Αποστολέας Θέμα: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .  (Αναγνώστηκε 4646 φορές)

Παύλος Νιαούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 28
Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 07:11:52 μμ »
   Ξεκινώντας από τή βασική αρχή τής ελεύθερης ταλάντωσης η συχνότητά της μεγαλώνει (πρίμα) μέ τήν ακαμψία καί μικραίνει μέ τό βάρος .
   Λεπταίνοντας ένα καπάκι μειώνουμε καί τά δύο , ΟΧΙ όμως στόν ίδιο βαθμό . Η ακαμψία είναι ανάλογη μέ τό τετράγωνο τού πάχους . Ένα καπάκι στά 3 χιλ άν (πέσει) στό 1,5 τό βάρος μειώνεται στό μισό ενώ η ακαμψία μισό Χ μισό = ένα τέταρτο
καί γι'αυτό πριμάρει .
  Τά καμάρια προσθέτουν ακαμψία πολύ μεγάλη σέ σχέση μέ τό βάρος τους , γι'αυτό τό κάνουν νά πριμάρει .
  Καί από δώ καί κάτω τά πράγματα μπερδεύονται , γιατί τό καπάκι δέν πάλλεται μονοκόματο . Από μιά συχνότητα καί πάνω λόγω αδράνειας (βάρους) δέν μπορεί νά ακολουθήσει τή συχνότητα τού καβαλλάρη μονοκόμματο καί αρχίζει νά κάνει κύματα . Αυτό άν τού τό επιτρέψει η ακαμψία του . Ένα πολύ σκληρό σύνολο καπάκι/οπλισμός θά τονίζει ενοχλητικά μία συχνότητα καί στίς υπόλοιπες δέν θά ανταποκρίνεται .
  Σέ μιά προσπάθεια νά τό βοηθήσω στίς κυματοειδείς κινήσεις , χωρίς νά αδυνατίσει ιδιαίτερα έφτιαξα τήν εξής διάταξη
 [ Invalid Attachment ]
  Τό σκεπτικό ήταν νά "σπάσει" σέ εννέα "νταμάκια" τό καπάκι πού από μιά συχνότητα καί πάνω τό κάθε νταμάκι νά σπρώχνει τά διπλανά του στήν αντίθετη κατεύθυνση από αυτή πού τό ίδιο κινείται .
  Τό αποτέλεσμα ήταν ενθαρρυντικό , ό ήχος είναι εξαιρετικά γλυκός γιά τζουρά , χωρίς κουδούνισμα , σχεδόν μπουζουκίσιος
  Φυσικά θέλει ακόμη πολύ πειραματισμό αλλά ο δρόμος μού φαίνεται σωστός .

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 07:27:52 μμ »
    Ένα καπάκι στά 3 χιλ άν (πέσει) στό 1,5 τό βάρος μειώνεται στό μισό ενώ η ακαμψία μισό Χ μισό = ένα τέταρτο
καί γι'αυτό πριμάρει .
 

Μαλλον μπασαρει!
Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως το σκεπτεσαι, αλλα αν σου βγαζει το αποτελεσμα που θες, συνεχισε το.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 08:07:10 μμ »
ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΤΖΟΥΡΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΖΕΙ?
Η ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΟΥΤΙ ΠΟΥ ΚΙΘΑΡΙΖΕΙ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΖΟΥΡΑ Ν ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΑΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΦΟΥ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΒΡΑΧΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ .....ΤΖΟΥΡΑ?

ΦΙΛΙΚΑ ΤΑ ΛΕΩ ΕΝΟΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΠΑΥΛΟ? 'ΚΑΛΟΣ Ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΝΑΧΕΙ ΚΙ ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 08:08:29 μμ »
Παυλο καλησπερα!
ειναι πολυ ενδιαφερων να πειραματιζεται ο καθενας μας, γιατι ετσι κρατιεται και το χομπυ μας ζωντανο...

λιγες παρατηρησεις θελω να κανω, (επισημανω), και αυτες καλοπροαιρετα, και χωρις να θελω να ελθω σε διαμαχη η αντιπαραθεση με κανεναν μεσα απο το φορουμ... γιατι αυτου του ειδους τα θεματα ειναι κοκκινο πανι! (για ταυρους!)

η συχνοτητα μεγαλωνει (πριμα) με την ακαμψια, αλλα και ΔΕΝ μικραινει με το βαρος
εδω πιστευω εχεις κανει λαθος, και κατι που συμφωνω και με τον τζον, οταν αφαιρεις βαρος μπασαρει...
οταν μειωνεις ακαμψια, και γινεται το ξυλο πιο ευκαμπτο, παλι μπασαρει...
επισης θα ελεγα οτι η ξυλινη πλακα, παλλεται παντα εννιαια, μονοκομματα... απλα οταν αλλαζει η συχνοτητα, αλλαζει και η μορφη που παλλεται αυτο! (βλεπε διαγραμματα chaldi)
οι περιοχες οταν αυτο παλλεται εννιαια ειναι αλλες πιο "ενεργες" και αλλες πιο "αδρανεις".
μαλλον αυτο εννοεις με τα "κυμματα";

επισης θα σου προτεινα να μην βαζεις τα καμαρια παντα παραλληλα, για την αποφυγη στασιμων κυμματων.
το τελευταιο το εχω διαπιστωσει πολλακις απο διαφορες κιθαρες που εχω φτιαξει, και σε αυτες που δεν εχω τιποτε παραλληλο, ολες οι συχνοτητες ακουγονται παντα λιιιγο πιο καθαρα...

βεβαια διαβασα την ωρα που πληκτρολογουσα και την αποψη του κωστα...
δεν ξερω, το θεμα ειναι και το τι θελεις να πετυχεις, οπως σωστα αναφερει. φανταζομαι να θελω να φτιαξω μια κιθαρα βραχνη, με συντομη διαρκεια οι νοτες... σκετη αποτυχια!!! αναλογα μαλλον και με το οργανο που λεει και ο κωστας!

παντα φιλικα, και παντα καλους πειραματισμους!-στελιος
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 09:25:42 μμ »
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 05:15:58 πμ »
.... θελω να φτιαξω μια κιθαρα βραχνη, με συντομη διαρκεια οι νοτες... σκετη αποτυχια!!!


εγώ πάλι, αυτό ακριβώς θέλω....  ;D

σε πρόλαβε αυτός...ίδια λογική...no patent.....sorry...... :-[


έλα μωρέ, τι πατέντες... παρθενογέννεση  8)

το καμάρωμα τέτοιου τύπου (νομίζω "H" ή "lazy H" bracing) είναι ένα από τα δύο επικρατέστερα (το άλλο βέβαια είναι το X bracing) που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι για flat top μαντολίνα



κι αφού ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες και αρέσει στον Παύλο, όλα τα άλλα περισσεύουν....

Παύλε, βάλε και βίντεο να ακούσουμε !

BOULIS, ευχαριστούμε για τα λινκ, να ξεστραβωνόμαστε λιγάκι... (με τον καβαλάρη τι έχει κάνει ο Yaron ?)




BOULIS13

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 765
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 08:37:51 πμ »
.... θελω να φτιαξω μια κιθαρα βραχνη, με συντομη διαρκεια οι νοτες... σκετη αποτυχια!!!


εγώ πάλι, αυτό ακριβώς θέλω....  ;D

σε πρόλαβε αυτός...ίδια λογική...no patent.....sorry...... :-[


έλα μωρέ, τι πατέντες... παρθενογέννεση  8)

το καμάρωμα τέτοιου τύπου (νομίζω "H" ή "lazy H" bracing) είναι ένα από τα δύο επικρατέστερα (το άλλο βέβαια είναι το X bracing) που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι για flat top μαντολίνα



κι αφού ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες και αρέσει στον Παύλο, όλα τα άλλα περισσεύουν....

Παύλε, βάλε και βίντεο να ακούσουμε !

BOULIS, ευχαριστούμε για τα λινκ, να ξεστραβωνόμαστε λιγάκι... (με τον καβαλάρη τι έχει κάνει ο Yaron ?)






για βραχνή και σύντομη........μάλλον πρέπει να φτιάξεις μιά φλαμένκα με οπλισμό για ούτι.....

.....δεν είδα να κάνει κάτι ιδιαίτερο με τον καβαλλάρη ο Yaron.....περιέργως... :-[.

.....ΝΑ ΘΥΜΙΣΩ.....
...η ανάλυση fourier ειναι μαθηματικο κατασκεύασμα που διευκολύνει την μελέτη/έλεγχο  κάποιων φυσικών φαινομένων....
...η πραγματικότητα δεν αναλύεται ..... άστην να πάει όπου θέλει ........( "new age" & zen αντιπαραγωγική αντίληψη )



αυτη η ημιτονοειδής καμπύλη που υποτίθεται αναπαριστά "κάτι"....μου προκαλεί πολύ γέλιο.......
ειμαι πολύ κακό troll ...... πίσω μου έρχεται η κόλαση

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Παύλος Νιαούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 28
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 01:29:32 μμ »
    Ένα καπάκι στά 3 χιλ άν (πέσει) στό 1,5 τό βάρος μειώνεται στό μισό ενώ η ακαμψία μισό Χ μισό = ένα τέταρτο
καί γι'αυτό πριμάρει .
 

Μαλλον μπασαρει!
Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως το σκεπτεσαι, αλλα αν σου βγαζει το αποτελεσμα που θες, συνεχισε το.
   Έχεις δίκιο , τά μπέρδεψα , μπασάρει .

Παύλος Νιαούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 28
Απ: Καπάκι καί οπλισμός του σέ τζουρά .
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 01:44:04 μμ »
Παυλο καλησπερα!
ειναι πολυ ενδιαφερων να πειραματιζεται ο καθενας μας, γιατι ετσι κρατιεται και το χομπυ μας ζωντανο...

λιγες παρατηρησεις θελω να κανω, (επισημανω), και αυτες καλοπροαιρετα, και χωρις να θελω να ελθω σε διαμαχη η αντιπαραθεση με κανεναν μεσα απο το φορουμ... γιατι αυτου του ειδους τα θεματα ειναι κοκκινο πανι! (για ταυρους!)

η συχνοτητα μεγαλωνει (πριμα) με την ακαμψια, αλλα και ΔΕΝ μικραινει με το βαρος
εδω πιστευω εχεις κανει λαθος, και κατι που συμφωνω και με τον τζον, οταν αφαιρεις βαρος μπασαρει...
οταν μειωνεις ακαμψια, και γινεται το ξυλο πιο ευκαμπτο, παλι μπασαρει...
επισης θα ελεγα οτι η ξυλινη πλακα, παλλεται παντα εννιαια, μονοκομματα... απλα οταν αλλαζει η συχνοτητα, αλλαζει και η μορφη που παλλεται αυτο! (βλεπε διαγραμματα chaldi)
οι περιοχες οταν αυτο παλλεται εννιαια ειναι αλλες πιο "ενεργες" και αλλες πιο "αδρανεις".
μαλλον αυτο εννοεις με τα "κυμματα";

επισης θα σου προτεινα να μην βαζεις τα καμαρια παντα παραλληλα, για την αποφυγη στασιμων κυμματων.
το τελευταιο το εχω διαπιστωσει πολλακις απο διαφορες κιθαρες που εχω φτιαξει, και σε αυτες που δεν εχω τιποτε παραλληλο, ολες οι συχνοτητες ακουγονται παντα λιιιγο πιο καθαρα...

βεβαια διαβασα την ωρα που πληκτρολογουσα και την αποψη του κωστα...
δεν ξερω, το θεμα ειναι και το τι θελεις να πετυχεις, οπως σωστα αναφερει. φανταζομαι να θελω να φτιαξω μια κιθαρα βραχνη, με συντομη διαρκεια οι νοτες... σκετη αποτυχια!!! αναλογα μαλλον και με το οργανο που λεει και ο κωστας!

παντα φιλικα, και παντα καλους πειραματισμους!-στελιος

  Στέλιο γειά . Ο νόμος τής ελεύθερης ταλάντωσης τό λέει αυτό όχι εγώ , ότι δηλαδή μέ ίδια δύναμη επαναφοράς καί περισσότερο βάρος πάμε μπάσα .
  Όταν λέω κύματα εννοώ ότι η κάθε περιοχή πάλλεται στήν αντίθετη κατεύθυνση από τίς διπλανές της όπως στό σχηματάκι πάνω από τό σχέδιο τών καμαριών . ( Δέν είναι ημιτονοειδής καμπύλη νά διευκρινήσω )
  Απλά άν θέλω νά γλυκάνω τόν ήχο μου τώρα ξέρω τί θά κάνω , όχι ότι έφτιαξα τόν υπερτζουρά .

Tags: