Αποστολέας Θέμα: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα  (Αναγνώστηκε 1044 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« στις: Δεκέμβριος 31, 2023, 11:11:58 πμ »
σε ακομη πιο φρεσκα, και ασυνηθιστα νεα...
με μεγαλη επιτυχια στεφθηκε η "Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα " κατα τας πρωινας ωρας.
για την επιτευξη του... ριφιφι, χρειαστηκαν σακουλα , ξυλοκονταρο με προσθηκη μικρα ξυλακια που βιθωθηκαν στην αποληξη , κουκουλα, και γαντια αρκετα (μη με διωξει και η γυναικα απο το σπιτι ...  ;D)


να διευκρινησω εδω οτι η δυστυχης η χελωνιτσα ηταν πεθαμενη εδω και ενα χρονο, (απο τοτε με τα χιονια περυσι), σε περιφραγμενο-ιδιαιτερο χωρο.

παρα τις επισημανσεις μου για απομακρυνση αρκετων απο αυτο το "νεκροταφειο" κατα καιρους στο παρελθον, μιας και δε μπαινοβγαινουν ανθρωποι σχεδον καθολου, παρα μονο σε εκτακτες καταστασεις, υπαρχουν αρκετα... ευρυματα που μπορει να ανασυρει καποιος, ειδικα αν ειναι κοντα στα καγκελα, και δεν εχεις προβλημα να σε δει διερχομενος και να σε περασει για τρελο.

την προηγουμενη μερα υπηρξε συναντηση με δυο εξεχοντα αγαπητα μελη του φορουμ, (ασχετο-για καφε) αλλα τους εψησα να δουν πως εχει η κατασταση και να ριξουν ιδεες ωστε να γινει η περισσυλογη στο καβουκι χωρις να κανουμε τον ταρζαν , ημαστε και καποιας ηλικιας, περασανε τα χρονια που πηδαγαμε μαντρες για να πιασουμε τη μπαλα , δεν ειμαστε τωρα να πηδαμε τους καγκελοφραχτες...  ;D

ωραιο καθαρο απο μεσα, δεν ειχα ξαναδει ετσι απο κοντα-κοντα (ενταξει εχω δει χιλιαδες στο βουνο στις πεζοποριες-αλλα οχι ετσι πεθαμενη) και απο οτι ειδα θελει αρκετη δουλεια για να καθαριστει διεξοδικως, εχει και καβουκισιο στηθος, πρεπει να σκεφτω πως να το αφαιρεσω, και τελικα αν θα γινει λυρα, αλλη μερα ομως
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 08:33:34 πμ »
το καβουκι περισυλεχθηκε με επιτυχια, καθαριστηκε, βερνικωθηκε το πανω μερος με 500αρι, και εγινε μια τομη στο που θα κοπει.
σε κουβεντα με μελος του φορουμ μου ειπε με σιδεροπριονακι και μασκουλα, την αλλη βδομαδα ομως.
 
ετσι οπως ειναι διαμορφωμενο επελεξα να γινει"λοξα" η κοπη και οχι παραλληλα γιατι το στηθος ειναι πιο κατω (μεσα μαλλον), ενω "λοξα" ακολουθει το πανω μερος του καυκαλου.
θα γινει (η θα προσπαθησω εν τελει να την ολοκληρωσω, αλλα μου φαινεται απο τωρα βουνο...) μια λυρα, μιας και το μηκος ειναι μεγαλουτσικο, 25,5 ποντους, (δεν ειναι γαριδα-ειναι αστακοκαραβιδα- ελεγε ο κομμωτης στο σεσουαρ για δολοφονους  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}) δε κανει σιγουρα για μπαγλαμα

ηδη στο φορουμ μας εχουν γινει οργανακια απο καυκαλο χελωνας, οπως

- εδω απο το μελος Γκ. Κωστας, μπαγλαμας χελωνας: http://www.luthier.gr/index.php?topic=2689.0
- και εδω απο το μελος tseros, Αρχαιοελληνική λύρα χέλυς: http://www.luthier.gr/index.php?topic=3329.0

(αν εχουν ανεβει και αλλα, παρακαλω να επισυμανθει ωστε να προστεθουν εδω στη λιστα)

σε αυτο το σημειο να ανεβασω την πολυ ενδιαφερουσα μελετη-εργασια που ηδη εχει ανεβασει ο τσερος, http://scholar.uoa.gr/sites/default/files/spsaroud/files/latsis_paradothen2.pdf   

θα γινει μια προσπαθεια να μπουν αρκετα στοιχεια απο πολλες διαφορετικες πηγες, να ειναι μια καπως πιο ολοκληρωμενη εικονα.

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΠΙΔΟΞΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ,
ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΖΩΩΝ
(υπαρχουν αμετρητες σε καθε βουνο πεθαμενες, με αρκετες βολτιτσες ολο και κατι θα βρεθει. κανει καλο και στο κυκλοφορικο κ τη καρδια η πεζοπορεια  ;D )

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 11:08:40 πμ »
Στέλιο ωραίος φίλε!!! καλή αρχή!! αν περισσέψει η κοιλιά και είναι χοντρό και κρίνεις ότι σαν υλικό μπορεί να δουλευτεί για το οτιδήποτε κράτα το μου, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑΝΑΤΩΝΟΥΜΕ ΧΕΛΩΝΙΤΣΑ ΟΥΤΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΜΕ ΜΗΤΕ ΧΕΛΩΝΑ ΜΗΤΕ ΜΕΡΜΥΓΚΙ. μπυρα, Πιστεύω θα το αξιοποιήσεις καταλλήλως φίλε Στέλιο και θα βγειΣΟΥΠΕΡΜΠ
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 11:21:17 πμ »
.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 11:26:34 πμ »
Αυτό ήταν δώρο, και θέλω και εγώ να το κάνω δώρο σε όποιον που όμως θα το πάρει, θα παρουσιάσει τα στάδια κατασκευής, και τέλος θα παίξει και ένα χασαποσέρβικο.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 11:29:02 πμ »
Είναι καταλληλο για μπαγλαμά,
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 03:54:22 μμ »
εγινε προσπαθεια να κοπει στη γραμμη του μαρκαδορου με το εργαλειο κοπης,
το αποτεσμα ηταν να καει ο δισκος που ειχα ! (ισως να μην ηταν και ο καταλληλος-αυτο δεν το ξερω, παντως ειχα κοψει μια φορα παλαιοτερα και σιδερο, για αυτο τον ειχα παρει)
τοσο σκληρο το καβουκι!
μετα καθαριστηκε σχολαστικα εσωτερικα με συρματοβουρτσα αλλα κ με το εργαλειο που μπαινει στο δραπανο.
κατοπι (γιατι ειμαι κ λιγουλακι σιχασιαρης...  ;D) γυαλιστηκε με δυο χερακια 500αρι αλλα και ενα τελευταιο εξω οππου ειχε λερωθει απο την κοπη.

τωρα ειναι σενιο,
οποιος εχει ιδεα απο που μπορω να βρω δυο κερατα μοσχαρισια , (χωρις να παω ισπανια σε ταυρομαχια  {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} ) η και τραγισια μεγαλα να ριξει συνθημα
επισης το μελος που εχει το κατσικισιο δερμα να το ξαραχνιασει  ;D , για να μου το δωσει...   {celebrate012}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 08:25:27 μμ »
Στέλιο καλό κουράγιο. Κέρατο τράγου μπορείς να βρεις από γνωστό σου κτηνοτρόφο ( συνήθως σφάζουν μόνοι τους τα τραγιά και κρατάνε τα κέρατα) ή από σφαγείο πάλι κτηνοτρόφος θα σου κάνει τα κονέ. Αυτά βεβαία θέλουν κατεργασία δίοτι μέσα έχουν το κόκκαλο που πρέπει να αφαιρεθεί. Εγώ είχα δύο από τραγί που έσφαξε ο πατέρας μου παλιότερα όταν είχε καμιά δεκαριά γίδες τα οποία είχαν στεγνώσει και βγήκαν εύκολα από το κόκκαλο. Βέβαια εγώ τα έκανα σουγιάδες...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 06:55:50 μμ »
Καλησπέρα σας, θαυμαστά τα έργα σου Στέλιο, θα γίνει φίνο!!! Θα παίξει όταν είναι έτοιμο με γιομάτο φεγγάρι και θα σφάξουμε και καμιά παρθένα(συναγρίδα) να φάμε και να πιούμε και νηστικοί να κοιμηθούμε, ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2024, 11:22:13 πμ »
Αυτά βεβαία θέλουν κατεργασία δίοτι μέσα έχουν το κόκκαλο που πρέπει να αφαιρεθε

τσερο μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμοτατες πληροφορίες!

οταν λες πρεπει να αφαιρεθει το κοκκαλο απο μεσα δε το καταλαβα, δηλ να μεινει σκετο το γυρω-γυρω;
και αν ναι, τοτε πως θα ειναι γερο το τσοφλι, για να κραταει το ζυγο πανω με 7~9 χορδες;

(αν ολα αυτα ισχυουν, το κοκκαλο βγαινει ευκολα; η ειναι σα να πας να αφαιρεσεις πολυουρεθανης βερνικια και θελεις μπρατσα σβατζενεϊκερ;
και αν ειναι το κερατο ισιο οκ, αν ειναι στρουμφογαρμυλοτσαχπινογαργαλιαρικο τι κανεις; και ισιο να ειναι πως αφαιρειται;)

συνεχεια με δερμα κατσικι μπε μαλλον, λεπτο , με λιγα σχισηματακια ομως -- προσφορα φιλου -- που πολυ τονε φχαριστω!

που μαλλον κανει, εκανα το περιγραμμα κατω με στυλο, το οποιο θα ειναι το μεσα μερος, και εκοψα γυρω-γυρω +4 εκατοστα, για να γινει η ραφη και οι τρυπες.

για τις τρυπες σκεφτηκα να τσουρνεψω το εργαλειακι της γυναικας που κανει τρυπες στις σελιδες α4 για ντοσιε, και ιδια διαμετρο τρυπες στο καβουκι, και να περαστει χοντρο φυσικο σχοινι.



τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2024, 11:39:46 πμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 27, 2024, 07:16:03 μμ »
Καλησπέρα, το μέσα του κερατου, που νομίζω ειναι και αυτό από κερατίνη, στα κατσικοπροβατα μάλλον, δεν ξέρω πως μπορεί να αφεραιθει, Πάντως κάποια ίσια που είχα κάποτε που ήταν φρέσκα, νομίζω ήταν από μοσχάρια, δεν είμαι σίγουρος, τα έβρασα πολλες ώρες και με βοήθεια ενός σκαρπρλου ή μαχαιριού τα αφαίρεσαν και κουφωσαν, τώρα τα τρσγοποδαρισια τα στρουμφογυριστα δεν νομίζω να αφαιρείτε το μέσα. Άρα Στέλιο μάλλον δεν κάνουν.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 27, 2024, 07:35:42 μμ »
Στέλιο μου μιά τις χελώνες, μια τα κατσίκια, μία του τράγους σε βλέπω να σε πάρει στο κατόπι η WWF.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Επιχειρησις Απολλωνειο Τσουρνεμα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2024, 09:40:38 πμ »
βιντεακι μπρας: https://www.youtube.com/watch?v=bEwwI7Pe1Xs

πτυχιακη σαββιδης: https://ikee.lib.auth.gr/record/341455/files/Dimitrios%20Savvidis.pdf

δημητρη με εχει κλεισει η νασιοναλ τζιογραφικ, φευγω σαβανα αυριο   :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: