Αποστολέας Θέμα: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο  (Αναγνώστηκε 630 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 13, 2024, 11:41:47 μμ »
Προχωραει και αυτο παρεα με το μπουζουκι. Δοθηκε κλιση στο μανικο και κολλθηκε το καραολο απο φλαμουρι.
Βρηκα και ονομασια για το οργανο: μπουζουκολινο.
Νονος ο γιος μου. Κατεβηκε στο εργαστηριο που το δουλευα και μου το πεταξε: "Πως παει το μπουζουκολινο;"
Να το υιοθετησω?
 :singing:

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 14, 2024, 06:01:17 πμ »
εννοείται!

βεβαια εγω ειμαι υπέρμαχος της ονοματοδοσιας των οργανων, κατιπου πιστευω οτι τους δινει "χαρακτηρα"
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 15, 2024, 02:12:37 πμ »
Και η επομενη φαση του ""μπουζουκολινου"".
Μορφοποιηθηκε το καραολο. Αποφασισα να αντιγραψω το αρχικο καραολο του μαντολινου και να χρησιμοποιησω τα παλια κλειδια σαν συνεχεια αφου παρολο που ειναι ταλαιπωρημενα ειναι λειτουργικα. Αρχικα ειχα σκοπο να φτιαξω νεο καραολο με 6 κλειδια οπως αυτα που φτιαχνω στα μπουζουκια. Αφου ομως κολλησα το ξυλο αλλαξα γνωμη. Αν το ειχα παρει αποφαση νωριτερα θα εβαζα το αυθεντικο καραολο του μαντλινου που ηταν μια χαρα αλλα ...
Το καραολο δεν θα μεινει ετσι. Του κολλησα καπακι μουρια με φιλετα ασπρο-μαυρο πανω πανω στο φλαμουρι.

Ξεχασα να αναφερω την κλιμακα.  Ημουν αναμεσα σε 63 και 65 εκ.  αλλα τελικα η μπιλια καθησε στα 63.
Κοπηκε και η ταστιερα, εβενος με εξωτερικα φιλετα κελεμπεκι σγουρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2024, 10:26:59 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2024, 08:30:12 μμ »
Μαζι με μπουζουκι προχωραει και αυτο. Περαατκε η ταστιερα (εβενος με φιλετο σγουρο κελεμπεκι) και το καπακι στο καραολο απο μαυρη μουρια. Επομενη κινηση χαραγμα και περασμα ταστων.
Το φιλετο στην ταστιερα ηταν η αλλαγη της τελευταιας στιγμης. Ελεγα να το κανω 6χορδο επομενως η ταστιερα θα ηταν πιο στενη. Αλλαξα γνωμη και περασα τα αρχικα κλειδια του μαντολινου με σκοπο να περασω 7 ή 8 χορδες σε τριφωνια παντα αλλα μιλαμε για 3πλη ή 4πλη μπουργκανα. Ετσι επρεπε να φαρδυνει η κομμενη ταστιερα. Για αυτο και το φιλετο κελεμπεκι αν και εμφανισιακα μου αρεσει ουτως ή αλλως.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 21, 2024, 02:52:43 μμ »
Πολύ ωραίο επίσης!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μετασκευή μαντολίνου σε μισομπούζουκο
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 06, 2024, 07:59:43 πμ »
παντως ηταν συνηθης πρακτικη να ... ενώνουν δυο ονοματα σε ενα.
εδω ενα μπαντζολινο, (απο μπαντζο + μαντολινο)
απο το εξαιρετο περιοδικο BMG (μπαντζο-μαντολινο-κιθαρα) που εβγαινε σε κυκλοφορια απο το 1903 εως το 1976

η συγκεκριμενη φωτο εγινε γκραπ απο ενα τευχος του '15
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...