Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Κρητικής Λύρας  (Αναγνώστηκε 1328 φορές)

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Κατασκευή Κρητικής Λύρας
« στις: Μάιος 21, 2018, 07:37:23 μμ »
Γειά σας φίλοι μου, με την σειρά μου θα ήθελα να σας παρουσιάσω κι εγώ μερικές λύρες που έφτιαξα τον τελευταίο χρόνο, και να σας ευχαριστήσω φυσικά για την βοήθεια και την καθοδήγησή σας.

Όλες οι λύρες που έχω φτιάξει μέχρι στιγμής έχουν καπάκι από κέδρο Αλάσκας. Πολύ ωραίο και ελαφρύ ξύλο, σχετικά κάπως μπασο ακουστικά, αλλά καλό κατά τη γνώμη μου ηχητικά (το αποτέλεσμα τα δικά μου αυτιά τα καλύπτει και με το παραπάνω). Μόνο μειονέκτημα του ξύλου η σχετική μαλακότητα του, που θέλει ιδιαίτερη προσοχή ως προς την ποσότητα του λουστραρίσματος ώστε να αποκτησει την απαραίτητη αντιχαρακτική σκληρότητά χωρίς να χάσει τα ηχητικά του πλεονεκτήματα.

Ως σκάφος οι πρώτες μου δοκιμές έγιναν με καρυδιά. Απο καρυδιά ειναι και η πρώτη λύρα που θα δείτε εδώ. Στην συνέχεια δοκίμασα κερασιά και έμεινα πολυ ευχαριστημένος, οπότε προς το παρόν συνεχιζω τις κατασκευές μου με αυτήν.

Ως κόλλα στα κρίσιμα τμήματα της λύρας που πρέπει να ειναι επισκευάσιμα χρησιμοποίησα ψαρόκολλα. Ως λούστρο δε γομαλάκα με μπάλα, αν και λόγω της τεχνικής δυσκολίας της μαλλον θα πρεπει να αναζητήσω άλλες λύσεις στο μέλλον.

Οι λύρες που θα παρουσιάσω εδώ δεν ειναι φυσικά οι μόνες που έκανα σε αυτό το διάστημα. Πειραματίστηκα πολύ και με μεγάλη μεθοδικότητα κυρίως ως προς το πάχος του καπακιού και του δοκαριού αυτού για να πετύχω τον "ιδανικό" ήχο. Παράμετρος εξίσου σημαντική ήταν και το σχήμα και οι διαστασεις του λαιμού, που έπρεπε να ειναι προσεγμένες ώστε να δίνουν εξαιρετική αίσθηση στο χέρι του οργανοπαίχτη.

Το ηχητικό αποτέλεσμα, αν και υποκειμενικό σχετικά, τους δικούς μου στόχους τους υπερκάλυψε σε τέτοιο βαθμό που να μπορώ με αυτοπεποίθηση να δηλώσω ότι κοντρέρνει στα ίσα λύρες πολύ έμπειρων και καταξιωμένων κατασκευαστών.

Εδώ λοιπόν μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες των κατασκευών:

Λύρα από Καρυδιά


Λύρα από Κερασιά
[ Invalid Attachment ]

Τις λύρες μου θα μπορέσετε να τις δείτε και από κοντά και στην έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιείας που οργανώνει εδώ το πολύ ωραίο αυτό φορουμ στις 2-3 Ιουνίου 2018.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.579
Απ: Κατασκευή Κρητικής Λύρας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2018, 11:46:18 μμ »
Πολυ ομορφα οργανα Μυρωνα.
Και το σκαλισμα στο πισω μερος μου αρεσε πολυ.
Την τριτη λυρα υποθετω μαζι με το ολο κονσεπτ την κρατας για εκπληξη υποθετω, ε;
Θα τις ακουσουμε  και απο κοντα.
Καλην ανταμωση.

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Musicman

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Κρήτη & Μαντινάδες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κερασιά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Κατασκευή Κρητικής Λύρας
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2018, 09:11:30 πμ »
Επειδή το σύστημα δεν μου επέτρεπε να ανεβάσω πάνω από 8 φωτογραφίες δεν παρουσίασα την 3η λύρα, μοιάζει όμως στην λύρα με την κερασιά.

Tags: