Αποστολέας Θέμα: ενας μυθος για τις ηλεκτρικες κιθαρες  (Αναγνώστηκε 1918 φορές)

Stamart

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 517
    • GeeTar
  • Αγαπημένο ξύλο: όχι άλλο μαόόόνιιι...
ενας μυθος για τις ηλεκτρικες κιθαρες
« στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:59:22 μμ »
Ενας τεραστιος μυθος για τις ηλεκτρικες κιθαρες ειναι οτι το ξυλο παιζει μικρο ρολο στην ακουστικη του οργανου...πολλοι λενε οτι το βασικο ρολο παιζουν οι μαγνητες, ο ενυσχητης, ο καβαλαρης η οτι αλλο εκτως απο τα ξυλα....μεγα λαθος...απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω οτι το ξυλο ειναι το 60 με 70% τουλαχιστον, της αποδωσης του οργανου...εχω κανει διαφορα τεστ με αλλαγες μαγνητων αλλα αυτο που μου ξεκαθαρισε το τοπιο ηταν το εξης...καθοτι μεγας φανατικος της gibson και των vintage οργανων οποτε επεφτε στα χερια μου μια δεν μπορουσα να ξεκολλησω απο πανω της(ουτε να την αποκτησω βεβαια ;D) εχοντας στην κατοχη μου μια Epiphone 335 Sheraton II (μια αρκετα προσεγμενη και στιβαρη κιθαρα) προσπαθουσα να συγκληνω τον ηχο της προς την 335 της gibson, αλλαζοντας μαγνητες καλωδια πικνωτες (ολα vintage), με αποτελεσμα οχι τοσο τρομερο οσο φανταζομουν στην αρχη...παιξανε καποιο ρολο μεν, αλλα gibson δεν εγινε... ;D...με περισσοτερο ιντερνετικο ψαξιμο καταλαβα οτι δεν εχω καμια ελπιδα να φτασω στο επιθυμιτο αποτελεσμα παρα μονο αν αξιωθω καποτε να αποκτησω ενα τετοιο οργανο (πραγμα δυσκολο για την εποχη ;D) η να κατασκευασω ενα παρεμφερες με οσο γινεται πιο κοντα στις προδιαγραφες των ξυλων της gibson (π.χ ενα μαονι που στεγνωνει για 40-50 χρονια μονο του)...θα ηθελα τις γνωμες σας...

τελος παραθετω κι ενα βιντεο ενος πολυ καλου κατασκευαστη που εκανε την αποπειρα να προσεγκισει τον ηχο μιας θρυλικης Gibson LesPaul του 1959...στο βιντεο γινεται το συγκριτικο με μια οριτζιναλ Gibson του 59, μια συγχρονη επανεκδοση του 58 και την κατασκευη του εν λογο κυριου...

Ruokangas Guitars Video Diary Episode 16 - The ToneFest!

Tags: