Αποστολέας Θέμα: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)  (Αναγνώστηκε 15906 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 10:51:55 πμ »
Μπράβο!! Δημήτρη,καλό συνέχεια {celebrate014}
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 11:07:25 πμ »
Γιώργο όντως μόνο τον Παπακωνσταντίνου έχω δει και εγώ να παίζει μπουζουκομάνα και από αυτόν έχει γίνει σχετικά γνωστό σαν όργανο.Όμως για είμαι ειλικρινής την μπουζουκομάνα την πρωτάκουσα σαν αναφορά πολλά χρόνια πριν στα βιβλία του Ηλία Πετρόπουλου για το ρεμπέτικο. Ο Πετρόπουλος την ανέφερε σαν ένα μεγάλο μπουζούκι. Έτσι όταν άκουσα για μπουζουκομάνα με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου ενθουσιάστηκα και το έψαξα λίγο παραπάνω. Τα λαϊκά όργανα δεν έχουν στάνταρ μεγέθη (κλίμακα, σκάφος κλπ). Την μπουζουκομάνα του Παπακωνσταντίνου την έχει φτιάξει ο Παπαδάμου:

https://www.youtube.com/watch?v=_n5ie5-FpBs
https://www.youtube.com/watch?v=n-jn5KglVds&vl=el
https://www.youtube.com/watch?v=STYubxeBrVo&vl=el
https://www.trixordo.com/el/eshop/musical-instruments/unique-instruments
Μάλιστα φτιάχνει και διάφορες παραλλαγές. Αυτή που φτιάχνω είναι εφτάχορδη με τριπλή μπουργάνα (2 μπουργάνες - 1 καντίνι) με 19 ντούγιες.
Στην ουσία μιλάμε για ένα μπουζούκι με μαγαλύτερη κλίμακα (80αρα ο Παπαδάμου, 72αρα εγώ) και μεγαλύτερο σκάφος (όγκος ηχείου). Θα μπορούσαμε να το πούμε και λαουτομπούζουκο μιας και λαουτίζει.
Η δικά μου δεν βασίστηκε στου Παπαδάμου. Πήρα το καλούπι μια σχτικά μικρής λάφτας που κατασκεύασα και έδωσα βάθος και κλίση στο πίσω μέρος. Περισσότερες πληροφορίες για την κατασκευή/μετατροπή του καλουπιού της λάφτας σε μπουζουκομάνα μπορείς να δεις εδω:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1736.0
(δες Στον οδηγό σε pdf σελίδα 6 σχήμα 4.)


Ευχαριστώ όλους για καλά σας λόγια. Δυσκολεύτηκα λίγο γιατί ξεχάστηκα με το κέντρο σύγκλισης των ντουγών και παρόλο που το καλούπι είναι εύκολο μου έφυγε και οι 2 τελευταίες ντούγες είναι στον αέρα στο σημείο της μεγάλης κλίσης γύρω στα 5 χιλιοστά. Θα κλείσει απλά θα βγει λίγο πιο φαρδύ στο τέλος απ'ότι αρχικά σχεδίαζα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2019, 05:09:10 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.686
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 05:07:10 μμ »
Δημήτρη η μπουζουκομάνα του Παπαδάμου κουρδίζεται μια τρίτη κάτω (δηλαδή B-F#-B) με στόχο αυτόν τον μπάσο ήχο του Θανάση. Γιαυτό και η τόσο μεγάλη κλίμακα. Εσύ πως το σκέφτεσαι; Θα κάνεις το κούρδισμα του μπουζουκιού;
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 05:37:24 μμ »
Παναγιώτη δεν το ξέρω ακόμα. Θα δοκιμάσω τι ήχο μου δίνει πιο καλά, μετά από δοκιμή με διαφορετικές χορδές.
Ένας τζουρομπαγλαμάς που είχα φτιάξει τελικά μου  άρεσε καλύτερα ο ήχος με χορδές μπουζουκιού με κούρδισμα μι-σι-μι.
Θα δοκιμάσω και θα δω που θα καταλήξει.
Ο αρχικός στόχος είναι η τονικότητα σε ρε. Η τονικότητα παίζει ρόλο σημαντικό στο παίξιμο μιας και ένα οργάνο με τριπλή την μπάσα χορδή είναι για ντουζένια (συνήχηση-ισοκράτημα). Δεν είναι για τρανσπόρτα. Πιστεύω πως θα πρέπει και η τονικότητα του να είναι στο εύρος της φωνής (της δική μου τουλάχισον) με μπουργάνα από λα έως ρε (διαφορά 5  ημιτόνια). Με το σκεπτικό αυτό θα προτιμούσα το ρε λα ρε που είμαι και πιο εξοικειωμένος. Εναλλακτικά και το λα ρε λα (ελλειπές λάφτας) θα ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Η κλίμακα θα είναι 72 εκ. (κοντά στο μπουζούκι) άρα ίσως να βγαίνει σε ρε με κοινές χορδές μποζουκιού ή λαούτου (κοινή κλίμακα τα 72 εκ.). Πάνω από όλα πιστεύω πως θα δείξει μόνο του όργανο που πρέπει να πάει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 25, 2019, 11:11:06 μμ »
Και ένα πρώτο σχέδιο σε ρυζοχαρτο για πεναρια και ροζετα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 26, 2019, 03:42:02 πμ »
Έκλεισε και το σκάφος.
Σχεδίασα και την κολατζα στο χαρτί.
Μόλις στεγνώσουν οι κόλλες καλά, θα τριψω το σκάφος και θα περάσω την κολατζα και τα πλαιναρια με το νέο έτος πια.
Αντε να προχωράει σιγά σιγά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 26, 2019, 06:30:58 πμ »
spesiale.....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 03:30:41 μμ »
Παναγιώτη δεν το ξέρω ακόμα. Θα δοκιμάσω τι ήχο μου δίνει πιο καλά, μετά από δοκιμή με διαφορετικές χορδές.
Ένας τζουρομπαγλαμάς που είχα φτιάξει τελικά μου  άρεσε καλύτερα ο ήχος με χορδές μπουζουκιού με κούρδισμα μι-σι-μι.
Θα δοκιμάσω και θα δω που θα καταλήξει.
Ο αρχικός στόχος είναι η τονικότητα σε ρε. Η τονικότητα παίζει ρόλο σημαντικό στο παίξιμο μιας και ένα οργάνο με τριπλή την μπάσα χορδή είναι για ντουζένια (συνήχηση-ισοκράτημα). Δεν είναι για τρανσπόρτα. Πιστεύω πως θα πρέπει και η τονικότητα του να είναι στο εύρος της φωνής (της δική μου τουλάχισον) με μπουργάνα από λα έως ρε (διαφορά 5  ημιτόνια). Με το σκεπτικό αυτό θα προτιμούσα το ρε λα ρε που είμαι και πιο εξοικειωμένος. Εναλλακτικά και το λα ρε λα (ελλειπές λάφτας) θα ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Η κλίμακα θα είναι 72 εκ. (κοντά στο μπουζούκι) άρα ίσως να βγαίνει σε ρε με κοινές χορδές μποζουκιού ή λαούτου (κοινή κλίμακα τα 72 εκ.). Πάνω από όλα πιστεύω πως θα δείξει μόνο του όργανο που πρέπει να πάει.

Δημήτρη καλησπέρα καί χρόνια πολλά !!!

Ὅσον ἀφορᾶ τό κούρδισμα πού θέλεις νά εἶναι : ρε - λα - ρε , ἐπειδή παλιότερα ἀσχολήθηκα πολύ μέ τίς χορδές , ὑπάρχει ἕνας τύπος - ἐξίσωση ( πού δέν τόν θυμᾶμαι τώρα ἀλλά θά τόν βρῶ καί θά στόν γράψω ) γιά τό πῶς βρίσκουμε τήν συχνότητα τῶν χορδῶν , ἀναλόγως μέ : τό μῆκος ( καβαλλάρη σέ καβαλλάρη ) , διάμετρο διατομῆς , δύναμη τάσεως κ.λ.π.
Ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι , ἄν αὐξήσης τό μῆκος χορδῆς , γιά νά διατηρηθῆ ἡ ἰσότης στήν ἐξίσωση , πρέπει ν' αὐξήσης τήν δύναμη τάσεως , δηλαδή ἡ χορδή νά τραβάη μέ μεγαλύτερη δύναμη - κίνδυνος σκεβρώματος τοῦ μανικιοῦ .
Σάν λύση βλέπω μόνο τήν ἀκαμπτότητα αὐτοῦ μέ βέργα ἀπό ἀνθρακόνημα .

Τό σχέδιο πού ἔβαλες δεύτερη φορά δέν ἐμφανίστηκε καθαρό .
Τό e - mail μου εἶναι : lambrosstavridis@gmail.com.
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων !

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 10:47:32 πμ »
Ένας φίλος που φτιάχνει κανα μπουζούκι αραιά μου είπε ότι το μπράτσο δύσκολα θα κρατήσει , να το ενισχύσεις

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 28, 2019, 11:10:27 πμ »
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Η κατασκευή είναι για 7 η εναλλακτικά 8 χορδές. Το μπράτσο θέλει οπωσδήποτε καλή ενίσχυση. Το σκέφτομαι και για καρμπόν αλλά σίγουρα θα εχει γερές κόντρες.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 02:47:49 μμ »
Παναγιώτη δεν το ξέρω ακόμα. Θα δοκιμάσω τι ήχο μου δίνει πιο καλά, μετά από δοκιμή με διαφορετικές χορδές.
Ένας τζουρομπαγλαμάς που είχα φτιάξει τελικά μου  άρεσε καλύτερα ο ήχος με χορδές μπουζουκιού με κούρδισμα μι-σι-μι.
Θα δοκιμάσω και θα δω που θα καταλήξει.
Ο αρχικός στόχος είναι η τονικότητα σε ρε. Η τονικότητα παίζει ρόλο σημαντικό στο παίξιμο μιας και ένα οργάνο με τριπλή την μπάσα χορδή είναι για ντουζένια (συνήχηση-ισοκράτημα). Δεν είναι για τρανσπόρτα. Πιστεύω πως θα πρέπει και η τονικότητα του να είναι στο εύρος της φωνής (της δική μου τουλάχισον) με μπουργάνα από λα έως ρε (διαφορά 5  ημιτόνια). Με το σκεπτικό αυτό θα προτιμούσα το ρε λα ρε που είμαι και πιο εξοικειωμένος. Εναλλακτικά και το λα ρε λα (ελλειπές λάφτας) θα ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Η κλίμακα θα είναι 72 εκ. (κοντά στο μπουζούκι) άρα ίσως να βγαίνει σε ρε με κοινές χορδές μποζουκιού ή λαούτου (κοινή κλίμακα τα 72 εκ.). Πάνω από όλα πιστεύω πως θα δείξει μόνο του όργανο που πρέπει να πάει.

Δημήτρη καλησπέρα καί χρόνια πολλά !!!

Ὅσον ἀφορᾶ τό κούρδισμα πού θέλεις νά εἶναι : ρε - λα - ρε , ἐπειδή παλιότερα ἀσχολήθηκα πολύ μέ τίς χορδές , ὑπάρχει ἕνας τύπος - ἐξίσωση ( πού δέν τόν θυμᾶμαι τώρα ἀλλά θά τόν βρῶ καί θά στόν γράψω ) γιά τό πῶς βρίσκουμε τήν συχνότητα τῶν χορδῶν , ἀναλόγως μέ : τό μῆκος ( καβαλλάρη σέ καβαλλάρη ) , διάμετρο διατομῆς , δύναμη τάσεως κ.λ.π.
Ἀπ' ὅτι θυμᾶμαι , ἄν αὐξήσης τό μῆκος χορδῆς , γιά νά διατηρηθῆ ἡ ἰσότης στήν ἐξίσωση , πρέπει ν' αὐξήσης τήν δύναμη τάσεως , δηλαδή ἡ χορδή νά τραβάη μέ μεγαλύτερη δύναμη - κίνδυνος σκεβρώματος τοῦ μανικιοῦ .
Σάν λύση βλέπω μόνο τήν ἀκαμπτότητα αὐτοῦ μέ βέργα ἀπό ἀνθρακόνημα .


Δημήτρη καλημέρα καί χρόνια πολλά

Ὁ τύπος τῶν χορδῶν πού σοῦ ὑποσχέθηκα εἶναι ὁ παρακάτω , ἄν καί λίγο " ἀντιεπιστημονικά " , λόγω ἀνυπαρξίας τοῦ συμβόλου τῆς τετραγωνικῆς ρίζας στό πληκτρολόγιο :

f = 1 / 2L Χ ( ἐπί ) τετραγωνική ρίζα F / μ , ὅπου :

f = συχνότητα
L = μῆκος ( λειτουργικό ἀπό καβαλλάρη σέ καβαλλάρη ) χορδῆς
F = δύναμη τάσης
μ = γραμμική πυκνότητα χορδῆς

Ἀπ ' τά πιό πάνω συμπεραίνουμε ὅτι :
Ἄν θέλουμε νά διατηρήσουμε τήν συχνότητα ( ρέ ) ἀλλάζοντας τό μῆκος χορδῆς χωρίς νά χάσουμε σέ ἔνταση , πρέπει νά αὐξήσουμε τήν δύναμη τάσης ( L στόν παρονομαστή - F στόν ἀριθμητή ) . Σ' αὐτήν τήν περίπτωση , ὅπως εἶπα στό προηγούμενο μήνυμα , κατασκευάζουμε ἕνα πολύ γερό καί ἀκλόνητο μανίκι .
Ἐνδεικτικά ἀναφέρω ἀπό τό " string tension calculator " , ὅτι ἡ χορδή ρε σέ 68 ἑκ. κλίμακα ἔχει δύναμη τάσης 7,81 κιλά , ἡ ἴδια χορδή ( ἴδιο πάχος ) σέ κλίμακα 72 ἑκ. ἔχει δύναμη 8,76 κιλά . Ἐνῶ ἡ λα σέ 68 κλίμακα 8,22 κιλά καί σε 72 κλίμακα 9,21 κιλά .
Ἄν δέν θέλουμε ν' αὐξήσουμε τήν δύναμη τάσης , τότε πρέπει νά λεπτύνουμε τήν χορδή μας ( μέ δοκιμές ) : Οἱ χορδές ( χῦμα ἀπό πρώην Στεφανίδη , νῦν Ματθαῖο ) γιά τήν ρέ ἦταν διαμέτρου διατομῆς 0,28 - 0,32 ( ἑκατοστά τοῦ χιλιοστοῦ ) ( ἄν θυμᾶμαι καλά ) . Ὑπάρχουν χορδές χῦμα ἀπό 0,18 καί ἄνω ἕως 0,50 ( ἀνά 2 ἑκ. τοῦ χιλ. ) . Καί γιά τήν λα ἀναλόγως . Μόνο πού θά ἐλαττωθῆ λίγο ἡ ἔνταση , λίγο ὅμως πιστεύω , ἐπειδή ἡ διαφορά τῶν 4 ἑκ. τῆς κλίμακας ( 68 ἕως 72 ἑκ. ) εἶναι μικρή .

Καλή ἐπιτυχία σ' ὅτι ἀποφασίσης !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 10:45:50 μμ »
Ευχαριστώ Λάμπρο. Θα το ψάξω όταν τελειώσει η κατασκευή.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.584
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 10, 2020, 01:07:14 πμ »
Μετά από 2.5 μήνες δύσκολους που δεν είχα ούτε χρόνο ούτε διάθεση ξανάπιασα την ψυχοθεραπεία μου. 2 βραδια τώρα προχώρησα το οργανο.
Έφτιαξα κολατζα για πρώτη φορά κεντητη στο χέρι με σεγα χειρός. Το σχέδιο απλό βέβαια, θα γίνει το ίδιο και στην πεναρια. Αφού ετοίμασα την κολαντζα έτριψα το σκάφος. Πρώτα με ρασπα, μετά με λίμα, μετά με ξύστρα και τέλος με τρίβειο ( 60 αρι γυαλοχαρτο). Έτσι αφού ολοκλήρωσα τα χοντρά τριψιματα λυγισα και την κολαντζα και την κόλλησα με πάρα πολλά λάστιχα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 10, 2020, 07:33:53 πμ »
Ωραίο οργανάκι φτιάχνεις. Μπράβο και καλή συνέχεια...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπουζουκομάνα μουριά (κλίμακα 72εκ.)
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 10, 2020, 08:17:29 πμ »
 :-*
μπραβο μητσαρα, ωραια πραγματα....
γι αυτο δεν σηκωνεις το τηλεφωνο στις 4 ε;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...