Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019  (Αναγνώστηκε 21593 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.478
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:32:23 μμ »
Φίλε Γιῶργο καλημέρα , καί πρό παντός μή σέ πιάνει ἄγχος καί πανικός , γιατί ὅλα διορθώνονται!!!
Αὐτό τό ὄργανο ( μπουζούκι ; ) μέ τό μαῦρο μανίκι , εἶναι καινούργιο ; Δέν φαίνεται καλά στήν φωτογραφία , ἀλλά εἶναι μᾶλλον παλιό .
Ἀπ' ὅτι ξἐρω , αὐτή ἡ εἰκόνα πού παρουσιάζει ἡ λουστραρισμένη ἐπιφάνεια , ὀφείλεται σέ χημική ἀντίδραση τοῦ βερνικιοῦ μέ κάποια ἄλλη οὐσία πού ὑπῆρχε στήν ἐπιφάνεια αὐτή , πρίν πέσει τό βερνίκι , καί ὄχι στό εἶδος τοῦ ξύλου ἀπό τό ὁποῖο αὐτή εἶναι κατασκευασμένη . Π.χ. νά ὑπῆρχε λῖπος ἤ , χειρότερα , κάποιο ἄλλο ὑπόστρωμα βερνικιοῦ ἤ προεργασίας αὐτοῦ , μή συμβατοῦ μ' αὐτό πού ἐφήρμοσες .
Ἄν εἶναι ἔτσι , αὐτό τό ὑπόστρωμα πρέπει ν' ἀπομακρυνθῆ , εἴτε μέ τρίψιμο , εἴτε μέ διαβρωτικό ( remover ) , καλό πλύσιμο μέ οἰνόπνευμα ( πράσινο ) γιά νά ξεπλυθῆ ὅλο τό διαβρωτικό , καί ξανά λουστράρισμα .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:42:39 μμ »
Γιατί λέτε να γίνεται αυτό το χάλι;;; Γίνεται όμως μόνο στο μανικα,. (όχι στο καραολο) το μανίκι είναι μαόνι και το καραολο φλαμούρι.


με πιστόλι το ρίχνεις ? δες λίγο αυτό που είχα μια παρόμοια περίπτωση (δεν το έριξα εγώ αλλά έπρεπε κάπως να το σουλουπώσω)

http://www.luthier.gr/index.php?topic=1995.msg34311#msg34311

προφανώς υπάρχουν πολλές πιθανές αιτίες ("σιλικονίαση", νερό κτλ.) ... το όργανο παραπάνω ψιλομαζεύτηκε με CLOU 500άρι (μπάλα) και δεν έχω εμπειρία σε βερνίκια με πιστόλι για να βοηθήσω, στη θέση σου θα έψαχνα πρώτα τις "προδιαγραφές" και συνθήκες εφαρμογής (καθαρά εργαλεία, σωστή πίεση, μπεκ κτλ.)

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 01:47:53 μμ »
Όχι με σπρέι από lidl...  (Οχ  Τώρα ο ζαρκαδας θα με βρισει....)

Θα το διαβάσω Μάνο. Ευχαριστώ
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι γίνετε μόνο στο μανίκι και όχι στο καραολο

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 02:03:56 μμ »
κι εγώ θα αναρωτιόμουν, αλλά δεν είναι λογικό να "φταίει" το ξύλο. Πάντως δοκίμασα κάποτε αυτά τα σπρέϊ και δεν τα χρησιμοποίησα, έκαναν διάφορα. Ίσως δεν είναι (σωστά) ελεγχόμενη η πίεση.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 02:09:21 μμ »
συνέχεια με την κιθάρα, πρώτη φορά κάνω αυτό το (παλιό και δοκιμασμένο βέβαια) σχέδιο καβαλάρη.





Ελάφρυνε κι άλλο αλλά δεν το ζύγισα στο τελικό του βάρος.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει και καλό καπάκι η κιθάρα, πετάει, ακόμα και με ξύλο αντί για κόκκαλο (για το σετάρισμα). Προσπάθησα να γράψω κι ένα βιντεάκι αλλά είμαι κουλός στην κιθάρα, δυσφήμιση θα έκανα.

 [ Invalid Attachment ]

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 04:30:59 μμ »
Φίλε Γιῶργο καλημέρα , καί πρό παντός μή σέ πιάνει ἄγχος καί πανικός , γιατί ὅλα διορθώνονται!!!
Αὐτό τό ὄργανο ( μπουζούκι ; ) μέ τό μαῦρο μανίκι , εἶναι καινούργιο ; Δέν φαίνεται καλά στήν φωτογραφία , ἀλλά εἶναι μᾶλλον παλιό .
Ἀπ' ὅτι ξἐρω , αὐτή ἡ εἰκόνα πού παρουσιάζει ἡ λουστραρισμένη ἐπιφάνεια , ὀφείλεται σέ χημική ἀντίδραση τοῦ βερνικιοῦ μέ κάποια ἄλλη οὐσία πού ὑπῆρχε στήν ἐπιφάνεια αὐτή , πρίν πέσει τό βερνίκι , καί ὄχι στό εἶδος τοῦ ξύλου ἀπό τό ὁποῖο αὐτή εἶναι κατασκευασμένη . Π.χ. νά ὑπῆρχε λῖπος ἤ , χειρότερα , κάποιο ἄλλο ὑπόστρωμα βερνικιοῦ ἤ προεργασίας αὐτοῦ , μή συμβατοῦ μ' αὐτό πού ἐφήρμοσες .
Ἄν εἶναι ἔτσι , αὐτό τό ὑπόστρωμα πρέπει ν' ἀπομακρυνθῆ , εἴτε μέ τρίψιμο , εἴτε μέ διαβρωτικό ( remover ) , καλό πλύσιμο μέ οἰνόπνευμα ( πράσινο ) γιά νά ξεπλυθῆ ὅλο τό διαβρωτικό , καί ξανά λουστράρισμα .
Το μανίκι είναι καινούριο, και το ξύλο ήταν καινούριο.  Ξεκίνησα με τα ίδια υλικά και το λουστραρω.  Αλλά στο μαόνι γίνετε αυτό και στο καραολο που είναι  φλαμούρι δεν γίνεται

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 05:04:38 μμ »
Το ίδιο "φαινόμενο" δηλαδή κρατήρες μόνο στο ένα ξύλο της κατασκευής,  μου χει τύχει και μένα σε άλλη περίπτωση και με χρώματα νερού.

Νομίζω ότι φταίει το υπόστρωμα, δεν έχει μονωθει σωστά το ξύλο.
Τρίψιμο καλό όπως αναφέρθηκε  και μετά για πιο σίγουρα ,πέρασε το μονωτικό (σουρφασερ) πριν το τελικό βερνίκι.

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 07:01:21 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..   το ετριψα όλο το μανίκι.  Και τώρα λέω να το αφήσω μια δυο μέρες να ηρεμήσει, και μετά  δεν ξέρω....... (Χαχα. Ταχω παίξει)

Είχα αγοράσει κάποια στιγμή κασια την οποία δεν χρησιμοποίησα ποτέ,. Λέτε να το κάνω με κασια και μετά γομαλακα;;; 

Μέχρι που μου πέρασε από το μυαλό να τα παρατήσω τελείως και να μην ξανα πιάσω σκαρπελο.  Έχω αγανακτήσει με αυτά τα παλιό βερνίκια,.
Αν και ο Στέλιος (ο γνωστός)  με έχει συμβουλέψει πολύ στο θέμα των βερνικιών,  εγω πάλι δεν τα πάω καλά.....

Και με τα λίγα τα πολλά είπα να ξεκινήσω ένα σκάφος γιατί από τα νεύρα μου θα τα παρατούσα......  ( Τώρα έχω άλλοθι για να συνεχίσω). 
(Έτσι ξεγελασα τα νεύρα μου......).
Και μάλλον είμαι για ψυχίατρο.....
 [ Invalid Attachment ]



 [ Invalid Attachment ]

Οι δουγιες είναι από καστανιά......
Έχουν κάτι πόρους..... Σαν ριγμα από σεισμό είναι..
Φανταστείτε τι έχει να γίνει στο λουστραρισμα.....
😂😂😂😂😂😂😀😀😀😀😀😀😀😀😅😅😅😅

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:13:05 μμ »
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα!

Σήμερα το πρωί τράβηξα φωτογραφίες απ' την κιθάρα(φθηνή)  ενός φίλου που του γλίστρησε απ' τα χέρια και την έσπασε!
Μου ζήτησε(επέμενε) να την φέρει αυτές τις μέρες να την κολλήσω.

Τι μπορώ να κάνω  ?
Το κομμάτι που έσπασε ,δεν κατάφερε να το βρει! και "ταίριαξε" ένα χαρτόνι  ..... εκτός κι έχει πέσει μέσα!
 Στέλιο ή όποιος θέλει να απαντήσει!!

Ευχαριστώ

 [ Invalid Attachment ]
 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.167
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 06:40:39 πμ »
γιωργο θα δεις για αρχη αν ειναι το κομματακι μεσα.
θα κουνησεις πανω κατω την κιθαρα και αν κανει χρατσα-χρατσα ειναι μεσα  ;D
μπορεις να δεις και με ενα καθρεφτακι λιγο για την ζημια, να εκτιμησεις καλυτερα την κατασταση.
αλλα ουτως η αλλως το βρεις δεν το βρεις, το πρωτο που θα κανεις ειναι να την κολλησεις.
(θα την ανοιξεις ελαφρα για να εισχωρησει η κολλα μεσα, με φαλτσετα η μικρο ισιο κατσαβιδακι, και μετα με χαρτοταινιες πολλα κομματακια.
μπορεις και σφηκτηρες αλλα πρεπει να πατανε στην ακρη, (οχι παραμεσα για να μην σπασει και αλλου!)  και θα χρειαστεις πολλους για γυρω-γυρω. 

αυτο που μπορεις να κανεις αν δεν βρεις το ξυλο, και μετα αφου εχει σταθεροποιηθει με την κολληση:
Α) να την στοκαρεις με ξυλοστοκο μαονι σκουρο ως εχει και μετα λιγο τριψημο, μαυρο μαρκαδορο στο μπαιντινγκ και ελαφρυ λουστρακι (μπορει να βγαινει ο μαρκαδορος, οποτε προσοχη οχι τριψιμο με το βερνικι εκει μεχρι να σταθεροποιηθει ο μαρκαδορος-δηλ μαρκαδορος λουστρο-μαρκαδορος λουστρο...εκτος αν εχεις και μαυρη λαδομπογια για το μπαϊντινγκ)
Β) αν ειχα χρονο (και ορεξη) μπορει να ταιριαζα ενα κομματακι κεδρινο, οπου θα βαλεις μπολικη κολλα και 2-3 χαρτοταινιες.

το λουστρο επειδη ειναι ντουλαπε-πολουουρεθανης να ξερεις θα φαινεται η διαφορα γυαλαδας.
εκτος αν βαλεις το πιστολι, μονωσεις την υπολοιπη κιθαρα με ναϋλον-χαρτοταινια μην περασει μεσα αχνα, και ριξεις μια πιστολια απο πανω, αλλα μετα θα ειναι λιγο μπελαλιδικο οταν αφαιρεσεις την χαρτοταινια να τριψεις με ατσολομμαλο την ενωση και να μπαφαρεις με αλοιφη.
εγω θα ακολουθουσα το Α.

 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.478
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 09:37:24 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..   το ετριψα όλο το μανίκι.  Και τώρα λέω να το αφήσω μια δυο μέρες να ηρεμήσει, και μετά  δεν ξέρω....... (Χαχα. Ταχω παίξει)

Είχα αγοράσει κάποια στιγμή κασια την οποία δεν χρησιμοποίησα ποτέ,. Λέτε να το κάνω με κασια και μετά γομαλακα;;; 

Μέχρι που μου πέρασε από το μυαλό να τα παρατήσω τελείως και να μην ξανα πιάσω σκαρπελο.  Έχω αγανακτήσει με αυτά τα παλιό βερνίκια,.
Αν και ο Στέλιος (ο γνωστός)  με έχει συμβουλέψει πολύ στο θέμα των βερνικιών,  εγω πάλι δεν τα πάω καλά.....

Και με τα λίγα τα πολλά είπα να ξεκινήσω ένα σκάφος γιατί από τα νεύρα μου θα τα παρατούσα......  ( Τώρα έχω άλλοθι για να συνεχίσω). 
(Έτσι ξεγελασα τα νεύρα μου......).
Και μάλλον είμαι για ψυχίατρο.....



Οι δουγιες είναι από καστανιά......
Έχουν κάτι πόρους..... Σαν ριγμα από σεισμό είναι..
Φανταστείτε τι έχει να γίνει στο λουστραρισμα.....


Δέν χρειάζονται οὔτε οἱ ψυχίατροι , οὔτε νά τά παρατήσης . Τό θέμα σου εἶναι ἁπλό , ἁπλούστατο!!! Μιά καί τώρα τό ἔτριψες , παράτα τά σπρέϊ καί τά συνθετικά καί χρησιμοποίησε τήν γομαλάκα , τό πιό ἀθῶο ἀλλά καί πιό κατάλληλο βερνίκι γιά τήν ὀργανοποιϊα καί ὅλα θά πᾶνε καλά !!! Καί ἄν δέν ξέρεις νά τήν χρησιμοποιεῖς , ὅλοι ἐδῶ μέσα θά σέ βοηθήσουν νά μάθης , ὑπάρχει καί κάπου γραμμένο στήν ἰστοσελίδα τό πῶς ( στήν ἑνότητα " βερνίκια - κόλλες - ὄστρακα " ) . Καί πρίν τήν ἐφαρμόσης στό ὄργανο , ἀρκετές δοκιμές σέ ἄχρηστα ξύλα !!!
Ἥ κάσια , σάν νερόχρωμα πού εἶναι , μπορεῖ νά χρησιμοποιηθῆ γιά νά σκουρήνη τό ξύλο , καί δέν ἀποτελεῖ ὑπόστρωμα πού θά ἐπηρεάση ἀρνητικά τό βερνίκι , ὅποιο κι ἄν εἶναι .
Ἄντε , καλή ἐπιτυχία καί....ἡρεμία!!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 01:52:24 μμ »
Α) να την στοκαρεις με ξυλοστοκο μαονι σκουρο ως εχει και μετα λιγο τριψημο, μαυρο μαρκαδορο στο μπαιντινγκ και ελαφρυ λουστρακι (μπορει να βγαινει ο μαρκαδορος, οποτε προσοχη οχι τριψιμο με το βερνικι εκει μεχρι να σταθεροποιηθει ο μαρκαδορος-δηλ μαρκαδορος λουστρο-μαρκαδορος λουστρο...εκτος αν εχεις και μαυρη λαδομπογια για το μπαϊντινγκ)

Β) αν ειχα χρονο (και ορεξη) μπορει να ταιριαζα ενα κομματακι κεδρινο, οπου θα βαλεις μπολικη κολλα και 2-3 χαρτοταινιες.


... "μιλάς με γρίφους, γέροντα"... ξυλόστοκο μαόνι πάνω στο καπάκι εννοείς ? δεν θα είναι πολύ σκούρο ? εγώ θα έβαζα κομματάκι ξύλου, θέλει ψάξιμο - και τύχη - αλλά καλύτερο θα είναι αν βρεθεί κάτι κάπως κατάλληλο, κι ας μην ταιριάζουν 100% τα νερά. Και γιατί να βάλει κέδρο? έλατος δεν είναι το καπάκι ? κάνουν πουλάκια τα μάτια μου ? ποιοί είμαστε, που πάμε ?
...

άσχετο: το "φτερό" του καβαλάρη δεξιά δεν σας φαίνεται λίγο να "πετάει" προς τα πάνω ?


Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 02:18:30 μμ »
Και το αριστερό Επίσης..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.167
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 02:39:07 μμ »
ειναι η προοπτικη της φωτογραφιας λογω ευρυγωνιου και κοντινης αποστασης (πιστευω).

επισης πιστευω οτι ειναι κεδρινη-εκτιμω οτι με αυτο τον στοκο θα ελθει πιο κοντα, θα κανει και γραμμουλες με το μολυβι (βενες ) πανω στον στοκο, και θα ειναι σπεσιαλε. καλυτερα και απο ξυλο  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 03:47:48 μμ »

 θα κανει και γραμμουλες με το μολυβι (βενες ) πανω στον στοκο, και θα ειναι σπεσιαλε. καλυτερα και απο ξυλο  ;D


 {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}....έτρωγα κιόλας!! Παραλίγο να πνιγώ ;D

....θα του δώσω λίγη κόλλα να την κολλήσει μόνος του , όπως του πρότεινα! ;D

γιωργο θα δεις για αρχη αν ειναι το κομματακι μεσα.
θα κουνησεις πανω κατω την κιθαρα και αν κανει χρατσα-χρατσα ειναι μεσα  ;D
μπορεις να δεις και με ενα καθρεφτακι λιγο για την ζημια, να εκτιμησεις καλυτερα την κατασταση.
αλλα ουτως η αλλως το βρεις δεν το βρεις, το πρωτο που θα κανεις ειναι να την κολλησεις.
(θα την ανοιξεις ελαφρα για να εισχωρησει η κολλα μεσα, με φαλτσετα η μικρο ισιο κατσαβιδακι, και μετα με χαρτοταινιες πολλα κομματακια.
μπορεις και σφηκτηρες αλλα πρεπει να πατανε στην ακρη, (οχι παραμεσα για να μην σπασει και αλλου!)  και θα χρειαστεις πολλους για γυρω-γυρω. 

αυτο που μπορεις να κανεις αν δεν βρεις το ξυλο, και μετα αφου εχει σταθεροποιηθει με την κολληση:
Α) να την στοκαρεις με ξυλοστοκο μαονι σκουρο ως εχει και μετα λιγο τριψημο, μαυρο μαρκαδορο στο μπαιντινγκ και ελαφρυ λουστρακι (μπορει να βγαινει ο μαρκαδορος, οποτε προσοχη οχι τριψιμο με το βερνικι εκει μεχρι να σταθεροποιηθει ο μαρκαδορος-δηλ μαρκαδορος λουστρο-μαρκαδορος λουστρο...εκτος αν εχεις και μαυρη λαδομπογια για το μπαϊντινγκ)
Β) αν ειχα χρονο (και ορεξη) μπορει να ταιριαζα ενα κομματακι κεδρινο, οπου θα βαλεις μπολικη κολλα και 2-3 χαρτοταινιες.

το λουστρο επειδη ειναι ντουλαπε-πολουουρεθανης να ξερεις θα φαινεται η διαφορα γυαλαδας.
εκτος αν βαλεις το πιστολι, μονωσεις την υπολοιπη κιθαρα με ναϋλον-χαρτοταινια μην περασει μεσα αχνα, και ριξεις μια πιστολια απο πανω, αλλα μετα θα ειναι λιγο μπελαλιδικο οταν αφαιρεσεις την χαρτοταινια να τριψεις με ατσολομμαλο την ενωση και να μπαφαρεις με αλοιφη.
εγω θα ακολουθουσα το Α.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες , το κόπο σου να απαντήσεις τόσο αναλυτικά !!  ...ολόκληρο κατεβατο!!
Να είσαι καλά :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2019, 04:38:33 μμ από Γιώργος Χ. »

Tags: