Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο καπάκι με σκαφτές ντούγες  (Αναγνώστηκε 1232 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 09:53:45 πμ »
Ευχαριστώ Ιωσήφ.
Όντως βγαίνει όμορφο το σκάφος με τις σκαφτές ντούγιες αλλά έχει παίδεμα. Από τότε που το είχα πρωτοδεί στον Σπουρδαλάκη ξετρελάθηκα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 10:27:59 πμ »
Δημήτρη εγώ είδα να στραβωνει έτσι φιλέτα ο άνθρωπος που έκανε αναλυτική παρουσιαση κατασκευή μπουζουκιού στο γιουτουμπ.
Νίκο κάπου το ανεβάσαμε και στο φόρουμ αλλά δεν θυμάμαι ποιός ήταν.

Προφανώς αναφέρεστε σε αυτό το βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=qPRHqJYLjuc

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 10:38:01 πμ »
Εγιναν και οι σκαφτες ντουγιες. Πρωτα με την ψιλη στρογγυλη ρασπα, μετα με την ημικυκλικη. Ξυστρες μικρες και πιο μεγαλες. Εργαλεια, ροκανιδια και σκαφος πανω στον παγκο, Μου βγηκανε τα δαχτυλα με τις μικρες ξυστρες. Αναπαυλα για λιγο ξεκουραση και συνεχιζουμε.

Δοκίμασε να κολλήσεις χονδρό γυαλόχαρτο (60 ή 80) σε ξύλινη καβίλια ανάλογης διαμέτρου για το πλάτος της δούγας, και πάρε τα πολλά με αυτό.
Με τις ξύστρες κάνε το τελικό καθάρισμα.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 10:52:01 πμ »
Μάνο αυτό είναι το επόμενο βήμα. Η ράσπα δουλεύει καλά αλλά αφήνει γραμμές βαθιές. Συνήθως μετά βάζω λίμα ημικυκλική για να το ομαλοποιήσω αλλά η λίμα μου τα έφαγε τα ψωμιά της και πρέπει να πάρω άλλη. Μετά περνάω την ξύστρα την μικρή και τέλος γυαλόχαρτο. Ελλείψη λίμας η ξύστρα είχε πιο πολύ δουλειά και για αυτό παιδεύτηκα. Η ρημάδα η μικρή δουλεύει αλλά το πιάσιμο της με το να βάζεις όλη τη δύναμη στα δάκτυλα κουράζει πολύ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 06, 2024, 12:15:51 μμ »
εγω βαζω πάνω στη στρογγυλη λιμα γυαλιχαρτο με υφασμα,
βεβαια κανω μικροπράγματα κ οχι πολυωρη εργασία
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο προπολεμικού τύπου με τσάκιση στο στο καπάκι
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 08, 2024, 01:25:12 πμ »
Ναι Μάνο, σε αυτό το βίντεο που λές, Δημήτρη αν ποτέ το έκανα αυτό, σκαφτές ντούγες, ίσως έφτιαχνα ένα υποβοήθημα με λαβή/ες που να στερέωνα απάνω διαμορφωμένες ανάλογες ξύστρες, διότι είμαι και ολίγον κουλοχέρης εκτός άλλων.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Κολλήθηκαν καπλαμάδες στην ένωση των ντουγών καθώς και ενίσχυση με γάζα. Όταν με το καλό στεγνώσουν κι κόλλες θα γίνει το χάρτωμα.
Εγινε και εκ νέου σχεδιασμός της θέσης των καμαριών για κλίμακα 67 εκατοστών:
 
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Περαστηκε φιλετο απο μαυρη μουρια σε πλαϊναρια και κολατζα. Εγιναν τα πρωτα ψοντρα τριψιματα. Επομενη κινηση τσακιση καπαπακιου και φτιαξιμο του σαντουιτς για το μανικο. Πρωτα περναμε μανικο και καπακι για να παμε σε τριψιματα στις σκαφτες ντουγιες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Ωραίος Δημήτρη!!! καλή συνέχεια!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Περάστηκε το  μάνικο (κόντρα βέγκε και από έξω μαόνι).
Εδώ σε μιά φωτογραφία με το μισουμπούζουκο εντός του έτσι για την σύγκριση μεγεθών.
Το καπάκι είχε πλανιστεί και ταιριαχθεί από πριν και τώρα ήρθε η ώρα να γίνει η τσάκιση. Ενώ από την αρχή ήθελα να κάνω μπουζούκια με τσάκιση το φοβομουνα. Μετά την πρώτη φορά πήρα αέρα και με την μεθοδο αυτήν γίνεται χαλαρά. Το είχα ξαναναφέρει σε άλλο ποστ αλλά ας κάνουμε μια μικρή αναφορά και εδώ να ξεθαρέψει και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.


Αφού βρέξω καλά το καπάκι στην περιοχή της τσάκισης  (και από τις δύο μεριές), σφίγγω το καπάκι πάνε σε επιπεδο ξύλο με μία μεταλλική γωνιά ακριβώς στο σημείο που θα γίνει η τσάκιση. από την κάτω μεριά σφίγγω ένα καρεδάκι. Θερμαίνω με το θερμοπίστολο και σιγλασιγά λυγίζω και τα δύο κομμάτια του καπακιού μαζί. Μετράω την γωνία να είναι λίγο μεγαλύτερη από αυτήν που θέλω και το με ένα τακάκι που σφήνωσα, το κράτησα λίγο παραπάνω από τις μοίρες και το άφησα να να στεγνώσει καλά.
Να σημειώσω πως το καπάκι εαν είναι αποό πριν στα 2-3 χιλιοστά λυγίζει εύκολα άρα το πάχος είναι βασικό για να πετύχει. αν είναι στα 5 χιλιοστά ή και παραπάνω μπορεί να πάθει ζημιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2024, 09:09:02 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Ωραία Μητσάρα.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Πολύ ωραία Δημήτρη!! να σε ρωτήσω όταν εννοείς σφίγγεις από κάτω ένα καρεδάκι? μήπως ήθελες να γράψεις ένα μαδεράκι ξύλο; και αφού έρθει λοιπόν το στράβωμα(που όπως είπες το στραβώνεις λίγο παραπάνω) βάζεις από κάτω σφηνάκια για να στεγνώσει έτσι; επίσης όταν είσαι έτοιμος να κολήσεις τα δύο μέρη, αν θέλεις δείξε μας πως το κάνεις εσύ, τον τρόπο και την κόλλα που θα χρησιμοποιήσεις, καλή συνέχεια!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Νίκο τα κολλάω με  titebond.
Καρεδάκι εννοώ προφίλ αλουμινίου που πιάνει και τα δυο κομμάτια και τα λυγίζει μαζί. Και με το χέρι γίνεται αλλά πιο όμοιόμορφα και ασφαλή γίνονται με το καρεδάκι. Αμα δεις στην πρωτη φωτογραφία φαίνεται το καρεδάκι που το έχω κρατήσει με σφιγκτήρες.
Θα ανεβάσω φωτογραφία επεξηγηματική αφού κατέβω στο εργαστήριο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Νικόλα σου έβγαλα επιπλέον φωτογραφίες  και από την άλλη μεριά και κοντινό για να το καταλάβεις καλύτερα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Κατανοητά Δημήτρη!! Ευχαριστώ!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Tags: