κάνω το αυλάκι με το ρούτερ στη συνέχεια. Δεν σκέφτηκα οτι θα τη χρησιμοποιούσα για τη σύνδεση με το μάνικο.
Έχω δει κάποιους μάστορες να κατασκευάζουν σάζια στην Ανατολία με στρογγυλό μόρσο και τώρα βλέπω το παράδειγμα που παραθέτεις -με τα νερά του τάκου στη σωστή κατεύθυνση! ;D
Σκοπεύω να κάνω κλασσικό μόρσο σε σχήμα χελιδονοουράς.

Το λέω για άλλη μια φορά, αισθάνομαι ευγνώμων για την ενθάρρυνση αλλά και για τις οδηγίες από όλους σας. Με βοηθήσατε να κρατηθώ μακριά απ΄τα βράχια και προφυλάξατε το όργανο από εδεχόμενο ναυάγιο στο μέλλον!

Έπεται συνέχεια της κατασκευής...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 15, 2018, 12:44:22 μμ »
(Τέτοιο πήδημα είχα να φάω από τον τρίτο λόχο στο Ναύπλιο  {celebrate018})

χα! εγώ ήμουν στον "Πέτρινο" ('93)... ο κόσμος είναι μικρός