Αποστολέας Θέμα: Λύγισμα κολάτζας  (Αναγνώστηκε 875 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Λύγισμα κολάτζας
« στις: Ιανουάριος 06, 2022, 12:48:25 πμ »
Εδώ ο άνθρωπος δείχνει έναν πολύ αξιόλογο τρόπο για λύγισμα, και ιδιαίτερα το πιο φαρδύ κομμάτι του σκάφους, την κολάτζα, ίσως με παρόμοιο τρόπο να μπορούμε να κάνουμε και άλλα δύσκολα λυγίσματα με περίεργες διπλές κλίσεις.https://www.youtube.com/watch?v=v_-1zeG21jk
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λύγισμα κολάτζας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 06:32:40 πμ »
ωραιο αλλα να ρωτησω δειχνει ειναι καρφωμενο να μη φυγει απο τη θεση του;
η κολλα; βαζει κολλα και μετα γυρναει; η δε βαζει καθολου;
ντεγκαταλαβενι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.175
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Λύγισμα κολάτζας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 09:39:26 πμ »
παντως νικολα αυτο μου περισευει...
 

και επειδη ο εχων δυο δινει το ενα, αν το θελεις (ή οποιος αλλος)... να ριξει συνθημα.

αν ειναι πανω απο ενας, κληρωση κ παραλαβη (μετα απο 10 μερες περιπου)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Λύγισμα κολάτζας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2022, 10:10:05 μμ »
Καλησπέρα Στέλιο, ευχαριστώ για την προσφορά, όμως έχω φλόγιστρο παρόμοιο, άρα καλό θα ήταν να το πάρει κάποιος που δεν έχει.
Παράθεση
ωραιο αλλα να ρωτησω δειχνει ειναι καρφωμενο να μη φυγει απο τη θεση του;
η κολλα; βαζει κολλα και μετα γυρναει; η δε βαζει καθολου;
ντεγκαταλαβενι
Στέλιο έχει καρφώσει (δεν έχει διαπεράσει πάντως την κολάτζα, απλά κάρφωσε στο τελείωμα και στράβωσε τα βελονάκια για συγκράτηση)  πάνω σε τρία σημεία εκεί που μετά μπαίνουν φιλέτα, έπειτα βρέχει το ξύλο ελαφρά, τοποθετεί μετά μια λαμαρίνα ψιλή; κάτι τέτοιο, και καρφώνει και την λαμαρίνα κάτω σε σημείο που δεν μας πειράζει αν φαίνεται η τρύπα διότι μπαίνει η χορδιέρα εκεί στο τέλος.
Και μετά αρχίζει το ζέσταμα και το λύγισμα, και αφού λυγίσει όλο, μάλλον θα το αφήσει στο καλούπι κάποια ώρα, με τα βελονάκια και τα σφικτιράκια και θα το κολλήσει αργότερα με βοήθημα που και εδώ στο φόρουμ έχουμε ανεβάσει παλιά.
Δηλαδή μια κατασκευή όσο είναι η κολάτζα από λαμαρίνα (αν κολληθεί με ψαρόκολλα ζεστή) και σφικτήρες και σφήνες κ.τ.λ., ή αν κολληθεί με ξυλόκολλα τύπου racoll, titebond κάτι παρόμοιο ας πούμε από κόντραπλακε στραβό όπως η κολάτζα και πάνω-κάτω στο ίδιο μέγεθος πάλι με σφήνες και σφικτήρες για να πρεσάρεις πάνω στο σκάφος όμορφα και ωραία, στην περίπτωση της ψαροκολλας φαντάζομαι την λαμαρίνα την ζεστένουμε, το ίδιο και το σκάφος και την κολάτζα και σφίγγουμε-πρέσσαρουμε.
Όλα τα παραπάνω τα γράφω διότι κάπου εδώ τα έχω δει γραμμένα, όποιος θέλει συμπληρώνει και διορθώνει.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

toton

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αριθμός κατασκευών: 100+
Απ: Λύγισμα κολάτζας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2022, 11:09:47 μμ »
Κάτι έχει τυλιγμένο στην λαμαρίνα για να μην καίγεται το ξύλο....