Αποστολέας Θέμα: Ποιό ρούτερ;  (Αναγνώστηκε 44970 φορές)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 15, 2023, 12:28:57 μμ »
Γεια σας
Ερασιτέχνης είμαι, εχω κόψει ξύλα (το σώμα) για 4 ηλεκτρικές κιθάρες και θέλω να φτιάξω pickup cavities & neck pockets και δυσκολεύομαι. Έλεγα να σκαπουλάρω το ρουτερ και δοκίμασα με τρυπάνι σε βαση.. 
Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε ρουτερ η trimmer ψάχνω ένα και βλέπω αυτό που δεν στοιχίζει..
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/router-planes/katheti-freza-router-1200w-practyl-88099476
αραγε εχει οδηγό από κατω ώστε να κάνω τα σωστά σκαψίματα?  Το εχει δουλεψει κανεις?
Έχετε κάποια συμβουλή?
Ευχαριστω

Αρχικά επειδή λες πως δεν έχεις ξαναδουλεψει ρουτερ, φρόντισε να ενημερωθείς για τους κανόνες ασφαλούς χρήσης του, και την σωστή φορά κίνησης κατά το φρεζάρισμα.
 


Δεν έχω άποψη για την ποιότητα του συγκεκριμένου, αλλά νομίζω πως σε αυτή την κατηγορία χρημάτων πάνω κάτω όλα ίδια είναι.
Το δικό μου (ίδιας κατηγορίας χρημάτων, το οποίο δουλεύει ασταμάτητα πάνω από 20 χρόνια) είχε μέσα έναν αποσπόμενο οδηγό αντιγραφής για offset template. Αυτό το χρησιμοποιείς αν δεν έχεις κοπτικό με ρουλεμάν αντιγραφής 1:1 και θες να δουλέψεις με τα απλά κοπτικά (εδώ ίσως έχεις θέμα με το βάθος σκαψίματος που απαιτούν οι κιθάρες αν το μήκος του κοπτικού δεν είναι αρκετό).
Μπορείς να ρωτήσεις στο κατάστημα για τα παρελκόμενα που περιέχει.

 

 

Αν θες να δουλέψεις με 1:1 template ή να ξυρίσεις π.χ. το binding στο σώμα τότε σίγουρα θα χρειαστεί να πάρεις κοπτικό με ρουλεμάν αντιγραφής.
Επίσης κατά την γνώμη μου αυτού του τύπου ρούτερ δεν είναι και τα βολικότερα για να κάνεις trim λόγο βάρους και όγκου. Ωστόσο με προσοχή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και ως τέτοια.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2023, 12:47:31 μμ από oscar »

vha

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 15, 2023, 12:59:26 μμ »
Ναι τα κοπτικά που έχω (αυλάκωσης σετ της Bosch) δεν έχουν ρουλεμάν είναι διαμέτρου 6χλ με βάθος 20 και 30χλ 5 τεμαχια απο 6 εως 20mm. Κάποια στιγμή θα πάρω αλλά πρώτα ήθελα να βρω ρουτερ η κουρευτικό..
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Αυτο το Bush adapter έλεγα δεν γνωρίζω αν το έχει θα ρωτήσω εκεί
Εσύ ποιο ρουτερ χρησιμοποιείς?

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 15, 2023, 01:11:44 μμ »
Εσύ ποιο ρουτερ χρησιμοποιείς?

Δεν θυμάμαι μάρκα, αλλά είναι από τα οικονομικά από το άλλο μεγαλομάγαζο.
Συνήθως για μεγάλα φρεζαρίσματα χρησιμοποιώ αυτό, και για μικρά φρεζαρίσματα μεγαλύτερης ακρίβειας (π.χ. inlay) dremel.

vha

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 15
Απ: Ποιό ρούτερ;
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 17, 2023, 11:53:17 πμ »
εχω ενα τετοιο παγκο, βεβαια ειναι παλιος και χρειαζεται καποια συντηρη..
 

και θελω να ρωτησω αν προσαρρμοζεται ενα τετοιο ρουτερ απο την κατω μερια (με καποιο τροπο) ουτοωστε να λειτπυργει αναποδα..

Tags: