Αποστολέας Θέμα: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)  (Αναγνώστηκε 2031 φορές)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 09, 2024, 10:49:31 μμ »
Ευχαριστω Μανο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 27, 2024, 11:02:15 μμ »
Και ήρθε η ώρα της τελικής παρουσίασης μιας και το όργανο ολοκληρώθηκε και περιμένει την επόμενη μάζωξη για test drive  από κάποιον που παίζει κιθάρα και όχι εμένα. Μια σύνοψη λοιπόν της κατασκευής:


Σχέδιο Martin  του 1918.
Ακουστική κιθάρα με x-bracing και ένωση στο 12 τάστο όπως και οι πρώτες ακουστικές.
Διαστάσεις: Μεγάλη καμπάνα 34 εκ. μικρή καμπάνα 24 εκ. λαιμός 20 εκ. μήκος σκάφους 47.7 εκ. βάθος σκάφους  7.6-9.8 εκ.
Κλίμακα 63 εκ.
Πλάτη από κόντρα πλακέ με καπλαμά ρίζα (book matched), πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο,
Μάνικο - κόντρα καρυδιά/κελεμπέκι/βέγκε/κελεμπέκι/καρυδιά με εξωτερικά λεύκα σγουρή,
περιμετρικά σειρίτια ελλ. καρυδιά, ροζέτα ιδιοκατασκευή καρυδιά ανοιχτή με παλίσανδρο και φιλέτα ασπρόμαυρα.
Ταστιέρα έβενος με τσαμπουκάδες φυσικό όστρακο. Δεν έχει βέργα από άποψη (βάσει αρχικού σχεδίου)
Καράολο ίδιο με μάνικο και καπάκι κόντρα πλακέ-καπλαμάς ρίζα με περιμετρικά σειρίτια καρυδιά.
Κλειδιά μονά χρυσαφί με μαύρο πλαστικό.
Γέφυρα μπουμπίγκα. κόκκαλο φυσικό λοξό για το intonation (παρόλο που στο αρχικό σχέδιο ήταν τελείως παράλληλο), pegs  μπρούτζινα
Λούστρα γομαλάκα/σήλερ νίτρου/λούστρο μπάλας. Ειδικά στα πλαϊνά περάστηκε τόσο γομαλάκα όσο και σήλερ παραπάνω χέρια για να σκουρήνει το κελεμπέκι και να πλησιάσει χρωματικά την απόχρωση της ρίζας στην πλάτη
Ηλεκτρικά - Πιεζοηλεκτρικό με ενσωματωμάτωμένο equalizer και κουρδιστήρι - μπαταρία πλακέ 9V
Ο βασικός σχεδιασμός ακολουθεί το σχέδιο της Martin με μικρές αποκλίσεις. Κυριότερη διαφοροποίηση το καράολο που στο αρχικό σχέδιο ήταν με αυλάκια όπως της κλασσικής.
Περάστηκαν 11αρες phosphor bronze χορδές. Ο ήχος, κατά την άποψη μου που δεν είμαι κιθαρίστας, μου φαίνεται ωραίος για τυπική ακουστική κιθάρα. Καντίνι δυνατό και γλυκό, και ωραία μπάσα ισοροπημένα με τα καντίνια. Ένταση καλή δεδομένου του μικρού σκάφους σε σχέση με τις συνήθεις ακουστικές (jumbo, dreadnought κ.α.).
Θα ανεβάσω και σχετικό βίντεο αλλά όπως πάντα με τις κιθάρες υπάρχει έλλειμα ικανότητας και παρακαλάω τον γιο που μου ποσχέθηκε να γράψουμε βίντεο μετά την εξαταστική.
Γενικό συμπερασμα.
Παρά τις πολλές ατέλειες και τεχνικές δυσκολίες βγήκε ένα ωραίο οργανάκι που στα δικά μου χέρια φαίνεται και βολικό στο παίξιμο.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 28, 2024, 06:43:34 πμ »
μπραβο ρε δημητρη, οαρα τις δυσκολιες τα πηγες φινα, ωραιο βγηκε..


η βιδα στο πλαι γιατι δεν την εβαλες στο τακο πισω;
ποτε τελειωνει η εξεταστικη, ςμεις καταληψεις εχουμε, το 25' προβλεπω   :D

ωπατις εχουμε τη μαζωξη  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 28, 2024, 09:09:45 πμ »
Στελιο δεν ειναι βιδα. Η υποδοχη για το βυσμα των ηλεκτρικων ειναι  και δεν ειναι τοσο μεγαλη σε μηκος για να μπει στον τακο.
Και ο δικος μου σε καταληψη ειναι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ακουστική κιθάρα (πλάτη ρίζα, πλαϊνά κελεμπέκι, καπάκι έλατο)
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 28, 2024, 09:35:46 πμ »
 {celebrate013}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Επιτέλους μετά από ισχυρές πιέσεις και με μεγάλη καθυστέρηση πείστηκε ο επίσημος δοκιμαστής κιθάρας του σπιτιού να γράψει ένα βίντεο για τον ήχο της κιθάρας. Ακολουθεί αυτοσχεδιασμός δικός του. Παραδίπλα το μισομπούζουκο που πήγα να τον στριμώξω να παίξει και αυτό αλλά δεν τα κατάφερα. Παίζει συνήθως κάτι μπλούζ με slide, Rorry Galagher κ.α.. Ενδιαφέρον άκουσμα με το μισομπούζουκο αλλά δεν δέχεται να τον βιντεοσκοπήσω ακόμα. Που θα πάει, θα τον ψήσω.. :021:


https://www.youtube.com/watch?v=3gzI81mbF9s
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Συγχαρητήρια Δημήτρη!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Που θα πάει, θα τον ψήσω..
μαστρομητσο αυριο ψηνουμε αρνι, οχι παιδί  ;D

ωραια πραγματα!  αντε κ στο μπουζουκολινο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Συγχαρητήρια Δημήτρη , πολύ ὡραία ἔγινε καί σέ ἐμφάνιση καί σέ ἦχο !!!! Καί πολύ ὡραῖα παίζει ὁ γυιός σου !!!!

Tags: