Αποστολέας Θέμα: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη  (Αναγνώστηκε 5882 φορές)

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:18:43 πμ »
τρίχορδα κλασσική κιθάρα κατασκευή Τρικάλης Κώστας

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 11:51:02 πμ »
ψηφιζω getit δεν ξερω γιατι, μου εμπνεει εμπιστοσυνη,πρωτοπορια,ανορθοδοξη μαστορια.(δεν τον γνωριζω απλα τον παρακολουθω εδω μεσα)
1.βαλε καποιον να παιξει με νυχια στην κλασικη να ακουσουμε οταν μπορεσεις(η αισθηση της ταστιερας απο κοντρα πλακε δεν ξερω πως μπορει να περιγραφει απο καποιον αλλα αν βρεις τις καταλληλες λεξεις κατατοπισε μας) ειναι αυτη με το διπλο καπακι που ειχες ανεβασει σε αλλο ποστ σου ?
2.ωραια μπουζουκακια με διακριτοτατο διαφορετικο ηχο μεταξυ τους ακομη κι απο μενα τον ασχετο
3.συγχαρητηρια και για την παρουσιαση(οταν μεγαλωσω θα θελα να σου μοιασω εστω και στο ελαχιστο), να σαι παντα καλα και καλη συνεχεια.
"Τα πάντα ρει"

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 01:02:29 μμ »
τρίχορδα κλασσική κιθάρα κατασκευή Τρικάλης Κώστας


Μερικές επισπρόσθετες πληροφορίες:

το μικρό μισομπούζουκο είναι ευκολόπαιχτο, πλησιάζει περισσότερο τζουρομπούζουκο θα έλεγα

το μεγάλο Ονικ έχει ισορροπημένα μπάσα, παιχτικά είναι δύσκολο (69ρι), προσεγγίζει όμως αν το χτυπήσεις δυνατά το παίξιμο του Μπέμπη, θέλει δυνατό αριστερό και σκάψιμο στην πένα. Θα ανεβάσω σχετικό βιντέκι όταν στρώσει καλύτερα.

Οι χορδές είναι ψηλά και στα 2 όργανα γιατί ταστάρει και περιμένω να έρθουν στις κλίσεις. Έδωσα πολύ αντισκέβρωμα, έχουμε αρκετή υγρασία στο Ηράκλειο, αλλά το βασικότερο είναι ότι η τεχνική του να φτιάξεις σωστά την ταστιέρα είναι ολόκληρη επιστήμη και ακόμα είμαι αρχάριος μαθητής. Τέλος πάντων τα όργανα δεν παίζουν ακόμα στο μέγιστό τους. Υπάρχει κανείς που γνωρίζει πως ρυθμίζεις σωστά την ταστιέρα εξ αρχής? Οι κλίσεις που έδωσα ήταν από το Φα 1ης χρορδής και πίσω 0,3 χιλιοστά από τον τάκο και πίσω προς καράολο 1 χιλιοστό, από τον τάκο προς τη χορδιέρα  πολύ ψηλά 3,5 εκατοστά. Αποτέλεσμα πολύ ψηλοί καβαλάρηδες (πάνω από 15 χιλιοστά)! Δοκίμασα να ξαναχαράξω τα τάστα πιο φαρδιά για να σκεβρώσει λίγο η ταστιέρα, αλλά υπάρχει καμπούρωμα κοντά στο 10 τάστο... Θα περιμένω μερικές μέρες γιατί νομίζω πως κάτι γίνεται (τα όργανα φόρεσαν χορδές πριν 3 μέρες)

σχεδιαστικά υπάρχουν λάθη στην κλίση της ταστιέρας (έφυγαν τα μπράτσα αριστερά περίπου 3 μοίρες... αλλά αυτό ήταν αρκετό για να χαλάσει το κέντράρισμα της χορδιέρας  :(). Δεν το πειράζω όμως αφού τα όργανα παίζουν μια χαρά και δεν ενοχλεί παρά μόνο οπτικά τον εκτελεστή.
Τα καπάκια έχουν πάχος αρκετά μεγάλο 3 με 4 χιλιοστά, εκτός της περιοχής που πάλλεται (2 το όνικ, 2.5 το μισομπούζουκο) δηλ από το 3ο καμάρι προς τη χορδιέρα

 το μυστικό του ήχου είναι στις κλίσεις του καπακιού και στο αρμάτωμά του από κάτω. Έπαιξα με 2 πειράματα το Ονικ έχει κάτι σαν x-bracing και το μισομπούζουκο κάτι σαν fun bracing. Δοκίμασα ακόμα τη γνωστή συνταγή των παλιών στενά νερά στη μέση --> πρίμο όργανο, φαρδιά στη μέση --> μπάσσο. Μάλλον έχουν δίκιο. Τα καπάκια είναι πολύ καλής ποιότητας ΑΑΑ ερυθρελάτη

οι καβαλάρηδες είναι jacaranda και ακακία αντίστοιχα. Το καπάκι κολλήθηκε με titebond  και ψαροκολλα αντίστοιχα. Τα σκάφη είναι έτοιμα από το Βαμβακά (ελληνική καρυδιά άβαφη).

Οι κολλήσεις του μπράτσου έγιναν επίτηδες με ψαρόκολλα ώστε να επιτρέψω κάποια ελαστικότητα στα όργανα. Κατά την κόλληση χρησιμοποιήθηκε μισό μανταλάκι σα σφήνα για μικρορυθμίσεις. Το μόρσο είναι κλασσική χελιδόνα

Τα καράολα είναι μαόνι νιαγκόν με επένδυση μουριά και κυπαρίσσι. Τα μπράτσα έχουν κόντρες φλαμούρι ελληνικό (όχι ξηραντηρίου), μαόνι, καραγάτσι, angelim

Τα σειρίτια έχουν τριανταφυλλιά, καρυδιά, movingue ως στόλισμα.

Οι ταστιέρες είναι έβενος makasar που τον έκοψα με το χειροπρίονο... :D . Στα πλαινά τους έχουν movingue (το κίτρινο μισομπούζουκο) και kedro mare (το καφέ το Ονικ). Φιγούρες δεν έβαλα παρά μόνο ενθετικά φυσικό ξύλο από τριανταφυλλιά και αγιούζ (κομμένα σε laser).

Τα σημάδια στις ταστιέρες είναι αληθινά όστρακα

Τα κόκκαλα είναι από αγριογούρουνο (σκληρά στο μαξιλάρι) και μοσχάρι στους καβαλάρηδες. Βρήκα ότι παίζει ρόλο και το ξύλο του μαξιλαριού (χρησιμοποιώ φουντουκιά, movingue και σπανιότερα καρυδιά)

Και το σημαντικότερο πολύ καλά κλειδιά Grover 35 ευρώ το σετ. Αξεπέραστα σταθερά!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 05:13:52 μμ »
Μπράβο φίλε getit εξαιρετικά όλα
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 07:34:01 μμ »
ψηφιζω getit δεν ξερω γιατι, μου εμπνεει εμπιστοσυνη,πρωτοπορια,ανορθοδοξη μαστορια.(δεν τον γνωριζω απλα τον παρακολουθω εδω μεσα)
1.βαλε καποιον να παιξει με νυχια στην κλασικη να ακουσουμε οταν μπορεσεις(η αισθηση της ταστιερας απο κοντρα πλακε δεν ξερω πως μπορει να περιγραφει απο καποιον αλλα αν βρεις τις καταλληλες λεξεις κατατοπισε μας) ειναι αυτη με το διπλο καπακι που ειχες ανεβασει σε αλλο ποστ σου ?
2.ωραια μπουζουκακια με διακριτοτατο διαφορετικο ηχο μεταξυ τους ακομη κι απο μενα τον ασχετο
3.συγχαρητηρια και για την παρουσιαση(οταν μεγαλωσω θα θελα να σου μοιασω εστω και στο ελαχιστο), να σαι παντα καλα και καλη συνεχεια.

 σε ευχαριστώ
κάπου προς το τέλος του βίντεο παίζω με δακτυλα, αλλά ... λίγο αρπέζ
ναι θα ανεβάσω ένα καλύτερο παιγμένο από κλασσικό κιθαρίστα  :)

Κοῦρος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.035
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 09:07:16 μμ »
Κώστα,
μας έχεις τρελλάνει φίλε μου και με τους επιτυχημένους πειραματισμούς σου αλλά και με το παίξιμό σου!!!! :) :)
Μπράβο ρε φίλε! Να είσαι καλά να φτιάχνεις οργανάρες!!! ;) ;)

kedros27(Χρήστος.Μ)

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.501
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 11:32:19 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα, εξαιρετικός ήχος, αλλά διπλά συγχαρητήρια για τους πειραματισμούς που κάνεις, αν βρεις χρόνο καμία μέρα να κάτσεις να κάνεις ένα βιντεάκι που θα εξηγείς τι είναι τι, γιατί πολλά απ αυτά που λες δεν τα γνωρίζει πολύς κόσμος εδώ, ας πούμε εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το ονικ, είναι ας πούμε κάποιο στάνταρ σχήμα σκάφους για μπουζούκι; επίσης ποια είναι η διαφορά του μισομπούζουκου απ το μπουζούκι κτλπ. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο μπουζούκι με το αγιούζ ο καβαλάρης σε σχέση με το μέγεθος του καπακιού είναι πολύ μικρός, αυτό το έκανες για να σου μπασάρει;
Ωραία παρουσίαση έκανες.     

takis55

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 71
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:13:23 μμ »
τελιο φιλε μου συγχαρητηρια μπραβο

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:45:22 μμ »
Μπράβο Κώστα !!!!!!!!!!!!!!! Από ήχο δεν θα πω τίποτα. Τα έχω ξαναπεί. Μόνο ότι αυτό με τον γλάρο μου αρέσει κι εμένα περισσότερο. Όχι ότι το άλλο δεν μου αρέσει. Και της κιθάρας ο ήχος στα δικά μου αυτιά είναι πολύ όμορφος. Το καινούργιο που βλέπω με μεγάλη μου χαρά είναι ότι άρχισες να δίνεις σημασία και στην εμφάνιση, κάτι που είναι ιδιαίτερα εμφανές.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 03:00:08 μμ »
Για ποιο να πρωτομιλησω;...
Το καθενα εχει τον δικο του ομορφο ηχο!
Βασικα οτι εχεις φτιαξει εχει ηχο....και απο παιξιμο αψογος!
Χιλια μπραβο!
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:01:28 πμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα, εξαιρετικός ήχος, αλλά διπλά συγχαρητήρια για τους πειραματισμούς που κάνεις, αν βρεις χρόνο καμία μέρα να κάτσεις να κάνεις ένα βιντεάκι που θα εξηγείς τι είναι τι, γιατί πολλά απ αυτά που λες δεν τα γνωρίζει πολύς κόσμος εδώ, ας πούμε εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι το ονικ, είναι ας πούμε κάποιο στάνταρ σχήμα σκάφους για μπουζούκι; επίσης ποια είναι η διαφορά του μισομπούζουκου απ το μπουζούκι κτλπ. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι στο μπουζούκι με το αγιούζ ο καβαλάρης σε σχέση με το μέγεθος του καπακιού είναι πολύ μικρός, αυτό το έκανες για να σου μπασάρει;
Ωραία παρουσίαση έκανες.     

το Ονικ είναι τύπος σκάφης. Από τον Αρμένη Ονικ Τσακιριάν http://www.rembetiko.gr/forums/archive/index.php/t-20051.html

το μεσο ή μισο μπούζουκο είναι κι αυτό τύπος σκάφης, πιο μικρό τρίχορδο από το σημερινό. Φαντάσου το μικρότερο ρεμπέτικο. Τουλάχιστον έτσι τα αναφέρουν οι επαγγελματίες σκαφάδες (Βαμβακάς)

Ο μικρός καβαλάρης είναι μια πληροφορία από μεγάλο σολίστα. Λέει ότι αυτός κόβει τους καβαλάρηδες και κρατά μόνο το ωφέλιμο. Βρήκα ότι πολλές φορές ισχύει. Άλλες πάλι το όργανο θέλει περίπου το μισό του πλάτους καπακιού

Γενικά ο καβαλάρης είναι το equalizer του οργάνου. Δοκιμάζεις και εκεί που σου αρέσει σταματάς  :)


Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 12:06:38 πμ »
Βαγγέλη, Μπλέκο, Τάκη, Τριαντάφυλλε ευχαριστώ για τα σχόλιά σας

το βιντεάκι τελικά χαλάει στον ήχο από το youtube, έγινε λανθασμένο normalize

στα σκαριά τώρα για μια μαντόλα μεγάλη και μια κλασσικά κλασσική κιθάρα από κυπαρίσσι (χωρίς πολλούς πειραματισμούς απεύχομαι  ;D)

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 05:30:37 πμ »
Κωστα συγχαρητηρια φιλε, πολυ ιδιαιτερα οργανα και μ'αρεσει που ψαχνεσαι συνεχως και πειραματιζεσαι!

atlas

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 160
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 10:38:40 πμ »
Βαγγέλη, Μπλέκο, Τάκη, Τριαντάφυλλε ευχαριστώ για τα σχόλιά σας

το βιντεάκι τελικά χαλάει στον ήχο από το youtube, έγινε λανθασμένο normalize

στα σκαριά τώρα για μια μαντόλα μεγάλη και μια κλασσικά κλασσική κιθάρα από κυπαρίσσι (χωρίς πολλούς πειραματισμούς απεύχομαι  ;D)

μη βαλεις κυπαρισσι, δεν κανει για κλασικη καθολου(οχι τιποτα αλλο εσυ εγραψες οχι πολλους πειραματισμους) ειναι μονο για flamenco κιθαρα σε συνδυασμο και με αλλα στοιχεια βεβαια. βρες ενα καλο ξυλο για πλατη και κεδρο β. αμερικης για καπακι(επειδη ολοι βαζουν ευρωπαικο ελατο τελευταιως)
δεν ειμαι για να δινω συμβουλες για ξυλα αλλα στην εφαρμογη ακουω τι ψαχνω και το κυπαρισσι καπως μου χτυπησε ασχημα(βεβαια οτι θελεις κανεις χαχαχαχα εσυ εισαι ο μαστορας)
"Τα πάντα ρει"

Κώστας Τρικάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 544
Απ: τρίχορδα μισομπούζουκο καί όνικ Μπέμπη
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 11:46:21 πμ »
το σωστό βίντεο εδώ:

τρίχορδα κλασσική κιθάρα κατασκευή Τρικάλης Κώστας


ευχαριστώ για τα σχόλια immortlax και atlas

το κυπαρίσσι όντως είναι για φλαμένγκο, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν στα πλαϊνά μόνο
ενώ όμως είναι πανέμορφο ξύλο και μυρίζει όλος ο τόπος, σπάει εύκολα στο λύγισμα
τουλάχιστον έσπασα 4 πλαϊνά πρόσφατα...
υπάρχει κάποια μυστική συνταγή ώστε το ξύλο να χαλαρώνει?

atlas σκέφτομαι για μαύρη μουριά πλάτη, αγιούζ ή μελιό (δεσποτάκι). Τι λες για το καθένα ξεχωριστά?