Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 15905 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 10, 2020, 02:10:37 μμ »
Ω, ρε (μπουζουκο)μάνα μου!
Έμπαινε Δημήτρη!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 12, 2020, 10:49:12 μμ »
Μόλις βγήκε από το καλούπι. Ορατά τα φιλέτα που γλίστρησανε μέσα.
Τώρα θα μπουνε τα πλαιναρια, θα ενισχυθεί ο τάκος και θα καθαρισθει εσωτερικά το σκαφος. Αποκατάσταση φιλετων. Τα κολλήματα βγήκανε καλά τελικά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 12, 2020, 11:46:37 μμ »
Κολλήσαμε και τα πλαιναρια.
Και τώρα μένει πίσω το σκάφος. Έχω κάτι άλλο στα σκαριά να προχωρήσω.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 13, 2020, 07:05:40 πμ »
σκαρια
μπραβο δημητρη!
οταν λες αποκατασταση φιλετων τι εννοεις δεν καταλαβα...
τι ειναι στα σκαρια το γιουκαλελε;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:22:12 πμ »
Καλημέρα. Σε κάποια σημεία τα φιλέτα ανάμεσα στις ντούγες φύγανε προς τα κάτω και σημειακά ανάμεσα στις ντούγες δεν έχει φιλέτο. Εκεί θα χαραχθεί με το ταστοπρίονο και ή θα μπεί νίο φιλέτο τοπικά ή θα στοκαριστεί με μαύρο στόκο για να μην διακόπτεται η μαύρη γραμμή του φιλέτου.


Τώρα για την κατασκευή που είναι στα σκαριά, όχι δεν είναι το γιουκαλίλι. Πάει πιο πίσω. Ξεκίνησα μια κατασκευή εργαλείου. Μόλις τελειώσει θα το ανεβάσω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

KOSTAS7

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 13, 2020, 12:22:20 μμ »
Καλημέρα. Σε κάποια σημεία τα φιλέτα ανάμεσα στις ντούγες φύγανε προς τα κάτω και σημειακά ανάμεσα στις ντούγες δεν έχει φιλέτο. Εκεί θα χαραχθεί με το ταστοπρίονο και ή θα μπεί νίο φιλέτο τοπικά ή θα στοκαριστεί με μαύρο στόκο για να μην διακόπτεται η μαύρη γραμμή του φιλέτου.


Τώρα για την κατασκευή που είναι στα σκαριά, όχι δεν είναι το γιουκαλίλι. Πάει πιο πίσω. Ξεκίνησα μια κατασκευή εργαλείου. Μόλις τελειώσει θα το ανεβάσω.
Δημήτρη μην βάλεις στόκο θα ψιλοφαινεται αν βάλεις ρίξε λίγο στιγμής σκουραίνει

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:12:39 μμ »


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ ωραίο έγινε, μπράβο Δημήτρη.  :13:

...θα ενισχυθεί ο τάκος...
Τον πίσω τάκο εννοείς ή και τους 2 ?

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:14:02 μμ »
Δημήτρη μην βάλεις στόκο θα ψιλοφαινεται αν βάλεις ρίξε λίγο στιγμής σκουραίνει

+1

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 13, 2020, 03:40:34 μμ »


Τον πίσω τάκο εννοείς ή και τους 2 ?



Λέω τον τάκο που πιάνει η χορδιέρα.
Αρχικά τον είχα κάνει σε κανονικό πάχος και  τον είχα βάλει πάνω στο καλούπι (όπως τα ούτια) για να χτιστούνε πάνω οι ντούγιες. έλα όμως που το καλούπι είναι πατέντα (μετατροπή από λάφτα και ο τάκος δεν πάταγε σε όλο το καλούπι. Έτσι με τις πρώτες προκες σηκώθηκε στο αέρα λίγο το πάνω μέρος (που ακουμπάει το καπάκι). Έτσι για να μην αλλάξει τελικά το σχήμα του σκάφους τον λέπτυνα σε αυτό το μέρος. Έτσι τώρα στο πάνω μέρος δεν έχει ''ψωμί''. για αυτό τώρα θα κολλήσω επιπλέον φλαμούρι πάνω στον τάκο για κρατήσει και τις βίδες αλλά και την τάση 7 χορδών.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:54:19 πμ »
Κατέβηκα απόψε στο εργαστήριο. Δούλεψα πολύ αλλά ουσιαστικά όχι στην μπουζοκομανα. Μια φωτογραφία μόνο  αφού έβγαλα σφικτηρες από τα πλαιναρια.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 27, 2020, 08:13:39 μμ »
Τακτοποίηση και εκκαθάριση του εργαστήριου. Αφού τελείωσα τη σεγα, βελτίωσα την ηλεκτρικη υποδομη, πέταξα πραματα, τακτοποίησα ξύλα. Εκεί στα ξύλα βρήκα και μια καρυδια που έγραφε πάνω Νικηφόρος. Το εργαστήριο παρόλο που έχει και άλλες δουλειές να γίνουν δεν έχει περάσει καλύτερη οργάνωση.
Αφού τα τελείωσα ξανάπιασα την μπουζοκομανα. Αυτήν τη φορά δούλεψα λίγο το σχέδιο ξανά μιας και το πραγματικό σκάφος βγήκε λίγο μεγαλύτερο από αυτό που σχεδίαζα. Οπότε έπρεπε να μετακινησω λίγο καβαλάρηδες και καμαρωμα. Επαναδιαπραγματευτηκα την κλίμακα και τελικά κράτησα την αρχική μου επιλογή για 72 εκ. Μιας και συζητήθηκε το τελευταίο διάστημα για το μπουζούκι του Λάμπρου, η ένωση θα είναι ανάμεσα στο 16ο και 17ο ταστο.
Εκοψα, πλανισα έτριψα και κόλλησα τα ξύλα για το μανίκι. Κοντρα από βεγκε 15 χιλιοστά. Την έκοψα στην μέση και έβαλα ένα φύλλο μουριά 4 χιλ. Δεξιά αριστερά έβαλα καστανια παλιά στην αποθήκη μου από το 2007. Ανεβάζω και μια φωτογραφία από το κολλημένο "σαντουιτς" με την κόλλα να ξεχειλίζει. Όπως λέει και μια ψυχή, αν δεν περισσέψει δεν έφτασε. Θα τα αφήσω κάμποσες ημέρες να κολλησει καλά και θα πιάσω τώρα καπάκι και σκάφος.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 28, 2020, 06:39:07 πμ »
πω πω πω λαμπικο το εκανες, ταχτοποιηση καργα!

την χαρτοταινια μου δεν βλεπω...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 28, 2020, 04:51:55 μμ »
Επίπονη αλλά απαραίτητη δουλειά.
Ξύσιμο καθάρισμα του σκάφους εσωτερικά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 28, 2020, 06:13:35 μμ »
Και προχωράμε. Κοίτα τι έβγαλε από μέσα. Παιδευτηκα γιατί απο βιασύνη   δεν είχα τριψει να σβήσω τις γραμμές της κορδέλας στις ντουγιες πριν τις γυρίσω. Μάθημα για τις επομενες:
Θα τρίβω τις ντουγιες πριν τις γυρίσω
Θα τρίβω τις ντουγιες πριν τις γυρίσω
Θα τρίβω τις ντουγιες πριν τις γυρίσω
Θα τρίβω τις ντουγιες πριν τις γυρίσω......

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 28, 2020, 07:12:40 μμ »
Χαλάλι ο κόπος σου Δημήτρη !

Τώρα φάνηκε καλύτερα η ομορφιά του !    :13:
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...