Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014  (Αναγνώστηκε 32708 φορές)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:35:34 μμ »
Αυτό το πριονι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ >:(  ;)  :-X

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πήχη πάνω στη γραμμη και να το τραβήξει με το ρούτερ με πάνω ρουλεμάν ίσιο κοντύλι?
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ!!!!!!!
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:38:42 μμ »
Μάστορα χρωστάμε ένα καφέ ο ένας στον άλλον εμείς...

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:48:29 μμ »
Αυτό το πριονι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ >:(  ;)  :-X

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πήχη πάνω στη γραμμη και να το τραβήξει με το ρούτερ με πάνω ρουλεμάν ίσιο κοντύλι?

κανει δεν κανει, εγω ξερω οτι μολις δειξεις αμυγδαλια σε ξυλουργο, κανει το σταυρο του :-[
εγω παντος την εκοψα μια χαρα, αφου στο ειπα οτι δεν εχω κοντυλι με πανω ρουλεμαν.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:50:39 μμ »
Πέρα από την πλάκα τώρα θα παραγγείλω κοντύλια από ebay...να σου πάρω?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:51:03 μμ »
ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ ΝΑΙ .......ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ. ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΡΔΕΛΑ ΚΑΙ ΠΛΑΝΗ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΑΧΧΙΛΕΑΣ. ΜΕ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ, ΠΗΧΗ ΙΣΙΑ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΠΤΙΚΟ ΙΣΙΟ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΣ ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:54:02 μμ »
Το καλύτερο είναι...φτιάχνεις ένα πάγκο χαμηλό γύρω στους 50 πόντους ύψος...και βάζεις ένα μωράκι (άσπρο κολάν κόκκινο string) να στο τραβήξει με το ρούτερ...και εσύ απολαμβάνεις την θέα...τώρα να χαλάσει και 2-3 ταστιέρες ποιός νοιάζεται

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:03:40 μμ »
Αυτό το πριονι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ >:(  ;)  :-X

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πήχη πάνω στη γραμμη και να το τραβήξει με το ρούτερ με πάνω ρουλεμάν ίσιο κοντύλι?

κανει δεν κανει, εγω ξερω οτι μολις δειξεις αμυγδαλια σε ξυλουργο, κανει το σταυρο του :-[
εγω παντος την εκοψα μια χαρα, αφου στο ειπα οτι δεν εχω κοντυλι με πανω ρουλεμαν.
Και με από κάτω κάνει Γιάννη, και κάλο είναι να κάνεις μια βάση (router table ) και το τραβάς εκεί, εδώ που τα λέμε πάλι θέλει κορδέλα η έστω κλαδοπριονο γιατι όσο λιγότερο"ψωμί" παίρνει το κοπτικό τόσο λιγότερο πετάγματα και καλύτερο τράβηγμα θα έχουμε
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 11:33:27 μμ »
Το τζουραδακι που ετοιμαζα πριν λιγο καιρο ....
Του έξυσα τα παλια βερνικια ( ηταν τα κλασσικα βερνικια  ξυλου που περναμε τα παγκακια κλπ με πινελο), εβαψα το σκαφος με κασια και  του περασα καινουργιο καπακι και αρχισα τα χερια με λινελαιο και ξυσιμο σε καθε χερι !

Λογω ελειψης ρουτερ , το αφισα χωρις φιλετα κλπ
Του εκανα 2 τρυπες, δεν ξερω τι θα δωσει απο ηχητικο αποτελεσμα αλλα μου αρεσε σαν ομορφια οι 2 τρυπες!


Δεν ξερω τι εγινε με το καπακι , λαθος στο ξυσιμο ή φταινε τα νερα αλλα εχει καποια ασχημα "Σημαδια" σαν νερα (Αυτα τα ασπρα στην δεξια πλευρα του καπακιου) ....

φίλε eco1225 τα νερά στο καπάκι μην σε ανησυχούν ειναι μια ιδιομορφία του ξύλου (έλατο) αν δεν κάνω λάθος πολοί είναι αυτοί που τα ζητάνε και το θέτουν σαν απαίτηση στον κατασκευαστή
εμένα μου αρέσει πάντως όπως ειναι
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 11:42:38 μμ »
Σήμερα με τομ φίλο συμφορουμίτη Κέδρο πήραμε ένα φλαμουράκι σαν καλά παιδιά...το κόψαμε στα 4 και το φορτώσαμε στο τριαξονικό μας...

 [ Invalid Attachment ]

να μας πειτε που εχετε κρυμενα τα υπολοιπα    τριαξονικο!!!!!μας τρωτε και το μεροκαματο
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:42:01 μμ »
Αυτό το πριονι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ >:(  ;)  :-X

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει πήχη πάνω στη γραμμη και να το τραβήξει με το ρούτερ με πάνω ρουλεμάν ίσιο κοντύλι?

κανει δεν κανει, εγω ξερω οτι μολις δειξεις αμυγδαλια σε ξυλουργο, κανει το σταυρο του :-[
εγω παντος την εκοψα μια χαρα, αφου στο ειπα οτι δεν εχω κοντυλι με πανω ρουλεμαν.

Αὐτὰ τὰ πριόνια εἶναι εἰδικὰ γιὰ κλάδεμα. Ἔχουν ἀτσἀλινη λἀμα, εἶναι ἀκονισμένα μὲ laser καὶ ὄσο δὲν τὰ κακομεταχειρίζεσαι, κόβουν σὰν ξυράφια. Εἰδικῶς τὰ γιαπωνέζικα ARS Turbocut ἔχουν πολύ λεπτὴ λάμα (λιγότερο ἀπὸ 1 χιλ πᾶχος), τὸ τσαπράζι τους εἶναι περίπου 2 χιλ. καὶ λόγω τοῦ ἀκριβοῦς ἀκονίσματὸς τους μποροῦν νὰ κάνουν κοπὲς μὲ μεγἀλη ἀκρίβεια εἶδικῶς σὲ πολὺ ξερὰ καὶ σκληρὰ ξύλα ὅπως ἡ ἀμυγδαλιά γιατὶ βγἀζουν ξερὸ πριονίδι που δὲν τὰ στομώνει. Εἶναι πολὺ ξεκούραστα στὴ χρήση τους λόγω τοῦ ὅτι κάνουν πολύ στενή ἐγκοπὴ καὶ δὲν ἀφαιροῦν πολὺ ξύλο.

Προσωπικῶς ἐπειδή ἔχω "φάει" μέχρι τώρα καμιὰ τριανταριά ARSκαὶ μὲ ἴσια καὶ μὲ καμπύλη λάμα σᾶς λέω ὅτι μὲ λίγη προσοχή ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ γιὰ τὴ δουλειὰ ποὺ ἔκανε ὁ Γιἀννης ὤς ἐναλλακτική ἐπιλογή ἐλλείψει καταλληλότερου ἐργαλείου/μηχανήματος.

Ὑπόψην ὅτι πλέον καὶ αὐτὰ ἀκονίζονται σὲ τροχεῖα μὲ διαμαντοτροχό μὲ πάρα πολύ καλὰ ἀποτελέσματα.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:46:40 μμ »
Τριαντάφυλλε μια χαρά κάνει το πριονάκι και ειδικά για 1 ευρώ απλά πειράζουμε τον Γιάννη που οτι ξύλο του δείξεις σου λέει οτι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ  ;) αλήθεια μια ερώτηση προς όλους (εκτός του Γιάννη  :-X :-X) ένας φίλος φτιάχνει μπαγλαμά και μου έχει καβατζώσει ποπλαρ ρετάλι απο ενα σώμα ηλεκτρικης που ξεγύρισα...και θέλει να το βάλει μπράτσο με κόντρα βέγγε...θα γίνει δουλειά ή θα στεναχωρηθεί?

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 01:51:02 μμ »
Ἄν δὲν κάνω λάθος τὸ poplar εἶναι εἶδος λεύκας; Ἄσπρο, μαλακό ξύλο, μὲ κάπως "στιφὰ"καὶ "στριφνὰ" νερὰ ποὺ σκευρώνει πολὺ εὔκολα;

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 02:27:46 μμ »
είναι λευκόξυλο μαλακό αλλά δεν νομίζω οτι στραβώνει παραπάνω από το φλαμούρι για παράδειγμα...του είπα να μην το κάνει...είπε καλα τραγούδα...  ;)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 08:19:39 μμ »
είναι λευκόξυλο μαλακό αλλά δεν νομίζω οτι στραβώνει παραπάνω από το φλαμούρι για παράδειγμα...του είπα να μην το κάνει...είπε καλα τραγούδα...  ;)

Εἶναι πιὸ μαλακό ἀπ' τὸ φλαμούρι καὶ ἐπειδή εἶναι ταχυαυξές φυτό ἔχει μεγάλους αύξητικούς δακτύλιους. Νὰ δοῦμε τὶ τραγούδι θὰ πῆ αὐτὸς ὅταν θὰ "πάρη" τὸ μάνικο.

Metallikas

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.210
Απ: Φωτογραφίες καὶ Βίντεο ἀπό Ἐργαστήρια: Ὀκτώβριος 2014
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 09:02:06 μμ »
Σήμερα με τομ φίλο συμφορουμίτη Κέδρο πήραμε ένα φλαμουράκι σαν καλά παιδιά...το κόψαμε στα 4 και το φορτώσαμε στο τριαξονικό μας...

 [ Invalid Attachment ]

να μας πειτε που εχετε κρυμενα τα υπολοιπα    τριαξονικο!!!!!μας τρωτε και το μεροκαματο

Ποιά υπόλοιπα?

Tags: