Αποστολέας Θέμα: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ  (Αναγνώστηκε 2419 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 05:55:58 μμ »
Πολύ δουλειά Λάμπρο!! σου αξίζουν συγχαρητήρια!!! καλή συνέχεια.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 07:09:09 μμ »
Λαμπρό, πολύ δυναμικό το καμπακ! Μπράβο  {celebrate012}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 07:48:54 μμ »
Λάμπρο πολύ υπομονή φίλε μου έχεις. Πολύ λεπτομέρεια.
Μπράβο σου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 11:04:47 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Νίκο , Στέλιο καί Δημήτρη , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!!

Μιά φωτογραφία ἀκόμη γιά τό πῶς ἔδειξε τό λοξοτμημένο ὑποβραχιόνιο ἀπό τό πλάϊ , δηλαδή πῶς φαίνεται ἡ καμπύλη του ἐπιφάνεια :

 


Μπορεῖ ὅλη ἡ διαδικασία νά εἶναι χρονοβόρα καί λεπτομερής ( σκίζεις τήν τρίχα στά 7 ἕνα πράγμα ) , ἀλλά συγχρόνως πολύ ἐνδιαφέρουσα καί συναρπαστική !!!! Δέν εἶναι τόσο δύσκολη ὅσο φαίνεται.....

Συνεχίζεται.....

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 06:56:39 μμ »
Λάμπρο , καλέ μου φίλε !

Δυσκολεύομαι να συμφωνήσω με τις τεχνικές επιλογές σου ,  όμως

είναι ολοφάνερη η έξαψη της κατασκευής , γι αυτό

χαίρομαι με τη χαρά σου και να΄χεις την υγειά σου !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 08:10:58 μμ »
Καλέ μου φίλε Ἰωσήφ , εὐχαριστῶ γιά τίς εὐχές σου καί τά καλά σου λόγια , ἀλλά θά ἤθελα νά μοῦ πῆς τίς διαφωνίες σου γιά νά τίς συζητήσουμε , νά ποῦνν τή γνώμη τους καί οἱ ἄλλοι , κάτι ὠφέλιμο θά βγῆ....

Πραγματικά , ἡ ἔξαψή μου ἔχει χτπήσει.....κόκκινο !!!! Ἔχεις μεγάλη ἐνσυναίσθηση !!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 03:14:39 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,

Συνέχεια τῆς κατασκευῆς μέ τήν ταστιέρα , μαζεύεται τό πρᾶγμα σιγά - σιγά !!!

Εἶχα ἀπό παλιά μιά ἐβένινη ταστιέρα , ἀλλά ἦταν λίγο στενή , εἶχε φάρδος σ' ὅλο της τό μῆκος 47 χιλ. - παραλληλόγραμμη  μέ πάχος 10 χιλ. πού τό κατέβασα σέ 8 .

Ἡ κιθάρα πού κατασκευάζω χρειάζεται ταστιέρα μέ φάρδη : στόν ζυγό 46 χιλ. καί στήν ἔνωση 56 χιλ. ( μοῦ βγῆκε λίγο στενή αὐτή ἡ διάσταση , ἤθελε 57 χιλ. σύμφωνα μέ τό σχέδιο Ἀπαρτιάν ) .
Προκειμένου νά τήν χρησιμοποιήσω , ἀλλά καί νά δημιουργήσω κι ἕνα σχεδιάκι , τήν ἔκοψα δημιουργῶντας : στόν ζυγό φάρδος 36 χιλ. καί στήν ἔνωση 46 χιλ. Τά ὑπόλοιπα 10 χιλ. ( 5 χιλ. ἀπό κάθε πλευρά ) , θά τά συμπληρώσω μέ :
1. Βέργες ἀπό ξῦλο ἐλιᾶς πού θά ἔχουν πάχος ὅσο καί ἡ ταστιέρα ( τελικό 7 χιλ. ) , καί φάρδος 3 χιλ. καί
2. Βέργες ἀπό ἔβενο ίδίου πάχους μέ τήν ἐλιά καί φάρδους 2 χιλ. Δέν ἔχω ἑνιαία βέργα , ἀλλά θά ἐνώσω 4 - 5 βέργες σέ κάθε πλευρά ὥστε νά μή διακρίνονται οἱ ἐνώσεις . Τίς βέργες τίς ἔκοψα ἀπό τό
περίσσευμα τῆς ταστιέρας .
Τήν ταστιέρα τήν χάραξα ὅταν ἦταν ἀκόμη παραλληλόγραμμη σέ κλίμακα 63 ἑκ. Μετά τῆς ἔδωσα τίς πιό πάνω διαστάσεις . Παρακάτω φαίνονται τά κομμάτια τῆς ἐλιᾶς πού ἔχω κόψει καί 2 - 3 τά ἔχω κολλήσει στό πάχος τῆς ταστιέρας μέ χαρτοταινίες :

 


Κολημένα ὅλα τά κομμάτια ἀπ' τή μιά πλευρά : 

 


 


"Η μιά πλευρά κόλλησε καί βγὴκαν οἱ χαρτοταινίες . Τό φάρδος ἀπ' τίς βέργες τῶν ἐλιῶν βέβαια , εἶναι μεγαλύτερο τῶν 3 χιλ. , ἀλλά θά τριφτοῦν ὅλες μαζί στό τριβεῖο τάνκς , καί θά πάρουν τὀ τελικό τους φάρδος .

 


Στό τέλος τῆς ταστιέρας , ἔκανα καί ἕνα σχεδιάκι γιά τό τελείωμά της :

 


Μετά κόλλησα καί τίς βέργες τῆς ἐλιᾶς καί ἀπ' τήν ἄλλη μεριά , καί ἐπίσης κόλλησα κομμάτια ἐλιᾶς καί στό καμπύλο τελείωμα τῆς ταστιέρας , ἀφοῦ τά ταίριαξα ( ἀρκετά καλά ) σ' αὐτό . 'Επίσης , ἔκοψα καί τίς βέργες τοῦ ἐβένου , καί τίς ξεχόνδρισα στό τριβεῑο τυμπάνου . 

 


Προτοῦ κολλήσω τίς ἐβένινες βέργες στίς ἔξω μεριές τῆς ταστιέρας , θά τρίψω προσεκτικά τίς ἐλιές πού ἔξέχουν , καί θά προεκτείνω τίς πριονιές τῶν αὐλακιῶν τῶν τάστων καί στίς ἐλιές , καί θά τίς τρίψω στό πάχος , ὥστε νά ἀποκτήσουν καί στίς 2 πλευρές τό φάρδος τῶν 3 χιλ. Μετά θά κολλήσω τίς ἐβένινες βέργες , πού κι αὐτές θά τίς τρίψω , ἀφοῦ κολλήσουν , γιά νά ἀποκτήσουν ὅλες φάρδος 2 χιλ. , ἀλλ΄αὐτές δέν θά τίς πριονίσω , διότι στά τάστα πού θά τοποθετήσω , θά κόψω λίγο στήν ἄκρη τόν κάθετο ἄξονα κάθε τάστου , ὥστε ἀπ' τό πλάϊ νά φαίνεται μόνο ἡ κορώνα του .

Ἐπισης σκέφτομαι , ἀφοῦ διαμορφωθῆ ἡ ταστιέρα καί πρίν τοποθετήσω τά σιδεράκια τῶν τάστων , νά ἐνθέσω στά τάστα : 3ο , 5ο , 7ο , 10ο , 12ο κ.λ.π. παραλληλόγραμμα τεμάχια ξύλου ἐλιᾶς , σόκορο κομμένης πάχους 2 χιλ.΄σκάβοντας τόν ἔβενο μέ τόν ταχυτροχό , καί στό τέλος θά τρίψω ὅλη τήν ταστιέρα γιά τό τελικό της πάχος .

Συνεχίζεται.....   

 

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 03:34:42 μμ »
Μπραβο Λαμπρο, πραγματικα ιδιατερη κατασκευη
 Ομορφα πραγματα και πολλα μερακια.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 03:39:02 μμ »
Καλησπέρα.
Πολλά μπράβο για την υπομονή σας και το κουράγιο σας.

Το τελευταίο που γράφετε για να κάνετε το έκανα και εγώ στην μοναδική κιθάρα που έφτιαξα. Εύκολο είναι να γίνει αλλά σε συζήτηση με φίλο από εδώ μέσα πολύ πιο εμπειρο (ίσως τον Κάπα δε θυμάμαι) μου είχε πει ότι υπάρχει περίπτωση να σηκώνεται η άκρη του ταστου και να δημιουργεί πρόβλημα. Η δικιά μου είναι στη θήκη από την κατασκευή της οπότε δεν έχω άποψη....

Λίγο χοντρή μου φαίνεται η ταστιέρα για τα γούστα μου. Νομίζω 47 είναι οι κλασικές (θα μας πει ο Στέλιος).
 Την δικια μου την είχα κάνει 44 στο πάνω μέρος και πολλοί ψιλοδυσκολευονται. Εγώ παίζω με πλατιές ταστιέρες και με βολεύει. Το 46 όμως ίσως είναι και για μένα πολύ. Χωρίς να είναι λάθος φυσικά όσο και να την κάνετε.
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 998
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 04:28:38 μμ »

Λίγο χοντρή μου φαίνεται η ταστιέρα για τα γούστα μου. Νομίζω 47 είναι οι κλασικές (θα μας πει ο Στέλιος).

Οι κλασικες ειναι 52 στο nut και 62 στην ενωση +- καποιες παραλαγες. Ενω το παχος παιζει απο 7 εως 5 μμ.

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 04:31:49 μμ »
Α οκ.
Μεγάλη διαφορά όντως παρόλο τα λίγα χιλιοστα

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 05:11:35 μμ »
καλησπέρα σας
στις λαίκές δεν υπάρχει τυποποίηση (τι έκπληξη!) αλλά γενικά έχουν φαρδύτερο ζυγό από τις στανταριζζζζζμένες, Αμερικάνικου τύπου ακουστικές, που είναι συνήθως 43 χιλ.
Οι λαϊκές που έτυχε να μετρήσω είχαν συνήθως 46-47 χιλ. Αλλά με την διάδοση της ακουστικής - έναντι της λαίκής - που κρατάει ακόμα (οι πιο πολλοί λαίκοί βολεύονται με την άμεση λύση έτοιμης ακουστικής "εμπορίου"), έχει καταλήξει να θεωρείται "στάνταρ" ο στενότερος ζυγός και κατόπιν ό,τι φάρδος βγει στην ένωση ανάλογα με το σχέδιο (*).
Πάντως (ανεκδοτολογικά) επειδή έχω κάνει αυτήν την συζήτηση πολλά χρόνια πριν με Μυστακίδη και Σφίγγο (και οι δύο προτιμούν ζυγό >45) με αιτιολόγηση ότι ο φαρδύτερος "παλιός" ζυγός σημαίνει μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ χορδών που βολεύει κυρίως σε μελωδίες και φράσεις (λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος και το βαρύ χέρι των παραπάνω παικτών **), ακόμα περισσότερο στο "τσιμπητό" παίξιμο τύπου Κατσαρού - έναντι του στενότερου που βολεύει σε παίξιμο "σκούπα" ακουστικής σε μπαλάντες κτλ. Ο δε Σφίγγος άνετα βγάζει πρόγραμμα με κλασική.

Κι εγώ φκχιάνω ~46 ζυγό σε ολες τις Λαϊκές πλέον, εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος για στενότερο (**).

(*) το φάρδος της ταστιέρας στην ένωση έχει μεν την ίδια σημασία, για τον ίδιο λόγο (απόσταση μεταξύ χορδών), αλλά κατά τη γνώμη μου στον σχεδιασμό έπεται του ζυγού, λόγω συνήθων απαιτήσεων ρεπερτορίου - περιοχής ενδιαφέροντος στην ταστιέρα της λαϊκής
(**) "το μέγεθος μετράει" και εδώ, για κακή μας τύχη: στην ίδια συζήτηση, φοιτήριες του ίδιου του Μυστακίδη, όλες ήθελαν 43 χιλ. Κι εδώ ρε φίλε παντόφλα, φτάνει πχιά


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 06:43:25 μμ »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2023, 06:45:01 μμ »
λαμπρο, πολυ ωραια η ταστιερα !
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ τρίτη μου λαϊκή κιθάρα - ἐλιά καί σφενδάμι μουαρέ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 19, 2023, 01:02:50 πμ »
Ἀγαπητοί φίλοι , Δημήτρη , Γιῶργο , songless bird , Μάνο καί Στέλιο , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια , καί γιά τό κουράγιο πού μοῦ δίνετε.....!!!!!
Εὐχαριστῶ ἐπίσης καί γιά τίς πληροφορίες σχετικά μέ τά φάρδη , ἀπό δικές σας κατασκευές καί ἐμπειρίες ἀπό μουσικούς .

Γιῶργο , αὐτό μέ τό λιμαρισμένο στήν ἄκρη σιδεράκι τοῦ τάστου , τό ἔχω ξανακάνει σέ μουζούκι , τό μοναδικό πού κατασκεύασα , χωρίς τό πρόβλημα πού ἀναφέρεις . Χωρίς νά θέλω νά ὑποβιβάσω τήν πληροφορία , πού ἄν δόθηκε μάλιστα ἀπ' τόν Παναγιώτη , πού τόσο μεγάλη ἐμπειρία ἔχει στήν συγκεκριμένη κατασκευή , δέν μπορεῖ παρά νά εἶναι ἔγκυρη , θέλω μόνο νά πῶ πώς , τό μῆκος ἀπ' τό σιδεράκι τοῦ τάστου πού θά κοπῆ ὁ κάθετός του ἄξονας , θά εἶναι μόνο 2 χιλ. Σ' αὐτό τό τόσο μικρό μῆκος , καί δεδομένης τῆς ἀκαμψίας τοῦ μετάλλου , μέ τό σωστό πάτημα ὅλου τοῦ σιδερακίου τοῦ τάστου , ἐλπίζω νά μήν " σηκωθῆ " ἡ ἄκρη του .
Μπορεῖ νά μήν μοῦ ἔχει συμβεῖ στήν προηγουμένη κατασκευή , ἀλλά εὐχαριστῶ πού τό ἀναφέρεις , γιά νά τό ἔχω ὑπ' ὄψη μου , σάν ἐνδεχόμενο .
.............................................................................................
Αὐτό πού μοῦ κάνει ἐντύπωση γενικά , εἶναι τό πῶς οἱ διάφορες συνθῆκες κάθε ἐποχῆς , διαμορφώνουν τήν τέχνη τῆς ὀργανοποιϊας . Ὄχι μόνο οἱ ἀνάγκες τῆς μουσικῆς , πού ἀναγκαστικῶς ἐπιβάλλουν τήν κατασκευή ἀναλόγων ὀργάνων , ἀλλά καί οἱ ἀνάγκες τῶν μουσικῶν μέ τήν ἰδιορρυθμία τοῦ καθενός , ἀκόμη καί κοινωνικές καί ἄλλες ἀλλαγές .
Ἀφορμή γιά τίς σκέψεις αὐτές μοῦ ἔδωσε αὐτό πού ἀναφέρει ὁ Μάνος : "  φοιτήριες του ίδιου του Μυστακίδη, όλες ήθελαν 43 χιλ. "
Στήν ἐποχή τοῦ ρεμπέτικου , ἡ ὀργανοπαιξία ἦταν σχεδόν ἀποκλειστικά ἀνδρική ὑπόθεση . Ἕνα ἀνδρικό χέρι θέλει ὁπωσδήποτε ἕνα φάρδος στό ζυγό 47 χιλ. , ἐνῶ τά τελευταῖα χρόνια , πού ἡ γυναίκα μαθαίνει κι αὐτή τά κάποτε " ἀποκλειστικῶς ἀνδρικά " μουσικά ὄργανα ὅπως ἡ λαϊκή κιθάρα , κάποιες καί μπουζούκι μέ μεγάλη ἐπιτυχία , θέλει ἕνα φάρδος ζυγοῦ στήν κιθάρα 43 χιλ. , γιά νά ταιριάζει στό λεπτό της χέρι . Καί αὐτό δέν μποροῦμε νά τῆς τό ἀρνηθοῦμε .
Θέλω νά πῶ μ' αὐτά πώς , πάντα πρέπει νά ἤμαστε εὐλύγιστοι στίς νέες συνθῆκες καί , χωρίς νά καταστρέφουμε τήν παράδοση , νά μήν εἴμαστε δουλικά προσκολλημένοι σ' αὐτήν , σάν σέ θρησκεία .
Καληνύχτα σας .
 

Tags: