Αποστολέας Θέμα: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας  (Αναγνώστηκε 6277 φορές)

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« στις: Απρίλιος 27, 2017, 01:08:09 μμ »
Καλημέρα σε όλη την ομάδα,

 Ηρθε η ώρα για να τρέξουμε την 5η έκθεση ερασιτεχνικής οργανοποιίας(αν και καθυστερημένα).
Μέσα στις επόμενες μέρες περιμένουμε να ακούσουμε προτάσεις για την διοργάνωση και εθελοντές που έχουν τον χρόνο και την όρεξη να τρέξουν για την πραγματοποίηση αυτής.
 το the BOΧ μας παραχωρεί τον εκθεσιακό του χώρο για την διοργάνωση της έκθεσής μας.Οι διαθέσιμες ημερομηνίες είναι Κυριακή 11 Ιουνίου και 2 Ιουλίου.





 [ Invalid Attachment ]
Μία σκέψη που υπήρχε από τον Δημήτρη Σακκαλή είναι να γινόταν φέτος διήμερη έκθεση,όπου το απόγευμα του Σαββάτου θα παρουσιάζονταν όργανα που θα συμμετείχαν σε διαγωνισμό ανάδειξης του καλύτερου οργάνου για την χρονιά που μας πέρασε με ψηφοφορία των μελών.Παράλληλα θα μπορούσαν να γίνουν και ομιλίες όπως και άλλες δραστηριότητες.
Βέβαια λόγω του περιορισμένου χρόνου ίσως αυτές οι σκέψεις θα πρέπει να τις δούμε για την επόμενη έκθεση του χρόνου.

Αναμένουμε τις σκέψεις σας και τις προτάσεις σας.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2017, 09:25:28 μμ από yiannis »

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2017, 01:27:13 μμ »
Την 5η την κάναμε πέρισυ Γιάννη!  ;D

Το διήμερο είναι σωστή σκέψη, αλλά δύσκολο για όσους είμαστε μακριά από Αθήνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 02:42:31 μμ από yiannis »
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2017, 01:35:03 μμ »
γγικεν ἡ ὥρα
 {music010}
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 02:42:40 μμ από yiannis »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:43:32 μμ »
Την 5η την κάναμε πέρισυ Γιάννη!  ;D

Το διήμερο είναι σωστή σκέψη, αλλά δύσκολο για όσους είμαστε μακριά από Αθήνα...

5η έγραψα ο μ@$$@ς;;;
¨εχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια  {music024} {music024} {music024}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2017, 05:31:36 μμ »
Την 5η την κάναμε πέρισυ Γιάννη!  ;D

Το διήμερο είναι σωστή σκέψη, αλλά δύσκολο για όσους είμαστε μακριά από Αθήνα...

5η έγραψα ο μ@$$@ς;;;
¨εχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια  {music024} {music024} {music024}

και που σαι ακομα με τετοιο κουκλο γιο ............................ολα θα τα χασεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:50:09 μμ »
Την 5η την κάναμε πέρισυ Γιάννη!  ;D

Το διήμερο είναι σωστή σκέψη, αλλά δύσκολο για όσους είμαστε μακριά από Αθήνα...

5η έγραψα ο μ@$$@ς;;;
¨εχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια  {music024} {music024} {music024}

και που σαι ακομα με τετοιο κουκλο γιο ............................ολα θα τα χασεις

ναι τον κέρατά.Το είχαμε που το είχαμε λίγο,μας το πήρε όλο... {celebrate014} {celebrate014} {celebrate014}

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 371
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:59:27 μμ »
Αν είναι πρόβλημα ο χώρος και οι ημερομηνίες μπορούμε να την κάνουμε όποτε θέλετε σε μία από τις σχολές μου, Αγ. Παρασκευή, Περιστέρι ή Πετρούπολη.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2017, 11:49:21 μμ »
ο Δημος Μοσχατου δεν μας δινει αιθουσα φετος?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 29, 2017, 12:10:31 μμ »
Αν είναι πρόβλημα ο χώρος και οι ημερομηνίες μπορούμε να την κάνουμε όποτε θέλετε σε μία από τις σχολές μου, Αγ. Παρασκευή, Περιστέρι ή Πετρούπολη.


Σε ευχαριστούμε για την προσφορα σου Γιάννη!Αν δεν βγάλουμε άκρη θα μιλήσουμε!

ο Δημος Μοσχατου δεν μας δινει αιθουσα φετος?

Δεν έχουμε επικοινωνήσει,λογικά μας τον δίνει.Απλώς ο άλλος χώρος είναι πιο "εκθεσιακός" και θα κεντρίσει περισσότερο ενδιαφέρον νομίζω

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 29, 2017, 05:41:22 μμ »
εγω χωρις να ξερω απο μπαλα λεω ......εντεκαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2017, 05:24:55 μμ »
Καλησπερα.
Δεν βλεπω κινητικοτητα σε καινουργιες ιδεες οποτε μαλλον το βλεπω να κινηθουμε στο ιδιο σκεπτικο . Η ιδεα του διημερου μου φαινεται καλη αλλα θελει πολυ δουλεια και ο χρονος ειναι λιγος.
Απο ημερομηνιες εμενα μου καθεται πιο καλα το 2 Ιουλιου (το 11 Ιουνιου μου κανει πολυ νωρις) αλλα φανταζομαι αρχιζουν οι αδειες για τους πιο πολλους. Τι λετε και εσεις για ημερομηνια;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2017, 08:35:13 μμ »
Εγω λεω νωρις.Τον Ιουλιο θα μας φαει η ζεστη οπως περυσι.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2017, 10:42:47 πμ »
Φίλοι ὀργανοποιοί καί διοργανωταί τῆς ἐκθέσεως καλή σας ἡμέρα ,
Πέρυσι πού ἔλαβα γιά πρώτη φορά μέρος στήν ἔκθέσή μας , παρετήρησα κάποια πράγματα καί γιά τά ὁποῖα ἔγραψα τότε , καί τώρα τά ἐπαναλαμβάνω :
Τό ἐπίπεδο ἦταν βέβαια πολύ ὑψηλό ὅσον ἀφορᾶ τήν ποιότητα τῶν κατασκευῶν , ἀλλά ὑπῆρχε καί μιά ζωντάνια ἐκ μέρους τῶν ἐκθετῶν καί τῶν φίλων τους πολύ δικαιολογημένη , ἀφοῦ ἦσαν νέα παιδιά , ἡ ὁποία ὅμως , λόγω τῆς φύσεως τῶν ἐκθεμάτων πού παρήγαγαν ἦχο , δημιούργησε στήν μοναδική κυρίως αἴθουσα πολλούς ἐπί μέρους ἤχους , ἀφοῦ πολλοί συγχρόνως ἔπαιζαν καί ἀπό ἕνα ὄργανο , πού ἄν κανείς τούς προσθέσει , τό ἀποτέλεσμα ἦταν θόρυβος . Σ' αὐτόν προσθέσετε καί τίς ὀμιλίες , πού λόγω τοῦ μεγάλου θορύβου γίνονταν φωνές . Ὅλη αὐτή ἡ κατάσταση ἴσως νά ἦταν κάτι τό ἀρνητικό στούς ἐπισκέπτες , ἀλλά καί γιά τούς ἐκθέτες ὅπως ἄκουσα . Αὐτό ἦταν κατά τή γνώμη μου τό μόνο ἀρνητικό .
Πῶς αὐτό μπορεῖ νά θεραπευτῆ ;
Ὅταν λέμε ἔκθεση κάποιου πράγματος , ἐννοοῦμε ὅτι αὐτό ἐκτίθεται γιά νά ἔρθη κάποιος καί ΜΟΝΟ νά τό δῆ . Στή δική μας περίπτωση , πού τό δικό μας ἐπίπεδο εἶναι πιό προσιτό στόν ἁπλό κόσμο , τά ὄργανα λαϊκά καί οἰκεῖα , τά πράγματα πιό εὔκολα παίρνουν τήν κάτω βόλτα . Ἴσως θά ἔπρεπε νά ὑπάρχη μιά ἀπαγόρευση ἐκ μέρους τῶν ὀργανωτῶν ὥστε νά μήν παίζονται τά ὄργανα εἴτε ἀπό τούς κατασκευαστές εἴτε ἀπό ὁποιονδήποτε κατά τήν διάρκεια τῆς ἐκθέσεως , ἀλλά μέ τήν δυνατότητα , κάθε δύο ἄς ποῦμε ὥρες , νά παίζονται στόν ἴδιο χῶρο , γιά μισή ὥρα κάποια τραγούδια με κάποια ὄργανα ἀπό κάποιους πού τό κατέχουν , ἄλλες δύο ὧρες ἡσυχίας , ἄλλη μισή ὥρα μουσικῆς μέ διαφορετικά ὄργανα νά ἀκουστοῦν καί αὐτά , κ.ο.κ. , μέ ἀπώτερο σκοπό νά ἀκουστοῦν , εἰ δυνατόν , ὅλα τά ὄργανα πού θά ἐκτεθοῦν , ἀλλά μέ τάξη καί ἡσυχία , διότι ἔτσι θά ἀκούγεται κάθε ὄργανο μόνο του , χωρίς παρεμβολές ἀπό ἄλλο πού παίζει δίπλα , " στό πόδι " . Ἔτσι , θά μποροῦν καί οἱ ἐπισκέπτες νά τά ἀκοῦν καί νά τά ἀπολαμβάνουν . Ἐπίσης , νά ὑπάρχη μιά βοηθητική αἴθουσα καί νά παίζονται ἀπό κάποιους κάποια ὄργανα , ἀλλά ἕνα ἕνα , μέ τή σειρά , καί ὄχι νά καταλαμβάνεται αὐτή ἡ βοηθητική ἀπό κάποιον γιά ὥρες καί νά μήν μπορεῖ νά παίξη ἄλλος . Καί σᾶς ρωτῶ : Ἄν ἦταν ἔκθεση βιολιῶν Στραντιβάρι θά δημιουργεῖτο αὐτή ἡ κατάσταση ; Αὐτός ὁ δικός μας τρόπος ἐκθέσεως , κατεβάζει πολύ χαμηλά τό πολύ ὑψηλό ποιοτικά κατά τ' ἄλλα ἐπίπεδο καί αὐτό δέν πρέπει νά τό ἐπιτρέψουμε . Χρειάζεται λίγη ( αὐτο )πειθαρχία .

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2017, 02:14:56 μμ »
καλα τα λες αλλα Strandivari  δεν ημαστε με τιποτα, κι ουτε προκειτε να γινουμε.Δυσκολο πραγμα να απαγορευσεις να παιζονται τα οργανα. Αν ειναι ετσι για ποιο λογο να κατεβουν κι απο τα σταντ τους? Τετοιες εκθεσεις  εχουν θορυβο τι να κανουμε?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Δημήτρης Αγγελακοπουλος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 498
Απ: 6η έκθεση Ερασιτεχνικής Οργανοποιίας
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2017, 02:28:10 μμ »
Έχοντας πάρει μέρος μόνο σε δυο από τις πέντε εκθέσεις και ως υπέρμαχος της αταξίας και της ζωντάνιας θα διαφωνήσω ελαφρώς με τις σκέψεις του κ.Σταυρίδη.
Αρχικά θα συμφωνήσω με τα ξεχωριστά μουσικά δρώμενα που ούτως ή άλλως έλαβαν χώρα και πέρισυ στη διπλανή αίθουσα και από ανθρώπους μουσικούς με γνώσεις. Η κυρίως αίθουσα όμως μου άρεσε έτσι πολύβουη, με θόρυβο ( ; ) ευχάριστο κατά τη γνώμη μου. Επισκέπτες και εκθέτες επι τόπου να πιάνουν τα όργανα στα χέρια τους και να ανταλλάσσουν απόψεις φτιάχνοντας ένα πιο παρεΐστικο, πιο ανθρώπινο κλίμα. Δεν το θεωρώ αυτό "κάτω βόλτα". Αντίθετα πιστεύω πως ησυχία, απαγορεύσεις και σειρές προτεραιότητας βάζουν τάξη, πλην όμως καθιστούν τα πράγματα πιο βαρετά και ίσως περισσότερο αδιάφορα. Δεν πρόκειται άλλωστε για έκθεση βιολιών Στραντιβάρι αλλά για έκθεση ερασιτεχνών οργανοποιών.
Κάτι που θα έπρεπε ίσως να σκεφτούμε είναι το φαγητό και το ποτό. Είναι πολλές οι ώρες και θα ήταν ίσως προτιμότερο να φροντίσουμε από κοινού για το φαγητό. Πέρισυ τρώγαμε ο καθένας μόνος του και κάποιοι στο μπαλκόνι στήσαμε "τραπέζι" με τοπικούς μεζέδες και τσίπουρα.
Σε κάθε περίπτωση σεβαστό θα είναι αυτό που θα αποφασίσουν τα παιδιά που θα τρέξουν όλη την έκθεση βάζοντας κόπο και χρόνο.
Εντελώς φιλικά!
Όπως τον έβρω τον καιρό, έτσι τον αρμενίζω

Tags: