Αποστολέας Θέμα: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα  (Αναγνώστηκε 19275 φορές)

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2014, 12:37:38 πμ »
Υπάρχει και η σχέση τιμής απόδοσης και μάλλον είναι αρκετά ακριβό το υλικό...

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 18, 2014, 02:24:11 πμ »
δεν καταλαβα τιποτα,,,,
 :'(
ανθρακόνημα = μαζική παραγωγή...
οι φάμπρικες στο αμέρικα που ήδη βγάζουν όργανα 100% σνθράκόνημα , νομίζεις ότι ενδιαφέρονται για μουσική ή οργανοποιεία;;;
οι ίδιοι άνθρωποι χθές έφτιαχναν αιρκοντίσιον , και του χρόνου θα φτιάχνουν ραπτομηχανές....
ειναι οι ίδιοι που εκθειάζουν την "νέα" τεχνολογία και τις ¨νέες" δυνατότητες...και μπλα-μπλά....όσο βέβαια κονομάνε καλά......
είναι οι ίδιοι που δεν άφησαν δένδρο ανεκμετάλευτο στην υφήλιο.......και σύ ο μαλάκας το αγόραζες.....και τώρα δένδρα γιόκ.....δε συμφέρουν πλέον...
..αλλά μετά σου είπαν ότι σε είχαν κάνει συνέταιρο στο ξεπούλημα.....συνέταιρο στα έξοδα....τα κέρδη δικά τους......
......τώρα βρήκαν να σου πουλήσουν καινούργιες χάντρες και καθρεπτάκια......
ο παππους σου που έκοβε το δέντρο της αυλής και το έκανε όργανο με 2-3 εργαλειάκια του τίποτα ήταν φίνος μάγκας...
τους είχε γραμμένους .... κι αυτούς και την τεχνολογία τους.....ΤΕΛΟΣ

μην στενοχωριέστε και μην απελπίζεστε......υπάρχει μέλλον....ζόρικο.....
εφεξής ιδρύω τη φράξια του κόκκινου σκουπιδοτενεκέ ......Φ.τ.κ.Σ  ....( προφέρεται "ΦΤΟΥ-κσ" )
ο αντμίν να βάλει παρακαλώ ένα δικό μας χώρο στο τέλος (μετά τα test)....


κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 18, 2014, 01:17:36 μμ »
Κατάλαβα απολύτως,και ΧΑΙΡΟΜΑΙ που υπάρχεται(όλοι-όσοι σακουλεύεσται)),Κύριε Μπούλη δεν έχω λόγια να πληκτρωλογήσω.φοβερό το κείμενο,με παράγγιξε,Το ΜΠΡΑΒΟ δεν λέει τίποτα.
Περιμένω να βάλει ο Κύριος Χρήστος αγριαχλαδιά(γκορτσιά)στο site του,και να χτυπήσω ένα κομάτι,και να το φέρω να κηλαιδήσει.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 18, 2014, 02:55:11 μμ »
σήμερα πόνεσε το δόντι μου ..... και χρειάστηκε πολύ τεχνολογία siemens για να το φτιάξω.....οπότε το ξανασκέφτηκα.....
και δηλώνω επισημα.......  :-[

ζήτω το ανθρακόνημα...
ζήτω η τεχνολογία....
ζήτω ή εταιρεία......
ζήτω η σοκοφρέτα.....



άντε προχώρα το λαούτο να δούμε τίποτα καινούργιο.........οι μειοψηφίες με τα παλιόξυλα είναι ήδη υπο εξαφάνιση..........

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

chris

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 500
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:57:18 μμ »
¨Εχω αγριοαχλαδιά. Πάρε τηλέφωνο στό μαγαζί  αύριο γιά νά μού πείς τί θέλης. τηλ 2313048903 από τίς 9 έως τίς 3 το μεσημέρι.

vardas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:45:58 πμ »
Σκοπος αυτης αναρτησης ηταν να μοιραστω μαζι σας μια ιδεα ερευνας και να ζητησω τις συμβουλες σας. Ο καθε ενας εχει τη προσωπικη του γνωμη ομως δεν καταλαβαινω το λογο να κατακερματιζετε με τετοιο τροπο την αναρτηση αυτη. Πιστευα πως συμμετεχουμε σε ενα φορουμ οπου ο καθε ενας μπορει να μοιραστει τις ιδεες του και τις γνωσεις του με ατομα που ενδιαφερονται να πανε την υπεροχη αυτη τεχνη της οργανοποιιας ενα βημα παρα περα οχι απαραιτητα με τη χρηση αθρακονηματων αλλα με συνεχη αναζητηση νεων τεχνικων και ιδεων. Οπως λεει και ενας φιλος το μυαλο ειναι οπως το αλεξοπτωτο δουλευει καλυτερα οταν ειναι ανοιχτο. Με αυτη την ιδεα δεν εχω σκοπο να χαλασω την παραδοση απλα να την αποδοσω με ενα διαφορετικο και καινοτονο τροπο. Λυπαμαι .

snowthanos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 289
  • Αγαπημένο ξύλο: καρύδια
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 20, 2014, 03:28:40 πμ »
Σκοπος αυτης αναρτησης ηταν να μοιραστω μαζι σας μια ιδεα ερευνας και να ζητησω τις συμβουλες σας. Ο καθε ενας εχει τη προσωπικη του γνωμη ομως δεν καταλαβαινω το λογο να κατακερματιζετε με τετοιο τροπο την αναρτηση αυτη. Πιστευα πως συμμετεχουμε σε ενα φορουμ οπου ο καθε ενας μπορει να μοιραστει τις ιδεες του και τις γνωσεις του με ατομα που ενδιαφερονται να πανε την υπεροχη αυτη τεχνη της οργανοποιιας ενα βημα παρα περα οχι απαραιτητα με τη χρηση αθρακονηματων αλλα με συνεχη αναζητηση νεων τεχνικων και ιδεων. Οπως λεει και ενας φιλος το μυαλο ειναι οπως το αλεξοπτωτο δουλευει καλυτερα οταν ειναι ανοιχτο. Με αυτη την ιδεα δεν εχω σκοπο να χαλασω την παραδοση απλα να την αποδοσω με ενα διαφορετικο και καινοτονο τροπο. Λυπαμαι .
  μην σκαλωνεις τώρα εσύ, το ότι υπάρχουν και αντίθετες γνώμες και απόψεις είναι και αυτό υγεία,
είμαι σίγουρος ότι όλοι παρακολουθουν το θέμα με ενδιαφέρον. Δεν έχει σημασία αν θα το έκαναν ποτέ (οπός εγώ)
Η εργασία σου προσφέρει και αυτή στο φόρουμ.
Είμαι κουλός αλλά δεν το βάζω κάτω.

vardas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:12:51 πμ »
Δεν με ενοχλει που καποιος εχει αντιθετη γνωμη και ενδοιασμους οσον αφορα την εργασια μου , μπορει να την εκφρασει  ομως με πιο ομορφο και συζητησιμο τροπο. Αν τωρα καποιος ενδιαφερθει να παρακολουθησει το θεμα και δει πως αυτο ειναι συμφωνα με τον μπουλης για σκουπιδοντενεκε θα το παρακαμψει αποσιωπωντας το τελικο αποτελεσμα.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:15:55 μμ »
vardas μην τρελαίνεσαι φίλε μου...όποιος σχολίασε το έκανε από ενδιαφέρον...και ο boulis δεν είναι κατασκευαστής λαούτων και του τρως την δουλειά...απ' όσο ξέρω ο άνθρωπος από τα Γιαννιτσά είναι οπότε καμία σχέση με λαούτα...

Εγώ μαζί σου είμαι πάντως...αν και εγώ όπως και ο Θάνος 99% δεν θα τολμούσα να δουλέψω αυτό το προιον...

vardas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 20, 2014, 01:00:35 μμ »
Αν οποιοσδηποτε εχει προβλημα θα μπορουσε να το εκφρασει στο inbox ευχαριστω για που ειστε μαζι μου και ερχονται καινουργιες φωτογραφιες απο δευτερα με τελειωμενο το οργανο

παυλος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 692
    • http://trixordo.webnode.gr/
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,1
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 20, 2014, 03:30:29 μμ »
απ' όσο ξέρω ο άνθρωπος από τα Γιαννιτσά είναι οπότε καμία σχέση με λαούτα...
τοσο καθυστερημενοι ειμαστε ρε βουλη ;D

μην στεναχωριεσαι δεν κανεις τιποτα λαθος η να προσβαλει και τελειωσε το και μπραβο για αυτο που κανεις
τον βουλη μην το δινεις σημασια και αυτος πανεπιστημιο τελειωσε :-[ :-[
 εχει τωρα τελευταια με προβληματιζει  αν η τεχνολογια ειναι υπερ η κατα των θνητων για αυτο σε ρωτησα αλλα βουλης το ειπε χωρις πολιτισμο
ο ηφαιστος και ο απολλων δεν εχουν αναγκη αυτοι δεν πεινανε 8)
Εγω και ο Ζοζέφ.

vardas

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:06:26 μμ »
Η τεχνολογία θέλοντας και μη είναι στην καθημερινότητα μας , ακόμη και στο ξύλο χρησιμοποιούμε τεχνολογία για να πετύχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια , συμμετρία κτλ . Αν και εμένα δεν μου δινόταν η ευκαιρία λόγω της σχολής μου (όσον αφορά τα υλικά) θα το σκεφτόμουν να το επιχειρήσω. Το αθρακόνημα είναι ακριβό επειδή δεν είναι βιομηχανοποιημένο προιόν , όλα γίνονται χειροποίητα, ακόμη και τα πτερύγια των αεροσκαφών που είναι εξολοκλήρου από αθρακόνημα στρώνονται με το χέρι , καθώς και η μετέπειτα επεξεργασία του. Δεν θέλω να αλλάξω τα δεδομένα (να αντικαταστήσω το ξύλο )απλά να δείξω άλλο ένα τρόπο.Αν ενδιαφέρεστε μπορώ να αναρτήσω αποτελέσματα της έρευνας μου πάνω στην ακουστική ανακλαστικότητα του αθρακονήματος καθώς και τα θετικά και τα αρνητικά του υλικού αυτού.

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:27:43 μμ »
φιλε Δημητρη βεβαιος και ενδιαφερουν τα μελη του φορουμ τα αποτελεσματα της ερευνας σου, μιας και τα ανθρακονηματα εχουν μπει πλεον στο χωρο της οργανοποιιας.
Ειμαι σιγουρος οτι το μηνυμα του φιλου Γιωργου (boulis) δεν ειχε να κανει ουτε με την εργασια σου, αλλα ουτε και με εσενα προσωπικα.  Μακαρι να ειχαμε και αλλους σαν το Γιωργο. Ουτε ο σκουπιδοντενεκες ηταν για το εργο σου, ειχε και μηνυμα μαζι κατω απο την γραμμη, με αποδεκτες, που μαλλον δεν το διαβασαν η δεν το καταλαβαν.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις, και θα περιμενω να δω το αποτελεσμα, αν και εγω ειμαι της αλλης σχολης.  Χρησιμο θα ειναι να το δω και αυτο.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 21, 2014, 04:05:43 μμ »
ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΛΕ ΒΑΡΔΑ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ GARBON  ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΑ. ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ, ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.
ΘΑΥΜΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΣ. ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΑΓΑΜΕ ΦΕΣΙΑ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ.

Ο ΔΕ BOULIS  ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΝΟΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΟΥ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΝΕΚΕ.ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ, ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΗΣΕΙ.
ΥΓ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΣΥ BOULI ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΙΦΕΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΣΤΑΡΗΣΕΣ?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Κρητικό Λαούτο από Ανθρακόνημα
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:07:52 μμ »
ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ...

Ναι ξέρουμε...με σάλιο και υπομονή και πάει λέγοντας...  :-X

Tags: