Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017  (Αναγνώστηκε 13506 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 10:21:45 πμ »
γιωργο αριστος ο καβαλαρης, παρα πολυ ωραια βαλμενα και τα φιλετα (πολυ καλυτερα απο ολα οσα εχω βαλει εγω  :-[) και απο την στιγμη που πηρες και τριμερακι θα σου ειναι ολα τελεια στην επομενη.

αυτο που ομως (κατα την γνωμη μου) πρεπει να κανεις ειναι το φαλτσο κοψιμο στο κεφαλι να το φτιαξεις σε μια ευθεια, να μην κανει δοντακι γιατι εκτιμω οτι οι χορδες θα ακουμπουν πανω στο ξυλο (δηλ απο κοκκαλο να πανε κατευθειαν στο ρολερ)
μπορεις να το ελεγχεις* βαζοντας μεσα προχειρα τα κλειδια, και μετα με ενα χαρακακι απο την χαρακια του κοκκαλου να ακουμπαει στο ρολερ

*η 1η & η 6η εχουν συνηθως το προβλημα
Δημητρης ;)

Στελιο δεν υπηρχε αυτο το σκαλοπατι. Το εκανα μετα για αισθητικους λογους γιατι δεν μπορουσα να πετυχω οπως ηθελα το φαλτσο. Το εκανα με το χαρακακι βαζοντας το στις χαραγματιες καθε χορδης .Μετα εκανα το επιπλεον σκαλοπατι . Μου αρεσει η τριχρωμια που γινεται απο τον παλισανδρο ,ελατο, μαονι.

Σίγουρα κάθε νέα κατασκευή προσθέτει εμπειρία και βελτιώνει τις τεχνικές μας. Αλλά από την άλλη (δυστυχώς) κάθε νέα κατασκευή έχει τις δικές τις δυσκολίες και τα λάθη παραμονεύουν πάντα (τουλάχιστον σε μένα) :'(.

Πάντως στις φωτογραφίες δεν φαίνεται κανένα λάθος. Αντίθετα όλα όμορφα και φίνα. Για πρώτο όργανο πολύ καλό. Τα ξύλα? Παλίσσανδρος Ινδιών και κέδρος?

Καταλαβαίνω ότι ακόμα είναι υπό διαμόρφωση αλλά στο ζυγό (κόκκαλο) οι χαραγματιές είναι όλες ίδιες ή ξεγελά η φωτογραφία;
Εχουν πολλα λαθη τα φιλετα καθως εγιναν πολυ λεπτα γιατι τα φοβηθηκα ως πρωτη κιθαρα και σε καποια σημεια επεσαν και στοκαρισματα γιατι δεν τα λυγισα σωστα και ειχαν μικρα κενα. Ημουν ετοιμος να τα φτιαξω απο την αρχη, αλλα ειπα να μην κανω καμια πιο χοντρη βλακεια τωρα στα τελειωματα και τα αφησα. Στην επομενη τουλαχιστον θα αποφυγω αυτο το λαθος. Για αλλα λαθη δεν εγγυωμαι  ;D Εδω στην κιθαρα μου του Παλαιοδημοπουλου, που πρεπει να εχει αριθμο τριψηφιο σε κατασκευη, εχει διορθωσεις σε λαθη. Και μας ελεγε προσφατα οτι μπερδεύτηκε και λυγισε αναποδα πλαινα και μετα τα ξανα εφτιαξε. Εμεις δεν θα κανουμε λαθη; ;D
Τα ξυλα παλισσανδρος Ινδιων, καπακι κεδρος και οπλισμος kasha, μπρατσο μαονι.

Η χαραγματιες δεν ειναι ιδιες , αλλα μπορει και να το παραεκανα . Εγιναν με τις λιμες του Μανου made in China αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Αφου ο Μανος τα βγαζει σωστα δεν ειναι θεμα λιμας αλλα εμπειριας και τσαπατσουλιας. Αν μου δημιουργουν προβλημα θα φτιαξω αλλο κοκκαλο.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 10:31:09 πμ »
Κούκλα η κιθάρα και αισθητικά και ηχητικά ,τολμώ να πω , με τα ξύλα που έβαλες , μπράβο  ;)

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 10:35:44 πμ »

Η χαραγματιες δεν ειναι ιδιες , αλλα μπορει και να το παραεκανα . Εγιναν με τις λιμες του Μανου made in China αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Αφου ο Μανος τα βγαζει σωστα δεν ειναι θεμα λιμας αλλα εμπειριας και τσαπατσουλιας. Αν μου δημιουργουν προβλημα θα φτιαξω αλλο κοκκαλο.

Έχω τις ίδιες λίμες. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου ακριβείς. Πάντα χρησιμοποιώ τουλάχιστον ένα νούμερο μικρότερο (για συρμάτινες χορδές) και στα καντίνια απλώς ένα πολύ λεπτό πριονάκι χειροτεχνίας (σεγάτσα νομίζω το λένε).
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 10:58:53 πμ »
Δημητρης ;)

ΜΗΤΣΑΡΑ ΜΟΥ ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!
εκ παραδρομης...
αντε και κοντοζυγωνει... θα ακουσουμε ηχο γρηγορα.... οσο για τα φιλετα μην επιμενεις! οχι μια χαρα, αλλα δυο χαρες ειναι!  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

alexandros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 01:49:07 μμ »
Είπα και γω εκτός από τις θρακιώτικες λύρες να επιχειρήσω έναν ταμπουρά.
Πρώτη κατασκευή πολλά λάθη, αλλά δεν με πειράζει ήθελα να περάσω από όλα τα στάδια κατασκευής για να καταλάβω τι παίζει
λίγο στραβός λίγα σπασίματα τελείωσε όμως μένουν οι χορδές.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Δεκέμβριος 2017
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 31, 2017, 04:07:57 μμ »
Πολύ ιδιαίτερο αχλαδόσχημο όργανο ο ταμπουράς  ,  πολύ απαιτητικό και ξεχωριστό στην κατασκευή του  ...

Μπράβο σου για το εγχείρημα αυτό,  να είσαι καβάλα στα προβλήματα (γουστάρω το αλογάκι) και καλά τελειώματα ! 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Tags: