Αποστολέας Θέμα: Γέμισμα πόρων και ατελειών σε ήδη λουστραρισμενο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 4283 φορές)

tasos1984

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Περιοχή: Αργολίδα
Παιδιά γειά σας!! Δεν έχω ξαναποσταρει οπότε συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν κάνω κάποιο λάθος!! Μετά από ατελείωτες ώρες διάβασμα στο φόρουμ αποφάσισα να κάνω ανακατασκευή σε ένα παλιό οχταχορδο μπουζουκι που είχα. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες ( τα άλλαξα όλα)  μετά από πολύ κόπο , γιατί δεν έχω και πολλά εργαλεία το όργανο έφτασε στο σταδιο να φυτευτουν τσαμπουκαδες και φιγούρα στο καπάκι.Επειδη δεν είχα dremel το ανέλαβε ένας εδώ στην περιοχή μου (Άργος) και μου τα έβαλε με το αζημιωτο φυσικά..Έβαλε τσαμπουκαδες , φιλέτα , φιγούρα , σχέδιο τρύπα και μου λέει αφού θα στοκαρω που θα στοκαρω θα στο τρίψω , θα στο  λουστραρω κιόλας...
Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα..το λουστραρισε με σπρευ , αυτό που έχει ένα βιολί απ' έξω.Εχει πολλές ατέλειες όμως μπιμπικια , βαθουλώματα , μικρές τρύπες στη φιγούρα , και τώρα σκέφτομαι τι να κάνω. Έχω μπερδευτεί.. Να κάνω wet sanding από 500 έως 2000 στο ήδη υπάρχον λούστρο..θα κλείσει πόρους και ατέλειες αυτό?? Ή θέλει τρίψιμο όλο από την αρχή , μέχρι ξύλο??μετά wood filler?? και μετά και εγώ δεν ξέρω τι?? Αν κάποιος έχει την διάθεση και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να μου πει τι να κάνω βήμα βήμα και με τι υλικά..
Συγνώμη αν σας κούρασα , απλά ήθελα να έχετε μια όσο γίνεται πλήρη "εικόνα" . Ευχαριστώ πολύ!!!

P.S : Και να μην βοηθήσετε , έχω μάθει τόσες πληροφορίες από εδώ μέσα ( και θα συνεχίσω να μαθαίνω) που  ευχαριστώ παραγματικα ΟΛΟΥΣ όσους μπαίνουν στο κοπο να μοιράζονται τις γνώσεις και την εμπειρία τους!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Καλημερα και καλως ηρθες.
Τα μπιμπικια που λες λογικα ειναι στο βερνικι. Αναλογαωμε την κατασταση μπορει να θελει αφαιρεση ολο το βερνικι ή επιφανειακα. Αυτο ομως για να το κρινεις πρεπει να εχεις μια συνολικη εικονα. Προσπαθησε να ανεβασεις καμια φωτογραφια και κοντινη για να μπορεσουμς να δουμε.
Υπαρχει παντα η λυση να αφαιρεσεις ολο το λουστρο και να το πας απο την αρχη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

tasos1984

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Περιοχή: Αργολίδα
Επισυνάπτω φωτό

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Καλός ήρθες  Τάσο 1984.
Το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν αυτό το σπρέι, αυτό που παρατήρησα είναι ότι θέλει

α) συγκεκριμενη κάποια απόσταση που ψεκαζεις,  (όχι πολύ κοντά αλλά ούτε και πολύ μακρια). 

β) την κατάλληλη θερμοκρασία.

Γ)  και να είναι κλειστοί οι πόροι του ξυλού ή τις φιγουρας. Τους οποιους βλέπω σε σένα ότι έχεις αρκετούς πόρους που δεν τους είχες κλείσει.

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα συναντήσει ήταν ότι δεν στέγνωσε ποτέ σε βάθος.
Άρα και να πεις να το τριψεις μετά από λίγο θα πέσεις σε μαλακό βερνικι και θα γίνονται μπαλάκια το βερνικι, με αποτέλεσμα χειροτερο από ότι είναι τώρα....

Γνώμη μου.....

Βγάλε όλο το βερνικι και ξανά κάντο με βερνίκια 2 συστατικών....

Υγ ( Εχω στρίψει κανα 10 οργανα από τέτοιες χαζομάρες επειδή δεν ήξερα...) 
Έχω δοκιμάσει αρκετά βερνίκια.....
Με αποτελέσματα που δεν μου άρεσαν...
Γιατί δεν ήξερα να τα Ρίχνω ή δεν ήταν ο κατάλληλος καιρος ή δεν έκλεινα καλά τους πόρους....   ή  1002 ακόμα αιτίες.
Αν βιάζεσαι πάρε 2 συστατικών....
Αν όχι......
Πάρε γομαλακα  και φτιάξε τα σιγά σιγά....

Πιστεύω ότι μέσα στο φόρουμ ειμαι αυτός που έχει την πρωτιά στα προβληματικά βερνίκια...

(Αλλά νομίζω εδώ και κάνα 3μηνες ότι βρήκα τον τρόπο......
 
2 συστατικών ή γομαλακα..... ΜΟΝΟ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.....

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
εγω θα ετριβα μεχρι να εξαφανιστουν ολα τα μπιμπικια κ ανωμαλιες απο το λουστρο. (150)
φυσικα αν δεν εχει στεγνωσει εις βαθος πρεπει η να περιμενεις η να το βγαλεις, οπως σωστα λεει ο γιωργης
θα εκανα και τις διορθωσεις που ξαναματαλεει κ ο γιωργης στα γεμισματα,
μετα θα πηγαινα απο το χοντρο νουμερο που ετριψα στα λεπτα και θα ετοιμαζα την επιφανεια για λουστρο (220---> 1000), πολυ επιμελημένα. μετα γομαλακα ή 500αρι νιτρου, με το χερι.
αυτα ομως εγω...


θα σε παροτρυνω να το κανεις μονος σου, και δεν θα πληρωσεις, θα μαθεις , και το επομενο θα το κανεις τζαμι.

υπαρχουν αρκετοι τροποι για να τελειωσεις ενα οργανο

-φυσικο (γομμαλακα-λαδι)
-νιτρου
-ακρυλικο νερου
-πολυουρεθανης

τα γραψα απο το πιο αγνο και αμολυντο ----> στο πιο επιβαρυντικο
οπως καταλαβαινεις παιζει και τι  ποσοτητα θα ριξεις, αλλα και τα εργαλεια που εχεις.
π.χ. εχεις πιστολι και κομπρεσερ; αν οχι , οπως εγω, απορριπτεις τα 2 τελευταια και πας στα 2 πρωτα

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tasos1984

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Περιοχή: Αργολίδα
Παιδιά καλημέρα και ευχαριστώ πολύ.. το βερνίκι έχει στεγνώσει τελείως γιατί έχει πέσει πριν από καιρό. Γομολακα έχω ξανθιά χωρίς κερί και την έχω στο ψυγείο αλλά η εφαρμογή της μου φαντάζει βουνό αν και έχω διαβάσει αρκετούς αναλυτικούς οδηγούς και εδώ , αλλά και σε ξένα φόρουμ. Ξέρω βέβαια ότι επιδέχεται διόρθωση αν κάτι πάει στραβά αλλά το φοβάμαι.. Επειδή έχω και κομπρεσέρ αέρα με υδατοπαγιδες και τα σχετικά και καλό πιστόλι λέω να το προσπαθήσω. Άρα τρίβω με 150. Κλείνω πόρους. Και μετά τρίβω προοδευτικά μέχρι 1000?? Και αν ναι έχω δύο απορίες: 1) τους πόρους στο όργανο τους κλείνω όπως και στη φιγούρα ?(σκόνη εβενου με κόλλα) γιατί με τα wood filler δεν πετυχαίνω  ίδια απόχρωση. Και 2) πιο βερνίκι νίτρου ή δύο συστατικών είναι κατάλληλο? Οποιοδήποτε για ξύλο? Ας πούμε και ένα για πατώματα κάνει ή υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο?

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Συνήθως τα βερνίκια έχουν και το δικό τους σηλερ.. υπάρχει σηλερ νιτρου αν χρησιμοποιήσεις νιτρου τελικά.. ωστόσο η πρόταση μου είναι ένα βήμα την φορά.. προέχει τρίψιμο με 150 να φύγουν τα πάντα.. Κάνε πρώτα αυτό ανέβασε φωτο το όργανο μετά το τρίψιμο και σου λένε οι πιο έμπειροι πιο είναι το επόμενο βήμα.. Καλή συνέχεια!

tasos1984

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Περιοχή: Αργολίδα
Ευχαριστώ νπολυ Γρηγορη. Θα το κάνω όπως είπες! Ένα βήμα τη φορά και βλέπουμε!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
>τους πόρους
αυτο μονον απο κοντα αμα το δει καποιος...
ο κανονας που εχω εγω ειναι: μεγαλες--->κυανοακρυλικη με τριψιμο.  μεσαιες----> κηροστοκος ή στοκος νερου. μικρες---> γεμισμα αρκετα χερια σιλερ η γομαλακα, οτι εχω αποφασισει για λουστρο

>μετά τρίβω προοδευτικά μέχρι 1000
ναι. σχολαστικα. κατι σαν κορωνοοιος με πλυσιμο χεριων  ;D

>πιο βερνίκι νίτρου ή δύο συστατικών
σιγουρα οχι πατωματων, ειναι "χοντρο" βερνικι και ειναι προορισμενο για μηχανικη καταπονηση (αν το λεω σωστα- να με διορθωσει ο μανος η ο πασχαλης...)

στο βερνικι που θα πας, πας αναλογα κ το σηλερ
παλαια πριν δωσω το κομπρεσερ εβαζα ερλακ, βιβεχρωμ, βερνιλακ
αν το εχεις με το πιστολι κ εχεις καλο χερι, θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.
στα ποκυουρεθανης, προσοχη στην αραιωση (καταλυτης) και στο διαλυτικο (καλοκαιρι θελει αργο) κ θελει πολυ ακριβεια να βαλεις στο δοχειο, οχι με το "ματι".
στο νιτρο εχεις πολυ μπαλαντσο , πανω-κατω, εχεις δηλ ανοχες κ δεν ειναι με την σουπερ ακριβεια.
το ενα θελει πολυ καιρο να στεγνωσει εις βαθος (νιτρο) αν και ειναι ελευθερο σκονης σε λιγη ωρα.
με το πολυουρεθανης εισαι κομπλε την αλλη μερα, (με τα λιγοτερα περιθωρια επιδιορθωσης)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tasos1984

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Περιοχή: Αργολίδα
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές πληροφορίες σου!!

Tags: