Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25496 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #105 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 05:09:05 μμ »
Το πέρασμα του αρσενικού μόρσου με το κοπίδι-χελιδονοουρά (κίτρινο βελάκι πάνω δεξιά) στον πάγκο του ρούτερ, απέκτησε ένα νεωτερισμό: Μικρομετρική ρύθμιση! (κίτρινο βελάκι κάτω αριστερά)

Ο βαρύς οδηγός του ρούτερ, που από την άλλη του μεριά χρησιμεύει και σαν οδηγός του δισκοπρίονου, απέκτησε ένα μηχανισμό μικρομετρικής ρύθμισης με καλή ακρίβεια όπως θα δούμε παρακάτω.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #106 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 05:10:09 μμ »
Ο μηχανισμός μικρομετρικής ρύθμισης

Μια πλήρης περιστροφή του κυλίνδρου αντιστοιχεί σε προώθηση όση και το βήμα της σπείρας του συγκεκριμένου ολόπασσου άξονα που είναι ένα χιλιοστό. Ο κύλινδρος, δηλαδή η περιφέρειά του, έχει χωριστεί στα δέκα με μαύρες γραμμές –αυτές που διακρίνονται με τα βελάκια.
Η μικρή περιστροφή κατά μια γραμμή λοιπόν αντιστοιχεί σε τόξο (360/10=) 36 μοιρών και μετακινεί τον οδηγό κατά 1/10 του χιλιοστού! Και η πλάκα είναι ότι λειτουργεί!
Παίζοντας και δοκιμάζοντας το καινούργιο παιχνίδι, πέρασα το αρσενικό μόρσο καμια δεκαπενταριά φορές στο ρούτερ, μετακινώντας κάθε φορά τον οδηγό ελάχιστα ή ελαχιστότερα και μετρώντας κάθε τόσο και επαληθεύοντας… "Τεχνική απόλαυση!" όπως θα 'λεγε κι ο Ιωσήφ.

Το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες κι έχω πλέον κάθε λόγο να πιστεύω ότι η αβεβαιότητα στη διαμόρφωση του αρσενικού μόρσου είναι πια παρελθόν.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #107 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 05:12:14 μμ »
Πριν την κόλληση

•   Απομακρύνεται στην κορδέλα με τη βοήθεια σφηνοειδών βοηθημάτων το περίσσεμα από τα πλάγια και το κάτω μέρος του μάνικου
•   Γίνεται ένας τελευταίος έλεγχος ότι όλα ταιριάζουν όπως θα 'πρεπε.
•   Κόβεται το περίσσεμα του αρσενικού μόρσου με σιδηροπρίονο (γιατί όπως θυμόμαστε η ενσωματωμένη βέργα από ανθρακονήματα είναι βέβαιο ότι θα στομώσει το καλό μας το πριόνι)

Βάζουμε το μπρίκι στη φωτιά με φρέσκια κόλλα, πασαλείφουμε γρήγορα-γρήγορα όλες τις επιφάνειες με μπόλικη κόλλα, εφαρμόζουμε αποφασιστικά (ν' ακουστεί το τακ του τερματισμού), σκουπίζουμε με υγρό πανάκι και βουαλά:

(συνεχίζεται…)

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #108 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 06:01:26 μμ »
Σταλιά σταλιά κι αχόρταγα
τα πίνω τα φιλιά σου,
κουρνιάζω σαν αδύνατο
πουλί στην αγκαλιά σου................ :victory:
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #109 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 08:50:24 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω αυτά που κάνεις.... (Είναι τόσο απλά  οπως τα δειχνεις και ομορφα).

Και από την άλλη  βρίζω τον εαυτό μου που δεν μπωρό και εγώ να τα κάνω έτσι...😀😀😀😀😀

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #110 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 10:41:23 μμ »
Πραγματική "τεχνική απόλαυση" φίλε μου !

Λένε ότι "τα εργαλεία κάνουν το μάστορα" . Νομίζω ότι αυτό είναι , μισή αλήθεια ...
Ο μάστορας , ο άνθρωπος , μετά από πολλές μετρήσεις και δοκιμές είναι που κάνει
τα εργαλεία να τον υπηρετούν με ακρίβεια !   

 


Αντε τώρα μετά από αυτά , να "προσγειωθώ" να φτιάξω μανίκι, καράολο , γέφυρα στη μικρή κιθάρα ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.472
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #111 στις: Ιανουάριος 09, 2020, 11:08:18 μμ »
Παράθεση
Τώρα που το θηλυκό μόρσο είναι έτοιμο (τα θηλυκά προηγούνται) γίνεται και η διαμόρφωση του αρσενικού.
Είσαι Τζέντελμαν και προφέσιοναλ,συγχαρητήρια :)
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 09:41:40 πμ »
Σταλιά σταλιά κι αχόρταγα
τα πίνω τα φιλιά σου,
κουρνιάζω σαν αδύνατο
πουλί στην αγκαλιά σου................ :victory:

Συμφωνώ απόλυτα...Όχι μόνο παρατηρώ την κατασκευή ενός οργάνου που δεν με ενδιαφέρει κθλ αλλά με έχεις βάλει στο τρυπάκι κάπου ανάμεσα στις κιθάρες να προσπαθήσω και εγώ ένα μπουζούκι.. ακολουθώντας τις οδηγίες στις παρουσιάσεις σου εννοείται..

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 09:58:06 πμ »
Τι να πούμε βρε Στέργιο.
Ανυπομονώ να το δω και από κοντά αν γίνεται.
Όμορφα καμωμένα όλα και πολύ ωραία παρουσιασμένα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 08:33:28 μμ »
Σταλιά σταλιά κι αχόρταγα
τα πίνω τα φιλιά σου,
κουρνιάζω σαν αδύνατο
πουλί στην αγκαλιά σου................ :victory:

Συμφωνώ απόλυτα...Όχι μόνο παρατηρώ την κατασκευή ενός οργάνου που δεν με ενδιαφέρει κθλ αλλά με έχεις βάλει στο τρυπάκι κάπου ανάμεσα στις κιθάρες να προσπαθήσω και εγώ ένα μπουζούκι.. ακολουθώντας τις οδηγίες στις παρουσιάσεις σου εννοείται..

Ρε σιγά σιγά θα γίνετε όλοι μπουζουκόβιοι εδώ μέσα.... ;)
Στέργιο υποκλίνομαι...!!!!! δεν έχω να πω τίποτε άλλο.  {celebrate013}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #115 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 08:40:02 μμ »
Σταλιά σταλιά κι αχόρταγατα πίνω τα φιλιά σου,κουρνιάζω σαν αδύνατοπουλί στην αγκαλιά σου................ :victory:
Συμφωνώ απόλυτα...Όχι μόνο παρατηρώ την κατασκευή ενός οργάνου που δεν με ενδιαφέρει κθλ αλλά με έχεις βάλει στο τρυπάκι κάπου ανάμεσα στις κιθάρες να προσπαθήσω και εγώ ένα μπουζούκι.. ακολουθώντας τις οδηγίες στις παρουσιάσεις σου εννοείται..



Μια ακόμα χαμένη ψυχή βρήκε τον σωστό δρόμο.
Μπράβο Γρηγόρη παιδί μου.
Τα επόμενα καπάκια που θα παραγγείλεις θα τα κάνεις μπουζούκια (όπως και τα προηγούμενα που τα φτιάξαμε εμείς για σένα μιας και έλειπες).  ;D ;D
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #116 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 09:29:29 μμ »
Administrator είπαμε ένα μπουζούκι.. Για μια βραδιά.. Όχι να χωρίσουμε να κλείσουμε το σπίτι μας..μια αρπαχτή.. χαχαχα..αχ αυτά τα καπάκια τι θα βρω όταν γυρίσω.. τλκ δεν μου είπες.. Γτ δεν κάνουν για πλάτη και πλαϊνά οι καπλαμαδες των 3 χιλιοστών??Την θυμάσαι την συζήτηση??

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #117 στις: Ιανουάριος 10, 2020, 10:03:03 μμ »
αχ αυτά τα καπάκια τι θα βρω όταν γυρίσω.. τλκ δεν μου είπες.. Γτ δεν κάνουν για πλάτη και πλαϊνά οι καπλαμαδες των 3 χιλιοστών??Την θυμάσαι την συζήτηση??


Ροκανιδια.  {celebrate014}
Για τους καπλαμαδες ας ανοίξουμε ένα άλλο θέμα μην του το χαλάσουμε το θέμα του Στέργιου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #118 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 10:07:30 μμ »
Παληκάρια μου με συγκινείτε!
...........................................

Η διαμόρφωση του μάνικου

Πριν επιχειρήσω την πρώτη μου κατασκευή στην οργανοποιία, η διαμόρφωση του μάνικου φάνταζε στα μάτια μου σαν μια δουλειά χαοτική που απαιτεί χέρι-CNC, αετίσιο μάτι και ατσάλινα νεύρα! Αλλά αποδείχτηκε ότι δεν είναι έτσι.

 Το πρόβλημα απλουστεύει θεαματικά αν σπάσει σε δύο φάσεις (Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν ήδη αναφερθεί και στο παρελθόν όσα ακολουθούν από άλλους καλούς συναδέλφους του φόρουμ αλλά με την άδειά σας ας αφήσω εδώ και ‘γώ την κουτσουλιά μου).

•   1η φάση: Προσδιορίζεται με υπολογισμούς και διαμορφώνεται το σφηνοειδές στερεό μέσα στο οποίο είναι εγγεγραμμένο το μάνικο. Βολεύει να γίνει πριν από την κόλληση μάνικου-σκάφους.

•   2η φάση: Διαμορφώνονται οι καμπυλότητες του μάνικου, που όταν έχει προηγηθεί η 1η φάση γίνεται πλέον σχετικά εύκολα μετά την οριστική κόλληση της ταστιέρας.
.........................................

Κι έτσι, σαν παρένθεση της διαμόρφωσης του μάνικου, ερχόμαστε στη
διαχείριση της κατασκευής της ταστιέρας:

Η ταστιέρα λοιπόν έχει ετοιμαστεί ξεχωριστά και περιμένει.... Δηλαδή έχει γίνει το χάραγμα για τα τάστα, έχουνε μπει τα όστρακα (dots και side-dots) και έχει τριφτεί –εγώ την περνάω σ' αυτή τη φάση μέχρι Ρ150. Δηλαδή το σχήμα και οι διαστάσεις της έχουν οριστικοποιηθεί και απομένει πλέον μόνο το κόψιμο στην τρύπα και το λεπτό φινίρισμα που θα γίνει μετά την κόλλησή της στο όργανο (που γίνεται μετά και την κόλληση του καπακιού).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2020, 09:26:10 πμ από steliosguitar »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 10:12:26 μμ »
Πολύ σημαντικό πιστεύω ότι είναι να υπολογιστεί με προσοχή και να "κλειδώσει" η θέση της ταστιέρας πάνω στο μάνικο πριν αυτό διαμορφωθεί. Εγώ το κάνω με δυο μικρές καβίλιες (που κρύβονται κάτω απ' τα dots) http://www.luthier.gr/index.php?topic=3576.msg63209#msg63209 Δηλαδή η ταστιέρα έχει ελευθερία βάλε-βγάλε μέχρι να κολληθεί οριστικά, διατηρώντας πάντα σταθερή τη θέση της πάνω στο μάνικο.

Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να σημαδέψουμε το ίχνος της ταστιέρας πάνω στο μάνικο και στη συνέχεια (αφού τη βγάλουμε εννοείται! :D) να αφαιρέσουμε σχεδόν όλο το περίσσιο υλικό από το μάνικο -στην κορδέλα για παράδειγμα- χρησιμοποιώντας τάκους και σφηνοειδή βοηθήματα (που βέβαια τα έχουμε υπολογίσει και προσεκτικά ετοιμάσει από πριν). Η δουλειά μπορεί να γίνει φαντάζομαι και με ελεύθερο χέρι (χωρίς τα βοηθήματα) αλλά έχει ρίσκο και η ποιότητα της κοψιάς δεν θα ικανοποιεί και τόσο.

Με την ίδια λογική αφαιρείται και το περίσσιο υλικό από την κάτω μεριά του μάνικου.