Αποστολέας Θέμα: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο  (Αναγνώστηκε 6092 φορές)

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 09:30:15 πμ »
Πολυ το φοβαμαι...αλλα πραγματικα ελιωσα στο τριψιμο και δεν ειχα κουραγιο να το κατεβασω αλλο. Ειχα και γκρινια απο τη γυναικα για τις σκονες(με το δικιο της). Αληθεια γιατι τα στελνουν 4 χιλ;
Εχετε κανεναν ευκολοτερο τροπο για φαγωμα; Παιδευομουνα με ενα παλμικο τριβειο αλλα το αποτελεσμα πτωχο. Το ελατο παρολο που φαινεται μαλακο, εχει κατι νευρα σκετο σιδερο και αντισταθηκε σθεναρα. Μηπως με τον ταινιολειαντηρα η κινδυνευεις να το κατεβασεις ανεξελεγκτα;
Παντως αν δω οτι αρνειται να παιξει, θα ξηλωσω τη φιγουρα και θα το φαω απο πανω!!!
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.477
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 10:05:09 πμ »
Φίλε Νικηφόρε , καλῶς ἦρθες στήν ἰστοσελίδα , συγχαρητήρια γιά τήν ὑπομονή καί τήν ταχύτητά σου!!!
Ὅσον ἀφορᾶ τά εἴδη τῶν ξύλων καί εἰδικά τοῦ μανικιοῦ , συμφωνῶ μέ τούς προηγουμένους συναδέλφους , ἀλλ' ἀφοῦ ἦταν δοκιμαστικό....στό ἑπόμενο θά χρησιμοποιήσης καταλληλότερα , εἶμαι σίγουρος , μέ τίς συμβουλές τῶν πολύ ἐμπείρων ἐδῶ μέσα .
Θά ἤθελα , ἄν εἶναι δυνατόν , νά γράψης , τήν μάρκα τῆς ἐποξειδικῆς ρητίνης , καί ἄν εἶναι δυνατόν καί φωτογραφία τῆς συσκευασίας ( τήν θέλω γιά ἄλλη χρήση ) .
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 11:18:14 πμ »
Υπαρχουν παρα πολλες πια και με μεγαλη ποικιλια τιμων. Η καλυτερες ειναι μακραν αυτες της west system αλλα και αρκετα ακριβες. Στο συγκεκριμενο χρησιμοποιησα μια ρευστη ρητινη της isomat αν θυμαμαι καλα με γυρω στα 15 ευρω το κιλο. Την εχω χρησιμοποιησει και παλαιοτερα στη βαρκα χωρις προβληματα. Τον ακριβη τυπο θα σου τον πω μολις παω σπιτι, γιατι ειμαι δουλεια.
Τι θελεις να φτιαξεις;
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 11:28:05 πμ »
αν κρινω απο την πατουρα της τρυπας αυτο ειναι αρκετα παχυ για καπακι.Θα εχει ενδιαφερον αν βγαλει φωνη


Πολυ το φοβαμαι...αλλα πραγματικα ελιωσα στο τριψιμο και δεν ειχα κουραγιο να το κατεβασω αλλο. Ειχα και γκρινια απο τη γυναικα για τις σκονες(με το δικιο της). Αληθεια γιατι τα στελνουν 4 χιλ;
Εχετε κανεναν ευκολοτερο τροπο για φαγωμα; Παιδευομουνα με ενα παλμικο τριβειο αλλα το αποτελεσμα πτωχο. Το ελατο παρολο που φαινεται μαλακο, εχει κατι νευρα σκετο σιδερο και αντισταθηκε σθεναρα. Μηπως με τον ταινιολειαντηρα η κινδυνευεις να το κατεβασεις ανεξελεγκτα;
Παντως αν δω οτι αρνειται να παιξει, θα ξηλωσω τη φιγουρα και θα το φαω απο πανω!!!


φοβάμαι ότι θα αρνηθεί... στην πραγματικότητα, λιγότερη δουλειά θα είναι να ξεκολλήσεις τα καμάρια και να το "φας" από κάτω... καταλαβαίνω ότι ο χρόνος πιέζει αλλά αυτό καταλήγει συνήθως σε μεγαλύτερο πρόβλημα... μια από τις καλύτερες συμβουλές που έχω ακούσει - και ακολουθώ) είναι "αν δεν σου βγαίνει, άστο για άλλη μέρα", συνήθως κάνεις "πατάτες" όταν βιάζεις τα πράγματα...

ανεξάρτητα από αυτά, το έλατο μπορείς αρχικά να το κατεβάσεις με ροκάνι (στην επόμενη κατασκευή, πριν κολλήσεις τα κομμάτια), και με γιαλόχαρτο 80άρι στο τέλος θα κατέβει όσο "σκληρό" (για έλατο) κι αν είναι, το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το πώς θα γίνει ενιαίο το πάχος... εκεί θέλει εξειδικευμένα εργαλεία (σταθερό τριβείο ή drum sander κτλ.) ή πολλή υπομονή και "μαστοριά"... αλλά ακόμα κι αυτά τα εργαλεία να μην έχεις και να τρίψεις με τριβείο χειρός, πάλι καλύτερα ήχο θα βγάλει με πάχος ~ 2,4-2,5 χιλιοστά παρά με 3+

πάντως υπάρχουν λύσεις (αν δεν έχεις πρόσβαση σε τριβείο σταθερό, π.χ. ο Σοφιανός κι ο dimizpasts τα κατεβάζουν όσο τους πεις με την αγορά)
δες μια ιδιοκατασκευή εδώ, ψάξε και στο δίκτυο για παρόμοιες
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1464.0

αν δεν προτίθεσαι να το ξανατρίψεις από κάτω, μπορείς και τρίβοντας από πάνω όλη την περιοχή κάτω από την τρύπα προς τον χορδοκράτη (από την περιοχή της τρύπας κι επάνω δεν επηρεάζεται και πολύ ο ήχος)... ...  αν βιάζεσαι τόσο που δεν σε πρόλαβα και το έχεις ήδη κολλήσει στο σκάφος, μπορείς πάλι να τρίψεις, μόνο που τότε δεν θα ξέρεις πόσο κατεβαίνεις, και πάντως καλό θα είναι να το τρίψεις πριν κολλήσεις τα περιμετρικά φιλέτα (για να μην τα διαλύσεις με το τρίψιμο), αλλά κι αυτό θα βγάλει ένα μικρό πρόβλημα αν έχει κολληθεί και η ταστιέρα (όπου πρέπει να χωθούν από κάτω), αν το κάνεις έτσι, όσο λεπτότερα τα φιλέτα τόσο καλύτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 12:51:14 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 11:40:58 πμ »
... να επισημάνω ακόμα ένα (πιθανό) πρόβλημα (ας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους):
εγώ δεν θα έβαζα τα νερά του τάκου σ' αυτήν την κατεύθυνση, νομίζω πως υπάρχει πιθανότητα να ανοίξουν (στις κόκκινες γραμμές)



το λιγότερο που θα έκανα θα ήταν να βάλω καβίλιες κάθετα (κίτρινα βέλη) προσπαθώντας να "πιάσω" όσο πιο πολλά νερά μπορώ κοντά στο μόρσο...
ή κάτι τέτοιο που έκανα σε επισκευή - μετατροπή (από τετράχορδο σε τρίχορδο, για αυτό και το γέμισμα του μόρσου και το "καπάκι" στην άκρη) όπου δεν εμπιστευόμουν τον τάκο



 [ Invalid Attachment ]

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 12:34:54 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τα σχολια
Βασικα, επειδη το φοβηθηκα κι εγω, εβαλα 3 βιδες καθετα, που τα κεφαλια τους βυθιστηκαν στο ξυλο, ωστε να ερθουν προσωπο. Οι δυο μπηκαν εκει ακριβως που εχετε τα βελη, και η τριτη τρυπησε και το μανικο, (αφου το ειχα κολλησει) στο σημειο που ειχε και την ενισχυση με τη ρητινη, οποτε ελπιζω οτι δεν θα εχω προβλημα εκει.
Οσον αφορα το καπακι...ας προσεχα...θα το δω πως θα παει και αν χρειαστει, θα το παρω αποφαση οτι θελει major παρεμβαση. :D :D :D
Πως θα πρεπει να ειναι τα νερα δηλαδη; Καθετα στον αξονα του μανικου, αντι για παραλληλα που τα εχω βαλει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2018, 12:50:28 μμ από Νικηφορος »
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 01:03:06 μμ »
Πως θα πρεπει να ειναι τα νερα δηλαδη; Καθετα στον αξονα του μανικου, αντι για παραλληλα που τα εχω βαλει;

το πλατύβενο να κοιτάει "μέσα" στο ηχείο και το ισόβενο κάθετα στο μόρσο

 [ Invalid Attachment ]

για αυτό προτείνεται και τάκος "σάντουιτς" με κόντρα πλακέ ενδιάμεσα (φαντάσου το όπως το βένγκε στις φωτό παραπάνω) ή ολόκληρος από κόντρα πλακέ, με τις στρώσεις κάθετα στο μόρσο... αν και προσωπικά δεν μου αρέσει τάκος από κόντρα πλακέ (δεν βγάζψ καλές τις εσωτερικές επιφάνειες του μόρσου)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 01:07:32 μμ »
... Οι δυο μπηκαν εκει ακριβως που εχετε τα βελη....

να γράφω κι εγώ στον πληθυντικό ?

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.477
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:05:43 μμ »
Υπαρχουν παρα πολλες πια και με μεγαλη ποικιλια τιμων. Η καλυτερες ειναι μακραν αυτες της west system αλλα και αρκετα ακριβες. Στο συγκεκριμενο χρησιμοποιησα μια ρευστη ρητινη της isomat αν θυμαμαι καλα με γυρω στα 15 ευρω το κιλο. Την εχω χρησιμοποιησει και παλαιοτερα στη βαρκα χωρις προβληματα. Τον ακριβη τυπο θα σου τον πω μολις παω σπιτι, γιατι ειμαι δουλεια.
Τι θελεις να φτιαξεις;

Τήν θέλω γιά χύτευση - ὑποστήριξη ψηφιδωτοῦ , ἀντί γιά χαρμάνι τσιμέντου , γιά νά γίνη ἐλαφρύτερο τό ψηφιδωτό .
Εἶναι δύο συστατικῶν ἤ καί τριῶν ( τό τρίτο εἶναι ἄμμος ) ;
Γνωρίζεις κάτι σχετικό , ἤ κανείς ἄλλος ;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 03:32:11 μμ »
για μενα μην το κολλησεις το καπακι αυτο.Τι θα πει σε βιαζει ο χρονος? θα παιξεις στο Albert Hall?  Και στο κατω κατω δανεισου ενα μπουζουκι απο φιλο.Γιατρε μου δε μας τα λες καλα..................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 26, 2018, 08:01:22 μμ »
Καλησπέρα...  Με τριβειο κατέβει αλλά θέλει προσοχή πολύ.    Όσο για τα καπάκια από εκεί που τα περνεις κάνε μια ερώτηση, μερικά μαγαζιά με 2 η 3 ευρο στο κατεβάζουν εκεί που θέλεις.

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 09:59:59 πμ »

να γράφω κι εγώ στον πληθυντικό ?

Μανο οκ κοβω τον πληθυντικο!!!

για μενα μην το κολλησεις το καπακι αυτο.Τι θα πει σε βιαζει ο χρονος? θα παιξεις στο Albert Hall?  Και στο κατω κατω δανεισου ενα μπουζουκι απο φιλο.Γιατρε μου δε μας τα λες καλα..................................
Κωστα, βιαζομαι γιατι εχω αρχισει μαθηματα τριχορδου και εχω εναν παλιοτζουρα της σειρας και παιζω, και φοβαμαι οτι περνωντας σε μπουζουκι θα κανω διπλο κοπο να ξαναμαθαινω τα πατηματα σε μεγαλυτερη κλιμακα, οποτε το θελω τωρα που ειναι νωρις.
Οσο για τριχορδα στην Κερκυρα...ειμαστε της κλασσικης μουσικης, αντε κανενα μαντολινο. Δεν τις λες αυτες τις λεξεις εδω...θα σε παρουν με τις πετρες. {music018} {music026} {music012}



Τήν θέλω γιά χύτευση - ὑποστήριξη ψηφιδωτοῦ , ἀντί γιά χαρμάνι τσιμέντου , γιά νά γίνη ἐλαφρύτερο τό ψηφιδωτό .
Εἶναι δύο συστατικῶν ἤ καί τριῶν ( τό τρίτο εἶναι ἄμμος ) ;
Γνωρίζεις κάτι σχετικό , ἤ κανείς ἄλλος ;
Λαμπρο δυστυχως, απο οικοδομικα δεν γνωριζω γρι...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 07:35:55 μμ »
Λοιπον , το οργανο το τελειωσα το ΣΚ. Λεπτυνα λιγο το καπακι απο εξω, οσο ηταν δυνατον. Η αληθεια ειναι οτι η ρυθμιση του υψους του καβαλαρη με δυσκολεψε πολυ. Για την ωρα ειναι στα 10 χιλ και περιμενω να δω ποσο θα παρει το μανικο για να τον κατεβασω λιγο ακομα να γινει και πιο μαλακο στο παιξιμο. Πως ακριβως κανετε εσεις τη διαδικασια αυτη;

Ο ηχος του ειναι αληθεια οτι ειναι αρκετα πνιγμενος για μπουζουκι, αν και η χροια ειναι καλη. Σιγουρα με ενα αλλο καπακι τα πραγματα θα ηταν αλλιως. Σημερα το πηγα και στο μαθημα και στο δασκαλο αρεσε πολυ. Μου ειπε οτι εχει δει ακριβα μπουζουκια με χειροτερο ηχο και με ανεβασε. Το σημαντικο ειναι οτι για τη δουλεια που το θελω ειναι οτι πρεπει. Αισθητικα βεβαια παιρνει επισης πολλες βελτιωσεις.
Στοχος μου ειναι να συνεχισω και με αλλα και οταν θα εχω κατι αλλο να παιξω, να το ξαναβαλω στο εργαστηριο για βελτιωσεις. Δε βαριεσαι...το επομενο θα γινει lege artis, οπως λεμε και στη χειρουργικη.
Συντομα θα εχω και τον ηχο...
Και για να χρησιμοποιησω και μια ατακα του Ιωσηφ που μου αρεσε...το ταξιδι μολις αρχισε
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 10:17:41 μμ »
Εντυπωσιακό το ξεκίνημά σου Νικηφόρε ! Εύχομαι καλά ταξίδια στη θάλασσα της οργανοκατασκευής.

ksiros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 224
Απ: Νεο μελος-πρωτο οργανο και τριχορδο
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2018, 10:32:29 μμ »
πολυ ομορφο το μπουζουκακι!πρωτη κατασκευη και με τετοια ταχυτητα πολλα μπραβο φιλε!!