Αποστολέας Θέμα: Δοκιμές ...  (Αναγνώστηκε 6701 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Δοκιμές ...
« στις: Αύγουστος 29, 2019, 10:57:51 πμ »
Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή τις πρώτες δοκιμαστικές  προσπάθειες κατασκευής ροζέτας σε συνέχεια
των παρατηρήσεων που διατυπώθηκαν εδώ (Απάντηση # 14)

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3795.msg68147#msg68147

Εάν πράγματι " μαθαίνουμε από τα λάθη μας " καλό είναι να τα δείχνουμε ... τουλάχιστον στους φίλους μας ...
Θα χαρώ πολύ , αν στο θέμα αυτό , βρούνε με τον καιρό ένα φιλόξενο "καταφύγιο" , διάφορες άλλες δοκιμές από τους φίλους εδώ.



Δοκιμή 1η   σε πρόχειρο φτηνό καπάκι

Ομόκεντροι κύκλοι 4 ή με άλλα λόγια μόνο 2  κανάλια για σκάψιμο ( με βάθος 1,5 mm )
Υλικά :  Φιλετάκια σφενδάμι , μπουμπίνγκα από το Σοφιανό πάχους 0,6 mm και πλάτους 3,0 mm
Εργαλεία :  Dremel ,  ο διαβήτης του , φρεζάκια Dremel  Νο 650 ( άνοιγμα 3,2 mm ) και Νο 654 ( άνοιγμα 6,4 mm )



Στο εξωτερικό κυκλικό κανάλι πλάτους 3,2 mm , μπήκαν όλα μαζί εφαρμοστά ,  χωρίς κόλλα μεταξύ τους 
5 φιλετάκια , σε σειρά  μ α α α μ  ( 5 Χ 0,6 mm = 3,0 mm )  και έδειξαν ικανοποιητικά.

Στο μέσα κανάλι με πλάτος 6,4 mm δοκίμασα να βάλω όσα φιλετάκια μαζί χωράγανε , αλλά δεν κατάφερα
να τα συγκρατήσω , να κόψω τις άκρες τους σωστά και να κλείνει όμορφα το καθένα τον κύκλο του.

Τοποθετήθηκαν λοιπόν τα φιλετάκια ένα , ένα με διαδοχική σειρά μ α μ α μ … μέσα στο κανάλι που ανοίχτηκε.
Ισως να ήταν πιο σωστό , αν τοποθετούσα τα φιλετάκια από το κέντρο προς την περιφέρεια (από μέσα προς τα έξω)



Τα μάτια όμως δεν καλοβλέπουν, τα δάχτυλα δεν χωράνε , κάνω λάθη , έχω αρκετές κακοτεχνίες …

 [ Invalid Attachment ]

Πέρα από τις κακοτεχνίες όμως ,  μου φαίνεται ότι δείχνει λίγο  «αβέβαιη» και «αδειανή» αυτή η ροζέτα
της πρώτης δοκιμής . Συζήτησα με φίλους και θαρρώ πως κατάλαβα τι πρέπει να προσέξω στη συνέχεια






Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2019, 11:07:42 πμ »
Δοκιμή 2η στο πρόχειρο πάλι

αλλά αυτή τη φορά οι ομόκεντροι κύκλοι θα είναι 6 όπως στην κιθάρα αναφοράς.
Προσπαθώ να τηρήσω τις παρακάτω διαστάσεις και να εφαρμόσω το σχεδιάκι.
Ενδιάμεσες αποστάσεις  από  0  έως  1  =  2,4 mm   Κ   καπάκι
                                                       1           2  =  3,2           Φ   φιλέτο     ( φρεζάκι Dremel  No  650 )
                                                       2           3  =  2,4           Κ  καπάκι
                                                       3           4  =  6,4           Φ  φιλέτο      ( φρεζάκι Dremel  No 654 )
                                                       4           5   = 2,4           Κ   καπάκι
                                                       5           6   = 3,2           Φ   φιλέτο      ( φρεζάκι Dremel  No  650 )
……………………………………………………………………………………………………………………………………………..…
                                                      0              6  = 20,0  mm  ολικό πλάτος ροζέτας

Διάμετρος ηχητικής τρύπας  =  84,0 mm  για να χωράει να
περάσει το χέρι μου από μέσα όταν έρθει η ώρα του καβαλάρη




Ανοίχτηκαν με το Dremel και το διαβήτη του τα 3 κυκλικά κανάλια.
Κάθε κανάλι ανοίχτηκε αργά με δυο περάσματα του εργαλείου για φτάσουμε το 1,5 mm βάθος.
Αρχίζει να μου αρέσει.



Φιλετάκια – προετοιμασία – τοποθέτηση.

Εκοψα κάθε φιλετάκι λίγο πιο μακρύ από την περιφέρεια έτσι ώστε όταν θα κλείνει τον κύκλο του
η αρχή της μιας άκρης να επικαλύπτεται λίγο από το τέλος της άλλης. Μετά ένα , ένα τα φιλετάκια
τα λύγισα ελαφρά στο θερμαινόμενο σίδερο .

Στο εσωτερικό κανάλι , αυτό κοντά στη τρύπα καθώς και στο εξωτερικό τοποθετήθηκαν πάλι
εφαρμοστά όλα μαζί χωρίς κόλλα μεταξύ τους 5 φιλετάκια αλλά αυτή τη φορά με σειρά μ μ α μ μ .

Επάνω στα σόκορα αυτών των φιλέτων έβαλα μετά λίγη λευκή ξυλόκολλα , ώστε να έχουν μεταξύ
τους μια μικρή σύνδεση .  Τα έτριψα λίγο με το γυαλόχαρτο . Ξαναέβαλα λίγη κόλλα και ξαναέτριψα.

Δεν τα έφερα περασιά με το πρόχειρο καπάκι γιατί – αν μου αρέσουν - θέλω μετά να μπορώ τα σηκώσω
εύκολα και να τα κολλήσω στο κανονικό καπάκι.

Για τα φιλέτα στο μεσαίο κανάλι δούλεψα διαφορετικά.
Η ομάδα των φιλέτων χτίστηκε πρώτα έξω από το κανάλι για να χωράνε τα δάχτυλα και να βλέπω τι κάνω.

 [ Invalid Attachment ]




Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2019, 11:47:06 πμ »
Στερέωσα όσο πιο προσεκτικά μπορούσα το πρώτο φιλετάκι , εφάρμοσα την επικάλυψη των άκρων που
είπαμε πιο πάνω βάζοντας λίγη κόλλα στην ένωση και ό,τι περίσσευε κόπηκε «ακριβώς» εκεί που έπρεπε.

Από το δεύτερο φιλέτο και μετά έβαλα λίγη κόλλα από μέσα με το πινελάκι και το κόλλησα καλά στο προηγούμενο.
Εδώ τα φιλετάκια τοποθετήθηκαν ένα , ένα και βέβαια , από μέσα προς τα έξω , σε σειρά  α μ α μ α μ  …  μ
συνολικά 10 τεμάχια  μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό πλάτος των 6,4  mm   ( 10 X 0,6 mm = 6, 0 mm )

Μετά όλη αυτή η παρέα ήρθε κι έκατσε ωραία , στο μεσαίο κανάλι , σαν καλή κυρία. 
Το κάθε φιλετάκι κλείνει τον κύκλο του σε διαφορετικό σημείο από το προηγούμενο
και το επόμενό του έτσι ώστε να αποφύγουμε την κακοτεχνία που θα ήταν σχεδόν
βέβαιη και απολύτως ορατή , αν έκλειναν όλα στο ίδιο σημείο . 



Εντάξει καλύτερα από την πρώτη δοκιμή . Ξέφυγα όμως από τις επιμέρους αποστάσεις και
τις αναλογίες των κύκλων. Μου φαίνεται ότι τώρα , όλο μαζί , κάπως φορτωμένο, δεν ανασαίνει …
 
Ισως αν φτιάξω τον εσωτ.  όπως και τον εξωτ.   κύκλο πάλι με 5  φιλετάκια  αλλά  με σειρά   μ α α α μ 
ίσως ξαναλέω , να δείξει πιο ανάλαφρο …

Παρατηρώντας λίγο την κιθάρα αναφοράς , αρχίζω να έχω δυο τεχνικές - αισθητικές επιφυλάξεις

 [ Invalid Attachment ]

Αν θα μπορέσω να επαναλάβω αναίμακτα στα εσωτερικά περιμετρικά φιλέτα (purflings) αυτή την ιστορία
με 5 ξύλινα φιλετάκια ( μ α μ α μ ) και δίπλα τους να βάλω εξωτερικό φιλέτο (binding) με πηχάκι από σφενδάμι

                                                                   και

Αν πραγματικά θα μου αρέσει το συνολικό αποτέλεσμα , γιατί τουλάχιστον στα μάτια μου , αυτή η επανάληψη
του μοτίβου με τα φιλετάκια  μ α μ α μ α μ ... τόσο στη ροζέτα , όσο και στα purfling δεν με πείθει αισθητικά.
Νομίζω ότι θα "μαλώνουν" η ροζέτα με το purfling , χωρίς κανένα από τα δύο να επικρατεί ...     

Επειδή θεωρώ τη σειρά μ α μ α μ ( είτε με ξύλινα είτε με συνθετικά φιλέτα ) μονόδρομο για τα purfling
θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι άλλο για ροζέτα , με άλλες αναλογίες στους κύκλους της και χωρίς μ α μ ..
έτσι ώστε το καθένα να έχει τη δική του οπτική αυτοτέλεια

Ελπίζω δηλαδή

Ουφ ! :o





Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2019, 01:18:54 μμ »
Φίλε Ἰωσήφ καλημέρα ,
Μ' ἄρεσε ἡ προσπάθεια τῶν δοκιμῶν σου , ὡραῖο τό σκάψιμο τῶν αὐλακιῶν , καί ἀπ' ὅτι δημιούργησες , γιά νά βγῆ μιά ὡραία ροζέτα , κατά τή γνώμη μου καλό εἶναι νά κρατήσης : τά δύο ἀκριανά αὐλάκια μέ τά φιλέτα πού ἔβαλες καί δείχνουν σάν κύκλοι ( μόνο πού τό κόκκινο πρέπει νά εἶναι μαῦρο γιά νά δείξη , ὅπως στήν πρωτότυπη κιθάρα ) , ἐνῶ στό μεσαῖο αὐλάκι , πού εἶναι καί τό φαρδύτερο , πρέπει νά ἐνθέσης πάλι κάτι σάν τό πρωτότυπο , γιατί , ὅπως ἐνέθεσες φιλέτα ὅπως καί στ' ἄλλα δύο , βαραίνει πολύ , εἶναι μονότονο , γι' αὐτό " σοῦ φαίνεται πώς δέν ἀνασαίνει " . Δέν ξέρω βέβαια ἄν τό ἔκανες ἔτσι χάριν τῆς δοκιμῆς , ἐνῶ προτίθεσαι νά ἐνθέσης στό "καθαρό " κάποια ἄλλη ροζέτα πού ἀγόρασες .
Μπορεῖς ὅμως μόνος σου νά κατασκευάσης εὔκολα ροζέτα . Ἀνάτρεξε στήν ἑνότητα : " Σχέδια , PDF , Autocad , ὁδηγοί κατασκευῶν " , δεύτερη σελίδα , ὑποενότητα " κατασκευή διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ " ( τό ἔχω προτείνει τόσες φορές , πού φοβᾶμαι ὅτι θά παρεξηγηθῶ στό τέλος , ὅτι αὐτοδιαφημίζομαι ) . Ἐκεῖ μπορεῖς νά δεῖς πῶς νά κατασκευάσης ἕνα χοντρούτσικο διακοσμητικό κορδονάκι στό φάρδος πού χρειάζεσαι , νά τό γυρίσης στήν " κουκουνάρα " καί νά τό ἐνθέσης σάν ροζέτα . Ἴσως ὄχι βέβαια σάν τό πρωτότυπο , ἀλλά καλύτερο ἀπό ὁμοκέντρους κύκλους .
Ὅσον ἀφορᾶ τήν ἀρχή καί τό τέλος κάθε κύκλου πού δέν θέλουμε νά δείχνει ἀλλά νά εἶναι " ἀτέρμων " , λέπτυνε λίγο τίς δύο ἄκρες τοῦ κάθε φιλέτου ὥστε , ὅταν ἐπανωτίζουν ( ἀρχή καί τέλος ) , νά δείχνουν τό ἴδιο πάχος μέ τό ὑπόλοιπο .
Παρατήτησε ἐπίσης , ὅτι στούς ἐσωτερικούς 5 κύκλους τοῦ πρωτοτύπου , ὅ μεσαῖος ( μαῦρος ) κύκλος , εἶναι λίγο παχύτερος ἀπ' τούς δύο ἄλλους μαύρους . Αὐτό τοῦ χαρίζει πολύ .

Καλή συνέχεια καί λαμπρή ἐπιτυχία !!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2019, 01:32:05 μμ »
Εύστοχες οι παρατηρήσεις σου ! Ευχαριστώ Λάμπρο !   

Θα δούμε ...   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2019, 06:14:27 μμ »
Φίλε Ιωσήφ,
Σώφρων η τακτική σου. Δοκιμή και σφάλμα: Μέγας δάσκαλος!
Νομίζω ότι θα "μαλώνουν" η ροζέτα με το purfling, χωρίς κανένα από τα δύο να επικρατεί ...
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να οριστεί ιεραρχία. {celebrate004}
Σκέφτηκες να ενθέσεις κανένα όστρακο στη ροζέτα και να πάρει προαγωγή?

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2019, 08:22:13 μμ »
Φίλε Ιωσήφ,
Σώφρων η τακτική σου. Δοκιμή και σφάλμα: Μέγας δάσκαλος!
Νομίζω ότι θα "μαλώνουν" η ροζέτα με το purfling, χωρίς κανένα από τα δύο να επικρατεί ...
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να οριστεί ιεραρχία. {celebrate004}

Σκέφτηκες να ενθέσεις κανένα όστρακο στη ροζέτα και να πάρει προαγωγή?

Φίλε μου Στέργιε η απάντηση στην ερώτηση - προτροπή σου θα ήταν ένα ξεκάθαρο ΝΑΙ ,  αν ήμουν έμπειρος και προχωρημένος  ...  τώρα όμως δεν το παλεύω ...



 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2019, 07:21:11 πμ »
μηπως δοκιμαζες να μκρυνεις τον εσωτερικο κυκλο, οπως στη κιθαρα που σου αρεσει; (3-3.5 χιλ;)

γιατι οτι σχεδιο και να κανεις, αν δεν κανεις τις ιδιες διαστασεις η θα σου φαινεται αδειο η θα σου φαινεται φορτωμενο     
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2019, 08:22:43 πμ »
Ευχαριστώ Στέλιο !  Ηδη προσανατολίζομαι στη κατεύθυνση που έγραψες ... {celebrate016}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 06:47:10 πμ »
Καλημέρα !

Συνεχίζονται οι δοκιμές ...  χωρίς να είναι ακόμα κοινοποιήσιμες ...

Προσπαθώ κάπως να συνδυάσω αυτό που "μου αρέσει" με εκείνο που "μπορώ"  ...  το συναίσθημα με τη λογική ...

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:32:10 πμ »
Φίλε Ιωσήφ
πολύ ωραία παρουσίαση συγχαρητήρια για τους πειραματισμούς σου και το κουράγιο σου να ψάχνεσαι συνεχώς. Αναμένουμε περισσότερα αποτελέσματα

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 07:05:38 πμ »
Σ ευχαριστώ φίλε tseros ! μου αρέσει να προσπαθώ.

Δοκιμή 3η   Ροζέτα τύπου Nikolas Fereos

Είναι ακόμα μια ιδέα στα σπάργανα , αλλά με ενθουσιάζει και την παλεύω.

 [ Invalid Attachment ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 10:20:52 πμ »
Κ. Ιωσήφ γιατί δεν δοκιμάζεται να φτιάξετε ένα φιλέτο η ένα ψηφιδωτό?έχουν άλλη χάρη..

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 10:38:55 πμ »
Νομίζω ότι ολα έχουν τη χάρη τους ... όταν καταφέρνουμε να τα φτιάξουμε σωστά .

Καλή συνέχεια με τη δική σου κιθάρα. Ελπίζω να συναντηθούμε στην έκθεση
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δοκιμές ...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2019, 10:25:42 πμ »
Ο Nikolas Fereos μου χάρισε πολύ κατατοπιστικές οδηγίες για τούτη την 3η δοκιμή .

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: