Αποστολέας Θέμα: Το πρωτο μου μπουζουκι  (Αναγνώστηκε 24822 φορές)

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 08, 2019, 04:55:40 μμ »
Σας ευχαριστώ για της απάντησης σας!
Την στιγμή είμαι πολλή πεσμένος.

Τορα όμως πως συνεχειζω;
Να τρίψω το γιαλι από μέσα;
Δύσκολο το βλέπω... είναι γιαλι :(
Της φουσκάλες θα μπορούσα να κοπσω με μαχερακι...
από έξω... δοκίμασα προσεχτικά να πιέσω τις δουγες για να ενοθουν... πολύ σφιχτά είναι.

Το πάχος που ροτισες Μάνο... τορα δεν ξέρω πώσο είναι ακόμα. Εταν περίπου 2,8mm στην αρχι.





Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 09, 2019, 10:09:33 πμ »
Σας ευχαριστώ για της απάντησης σας!
Την στιγμή είμαι πολλή πεσμένος.

ε, γι αυτό λέμε "άστο" καναδυο μέρες... οι χειρότερες αποφάσεις παίρνονται όταν είσαι σε τέτοια κατάσταση...
κι όπως πολυ σοφά λέει ο Ζαρκάδας, "η μ#λ@κ()α καραδοκεί"

Τορα όμως πως συνεχειζω;
Να τρίψω το γιαλι από μέσα;
Δύσκολο το βλέπω... είναι γιαλι :(


Της φουσκάλες θα μπορούσα να κοπσω με μαχερακι...
από έξω... δοκίμασα προσεχτικά να πιέσω τις δουγες για να ενοθουν... πολύ σφιχτά είναι.

Το πάχος που ροτισες Μάνο... τορα δεν ξέρω πώσο είναι ακόμα. Εταν περίπου 2,8mm στην αρχι.


είπα μήπως ήταν πολύ λεπτές, αλλά όχι, νορμάλ είναι...

απέξω όταν σφίγγεις προσεκτικά όπως λες (με τα χέρια φαντάζομαι) οι ντούγες έρχονται να "φιλήσουν" ή όχι ? αν όχι, τότε μάλλον το σκάφος είναι γενικά σταθερό παρόλο που οι ντούγες άνοιξαν σε κάποια σημεία... δυστυχώς από απόσταση νομίζω δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει θετικά 100% - εγώ θα το έπιανα από τους τάκους μπρος και πίσω και θα δοκίμαζα αν και κατά πόσο στρεβλώνει στις πλάγιες κινήσεις (σαν να βιδώνεις - ξεβιδώνεις)... αν γενικά μου έδινε την εντύπωση ότι είναι σταθερό, θα συνέχιζα απλώς στοκάροντας όσο καλύτερα γίνεται απέξω... αλλά όπως είπα δεν το έχω στα χέρια μου, πρέπει να το εκτιμήσεις εσύ...
την γάζα (γυαλί) από μέσα θα την άφηνα όπως είναι, νομίζω δεν έχει νόημα να την τρίψεις (ίσως να είχε νόημα να την αφαιρούσες εντελώς και να το επιδιορθώσεις αλλά δεν νομίζω να είναι εύκολο τώρα)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 09, 2019, 11:29:23 πμ »
Φίλε konsaw καλημέρα ,
Κατ' ἀρχήν καλό θά ἦταν νά ἠρεμήσης πρῶτα , καλά λέει ὁ Μάνος.....( ξέρεις , ἡ ἐμπειρία δέν εἶναι μόνο στήν κατασκευή , ἀλλά καί στό πῶς θά συμπεριφερθῆς καί τί θά κάνης ἄν κάτι σοῦ πάει στραβά.......)

Κι ἐγώ συμφωνῶ μαζί του πώς δέν χρειάζεται νά ξεκολλήσης τίς λωρίδες μέσα στό σκάφος , διότι τήν ἴδια δουλειά κάνουν μέ τίς ἑπόμενες πού θά ξανακολλήσης - τοὐλάχιστον γιά τίς ἐνώσεις πού δέν ἔχουν ξεκολλήσει . Ἄν , πιέζοντας μέ τά χέρια , δέν κλείνουν οἱ ἀνοιχτές ἐνώσεις , δοκίμασε τόν τρόπο πού περιγράφει ὁ Μάνος , μέ λάστιχα , καί θά κλείσουν ( ἐγώ ἐχθές , σύμφωνα μέ τήν ἰδέα τοῦ Μάνου , γιά νά κάνω τό ἴδιο , σ' ἔνα νοβοπάν λίγο μεγαλύτερο ἀπ' τό σκάφος , βίδωσα 4 χοντρές βίδες στίς ἄκρες νά ἐξέχουν 2 ἑκ. καί ἄλλες 2 στή μέση , τό γύρισα ἀνάποδα νά πατοῦν οἱ βίδες σάν πόδια , ἔβαλα ἀνάποδα τό σκάφος καί ὀ ἔσφιξα μέ λάστιχα πού τά ἔπιανα στίς βίδες - πόδια ) . Φυσικά , πρίν σφίξης , ἀλείφεις καί κόλλα μέσα στό χάσμα .
Ἄν παρ' ὅλα αὐτά δέν κλείνουν , θά σοῦ πρότεινα , ἀντί γιά στοκάρισμα πού θά δείχνη ἄσχημα στό βερνίκι , ( συγνώμη Μάνο , ἁπλῶς λέω μιά ἄλλη γνώμη ) , νά βρῆς καπλαμᾶ ἄσπρης καρυδιᾶς ( λεπτά φυλλα ξύλου πού πουλιοῦνται ἕτοιμα ) στό ἴδιο χρῶμα τοῦ σκάφους σου καί νά γεμίσης τά διάκενα μεταξύ τῶν δουγῶν μ' αὐτόν ( καί κόλλα ἐννοεῖται ) . Τήν ἄλλη μέρα πού θά ξεραθῆ ἡ κόλλα , θά τρίψης τούς καπλαμάδες πού ἐξέχουν καί θά ἔρθουν " πρόσωπο " μέ τίς δοῦγες καί δέν θά πολυφαίνεται ἡ ἐπισκευή - ἕως καθόλου . 
Μπορεῖ νά χρειασθῆ μόνο ἕνα φύλλο καπλαμᾶ σέ κάποιο χᾶσμα , μπορεῖ καί δύο , ἀλλά μπορεῖ καί ἑνάμισυ . Σ΄αὐτή τήν περίπτωση , τρίβεις λίγο τό ἕνα ἀπ' τά δύο . Προσοχή χρειάζεται στίς ἄκρες τοῦ χάσματος πού καταλήγουν πάντα σέ μύτη . Πρεπει νά τρίψης τίς ἄκρες τοῦ καπλαμᾶ νά γίνουν κι αὐτές μυτερές γιά νά ἐφαρμόσουν . Καί ἄν σέ κάποιο σημεῖο ὑπάρχει πολύ λεπτό ἄνοιγμα , άλείφεις λίγη κόλλα στό χάσμα μέ τό δάχτυλο καί ἀμέσως τρίβεις μέ γυαλόχαρτο . Ἡ σκόνη πού δημιουργεῖται άνακατεύεται μέ τήν κόλλα καί κλείνει τό χάσμα .
Συγνώμη γιά τήν πολυλογία....

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 09, 2019, 08:55:44 μμ »
Ολοι μας εχουμε παθει διαφορα αλλα .............................γι αυτο γκαριζουν οι παλιοι αλλα και πολλοι απο μας τους καινουριους οτι οι κολλες θα πρεπει να ειναι αναστρεψιμες.Τι σου ηρθε κι εβαλες υγρο γυαλι μου λες?Ρε σεις παρτε το χαμπαρι θα το ξαναπω....................τα εχουν δοκιμασει δεκαδες χρονια τωρα πριν απο μας. Ακολουθηστε την πεπατημενη .
Δεν ξερω πως θα βγαλεις το γυαλι αλλα θα σου πω κατι που ειναι κανονας απαραβατος.Οταν χαρτονουμε απο μεσα το σκαφος , η βαζουμε γαζες ,η πολυεστερα( ναι τοχω δει) παντα μα παντα εχουμε σφιξει τις δουγιες με χαρτοταινιες ....................πολλες χαρτοταινιες.Ειναι νομος.
Εσυ βιαστηκες εν το μεταξυ να ξυσεις απ εξω να το κανεις ομορφο , λεπτυνε, κι εγινε η στραβη.Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα κλασικο χρυσοχαρτο χωρις να πειραξω το γυαλι καθολου.Και στο επομενο θα ειχα τα ματια μου δεκατεσσερα {music026}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 10, 2019, 01:00:29 πμ »
Καλησπέρα....
Τορα πολλά διάβασα.... εύχομαι να μην ξεχάσω τίποτα.

Τα Ανηγματα είναι όλα πιο λεπτά από καπλαμά.
Ένα ίσος να είναι περίπου όσο το πάχος αφτο.

Το σκάφος έτσι όπως το πιάνω είναι πολύ σταθερό. Τα ανηγματα δεν έρχονται να φιληθούν.
Και με «tap tuning» δεν ακούγεται να τρίζει τίποτα.


Κώστα, τα επόμενα αν τυχόν και διαβάζεται σαν παρεξήγηση ... δεν είναι καθόλου.
Απλά θέλω να εξηγηθώ και να καταλάβω τα πάντα .
Ολοι μας εχουμε παθει διαφορα αλλα .............................γι αυτο γκαριζουν οι παλιοι αλλα και πολλοι απο μας τους καινουριους οτι οι κολλες θα πρεπει να ειναι αναστρεψιμες.Τι σου ηρθε κι εβαλες υγρο γυαλι μου λες?Ρε σεις παρτε το χαμπαρι θα το ξαναπω....................τα εχουν δοκιμασει δεκαδες χρονια τωρα πριν απο μας. Ακολουθηστε την πεπατημενη .
Το γυαλί δεν ήταν υγρό. Το Tide Bond ήταν το υγρό.

Δεν ξερω πως θα βγαλεις το γυαλι αλλα θα σου πω κατι που ειναι κανονας απαραβατος.Οταν χαρτονουμε απο μεσα το σκαφος , η βαζουμε γαζες ,η πολυεστερα( ναι τοχω δει) παντα μα παντα εχουμε σφιξει τις δουγιες με χαρτοταινιες ....................πολλες χαρτοταινιες.Ειναι νομος.

Αφτον τον νόμο δεν τον ειδα και δεν το διάβασα πουθενά. Που να το ξέρω; Από έξω ενοεις ότι βάζουν της χαρτοταινιες;
Έχεις φώτογραφιες από αφτο;
Αν λες «χαρτονουμαι το σκάφος» ενοεις το χρυσόχαρτο; Αφτο θα έφτανε για την ενίσχυση τον δουγον; Υπάρχει καμία καθοδήγηση γιαυτο;

Εσυ βιαστηκες εν το μεταξυ να ξυσεις απ εξω να το κανεις ομορφο , λεπτυνε, κι εγινε η στραβη.Εγω στη θεση σου θα εβαζα ενα κλασικο χρυσοχαρτο χωρις να πειραξω το γυαλι καθολου.Και στο επομενο θα ειχα τα ματια μου δεκατεσσερα {music026}
Αφτο με το ξύσιμο το είδα κιαλες φορες... γιαφτο το έκανα. Έως και στο βίντεο του Σπουρδαλάκη το είδα. Γιαυτο παράξενα μου φενεται που το λες αφτο.
Ξανά πρέπει να ρωτήσω... έχεις η υπάρχει κάποια καθοδήγηση για πότε και πως έχω να κάνω πιο βήμα;

Σας ευχαριστώ όλλους για την βοιθια σας!



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 11, 2019, 03:44:52 μμ »
Φίλε konsaw. Από τις φωτογραφίες που έχω δει από την αρχή που ξεκίνησες το σκάφος σου , σε είχα ρωτήσει με τι κόλα είχες κολλήσει τις δούγες γιατί είχε φανεί ότι υπάρχει πρόβλημα αφού ήταν και η πρώτη σου κατασκευή. Κάποια στιγμή πιο πριν είχες βάλει μέσα στα κενά εποξική κόλλα. Τώρα έβαλες TideBond κι από μέσα κι απ έξω απ το σκάφος . Η άποψή μου είναι ότι αυτό είναι μεγάλο λάθος γιατί πρώτον δεν ξέρουμε (τουλάχιστον εγώ) πως θα συμπεριφερθούν όλα αυτά τα διαφορετικά υλικά μαζί στις ίδιες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας. Πιστεύω πως θα έχεις υλικά με διαφορετικά σημεία συστολής και διαστολής, στο ίδιο σημείο του σκάφους . Αν βάζεις λοιπόν ψαρόκολλα στις δούγες ...με ψαρόκολλα θα πρέπει να κολλήσεις και τις γάζες ή ότι άλλο υλικό βάλεις μέσα στο σκάφος σου. Επίσης μάλλον έβαλες πάρα πολύ TideBond και ίσως υπερβολικά πολύ θα έλεγα αν βλέπω σωστά στις φωτογραφίες. Η υγρασία της κόλλας σου έκανε τη ζημιά. Και ναι πολύ σωστά σου λέει ο ΖΑΡΚΑΔΑΣ όταν ντύνεις εσωτερικά το σκάφος πρέπει να το έχεις δεμένο απ έξω με κάποιο τρόπο να μην σου ανοίξει απ την υγρασία της κόλλας που χρησιμοποιείς ιδίως αν κατά την διάρκεια της κατασκευής του σκάφους σου έχεις εγκλωβίσει μέσα τάσεις , επειδή οι δούγες δεν ταιριάζουν 100% η μία με την άλλη. Οπότε με την υγρασία το σκάφος ανοίγει. Εσύ γι αυτό το έπαθες αυτό. Αν θυμάμαι καλά το είχε περιγράψει κι άλλος φίλος εδώ μέσα (δεν θυμάμαι το όνομά του). Νομίζω ότι μόλις στεγνώσει καλά το σκάφος σου αφού δεν κουδουνίζει από τα όποια κενά και τις κολλήσεις που έχεις κάνει βρες ένα τρόπο να στοκάρεις τα εξωτερικά κενά στο ξύλο και συνέχισε την κατασκευή σου. Και μην ασχοληθείς παραπάνω γιατί σίγουρα με το που θα το τελειώσεις θα ξεκινήσεις δεύτερο σκάφος. ( Στο εύχομαι δηλαδή....) . Αυτός είναι και ο λόγος που στα γράφω αυτά , για να τα προσέξεις  στο δεύτερο σκάφος σου.  Εγώ είμαι από αυτούς που δεν πιστεύουν ότι το χάρτωμα του σκάφους, το βοηθάει να δέσει....αλλά οι απόψεις σ αυτό το θέμα είναι διαφορετικές. Καλά καλά ούτε και στη γάζα πιστεύω πλέον ότι πρέπει να ντύνει όλο το σκάφος από μέσα. Αλλά αυτά είναι μεγάααααληηηηηη κουβεντούλα...!!!!!! Καλή συνέχεια φίλε και μη στεναχωριέσαι. Θα τα καταφέρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2019, 04:18:08 μμ από Γιάννης Καραβασίλης »

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 11, 2019, 07:04:32 μμ »
Για σου φίλε Γιάννη,

Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Να είσαι σίγουρος ότι αυτό το λάθος δεν θα μου ξανά συμβεί δεύτερη φορά.
Θα δοκιμάσω να το στοκαρω τα κενά.
Διάβασα τη λέτε για το στοκαρισμα.
Αλλά δεν είμαι σίγουρος σαυτο.
Πάλι με ψαροκολλα; Η καλύτερα με epoxy και κάνω πρότα ένα μίγμα με σκόνη;

Μόλις έφτασε ο πατέρας μου στην Θεσσαλονίκη και μίλησε με τον Κατασκευαστή που έφτιαξε τα μπουζούκια μου.

Λέει, πως αυτός δεν βάζει καθόλου γαζές απλά κολλάει το χρυσόχαρτο με ψαροκολα.

Εγώ τώρα κόβω προσεχτικά της φουσκάλες που δημιουργίθηκαν. Θα τρίψω προσεκτικά Της γωνιές για να γίνει πάλι μια επιφάνεια. Θα στοκαρο, θα το δέσω από έξω με χαρτοταινια και θα κολλήσω το χρυσώχαρτο με ψαροκολα. Μετά λέω να τελειώσω όλο το μπουζούκι για να μαζέψω άλλες εμπειρίες.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 12, 2019, 06:11:30 μμ »
Αυτή η σκόνη λέτε να φτάνει;



Με την χαρτοταινια στα σημεία που δεν υπάρχει γυαλί συμφωνείται;



Μετά από το στοκαροσμα λέω να βάλω ψαροκολλα... (νερουλη η πυκνή;) και από πανό αφτο το χρυσόχαρτο



Gesendet von iPhone mit Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2019, 07:35:31 μμ από konsaw »
χαιρετίσματα

Σάββας

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 13, 2019, 02:18:09 πμ »
Τις χαρτοταινιες από μέσα δεν θα τις βγάλεις???

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 13, 2019, 06:52:10 πμ »
εισαι σιγουρος για τον στοκο;
αν βαλεις καφε, θα φαινεται ζιγκ-ζαγκ φιδισιο το ασπρο και οχι μια ευθεια.
αν στοκαρεις με ασπρο, αυτο θα φαινεται οτι, μια ειναι αδυνατο και μια εχει φαει μια πιτσα και 5 πιττογυρα για πρωινο.....

δοκιμασες να το κολλησεις σφιγγοντας το, και δεν;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 13, 2019, 07:35:49 πμ »
Τις χαρτοταινιες από μέσα δεν θα τις βγάλεις???
Αυτή την στιγμή δεν είμαι καθόλου σίγουρος τη να κάνω.
Καλύτερα χωρίς την ταινία αυτήν και σκέτο το χρυσόχαρτο;

εισαι σιγουρος για τον στοκο;
αν βαλεις καφε, θα φαινεται ζιγκ-ζαγκ φιδισιο το ασπρο και οχι μια ευθεια.
αν στοκαρεις με ασπρο, αυτο θα φαινεται οτι, μια ειναι αδυνατο και μια εχει φαει μια πιτσα και 5 πιττογυρα για πρωινο.....

δοκιμασες να το κολλησεις σφιγγοντας το, και δεν;
Δοκίμασα να τα σφίξω αλλά δεν κουνείται τίποτα.
Για να γεμίσω με καπλαμά σαν πολύ στενά να είναι τα ανοίγματα.



χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 13, 2019, 09:15:43 πμ »
αν έχεις κολλήσει τις ντούγες με ψαρόκολλα, η κόλληση είναι "διαχειρίσιμη": Η ψαρόκολλα χαλαρώνει με υψηλή θερμοκρασία και σταθεροποιείται ξανά όταν κρυώσει. Αυτό είναι το δεύτερο μεγαλύτερο πλεονέκτημά της (το πρώτο είναι η μετάδοση του ήχου) και ο λόγος που την χρησιμοποιούμε εκεί που κάτι μπορεί να πάει στραβά ή να θέλει αλλαγή, π.χ. καπάκια - γιατί οι κολλήσεις επιδιορθώνονται.

Δοκίμασες να θερμάνεις τις κολλήσεις ? (καλύτερα με πιστόλι θερμού αέρα αλλά κάνει και το σεσουάρ, αν δεν σε πειράζει να το κάψεις - εγώ έκαψα ένα και πήρα πιστόλι). Ίσως "σφίξουν" οι σχισμές μ' αυτόν τον τρόπο.

Αν στερεώσεις το σκάφος με σχάρα και λάστιχα όπως έδειξα (για να μην διαλυθεί καθώς το δουλεύεις), ζεσταίνεις απέξω μόνο κατά μήκος των χαλαρωμένων κολλήσεων και καθώς νιώθεις (και βλέπεις πιέζοντας χαλαρά με τα χέρια) να χαλαρώνουν - ταυτόχρονα βάζεις σταδιακά σφήνες στα λάστιχα για να τα τεντώνεις διαρκώς, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να καταφέρεις να σφίξεις (μαλακά, όσο χρειάζεται, το λάστιχο έχει αυτό το καλό ότι είναι ελεγχόμενο) και να "έρθουν" κοντύτερα στην αρχική τους θέση. Όταν κρυώσουν οι κόλλες, θα είναι σαν καινούργιο.

Και πάλι όμως - δυστυχώς ή ευτυχώς - εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις, εγώ απλώς έγραψα έναν τρόπο που σκέφτηκα. Το έχω κάνει αυτό αλλά σε πιο εύκολη εφαρμογή (καπάκι κιθάρας που δεν κόλλησε καλά από την αρχή επειδή μου στέγνωνε η κόλλα στην αρχική εφαρμογή, με λίγο ζέσταμα μαλάκωσε η κόλλα, έσφιξα ξανά κι όλα οκ.), πάντως η "αρχή λειτουργίας" είναι ίδια.

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 17, 2019, 11:15:19 μμ »
Για σας,

Τελικά έκανα στόκο με απλή κόλλα και σκόνη.
Γέμισα τα κενά. Αλλά δεν το έτριψα .


Πότε κάνει νόημα να το τρίψω;

Εντωμεταξύ κόλλησα εσωτερικά με ψαροκολλα χρυσόχαρτο. Η μάλλον πράσινοάσιμοχαρτο




Ορεα λυπον..... και τώρα;
Από εδώ και πέρα μου λύπουν η ιδέες πως να συνεχίσω....

Πιστεύω τον μορσο πρέπει να κάνω.
Τι πρέπει να προσέξω;
Και πως τον κατασκευάσω καλιτερα;
Με ρουτερ;




Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 23, 2019, 09:01:09 μμ »
Κόλλησα τώρα τα δυο κομμάτια του καπακιου και ετοίμασα την τρύπα.




Gesendet von iPhone mit Tapatalk
χαιρετίσματα

Σάββας

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το πρωτο μου μπουζουκι
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 24, 2019, 01:27:21 μμ »
η ροζέτα άψογη! μπράβο!

τα φιλέτα πως τα γύρισες, με ζεστό αέρα ή κάτι άλλο ?